seks po porodzie jest gorszy
Fotolia
Związki i seks

Bez seksu po porodzie! Jesteśmy zbyt zestresowane na orgazm?

Życie seksualne młodych rodziców często przestaje być satysfakcjonujące, a naukowcy upatrują źródła problemu w kobiecej psychice. Co nam przeszkadza czerpać przyjemność z seksu po porodzie?

Wszyscy wiemy, że pojawienie się dziecka ma wpływ na nasze życie seksualne. Lęk przed podjęciem na nowo współżycia - wynikający z przeżyć podczas porodu, obaw fizjologicznych, braku akceptacji dla zmienionego po ciąży i porodzie ciała, strach przed bólem, czy wreszcie zmęczenie – to tylko niektóre z czynników sprawiających, że seks jest często ostatnią rzeczą, na którą młoda mama ma ochotę. Teraz jednak dowiadujemy się, że coś jeszcze może być odpowiedzialne za to, że nie jesteśmy zadowoleni z seksu po porodzie.

Satysfakcja z seksu po porodzie niższa przez stres

Naukowcy z Penn State University (USA) odkryli, że jeśli nowa mama ma wątpliwości co do swoich macierzyńskich kompetencji, ona i jej partner odczuwają mniej satysfakcji z seksu w porównaniu z innymi młodymi rodzicami. Inaczej jest z mężczyznami – odczuwany przez nich stres nie ma wpływu na doświadczanie przez nich rozkoszy, ale już stres ich partnerki – oddziałuje negatywnie także na męską ocenę pożycia seksualnego pary. 

Chelom Leavitt, doktorantka prowadząca badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Sex Roles", przekonuje, że kobieta zamartwiająca się swoją nową życiową rolą może mieć problem z czerpaniem satysfakcji z seksu, a to będzie przekładać się także na zadowolenie jej partnera. Badania poziomu satysfakcji z seksu przeprowadzono wśród 169 par, które niedawno zostały po raz pierwszy rodzicami. 

Większość rodziców "w pewnym stopniu" zadowolona z seksu

Kiedy dzieci badanych par miały około 6 miesięcy, zbadano poziom stresu rodziców. Mieli oni ocenić, jak bardzo prawdziwe dla nich są stwierdzenia typu: "Moje dziecko uśmiecha się mniej, niż się spodziewałam/-em", "Żeby zaspokoić potrzeby mojego dziecka, muszę rezygnować z siebie w o wiele większym stopniu, niż oczekiwałam/-em". 

W okolicach pierwszych urodzin dzieci poproszono te same osoby o ocenę satysfakcji z seksu. Przeciętna para była tylko "w pewnym stopniu zadowolona", ale wśród odpowiedzi była spora rozpiętość, a poziom zaspokojenia był wyraźnie mniejszy u kobiet, które przeżywały większy stres i więcej zmartwień związanych z ich nową rolą matki.

Nowy ojciec może błądzić, nowej matce nie wolno?

Zdaniem Lonnie Barbach, psycholożki klinicznej z Uniwersytetu w Kalifornii w San Francisco, komentującej te doniesienia dla portalu "Health", wyczerpanie, fizyczny dyskomfort, karmienie piersią i kompleksy mogą wpływać na to, czy kobieta będzie czerpać przyjemność ze zbliżenia po porodzie. Barbach przyznaje też, że stres również może mieć wpływ na jakość pożycia seksualnego nowych rodziców. Dlaczego jednak to stres matki ma znaczenie, a nie rozterki ojca? 

Według autorki badania, można to tłumaczyć innym postrzeganiem przez kobiety i mężczyzn swoich ról jako rodziców. Na kobiety wywiera się dużo większą presję społeczną i oczekuje, że będą dobre w wykonywaniu swoich zadań niejako naturalnie, bo wynika to po prostu z faktu bycia kobietą. Kiedy więc nowa matka nie czuje się pewna swoich umiejętności, ma wątpliwości i boi się, że brakuje jej kompetencji, przekłada się to na jej ogólne samopoczucie i ocenę swojej kobiecości. Od ojców zaś naturalnie oczekuje się, że będą popełniać błędy i daje się im na to przyzwolenie. 

Seks po porodzie wymaga czasu i cierpliwości

Zaskakujące jest jednak to, że to właśnie badane kobiety były bardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego niż mężczyźni! Prawie 70 proc. pań oceniło, że jest "w pewnym stopniu usatysfakcjonowanych" w porównaniu z 55 proc. panów. To, jak wyjaśnia Leavitt, może wynikać z oczekiwań – kobiety mogły odczuwać zadowolenie, że ich pożycie seksualne wraca do normy (pytania o seks zadawano przecież w okolicy pierwszych urodzin dziecka), a mężczyźni nadal chcieli częściej się kochać. 

Pary, które nie są zadowolone ze swojego życia seksualnego, powinny o tym rozmawiać ze sobą – sugeruje Barbach. Nie chodzi jednak o to, by oskarżać się nawzajem i i dawać upust swoim frustracjom i pretensjom, lecz żeby poszukać sposobu na to, by mieć dla siebie więcej czasu i przestrzeni na romantyczne gesty. Ale – jak mocno podkreślają obie psycholożki – nie należy wywierać presji na kobietę i naciskać na seks – zwłaszcza przez pierwsze pół roku po porodzie powinniśmy wykazać się dużą wrażliwością i empatią w tym temacie. To czas, kiedy seks jest po prostu odstawiony na boczny tor. 

Dla nowych mam niezwykle ważne jest, by zrozumieć, że każdy może popełniać błędy i że nie ma rodziców idealnych, którzy znają odpowiedzi na wszystkie pytania. I to nie tylko po to, by bardziej cieszyć się seksem, ale po prostu życiem!

Zobacz też:

My, kobiety mamy z tym problem, ale mężczyźni to lubią - przekonuje seksuolog [WIDEO]

1 tydzień ciąży, ciąża tydzień po tygodniu, kalendarz ciąży, brzuch
Seks w ciąży
Seks w ciąży w pierwszym trymestrze – czy można kochać się na początku ciąży?
Seks w ciąży w pierwszym trymestrze jest całkowicie bezpieczny. Jeśli kobieta ma ochotę na zbliżenia ze swoim partnerem, nie powinna z nich rezygnować.

Seks w ciąży może dać wiele satysfakcji obojgu partnerom. Nie odmawiaj sobie zbliżeń, o ile tylko masz na nie ochotę. Specjaliści podkreślają, że w początkowym okresie prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma żadnego powodu do zaprzestania współżycia seksualnego. Podobnie zresztą jak seks w ciąży w drugim trymestrze  i seks w trzecim trymestrze ciąży , w pierwszym trymestrze ciąży zbliżenia są całkowicie bezpieczne. Czy w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zrezygnować z seksu? Przy zdrowo rozwijającej się ciąży nie ma powodu, by rezygnować ze wspólnych zbliżeń. Oczywiście, jeśli jedno z partnerów czuje opór przed zbliżeniem, konieczna jest rozmowa z lekarzem. Warto wyjaśnić wątpliwości i zastanowić się, jakie  pozycje seksualne w ciąży  najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Pamiętajmy jednak, że na tym etapie nie ma powodu do zmiany ulubionych pozycji podczas współżycia. Ważne, żeby do niczego się nie zmuszać. Dolegliwości związane z rozwojem ciąży: nudności, wymioty czy ogólne zmęczenie i senność (które na pewnym etapie pojawiają się niemal u każdej kobiety) nie zachęcają do miłosnych igraszek.  Kiedy należy zrezygnować ze współżycia w pierwszym trymestrze ciąży? W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na ryzyko poronienia (bóle w dole brzucha, plamienie lub krwawienie) należy zrezygnować z uprawiania seksu. W innym wypadku może dość do „urazu” mechanicznego związanego z penetracją. Obecny w męskim nasieniu prostaglandyn może spowodować rozluźnienie mięśniówki szyjki macicy, przyspieszyć rozwieranie kanału szyjki, a w rezultacie doprowadzić do poronienia.  Współżycie seksualne jest niewskazane również podczas infekcji dolnego odcinka dróg rodnych, tj. sromu i pochwy. W takim wypadku uprawianie seksu zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji w drogach...

Seks po porodzie
AdobeStock
Aktualności
Opisała na Facebooku, jak wygląda jej seks z mężem. Internautki są zachwycone!
Spokojnie rzeczywistość nie musi być taka tragiczna. Są na to sposoby!

Constance Hall mieszka w australijskim Perth wraz z mężem i dziećmi. Kobieta jest blogerką i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi macierzyństwa. Na jej profilu zawrzało, gdy kobieta umieściła szczegółowy opis seksu z mężem...   Jak wygląda życie erotyczne dwójki ludzi, którzy mają dzieci? Opis Constance nie pozostawia złudzeń: „"Mieliśmy wczoraj „seks rodzicielski”. Wiecie co to jest, to 3,5 minuty pomiędzy zmienianiem pieluch, a gotowaniem, kiedy odkrywasz, że twoje dzieci są rozproszone, kiedy zdajesz sobie sprawę, że minął prawie miesiąc od ostatniego razu, a wy zaczynacie traktować siebie, jak współlokatorów, kiedy uwodzenie w wykonaniu twojego męża polega na wskazaniu jednym palcem w kierunku sypialni, a drugim na swojego penisa, kiedy przyjmujesz taką pozycję w łóżku, by jedną nogą podtrzymywać zamknięte drzwi, a twój krzyk w porównaniu z wrzaskiem twoich dzieci może okazać się całkiem cichy, kiedy bez względu na to, jak gorąca będzie atmosfera, ty jesteś gotowa na wizytę dzieci, które przyłapały mamusię i tatusia na ćwiczeniu „jogi”. To bardzo romantyczna scena, słuchając Iggle Piggle [brytyjski serial dla dzieci] w tle, zdając sobie sprawę z tego, że wasz czas dobiega końca.(...)” napisała na Facebooku.   „Mężczyźni to niesamowite i imponujące stworzenia. To inspirujące, kiedy widzisz, jak facet jest w stanie w takich okolicznościach skończyć. Dla nas, kobiet to nie zawsze jest takie proste. Cały czas radośnie myślisz o tym, jaką boginią seksu jesteś. I cieszysz się, że przynajmniej do końca dnia, twój facet przestanie być osłem. Cóż, mój mąż był pod wrażeniem, nawet jeśli po prostu leżałam ze zwisającymi piersiami, swoim pociążowym brzuszkiem, niewydepilowana, on nadal myśli, że jestem niesamowita" dodaje. Internautki się zachwyciły wpisem. Jak...

mama, tata, noworodek, łóżko
Związki i seks
Współżycie po porodzie - dlaczego kobiety mają mniejsze libido?
Powrót do współżycia kilka tygodni po porodzie to dla wielu kobiet ogromny problem. Zmęczenie, strach przed bólem, poczucie nieatrakcyjności dla otoczenia, to powody dla których unikają intymnego kontaktu z partnerem. Jak to zmienić?

Dla niektórych kobiet wznowienie pożycia seksualnego może być sporym problemem. Wiele kobiet obawia się, że pierwsze zbliżenie po porodzie może być bolesne lub nawet niebezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo jeszcze stres, zmiany hormonalne , huśtawka nastrojów oraz zmęczenie może odbijać się na jakości życia seksualnego . Mimo, ze może nie jest ci łatwo, to musisz także pamiętać o swoim partnerze. Być może, ze w tym właśnie okresie on będzie czuł rodzaj odtrącenia . Wasze dziecko - a nie on (!) - budzi teraz twoje największe zainteresowanie. Z dzieckiem masz teraz nieprzerwany i bardzo ciepły kontakt, z nim rozmawiasz, do niego się uśmiechasz i przytulasz go. A co zostaje dla twojego partnera? Porozmawiaj szczerze z partnerem Często szczera rozmowa na ten temat zapobiega nieporozumieniom, a czasami nawet niepotrzebnym kłótniom i rozstaniom. Twój partner także musi mieć swoje „pięć minut”, wkrótce przekonasz się jak bardzo jest to potrzebne obojgu z was. Zwykle radzi się aby rozpocząć współżycie po okresie połogu, czyli po upływie sześciu tygodni od porodu. Jeżeli nie odczuwasz żadnych bólów i wszystko się już zagoiło, to nie ma przeszkód by rozpocząć życie seksualne . Warto wiedzieć: Seks po porodzie - 7 problemów, które da się rozwiązać Pieszczoty zamiast stosunku? Trzeba pamiętać, ze nie każde zbliżenie z partnerem musi się wiązać z pełnym stosunkiem, czasami warto zacząć od delikatnych pieszczot, i powoli jak w okresie narzeczeńskim pokonywać kolejne przeszkody. Warto pamiętać, że „pierwszy” stosunek po porodzie będzie się wiązał z większymi emocjami, z jednej strony obawa (by niczego nie uszkodzić, by nic nie bolało), a z drugiej strony długa abstynencja, poprzedzająca to zbliżenie. Wszystkie te elementy mogą skutkować obniżeniem satysfakcji, ale przecież to jest tylko „pierwszy raz”, potem powinno...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj