Reklama

Wigilia bezapelacyjnie kojarzy się z rybami, głównie karpiem przyrządzanym na wiele pysznych sposobów. Dla niektórych maluchów to pierwsza okazja, by spróbować tej ryby. Jednak ten świąteczny przysmak niestety może przysporzyć nie lada problemów. Gdy podczas jedzenia ryby dziecko nagle zaczyna płakać, skarżyć się na ból lub coś zaczyna je drapać w gardle, możesz być niemalże pewna, że to ość! Wbrew pozorom, wigilijna kolacja dla wielu miłośników ryb kończy się właśnie na ostrym dyżurze. Rady, które można znaleźć w internecie, mogą pogorszyć sprawę i zaszkodzić dziecku jeszcze bardziej. Więc, co robić, gdy dziecko połknęło ość?

Reklama

Zapobiegnij tragedii

Bez wątpienia ryby są bardzo zdrowe i powinny się znaleźć w diecie małego dziecka, jednak na ości trzeba bardzo uważać. Maluchowi lepiej zaserwować filet, ale pamiętaj, że nawet w filecie może znaleźć się ość. Podając dziecku rybę, sprawdzaj dokładnie każdy kęs, rozgrzebując widelcem, a nawet rozcierając w placach. Laryngolodzy przypominają także, by zrezygnować z półmroku i ryby jeść przy dobrym oświetleniu. Także nie śpiewamy, gdy jemy!

Anna Kołacz

Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?

Przede wszystkim zachowaj spokój. Dziecko i tak już się przestraszyło, koniecznie je uspokój i upewnij się, że to ość. Poproś maluch o otworzenie buzi i sprawdź, czy nie widać ości. Może się okazać, że jesteś w stanie ją delikatnie usunąć pinceta. W sieci można znaleźć porady, np. zagryzanie chlebem. Warto wiedzieć, że sam odruch połykania, polegający na zaciskaniu mięśni gardła, może jeszcze głębiej wbić ostrą ość. W odległości 17-23 cm od jamy ustnej po lewej stronie biegnie aorta, więc nie ryzykuj.

Jeśli ość wbiła się na tyle głęboko, że jej nie możesz usunąć, nie ryzykuj! Zabierz dziecko na ostry dyżur laryngologiczny. Lekarz za pomocą specjalnego lusterka obejrzy przełyk i usunie ość. Może być konieczne podanie antybiotyku, jeśli pojawiły się ropnie.

Uwaga! Na pogotowiu niekoniecznie muszą mieć odpowiednie narzędzia medyczne i mogą odesłać was z kwitkiem. Warto wcześniej się upewnić czy dany szpital ma ostry dyżur laryngologiczny.

Źródło: medonet.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama