
Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola to ratunek dla rodziców tych dzieci, które nie dostały się do żadnej placówki podczas zwykłej rekrutacji. Poza wzięciem udziału w rekrutacji uzupełniającej można też odwołać się od negatywnej decyzji urzędników, a nawet złożyć skargę do sądu administracyjnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina musi znaleźć miejsce w przedszkolu dla każdego dziecka powyżej 3. roku życia.
Co to jest rekrutacja uzupełniająca do przedszkola?
Rekrutacja do przedszkoli odbywa się najczęściej na przełomie lutego i marca lub na początku marca. Często jednak nie dla wszystkich dzieci wystarcza miejsc w wybranych placówkach. Warto pamiętać, że o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń, a odgórnie ustalone kryteria i nie każdy ma szansę na zdobycie dodatkowych punktów.
Jeśli twoje dziecko brało udział w rekrutacji, ale otrzymaliście informację, że nie dostało się do żadnej placówki, jest na to rozwiązanie – rekrutacja uzupełniająca. Gmina ma obowiązek znalezienia miejsca w przedszkolu dla wszystkich 6-latków (są one objęte obowiązkiem przedszkolnym) oraz dla wszystkich maluszków w wieku od 3 do 5 lat, których rodzice wyrazili taką chęć.
Zasady rekrutacji uzupełniającej do przedszkola
Nie ma odgórnie ustalonych zasad dotyczących rekrutacji uzupełniającej. W niektórych przedszkolach w ogóle się ona nie odbywa. Warto jednak wiedzieć, że jeśli rejestracja odbywała się internetowo, rekrutacja uzupełniająca prawdopodobnie będzie przebiegać także w ten sposób.
W sytuacji, gdy rodzice składali dokumenty w wybranej placówce osobiście, podanie o możliwość uczestnictwa w rekrutacji uzupełniającej też trzeba będzie złożyć bezpośrednio w siedzibie przedszkola.
Jedna z naszych czytelniczek wspomina: „W naszej dzielnicy w ubiegłym roku nie było rekrutacji uzupełniającej, a dzieci, które tak jak moja córka nie zostały przyjęte w pierwszej turze, otrzymały miejsce w nowo powstałym przedszkolu, które nie brało udziału w rekrutacji. Zostaliśmy poinformowani, że nie musimy składać żadnych dokumentów, a także otrzymaliśmy pismo z Urzędu Miasta, w którym była informacja, w której placówce czeka miejsce na nasze dziecko”.
Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola a odwołanie od decyzji gminy
Zanim rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, można skorzystać z odwołania od negatywnej decyzji gminy. Wniosek do komisji rekrutacyjnej z prośbą o uzasadnienie nieprzyjęcia dziecka należy złożyć najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.
Następnie w ciągu 7 dni od otrzymania pisma z uzasadnieniem z komisji należy przedłożyć odwołanie u dyrektora przedszkola. Jeśli dyrektor placówki również odmówi przyjęcia dziecka, pozostaje jeszcze jedno wyjście – złożenie skargi do sądu administracyjnego.
Źródło: gov.pl
Zobacz też: