Każda kobieta w ciąży powinna mieć wykonane bezpłatne badanie USG piersi, aby jak najszybciej móc wykryć potencjalną chorobę nowotworową. Jest to szczególnie ważne, jako że w ciąży chodzi już nie tylko o życie matki, ale i dziecka. Śląska Izba Lekarska i Śląski Uniwersytet Medyczny apelują o regularne badania i zmianę opieki okołoporodowej.

Reklama

Akcja „Ciąża nie chroni przed rakiem”

Co roku w Polsce w ciążę zachodzi ok. 400 tysięcy kobiet. Gdyby główna idea akcji została zrealizowana w postaci rozporządzenia Ministra Zdrowia - NFZ nie musiałby uruchamiać olbrzymich funduszy na leczenie. Profilaktyczne, diagnostyczne badanie USG to najtańsze badań obrazowych.

To, że ciąża i karmienie piersią chronią przed rakiem JEST MITEM, który trzeba koniecznie obalić. Każdego roku około 400 ciężarnych w Polsce choruje na raka. Chorobę rozpoznaje się u zaledwie 1 na 1000 kobiet w ciąży.

W leczeniu nowotworów niezwykle istotna jest wczesna diagnoza – szczególnie w przypadku raka piersi, który może nie mieć żadnych objawów w pierwszym stadium. Kiedy wykryje się go zbyt późno, staje się jednak śmiertelnym zagrożeniem.

„Dzień Kobiet 2021 roku chcemy podkreślić specjalną inicjatywą, której celem jest ochrona przyszłych mam przed nowotworem piersi. Dlatego zwracamy się do Polskich Parlamentarzystów wszystkich opcji z prośbą o wsparcie akcji „Ciąża nie chroni przed rakiem". Intencją naszych wspólnych działań jest doprowadzenie do zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia, tak, by każda kobieta w ciąży, w pierwszym trymestrze, miała obowiązkowo wykonane bezpłatne badanie USG piersi” – apeluje dr Tadeusz Urban, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.

Zobacz także

Źródło: se.pl

Zobacz też:

Reklama
  • Ciąża, rak piersi i amputacja. A potem...tego się nikt nie spodziewał
  • Dlaczego kobiety boją się badania piersi?
  • Jeszcze sprawniejsze diagnozowanie raka piersi? To możliwe!
Reklama
Reklama
Reklama