Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Brak miejsc w przedszkolach
AdobeStock
Aktualności

NIK: Brakuje miejsc w przedszkolach. Problem dotyczy głównie 3- i 4-latków

W wielu przypadkach rodzicom nie zaproponowano alternatywnego rozwiązania.

Od roku szkolnego 2017/2018 możliwość korzystania z opieki przedszkolnej mają wszystkie dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Zgodnie z prawem oświatowym wójt, burmistrz lub prezydent musi wskazać przedszkole w obrębie gminy, do którego zostanie przyjęte dziecko, które brało udział w rekrutacji. Okazuje się jednak, że to tylko teoria.

Kontrola NIK

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wygląda dostęp do opieki przedszkolnej w gminach. Wyniki są niepokojące. Okazuje się, że aż 1/3 dzieci nie dostała się do wybranego przez rodziców przedszkola, a zaledwie 14 na 30 gmin podlegających kontroli dysponowało wystarczającą liczbą miejsc dla przedszkolaków. Problem dotyczy głównie trzy- i czterolatków. Co więcej, okazuje się, że prawie w połowie gmin proces rekrutacji nie był właściwie nadzorowany. Szczególnie widoczne było to w sytuacji, gdy nie wykorzystywano wspomagania systemów informatycznych. W opinii NIK przełożyło się to na brak transparentności procesu, a przyjmowane kryteria „nie służyły realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, a także naruszały zasadę równego dostępu do wychowania przedszkolnego”.

Za błędy dorosłych zapłacą dzieci?

Zgodnie z prawem w przypadku, gdy placówki na terenie gminy nie dysponują odpowiednią liczbą miejsc, wójt, burmistrz lub prezydent miasta zobowiązani są wskazać rodzicom inną, możliwie blisko położoną placówkę, która gotowa jest przyjąć dziecko. Jak się okazuje w ośmiu ze skontrolowanych gmin, nie wypełniono tego obowiązku. Wskazane rodzicom placówki nie spełniały wymogów lub były pełnopłatne. W ocenie szefa NIK taka sytuacja wynika ze zbyt słabo rozwiniętej infrastruktury przedszkolnej.

Z perspektywy rodzica: nasza przedszkolna historia

Dwa lata temu przerabialiśmy rekrutację do przedszkola i był to dla nas bardzo stresujący okres. Nie mieliśmy żadnych oczekiwań i większych wymogów co do placówki. Chcieliśmy, by nasza 4-letnia wówczas córka poszła do przedszkola. Okoliczne placówki nam się podobały, a jedyne, na czym nam zależało to niewielka odległość. Przecież każda minuta snu dla maluszka jest bardzo cenna, a i wędrówka w niekorzystną pogodę może być niełatwa. Choć wybór był dla nas logiczny, to okazało się, że oczekiwaliśmy zbyt wiele. Córka nie dostała się do żadnego z ośmiu podanych podczas rekrutacji placówek w promieniu kilku kilometrów. Na szczęście ostatecznie okazało się, że w dzielnicy powstało nowe przedszkole i tam jest zagwarantowane miejsce dla naszego dziecka.

Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Przedszkole jest oddalone od naszego domu o 1,5 kilometra. Autobus, jedyna linia na tej trasie, jeździ w roku szkolnym raz na pół godziny, ale nie zawsze tą samą trasą. Czasem więc możemy podjechać jeden przystanek (lub dwa w zależności od trasy), ale rzadko, bo jest niepunktualny. Więc koniec końców od dwóch lat chodzimy w jedną i drugą stronę na piechotę lub córka jedzie na hulajnodze. Mamy szczęście, bo nasze dziecko uwielbia nasze spacery, choć ciężko mu pojąć (podobnie jak nam), dlaczego po drodze mijamy aż cztery inne przedszkola... A jaka jest wasza historia? Dostaliście się do przedszkola, do którego chcieliście?
 

Zobacz także
rekrutacja do przedszkola

Rekrutacja do przedszkola na rok 2022/2023

zajęcia dodatkowe dla dzieci w przedszkolach

Kto da więcej? Przedszkola prześcigają się w zajęciach dla maluchów

przedszkolaki bardziej rozwinięte społecznie od dzieci przebywających w domu

Przedszkolaki bardziej zaradne niż dzieci przebywające w domu

chłopiec i dziewczynka piją musy z torebek wielorazowych z rurką

Fajny wynalazek na spacery i podróże z dzieckiem (przyda się też do przedszkola!)

 

Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]

Odwołanie do przedszkola
AdobeStock
Aktualności
Odwołanie do przedszkola: zasady i terminy procedury odwoławczej [WZÓR ODWOŁANIA]
Odwołanie do przedszkola można złożyć, jeśli dziecko brało udział w rekrutacji do danej placówki i nie zostało przyjęte. Ważne jest, by w odwołaniu podać mocne argumenty i przedłożyć je odpowiednim władzom w wyznaczonym terminie. Co należy napisać w odwołaniu do przedszkola?

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. A kiedy już znajdą taką placówkę, która spełnia ich wymagania, zgłaszają dziecko do procesu rekrutacyjnego i czekają w napięciu, czy zostanie zakwalifikowane. Zdarza się, że decyzja komisji rekrutacyjnej jest odmowna. Gdy dzieci jest więcej niż miejsc w przedszkolu, nie wszystkie mogą zostać przyjęte. Przesądza o tym liczba uzyskanych punktów . Spis treści: Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku? Jak napisać odwołanie do przedszkola? Jakich argumentów użyć, pisząc odwołanie do przedszkola? Od negatywnej decyzji komisji rekrutacyjnej można się jednak odwołać. Warto to zrobić, jeśli naprawdę zależy nam na posłaniu dziecka do danej placówki i mamy dobre argumenty, które mogą przekonać dyrekcję do zmiany stanowiska. Odwołanie do przedszkola odbywa się zgodnie z pewnymi wytycznymi. Kiedy i gdzie należy się zgłosić, by walczyć o miejsce dla dziecka w konkretnej placówce przedszkolnej? Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku? 1. Wniosek do komisji rekrutacyjnej W ciągu 7 dni od ogłoszenia listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola można odwołać się do komisji rekrutacyjnej. Należy w tym celu złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka . Komisja rekrutacyjna jest zobowiązana na piśmie uzasadnić swoją odmowę i podać liczbę punktów, jaką dziecko zdobyło w procesie rekrutacji , oraz liczbę punktów, która była potrzebna, by dostać się do danego przedszkola. Na sporządzenie uzasadnienia swojej decyzji komisja rekrutacyjna ma również ściśle określony termin – wynosi on 5 dni. Zobacz także: Czy dziecko jest gotowe do przedszkola? 5 dowodów 2. Odwołanie od uzasadnienia do dyrektora przedszkola W ciągu 7 dni od otrzymania pisma...

Domowe przedszkole
AdobeStock
Edukacja
Czym jest domowe przedszkole i jak można je założyć?
Państwowe przedszkole wydaje ci się zbyt duże i przytłaczające dla dziecka, a na prywatne cię nie stać? Sprawdź, czym są przedszkola domowe!

Domowe przedszkole to alternatywa dla rodziców, którzy nie mają szans na posłanie dziecka do przedszkola publicznego, a prywatna placówka jest dla nich zbyt droga. Przedszkola prowadzone w domu czy mieszkaniu są zwykle bardzo kameralne, z oczywistych względów nie mogą przyjąć zbyt dużej liczby dzieci. I choć nie mają przestronnych sal i własnego placu zabaw, cieszą się coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć o domowych przedszkolach? Czym wyróżnia się domowe przedszkole na tle innych form opieki nad małymi dziećmi? Z racji tego, że jest ono zazwyczaj niewielkie, panuje w nim rodzinna atmosfera, a wychowawca może mieć indywidualne podejście do każdego maluszka. Aby takie przedszkole mogło funkcjonować, potrzeba minimum trojga dzieci . To idealna forma opieki nad dziećmi dla rodziców, których nie stać na opłacenie niani czy przedszkola prywatnego, a placówka publiczna przeraża ich swoją wielkością i liczbą podopiecznych. Zobacz też: Czego twoje dziecko nauczy się w przedszkolu? Jak założyć przedszkole w domu? Jeśli ty sama chciałabyś prowadzić takie przedszkole, przeczytaj, jakich formalności musisz dopełnić, by było to możliwe. Najpierw musisz stworzyć projekt swojej działalności i opracować statut punktu przedszkolnego . Następnie musisz otrzymać zgodę gminy na prowadzenie placówki. Gdy już będziesz ją miała, dokonaj wpisu do ewidencji gminy. Określ też przewidywana liczbę wychowanków. Wymagane zgody Musisz zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń. Zanim otworzysz domowe przedszkole, potrzebujesz uzyskać przychylną opinię Państwowego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Instytucje te sprawdzą, czy w twojej placówce przestrzegane są zasady bezpieczeństwa i higieny i czy dzieciom nic tu nie będzie zagrażać. Zobacz też: Kapcie do przedszkola: wygodne i ładne! Inne obostrzenia...

pierwszy dzień w przedszkolu trzylatka
Adobe Stock
Aktualności
Setki dzieci nie poszły do swoich przedszkoli, bo... placówki były niegotowe
W wielu przypadkach pierwsze tygodnie, a nawet miesiące nie będą takie, jak wyobrażali sobie rodzice i maluszki.

Każdy chce dla swojej pociechy jak najlepiej, jednak od jakiegoś czasu można mieć wrażenie, że korzystając z państwowych placówek, rodzice mają niewielki wpływ na to, co się dzieje dzieckiem. Już w ubiegłym roku było nieciekawie. Problemy organizacyjne tłumaczono zmianami. Od dnia 1 września 2017 r. wszystkie chętne dzieci 3-letnie mają zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego, w ubiegłym roku także cofnięto obowiązek szkolny dla 6-latków. Zbyt dużo dzieci, byt mało przestrzeni , chaos gotowy. I choć w tym roku miało być lepiej, to wyszło, jak zwykle... Najpierw wyścig podczas rekrutacji, zbieranie punktów i kombinowanie, by dostać się do najbliższego przedszkola. Niby jest z gwarancją, że dziecko się gdzieś dostaje, ale to "gdzieś" niejednokrotnie rozczarowuje , np. córka koleżanki dostała się do placówki oddalonej o 5 kilometrów od domu. Ponieważ ma dwójkę małych dzieci, w zasadzie tylko samochód wchodzi w grę, bo dojazdu bezpośredniego komunikacją miejską nie ma.   Gdyby tego było mało, to w tym roku tysiące rodziców usłyszało, że ich pociechy trafią do szkół, bo nie ma wystarczającej ilości miejsc w przedszkolach . Przedszkola zazwyczaj są mniejsze, niższe i bardzo przytulne, a układ budynku nie przytłacza. Szkoły to zazwyczaj ogromne gmachy. Rodzice obawiają się przede wszystkim, czy placówki te zostaną odpowiednio przystosowane , a także czy ich maluszki będą oddzielone od starszych dzieci. Wszystkie gminy zapewniały, że szkoły i przedszkola zostaną przygotowane pod najmniejsze dzieci na czas. Teraz okazuje się, że te miejsca jednak nie są gotowe.   Remonty trwają  Obiekty miał być gotowe na przyjęcie najmłodszych wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Tak się jednak nie stało. W niektórych placówkach rozpoczęcie roku jest przesunięte zaledwie o kilka-kilkanaście dni, ale są miejsca, gdzie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj