Porady psychologa

jak zachęcić dziecko do przedszkola
porady psychologa
bunt przedszkolaka
dziecko w przedszkolu

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola: jak je zachęcić? (porady psychologa)

Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Z pewnością wiedziałaś, że początki przedszkola mogą nie być łatwe, ale na taki dramat i wielkie łzy nie byłaś przygotowana. Co robić? Jak to przetrwać? Jak zachęcić dziecko do przedszkola?
Beata Jasina
dziecko nie chce chodzić do szkoły
porady psychologa
powrót do szkoły

Dziecko nie chce chodzić do szkoły: przyczyny, co robić

Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły? Co powiedzieć, jak zmotywować? – podpowiada dr Paulina Sobiczewska – psycholog z Uniwersytetu SWPS. Wyjaśniamy także, jakie mogą być przyczyny niechęci do szkoły.
Aneta Grinberg
charakter dziecka
porady psychologa
Bambino

Twój maluch to mały… KAMELEON? Zobacz, jak wspierać jego zalety!

Okazuje się, że maluchom wystarczy kamyk, kawałek sznurka i garść piasku, aby wyczarować niezwykle danie w wytwornej restauracji. Czasem na balkonie. Kreatywność i wyobraźnia bywają u niektórych dzieci bardziej rozwinięte niż inne cechy. Psycholog Dominika Słomińska podpowiada, jak je wykorzystać oraz przekuć w przyszły sukces szkolny i życiowy.
Współpraca reklamowa
psycholog dziecięcy
charakter dziecka
porady psychologa

Twój maluch to mała… ALPAKA? Zobacz, jak wspierać jego zalety!

Bez wątpienia twoje dziecko posiada wyjątkowe cechy, których stymulacja doprowadzi je ostatecznie do… sukcesu! Chcesz wiedzieć, jak je pielęgnować i tym samym dać mu szczęście? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie porady ma dla rodziców „małych alpak” psycholog, Dominika Słomińska.
Współpraca reklamowa
mama bawi się z synami
rozwój dziecka
psychotest
psycholog

Odkryj i wspieraj naturalne zalety swojego dziecka [PSYCHOTEST]

Chociaż każdy maluch ma wiele cech wspólnych z innymi dziećmi, to jest jedyny w swoim rodzaju i potrzebuje indywidualnego podejścia rodzica czy wychowawcy. Rozwiąż quiz i sprawdź, jakie cechy dominują u twojej pociechy oraz jak możesz wspierać ich rozwój!
Współpraca reklamowa
radosna rodzina siedzi na kanapie
radość
Dzień Dziecka
porady psychologa

Psycholog radzi: jak nie tracić radości w dobie pandemii?

Pandemia to często czas, w którym nie jest łatwo o uśmiech u dzieci i u dorosłych. W tym okresie pojawiają się nierzadko trudne emocje, które mogą zepsuć najlepszy nastrój… Jak mimo wszystko szukać pozytywów codzienności? Podpowiada psycholog, Dominika Słomińska.
Współpraca reklamowa
spacer z dzieckiem
Dzień Dziecka
porady psychologa

Okiem psychologa: jak łączyć naukę z zabawą?

Każdego dnia warto znaleźć czas na wspólne chwile z dzieckiem. Ba, warto dziecko i dziecięcą radość odkryć także w sobie! A jak się bawić, by zabawa miała również walory edukacyjne? Podpowiada psycholog, Dominika Słomińska.
Współpraca reklamowa
Małe dziecko potrzebuje granic, by czuć się bezpiecznie.
psycholog
porady psychologa
wywiad

O stawianiu granic – wywiad z Marią Rotkiel, psychologiem

Czy dziecko byłoby szczęśliwe, robiąc wszystko, na co ma ochotę? O rozsądnym stawianiu granic rozmawiamy z Marią Rotkiel, autorką książki „O rety! Dziecko!”.
Beata Turska
seks przy śpiącym dziecku
seks
intymność
porady psychologa

Czy możesz uprawiać seks przy śpiącym dziecku?

Kochacie się, a obok w tym samym pokoju śpi wasz 2-letni maluch. Wpłynie to na jego rozwój psychiczny? Takie pytanie zadała w sieci blogerka Mama na Kozetce, a odpowiedzi, jakie uzyskała, wbiły ją w „w fotel”.
Agnieszka Majchrzak
dziecko płacze w przedszkolu
psycholog radzi
porady psychologa
psycholog dziecięcy

Dziecko płacze w przedszkolu - adaptacja przedszkolna bywa trudna [WYWIAD Z PSYCHOLOGIEM]

Dziecko płacze w przedszkolu, łapie za futrynę, kurczowo trzyma mamę lub tatę za nogę... Nie powinnaś „rzucać dziecka na głęboką wodę”, a czasami wskazane jest wręcz zastanowienie się, czy dziecko na pewno dojrzało już do rozstania.
Beata Turska
MiniMini+
bajka dla dzieci
porady psychologa

Dobra bajka, czyli jaka? Sprawdź, co warto włączać maluchowi!

Co to znaczy „dobra bajka”? Ile i jakie bajki warto polecać rodzicom małych dzieci? Zobaczcie, co na ten temat mówią ekspertki MiniMini+, dr Aleksandra Piotrowska, psycholog, i Katarzyna Dołhun, metodyk.
Katarzyna Imiołek
bicie dzieci
porady psychologa
bicie dzieci
przemoc wobec dzieci

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna zaleca rodzicom klapsy i bicie pasem!

Aż trudno uwierzyć, ale takie słowa znalazły się w broszurce jednej z łodzkich poradni. "Czasami rodzice muszą bić dziecko coraz mocniej, aby skłonić je do posłuszeństwa" - polecono.
Agnieszka Majchrzak
ciąża
emocje
porady psychologa

Zobaczyłaś dwie kreski na teście a przyjaciółka ma problem, żeby zajść w ciążę?

Zaszłaś w ciążę a twoja przyjaciółka stara się o dziecko latami? Co robić, jak z nią rozmawiać, by temat dziecka nie zniszczył waszej przyjaźni? Zobacz, co radzi psycholog.
Aneta Grinberg
dziecko się boi
lęki
psycholog radzi
porady psychologa

Zmiana albo życie, czyli jak przygotować się do tego, że wszystko wokół się zmienia

Lęk przed zmianą przybiera różne formy. Jedni boją się tego, że nie dadzą rady, inni boją się, że te zmiany mogą być zbyt radykalne i obawiają się konsekwencji, jeszcze inni boją się samotności i tego, że zmiany wiążą się z bezpowrotną stratą tego, co było, albo tego, co mieli lub do czego byli przyzwyczajeni.
redakcja MamoToJa
smutna kobieta wygląda przez okno
lęki
psycholog radzi
porady dla mam

Jak nie dać się swoim lękom? Czy lęk można jakoś oswoić? Psychologowie inspirują do zmian

Uwaga! To nie poradnik jak mówią sami autorzy, a inspirujące rozmowy o tym, jak pokonać lęki i jak nauczyć się z nimi żyć. "A może nie ma się czego bać? Jak zamienić lęk w ciekawość" to wyjątkowa książka.
Weronika Zagojska
bunt dwulatka
porady psychologa
bunt dziecka

Dlaczego rodzice powinni się cieszyć z buntu dwulatka? [WIDEO]

Twoje dziecko właśnie przeżywa bunt dwulatka? Czy wiesz, że powinniście się z tego cieszyć? Dlaczego to taki ważny etap w życiu twojego dziecka? I dla kogo to trudniejszy czas - dla rodzica, czy dla dwulatka? Jak reagować i jak wspólnie przez to przejść? Na wszystkie te pytania odpowiada psycholog dziecięcy Agnieszka Stein.
Weronika Zagojska
przemoc domowa
pomoc charytatywna
porady psychologa
przemoc domowa

Wielka zbiórka pieniędzy na „Niebieską Linię”! Liczy się każdy grosz!

Zawieszono działalność Poradni Telefonicznej Dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem prowadzoną przez słynną „Niebieską Linię". Jednak jest szansa, by znowu służyła potrzebującym. Ruszyła zbiórka pieniędzy na ten cel – dorzuć się, Niebieska Linia musi działać! W zeszłym roku pomogła ponad 4000 ludzi!
Katarzyna Imiołek
dziecko w foteliku samochodowym
podróż z dzieckiem
metody wychowawcze
porady psychologa

Moja dwulatka nie chce siedzieć w foteliku

Jeśli twój maluch także wierci się w foteliku samochodowym, za nic nie chce się zapiąć pasami bezpieczeństwa, generalnie najchętniej by w nim nie jechał, to przeczytaj, co radzi Beata Chrzanowska, psycholożka.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Małe dziecko potrzebuje granic, by czuć się bezpiecznie.
porady psychologa
płacz dziecka

Moje dziecko to beksa-lala?

Dwulatek, który płacze na widok obcej osoby? Potrzebuje czasu, by oswoić się z nowym otoczeniem? Nie odstępuje ani na krok swojej mamy? To Szymek. Jego mama, Kasia, zwróciła się do nas o radę. Odpowiada Beata Chrzanowska, psycholożka.
Tatiana Audycka-Szatrawska
sen dziecka, spanie
Pampers
sen dziecka
porady psychologa

8 faktów o śnie dziecka, o których nie wiedziałaś

Czasem mówi się, że niemowlęta tylko śpią i jedzą, jednak to nieprawda! Podczas snu maluchy ciężko pracują. Co wtedy robią i dlaczego dobrze przespana noc jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka? Odpowiada Marta Żysko-Pałuba, ekspertka marki Pampers.
materiał promocyjny
Fisher Price
rozwój dziecka
zabawki edukacyjne
zabawki dla dzieci

Jak wybrać zabawkę odpowiednią do wieku dziecka? - radzi psycholog

Kupiłaś dziecku zabawkę, a ono szybko przestało się nią bawić? Psycholog podpowiada, jaką zabawkę wybrać, by "rosła" wraz z dzieckiem, a przy okazji pomagała maluchowi odkrywać świat.
Współpraca reklamowa
dziecko, dziewczynka, uśmiech, mama
wychowanie
mama i dziecko
porady psychologa

Mama – koleżanka, kapral czy szefowa?

Mamą można być na różne sposoby. Tylko czy wszystkie są równie dobre? Zapytaliśmy o to Beatę Płażewską, psycholożkę dziecięcą.
Beata Turska
edipresse.BPH133.jpg
rozwój dziecka
bezpieczeństwo dziecka
wychowanie dzieci

Czy moje dziecko jest niezdarne?

Czy zdarte kolana i siniaki są naturalnym elementem rozwoju dziecka? Jak nauczyć dziecko ostrożności? Przeczytaj sprawdzone rady psychologów.
"Twoje dziecko"
ciąża, maskotka
psychologia
macierzyństwo
depresja poporodowa

Instynkt macierzyński na zakręcie

Instynkt macierzyński nie zawsze budzi się sam. Czasem trzeba poczekać na to dłużej, nawet jakiś czas po urodzeniu dziecka. Ale pamiętaj, że nie musisz być matką idealną, możesz być tylko wystarczająco dobrą!
Diana Ożarowska-Sady
teściowa i synowa, wzajemne relacje
psychologia
mama
teściowa

Między mamą a teściową

Mają doświadczenie, z którego warto skorzystać. Potrafią zachować dystans, gdy tobie brakuje cierpliwości. Czemu więc tak trudno wam się dogadać? Czy to tylko różnica pokoleń? Spróbuj zrozumieć swoją mamą i teściową – radzi dr Julita Wojciechowska, psycholożka.
Izabela Górnicka-Zdziech
Niejadek
niejadek
obiad dla dziecka
porady psychologa

Dlaczego dziecko jest niejadkiem, ale tylko w domu?

Niektóre dzieci są niejadkami, ale tylko w domu. Natomiast w przedszkolu jedzą wszystko i to w dodatku samodzielnie. Co wtedy zrobić? Radzi psycholog.
Małgorzata Zduńska
dziecko
dyscyplina
porady psychologa
zasady wychowawcze

Czy dzieciom wszystko wolno?

Reguły, które ustalamy dla dzieci są jak mądre drogowskazy, porządkują świat i dają poczucie bezpieczeństwa. Wbrew pozorom, dzieci lubią porządek. Ustal jasne reguły i staraj się ich przestrzegać. Przeczytaj, jakie 3 zasady powinni sobie wziąć do serca wszyscy rodzice.
Edipresse
mama z dziećmi na zakupach
zakupy z dzieckiem
porady psychologa

Awantura podczas zakupów z dzieckiem - jak tego uniknąć?

„Mamo, kup mi to! Musisz mi kupić!!!" Kto tego zna? Dla świętego spokoju kupujesz. I to jest błąd! Przeczytaj rady psychologa, jak się zachować w takiej sytuacji.
Krystyna Zielińska
żłobek
rozwój dziecka
żłobek
porady psychologa

Czy żłobek jest dobry dla dziecka?

Do niedawna żłobek kojarzył się ze łzami, odparzoną pupą, ciągłym katarem. Jak jest dzisiaj? Czy dziecko w żłobku dobrze się rozwija? Jak wybrać dobry żłobek dla dziecka?
Alicja Rotfeld
mama i córka w sklepie
porady psychologa
wychowanie bez przemocy

Zamiast kary - co może zrobić rodzic

Kara nie zawsze musi się wiązać z zakazami i restrykcjami; często wystarczy zwrócenie dziecku uwagi czy zmartwienie wyrażone przez rodzica. Co jeszcze może zrobić rodzic, jeśli nie chce karać dziecka - radzi psycholog Elżbieta Rakowska. Przeczytaj i wydrukuj!
Edipresse