Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola
AdobeStock
Edukacja

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola 2023/2024

W rekrutacji uzupełniającej do przedszkola można wziąć udział, jeśli dziecko nie dostało się w pierwszej turze do wybranej placówki. Rodzice mają też prawo do odwołania się od decyzji gminy. Poznaj zasady rekrutacji uzupełniającej obowiązujące w roku 2023/2024.

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola to ratunek dla rodziców tych dzieci, które nie dostały się do żadnej placówki podczas zwykłej rekrutacji. Poza wzięciem udziału w rekrutacji uzupełniającej można też odwołać się od negatywnej decyzji urzędników, a nawet złożyć skargę do sądu administracyjnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina musi znaleźć miejsce w przedszkolu dla każdego dziecka powyżej 3. roku życia.

Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film

Co to jest rekrutacja uzupełniająca do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkoli odbywa się najczęściej na przełomie lutego i marca lub na początku marca. Często jednak nie dla wszystkich dzieci wystarcza miejsc w wybranych placówkach. Warto pamiętać, że o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń, a odgórnie ustalone kryteria i nie każdy ma szansę na zdobycie dodatkowych punktów.

Jeśli twoje dziecko brało udział w rekrutacji, ale otrzymaliście informację, że nie dostało się do żadnej placówki, jest na to rozwiązanie – rekrutacja uzupełniająca. Gmina ma obowiązek znalezienia miejsca w przedszkolu dla wszystkich 6-latków (są one objęte obowiązkiem przedszkolnym) oraz dla wszystkich maluszków w wieku od 3 do 5 lat, których rodzice wyrazili taką chęć.

Na stronie internetowej urzędu gminy powinny znajdować się informacje na temat tego, kiedy i na jakich zasadach będzie odbywać się rekrutacja uzupełniająca. Każda gmina ustala to indywidualnie.

Zasady rekrutacji uzupełniającej do przedszkola

Nie ma odgórnie ustalonych zasad dotyczących rekrutacji uzupełniającej. W niektórych przedszkolach w ogóle się ona nie odbywa. Warto jednak wiedzieć, że jeśli rejestracja odbywała się internetowo, rekrutacja uzupełniająca prawdopodobnie będzie przebiegać także w ten sposób.

W sytuacji, gdy rodzice składali dokumenty w wybranej placówce osobiście, podanie o możliwość uczestnictwa w rekrutacji uzupełniającej też trzeba będzie złożyć bezpośrednio w siedzibie przedszkola.

Ważne: zanim przystąpisz do rekrutacji uzupełniającej, sprawdź listy dzieci przyjętych w kolejnym przedszkolu wpisanym w swoim wniosku.

Jedna z naszych czytelniczek wspomina: „W naszej dzielnicy w ubiegłym roku nie było rekrutacji uzupełniającej, a dzieci, które tak jak moja córka nie zostały przyjęte w pierwszej turze, otrzymały miejsce w nowo powstałym przedszkolu, które nie brało udziału w rekrutacji. Zostaliśmy poinformowani, że nie musimy składać żadnych dokumentów, a także otrzymaliśmy pismo z Urzędu Miasta, w którym była informacja, w której placówce czeka miejsce na nasze dziecko”.

Jak wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej do przedszkola? Wejdź na stronę urzędu miasta lub gminy i sprawdź, które przedszkola mają jeszcze wolne miejsca i kiedy rozpocznie się w nich rekrutacja uzupełniająca. Przebiega ona dokładnie tak samo jak pierwsza rekrutacja.

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola a odwołanie od decyzji gminy

Zanim rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, można skorzystać z odwołania od negatywnej decyzji gminy. Wniosek do komisji rekrutacyjnej z prośbą o uzasadnienie nieprzyjęcia dziecka należy złożyć najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.

Następnie w ciągu 7 dni od otrzymania pisma z uzasadnieniem z komisji należy przedłożyć odwołanie u dyrektora przedszkola. Jeśli dyrektor placówki również odmówi przyjęcia dziecka, pozostaje jeszcze jedno wyjście – złożenie skargi do sądu administracyjnego.

Źródło: gov.pl

Zobacz też:

Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Państwowe czy prywatne? Montessori, steinerowskie, Reggio Emliia, integracyjne, leśne, a może domowe? Jakie przedszkole będzie najlepsze dla twojego dziecka? Wyjaśniamy, czym się charakteryzują różne typy przedszkoli, i podpowiadamy, jakie warto wybrać.

Rodzajów przedszkoli jest naprawdę mnóstwo. Najpierw zdecyduj, jaki typ przedszkola będzie najlepszy dla twojego dziecka. Następnie weź pod uwagę przygotowanie wychowawczyń, liczebność grupy, warunki lokalowe i koszty, jakie będziesz musiała ponieść. Typy przedszkoli : Przedszkola publiczne Przedszkola niepubliczne (prywatne) Przedszkola steinerowskie (waldorfskie) Przedszkola Montessori Przedszkola Reggio Emilia Inne rodzaje przedszkoli w Polsce: Przedszkola integracyjne Przedszkola terapeutyczne Przedszkola artystyczne Przedszkola językowe Przedszkola ekologiczne  Przedszkola leśne Przedszkola domowe   Przedszkola publiczne Przedszkola publiczne bardzo się ostatnio zmieniły. Często oferują dzieciakom całą gamę zajęć dodatkowych , obok tradycyjnej rytmiki i plastyki także zajęcia z angielskiego, sztuk walki czy naukę tańca. Do maluchów przyjeżdżają teatrzyki, muzycy z filharmonii. Dzieci są dzielone na grupy wiekowe, zwykle cztery. Zgodnie z przepisami grupy nie powinny liczyć więcej niż 25 dzieci , w praktyce bywa różnie. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na przedszkole publiczne , gdy: dziecko skończy 3 lata, z obserwacji wiesz, że nie ma kłopotów w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, doskonale radzi sobie z samodzielnym jedzeniem i ubieraniem, potrafi samo sobie zorganizować zabawę, do wybranej placówki macie naprawdę blisko, sytuacja materialna nie pozwala ci na opłacenie czesnego obowiązującego w najbliższym przedszkolu niepublicznym. Pamiętaj, że w przedszkolu najważniejsze jest fachowe przygotowanie personelu – pani powinna być mądra, zaradna i kochana. Przedszkola niepubliczne Niektóre mają określony profil: jest np. przedszkole artystyczne, wegetariańskie, dla alergików,...

podstawa programowa w przedszkolu
Adobe Stock
Edukacja
Podstawa programowa w przedszkolu 2023
Podstawa programowa obowiązująca w przedszkolu to dokument, który określa umiejętności, jakie dziecko powinno nabyć, zanim pójdzie do szkoły. Inaczej mówiąc, zawiera cele wychowania przedszkolnego. Podstawa programowa na rok 2023 opisuje proces edukacji dzieci, a także wspomagania ich rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

Podstawa programowa w przedszkolu wyznacza główny cel całej edukacji przedszkolnej. To także zadania, które muszą być realizowane, by dzieci osiągnęły konkretne umiejętności przed pójściem do szkoły. Warto wiedzieć, jak powinno wyglądać wychowanie i nauczanie naszych przedszkolaków. Co zawiera podstawa programowa do przedszkola w 2023 roku? Znając zawartość podstawy, dowiesz się w jakim stopniu twój przedszkolak spełnia jej wymagania. Spis treści: Podstawa programowa w przedszkolu 2023 Podstawa programowa dostosowana do potrzeb dziecka Podstawa programowa w przedszkolu: umiejętności z 4 obszarów rozwojowych Rozwój fizyczny dziecka Rozwój emocjonalny dziecka Rozwój społeczny dziecka Rozwój poznawczy dziecka 4. Podstawa programowa w przedszkolu 2023: cały dokument MEN Podstawa programowa w przedszkolu 2023 Podstawa programowa  do przedszkola obowiązująca w 2023 roku,  to ta sama podstawa programowa edukacji przedszkolnej, która weszła w życie 1 września 2017 roku i obowiązuje do tej pory. Ostatnie zmiany, jakie zaszły w dokumencie to: zapis o przewadze zabawy nad tzw. zajęciami kierowanymi, podążanie za dzieckiem, konieczność obserwacji, indywidualizacja, wspieranie rozwoju dziecka. To ostatnie ma się odbywać nie tylko podczas zorganizowanej zabawy czy zajęć, ale w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu, a więc dotyczy także spożywania posiłków, odpoczynku, uroczystości, wycieczek czy ubierania i rozbierania oraz samodzielnej zabawy. Zgodnie z obowiązującą podstawą programową nie ma już też ścisłego podziału czasowego na zajęcia matematyczne, ruchowe, plastyczne, językowe, artystyczne, bo dziecko codziennie powinno się ruszać, śpiewać, rysować, biegać, bawić się, przebywać na świeżym powietrzu, odpoczywać czy...

przedszkole waldorfskie
AdobeStock/Oksana Kuzmina
Wychowanie
Przedszkole waldorfskie: co to jest? Założenia i opinie
Najważniejsze założenia w przedszkolu waldorfskim to wychowanie dziecka do wolności i wspieranie jego zainteresowań. Dziecko ma być traktowane na równi z dorosłym, uczyć się życia w grupie i kreatywnego myślenia. Przedszkole waldorfskie to dobre rozwiązanie dla dzieci wysoko wrażliwych, które potrzebują indywidualnego podejścia i rozwijania talentów artystycznych.

Przedszkole waldorfskie to nie jest zwykła placówka na wzór przedszkola państwowego. W przedszkolu waldorfskim dzieci są traktowane na równi z dorosłymi, a nauczyciele starają się rozwijać jednocześnie ich ciało, psychikę i duchowość. Niebagatelne znaczenie ma wspieranie zainteresowań dzieci, nie ma przy tym podręczników, a naukę czerpie się z doświadczeń. Wyjaśniamy główne założenia przedszkola waldorfskiego.  Co to jest przedszkole waldorfskie? Przedszkole waldorfskie to miejsce, w którym największy nacisk kładzie się na holistyczny rozwój dzieci: ich ciało, psychikę i ducha. Zadaniem nauczycieli jest wspieranie indywidualizmu podopiecznych – to dorosły ma podążać za dzieckiem, nie może mu niczego narzucać, tylko ma się koncentrować na jego zainteresowaniach i procesie rozwojowym. W przedszkolu waldorfskim dzieci uczą się poprzez doświadczenie, a nie z podręczników. Co więcej, nie ma jednego odgórnie narzuconego programu nauczania dla wszystkich dzieci. Zamiast tego nauczyciele, obserwując postępy dzieci, opracowują programy dopasowane do każdego malucha osobno. Często tworzy się też grupy mieszane pod względem wieku dzieci, dzięki czemu maluchy mają szansę rozwijać swoje kompetencje społeczne. W filozofii waldorfskiej ogromną wagę przywiązuje się do poczucia bezpieczeństwa dzieci. Maluszki mają czuć się pewnie, więc każdy dzień ma swój niezmienny plan. Jednocześnie dzieci są przyzwyczajane do cykliczności całego roku wyznaczanej przez pory roku i powtarzalne święta. Motto pedagogiki waldorfskiej brzmi: „Dziecko przyjąć w głębokim szacunku, wychować w miłości i pozwolić mu odejść wolnym”. Założenia przedszkola waldorfskiego: dziecko traktuje się jak niepowtarzalną jednostkę, na równi z osobą dorosłą; dziecko uczy się całym ciałem, a nie tylko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz