Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola
AdobeStock
Edukacja

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola 2022/2023

W rekrutacji uzupełniającej do przedszkola można wziąć udział, jeśli dziecko nie dostało się w pierwszej turze do wybranej placówki. Rodzice mają też prawo do odwołania się od decyzji gminy. Poznaj zasady obowiązujące w roku 2022/2023.

Co zrobić, jeśli maluch nie dostał się do wybranego przedszkola? W takiej sytuacji można wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, jeśli jest ona prowadzona, albo odwołać się od negatywnej decyzji urzędników. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina musi znaleźć miejsce dla każdego dziecka powyżej 3. roku życia.

Zasady rekrutacji uzupełniającej do przedszkola

Chcesz, by od września twoje dziecko chodziło do przedszkola? Braliście udział w rekrutacji, ale otrzymaliście informację, że nie dostało się do żadnej placówki, które braliście pod uwagę? Jest na to rozwiązanie. Gmina ma obowiązek znalezienia miejsca w przedszkolu dla wszystkich 6-latków – są objęte obowiązkiem przedszkolnym – oraz dla wszystkich maluszków w wieku od 3 do 5 lat, których rodzice wyrazili taką chęć. Na stronie urzędu gminy powinny znajdować się informacje na temat tego, kiedy i na jakich zasadach będzie odbywać się rekrutacja uzupełniająca. Każda gmina ustala to indywidualnie.

Jeśli rejestracja odbywała się internetowo, rekrutacja uzupełniająca prawdopodobnie będzie przebiegać także w ten sposób. W sytuacji, gdy rodzice składali dokumenty w wybranej placówce osobiście, także podanie o możliwość uczestnictwa w rekrutacji uzupełniającej trzeba będzie złożyć bezpośrednio w siedzibie przedszkola. Nie ma jednak odgórnie ustalonych zasad dotyczących rekrutacji uzupełniającej. W niektórych przedszkolach w ogóle się ona nie odbywa.

Jedna z naszych czytelniczek wspomina: „W naszej dzielnicy w ubiegłym roku nie było rekrutacji uzupełniającej, a dzieci, które tak jak moja córka nie zostały przyjęte w pierwszej turze, otrzymały miejsce w nowo powstałym przedszkolu, które nie brało udziału w rekrutacji. Zostaliśmy poinformowani, że nie musimy składać żadnych dokumentów, a także otrzymaliśmy pismo z Urzędu Miasta, w którym była informacja, w której placówce czeka miejsce na nasze dziecko”.

Zobacz także: Za co i ile zapłacisz, posyłając dziecko do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkoli odbywa się najczęściej na przełomie lutego i marca. Często jednak nie dla wszystkich dzieci wystarcza miejsc w wybranych placówkach. Warto pamiętać, że o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń, a odgórnie ustalone kryteria i nie każdy ma szansę na zdobycie dodatkowych punktów.

Odwołanie od decyzji gminy: kiedy przysługuje?

Zanim rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, można skorzystać z odwołania od negatywnej decyzji gminy. Wniosek do komisji rekrutacyjnej z prośbą o uzasadnienie powodu nieprzyjęcia należy złożyć najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Następnie w ciągu 7 dni od otrzymania pisma z uzasadnieniem z komisji należy przedłożyć odwołanie u dyrektora przedszkola. Jeśli dyrektor placówki również odmówi przyjęcia dziecka, pozostaje jeszcze jedno wyjście – złożenie skargi do sądu administracyjnego.

Zobacz także:

Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film

Rekrutacja do żłobka
Adobe Stock
Wychowanie
Rekrutacja do żłobka 2022/2023 – zasady. Kiedy złożyć wniosek?
Rekrutacja do żłobka trwa cały rok, ale najwięcej wniosków składanych jest od kwietnia do czerwca. Można otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji m.in. za pochodzenie z rodziny wielodzietnej. Premiowane są także zaszczepione maluchy. Gminy i konkretne placówki określają zasady i terminy rekrutacji do wybranego żłobka. Opisujemy szczegóły naboru dzieci.

Rekrutacja do żłobka nie ma jednej ogólnopolskiej zasady. Warunki przyjmowania dziecka są ustalane w zależności od placówki i można je znaleźć na stronie internetowej danego żłobka, urzędu miasta, gminy lub bezpośrednio w placówce. W związku z epidemią koronawirusa część placówek prowadzi nabór wyłącznie drogą elektroniczną lub mailową. Najgorętszy czas składania przez rodziców wniosków o przyjęcie dziecka do żłobka to zwykle koniec kwietnia, maj i czerwiec, ale o miejsce w placówce można starać się przez cały rok, jeśli dziecko spełnia podstawowe kryteria wiekowe. Do publicznego żłobka może uczęszczać dziecko mające: co najmniej 20 tygodni, nie więcej niż 3 lata. Warto wiedzieć, że nie w każdym żłobku znajdują się oddziały dla niemowląt. Trzeba to sprawdzić w statucie żłobka, do którego chcemy zapisać dziecko. W wyjątkowych sytuacjach, np. z powodu braku miejsca w przedszkolu, żłobek może przyjąć również dziecko powyżej 3. roku życia.  Rekrutacja do żłobka – szczegóły: Zapisy do żłobka – terminy Jak zapisać dziecko do żłobka? Jak złożyć wniosek do żłobka? Dokumenty potrzebne do rekrutacji do żłobka Zasady rekrutacji do żłobka – dodatkowe punkty Rekrutacja do żłobka a opłaty Rekrutacja do żłobka prywatnego Zapisy do żłobka: terminy Aby dziecko zostało przyjęte do żłobka, musi wziąć udział w rekrutacji do placówki. Każdy rodzic może znaleźć listę aktualnych placówek w rejestrze żłobków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub w Biuletynie Informacji Publicznej swojego urzędu gminy albo miasta. Każde miasto w Polsce określa swoje warunki rekrutacji do żłobków, ale co do zasady odbywa się ona w okresie wiosennym, od kwietnia do czerwca i dotyczy miejsc, które będą wolne od września . Jeśli w żłobku...

4 tysiące dzieci nie dostało się do przedszkoli
AdobeStock
Aktualności
Warszawa: kilka tysięcy dzieci nie dostało się do przedszkoli, najbardziej poszkodowane 3-latki
Takie są wyniki pierwszego etapu rekrutacji do przedszkoli w Warszawie. Na pocieszenie: miejsca jeszcze są, ale w lokalizacjach często znacznie oddalonych od domu.

Jak jest tego przyczyna? Władze stołecznego ratusza winią za to rządzące PiS, które wycofało się z reformy nakazującej sześciolatkom pójście do pierwszych klas szkoły podstawowej, w efekcie czego przedszkola są za małe jak na ilość dzieci, którymi opiekują się. 3,8 tysiąca maluchów czeka na swoje miejsce Zakończył się pierwszy etap naboru do przedszkoli, który w Warszawie trwał przez marzec i prawie cały kwiecień. Wiadomo, że na tym etapie zapisów, do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przyjęto blisko 19 tysięcy dzieci. To 83 procent wszystkich zgłoszonych dzieci. W sumie ponad 3,8 tysiąca maluchów ciągle czeka na miejsce. Przepisy są tak skonstruowane, że dzieci muszą otrzymać miejsce w placówce, ale z pewnością nie będzie to już przedszkole, o które najbardziej zabiegali ich rodzice. Najbardziej poszkodowany jest najmłodszy rocznik, czyli 3-latki. Do przedszkola wybranego przez rodziców nie dostał się co piąty maluch. Część przedszkoli w ogóle nie prowadziła naboru dla najmłodszej grupy przedszkolaków. Komentatorzy uważają, że to efekt wycofania się przez PiS z tzw. reformy sześciolatkowej zakładającej, że wszystkie dzieci w tym wieku idą obowiązkowo do klas pierwszych. Minister edukacji Anna Zalewska dała w tej sprawie rodzicom wolność wyboru, zapowiadając, że sześciolatki mają prawo zostać w macierzystym przedszkolu i jeśli rodzice nie chcą, to nie muszą przenosić dzieci do oddziałów przedszkolnych urządzanych w szkołach przez samorządy. "Fatalna zmiana w oświacie" "Gdyby nie ta fatalna zmiana w oświacie, w ogóle nie byłoby tematu braku miejsc w przedszkolach" – komentuje wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za edukację Włodzimierz Paszyński. Ale zapewnia, że mimo trudnej sytuacji samorządy wypełnią swój obowiązek i " wszystkie dzieci będą miały zapewnioną edukację przedszkolną...

Przedszkole: najważniejsze informacje dla rodziców
AdobeStock
Edukacja
6 ważnych pytań na temat przedszkola
Dowiedz się, zanim poślesz dziecko do placówki, dlaczego warto zapisać malucha do przedszkola, co powinno znaleźć się w wyprawce i po czym poznać, czy dziecko jest już gotowe na ten etap. Sprawdź!

Początek września to szczególny czas nie tylko dla uczniów, lecz także dla przedszkolaków. Zwykle właśnie po wakacjach w placówkach pojawia się ich najwięcej. Jak pomóc maluchom oswoić się z nową, często niełatwą sytuacją ? Odpowiadamy na 6 ważnych pytań związanych z decyzją o zapisaniu dziecka do przedszkola! Spis treści: 1. Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola? 2. Jakie wybrać: publiczne czy prywatne? 3. Kiedy jest rekrutacja? 4. Jak przygotować dziecko do pójścia do placówki? 5. Co powinno znaleźć się w wyprawce? 6. Czy dziecko jest już gotowe na przedszkole? 1. Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola? Choć jako mamie może być ci trudno rozstać się z dzieckiem, nie powinnaś starać się za wszelką cenę unikać przedszkola. Może mieć ono bardzo dobry wpływ na twoje dziecko . Zapisanie malucha do przedszkola ma wiele zalet, m.in.: dziecko w grupie rozwija się lepiej; czas spędzony w przedszkolu jest dobrze rozplanowany i dziecko uczy się, że na wszystko jest pora; przedszkola oferują bogaty i atrakcyjny pakiet zajęć, za które musiałabyś dużo płacić, gdybyś chciała zapisać na nie dziecko; dziecko zdobywa kompetencje społeczne; dziecko nie nudzi się w domu, tylko dobrze bawi z rówieśnikami; dziecko uczy się samodzielności i radzenia sobie z różnymi emocjami, dziecko zdobywa szereg cennych umiejętności, np. ubieranie się i rozbieranie, mycie zębów, dziecko poznaje literki, piosenki, wierszyki. 2. Przedszkole publiczne czy niepubliczne? Na to pytanie każdy rodzic musi sobie sam odpowiedzieć. Przedszkola publiczne są oczywiście tańsze od prywatnych, ale też często o wiele trudniej jest się tam dostać. Poza tym zwykle oferta zajęć dodatkowych nie jest aż tak bogata, jak w placówkach niepublicznych. Z kolei przedszkola prywatne mają wiele profili, np. językowe, plastyczne, muzyczne, więcej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj