Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ryba na obiad
Fotolia
Żywienie

Jaka ryba na obiad? Zielona lista ryb od WWF

Ryby trzeba jeść - i można je podawać już niemowlętom (choć nie wszystkie). Ale czy wiesz, że jeśli nadal będziemy jeść je w taki sposób jak dotychczas to za 40 lat w morzach i oceanach może w ogóle zabraknąć ryb? Wydrukuj sobie listę tych niezagrożonych wyginięciem i miej ją przy sobie podczas zakupów.

Zakończyła się półtoraroczna organizowana przez Fundację WWF Polska oraz Fundację Szkoła na Widelcu Kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanow. Jej celem było zwiększenie świadomości Polaków na temat tego, jakie gatunki ryb i owoców morza są zagrożone, ale też zachęcenie do wybierania tych, których stan jest stabilny.

O co chodzi z zagrożonymi rybami?

Co 20 minut z wielkich akwenów znika jeden gatunek. Aż 30 proc. morskich stworzeń jest zagrożonych wyginięciem. W Bałtyku zaś tylko 3 z 10 poławianych gatunków znajduje się na stabilnym poziomie. Naukowcy twierdzą, że 90 proc. komercyjnie poławianych gatunków ryb i skorupiaków na świecie jest eksploatowanych nadmiernie lub na granicy bezpieczeństwa. Dlaczego? Bo to przynosi ogromne dochody. I właśnie dlatego my jako konsumenci, kupujący konkretne gatunki ryb, mamy wpływa na to, co znajdzie się na rynku. Bo jeśli nie będzie popytu na dany gatunek ryb, to będzie się go poławiało mniej. Dlatego jeśli następnym razem będziesz chciała kupić tuńczyka lub solę, zastanów się, czy koniecznie musisz. Może wybierzesz naszego rodzimego śledzia lub makrelę? Twój wybór może mieć znaczenie dla ochrony zagrożonych gatunków.

Zobacz też: Jak wybierać ryby dla dziecka?

Czy kampania był skuteczna?

Organozatorzy twierdzą, że tak. I przytaczają dane.  Wyniki badania pokazują, że Polacy mają większą wiedzę na temat tego, jakie gatunki są zagrożone wyginięciem oraz po które można sięgać bez obaw. Znacząco wzrosła liczba osób świadomych zagrożenia wyginięciem takich gatunków jak: tuńczyk błękitnopłetwy (z 26 proc. do 36 proc.), łosoś bałtycki (z 32 proc. do 39 proc.), halibut (z 13 proc. do 19 proc.) oraz sola (z 8 proc. do 13 proc.). 
W ramach projektu wydano książkę kucharską „Ryby wybrane”, której wersję elektroniczną można pobrać ze strony: ryby.wwf.pl, a także poradnik „Jaka ryba na obiad?”, który dzieli najpopularniejsze gatunki ryb i owoców morza na trzy grupy:

  1. Oznaczona zielonym światłem - po te gatunki można sięgać bez obaw, bo stan ich stad jest obecnie stabilny, a ich połowy nie wpływają negatywnie na bioróżnorodność mórz i oceanów. 
  2. Oznaczona ostrzegawczym, żółtym światłem - są w niej gatunki, których przy zakupie należy zachować szczególną uwagę, bo dane na temat ich populacji są niepełne, lub połowy czy hodowla szkodzą środowisku. 
  3. Oznaczona czerwonym światłem - prezentuje listę ryb i owoców morza zagrożonych wyginięciem. Z jedzenia i kupowania tych gatunków powinniśmy całkowicie zrezygnować.


A więc jaka ryba na obiad? Kliknij w obrazek poniżej i wydrukuj swoją ściągę.
 

Jak powinien wyglądać jadłospis malucha, aby miał dobrą odporność?

ryby drapieżne
Fotolia
Dieta
Jakich ryb nie mogą jeść niemowlęta?
Ryby dostarczają wielu składników ważnych dla rozwijającego się organizmu niemowlaka. Warto jednak wiedzieć, które z nich wybierać i jak je przygotowywać, aby były jak najzdrowsze dla maluszka.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Ryby powinny pojawić się w diecie niemowląt i to już po szóstym miesiącu życia – można je podawać obok mięsa jako jego zdrową alternatywę. Mięso ryb jest źródłem pełnowartościowego łatwo przyswajalnego białka (podobnie jak mięso zwierzęce). Tłuste ryby zawierają duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym cennych omega-3 .  Które gatunki podawać małym dzieciom? Dla małych dzieci zalecane są tłuste ryby morskie , tj. śledź, łosoś, szprot. Warto pamiętać, że to właśnie takie ryby obfitują w  kwasy omega-3 . Także niektóre gatunki ryb hodowlanych, np. pstrągi, można uznać za wartościowe źródło tych kwasów. Podawaj jednak dziecku również chude ryby (np. dorsza, morszczuka, szczupaka, mintaja), bo to cenne źródło białka.  Czy można podawać niemowlętom ryby drapieżne? Nie. Jedną z ważniejszych zasad jest niepodawanie dzieciom w pierwszym roku życia ryb drapieżnych . Zdecydowanie nie poleca się: miecznika, rekina, makreli królewskiej, tuńczyka i płytecznika. Kumulują one więcej zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Warto także pamiętać, by nie podawać dzieciom ryb z puszki . To zwykle produkty wysoko przetworzone. Konserwy zawierają sporo substancji dodatkowych, np. konserwanty, zagęstniki, przyprawy niedozwolone dla dzieci. Maluchom nie zaleca się też ryb marynowanych (w occie), solonych, wędzonych. Zobacz też: Jaka ryba na obiad? Zielona lista od WWF Jak podawać ryby małym dzieciom? Ryby dla najmłodszych najlepiej gotować (także na parze), piec w folii, dusić z warzywami. Tak przygotowane nie zawierają dodatkowego tłuszczu, którym nasiąkają podczas smażenia. Niemowlętom można dodawać ryby do zupek po dokładnym obraniu z ości...

Kwasy omega 3 dla dzieci
Fotolia
Dieta
Witamina D i kwasy omega: tego brakuje w diecie dzieci
Dzieci nie powinny łykać dodatkowych witamin ani suplementów diety. Ale są dwa wyjątki: witamina D i kwasy omega3. Skąd je brać? Wyjaśnia gastrolog, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, „Profesor Zdrówko” z programu „Wiem co jem” w TVN Style.

Suplementy witaminowo-mineralne są niepotrzebne, ale… No właśnie, zawsze jest takie ale – mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Tym małym „ale” są kwasy omega-3 i witamina D . Te dwa składniki powinny być suplementowane wszystkim dzieciom, bo nie znajdziemy ich w diecie. Kwasy omega-3 znajdują się właściwie wyłącznie w tłustych rybach morskich, których w diecie dzieci nie ma za dużo (a często nie ma ich wcale). Trzeba je więc uzupełniać. Przeczytaj: Ryba na obiad – jak podawać i dlaczego warto? – Kwasy omega-3 w okresie rozwoju dziecka, poczynając już od życia płodowego, odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju mózgu – mówi prof. Kozłowska-Wojciechowska. Są ważne także dla oczu, całego układu nerwowego oraz dla prawidłowej krzepliwości krwi (Patrz także: Dlaczego noworodek potrzebuje witaminy K ). Kwasy omega-3 znajdują się w wielu różnych preparatach – wybór odpowiedniego zawsze powinien należeć do pediatry: – Ja zazwyczaj radzę, aby podawać dzieciom trany , bo to najlepsze, najbardziej naturalne źródło kwasów omega-3 , a ponadto wit. D – mówi ekspert. – Trzeba jednak wcześniej porozumieć się z lekarzem. Koniecznie przeczytaj: Czym grozi deficyt witaminy D?

Niemowlę
Jak kwasy DHA wpływają na rozwój niemowląt? - film
Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak ważne dla rozwoju mózgu niemowlaka są kwasy DHA. Dlaczego tak jest, wyjaśnia dr Peter Willatts, psycholog z Uniwersytetu Dundee w Szkocji, zajmujący się m.in. wpływem żywienia na rozwój niemowląt.

Kwasy DHA należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 , które są konieczne do prawidłowego rozwoju mózgu niemowlęcia w pierwszym roku życia. Odpowiadają nie tylko za budowę komórek nerwowych, ale także za przesyłanie impulsów pomiędzy nimi. Z badań dr. Willattsa wynika, że niemowlęta, których dieta w pierwszym roku życia zawierała kwasy DHA (w mleku z piersi, gdy karmiąca mama przyjmowała suplementy z DHA, lub w mleku modyfikowanym , które je zawierało), szybciej rozwiązywały stawiane przed nimi problemy, niż dzieci, które nie otrzymywały DHA w pierwszym roku życia. Zobacz też: Czy twoje dziecko dobrze się rozwija? - check lista do druku

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz