Reklama

Pijana kobieta rodzi pijane niemowlę – to informacje, które ostatnio pojawiały się coraz częściej w mediach (Szczecin: pijana matka urodziła zupełnie pijane dziecko, Ostrów Wielkopolski: Noworodek miał we krwi prawie 2 promile alkoholu, Wstrząsające! Pijany noworodek urodził się w Jeleniej Górze). Już one były dla nas przerażające, niestety niewystarczająco przerażające dla niektórych ciężarnych, by przestrzec je przed piciem alkoholu w ciąży. W Zgierzu (woj. Łódzkie) pijana kobieta urodziła martwe dziecko. W trakcie porodu miała aż 3 promile alkoholu we krwi!

Reklama

- Lekarze poinformowali nas, że kobieta była pijana. Jak się okazało, w czasie porodu miała w organizmie 3,22 promila alkoholu – powiedział dla tvn24 mł. asp. Magdalena Czarnecka ze zgierskiej policji.

Sprawą już zajęła się prokuratura. W najbliższym czasie zostanie przesłuchany konkubent kobiety.
- Przeprowadzona zostanie sekcja zwłok, która ma pomóc ustalić, kiedy dokładnie się to stało i co było przyczyną – zapowiedział Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury.

Jeśli wyniki wykażą, że dziecko w trakcie porodu jeszcze żyło, kobieta zostanie oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka.

Pociągnięcie do odpowiedzialności kobiety nie będzie łatwe, jeśli okaże się, że dziecko zmarło wcześniej, na co wskazują wstępne informacje przekazane przez szpital.
- Sprawa będzie o tyle złożona, że polski kodeks karny nie przewiduje konsekwencji dla kobiety, która w czasie ciąży przyczynia się do śmierci płodu, uszkodzenia jego ciała albo rozstroju zdrowia - tłumaczy prokurator.

Polskie prawo nie chroni płodu przed pijaną matką

- Formalnie, z punktu widzenia medycznego, ofiarą pijanej matki nie jest nowo narodzony człowiek, tylko płód, którego prawo w tym zakresie jeszcze nie chroni – wyjaśniał kilka miesięcy temu w wypowiedzi dla gazety wyborczej prokurator Goebel.

Przeczytaj więcej: Bezkarność pijących w ciąży. Prawo nie chroni płodu. Zaskakująca decyzja prokuratury

W Polsce każdego roku przychodzi na świat się aż 7,5 tys. dzieci uszkodzonych przez alkohol, w tym 1,5 tys. dzieci z pełnoobjawowym zespołem poalkoholowym FAS!

Redaktor prowadząca babyonline.pl Sylwia Niemczyk napisała w jednym z artykułów: „Z jednej strony: nigdy nie dałybyśmy dziecku przez smoczek wódki ani piwa. Z drugiej – łatwo w ciąży dajemy się przekonać do kieliszka wina "na lepsze krążenie".” Więcej przeczytasz w artykule: Dzieci z FAS płacą za błędy swoich mam

Kiedy prawo zacznie chronić tych, którzy sami nie są w stanie się bronić? Czy was też to tak oburza? Piszcie w komentarzach.

Reklama

Źródło: tvn24

Reklama
Reklama
Reklama