Atopowe zapalenie skóry u dziecka wywołuje depresja poporodowa matki
AZS to przewlekła zapalna choroba skóry, której objawy mogą się nasilać na skutek czynników emocjonalnych. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe.
Niedawne badania, jakie zostały wykonane przez naukowców z Northwestern University Feinberg School of Medicine, pokazują, że istnieje związek między depresją poporodową matki a późniejszym występowaniem atopowego zapalenia skóry u dziecka. Okazuje się, że ta choroba zapalna skóry nasila się na skutek różnych czynników emocjonalnych, w tym gorszym stanem psychicznym matki.
Co może wywołać AZS u dziecka?
Dr n. med. Jonathan Silverberg, profesor dermatologii w George Washington University School of Medicine and Health Sciences, który kierował badaniem, stwierdził: „Wiemy, że czynniki emocjonalne mogą zaostrzać wybuchy AZS i wpływać na przebieg choroby”. To nie pierwsze badanie, które wskazuje na to, że atopowe zapalenie skóry u dziecka to nie tylko fizyczna choroba skóry. „Poprzednie badania wykazały, że środowisko rodzinne i inne czynniki środowiskowe mogą mieć wpływ na AZS” – zaznaczył profesor.
Depresja poporodowa matki a AZS u dziecka
Grupa badaczy pod kierownictwem profesora Silverberga przeanalizowała dane z Fragile Families and Child Wellbeing Study. Na ich podstawie wusnuła wniosek, że depresja poporodowa wiąże się z:
- wyższym ryzykiem rozwoju AZS u dziecka lub nastolatka,
- bardziej nasilonym AZS,
- pojawieniem się zaburzeń snu u dzieci z AZS.
To sugeruje, że jeśli matka cierpi z powodu depresji po porodzie, u jej dziecka może w przyszłości rozwinąć się AZS, a jeśli nawet depresja nie jest głównym czynnikiem powodującym jego powstanie, to na pewno może nasilić objawy choroby.
Specjaliści przekonują, że warto wprowadzić badania przesiewowe u niemowląt, których mamy borykają się z depresją poporodową, aby jak najszybciej zdiagnozować atopię, jeśli pojawi się jej ryzyko. Wówczas na dużo wcześniejszym etapie będzie można wprowadzić ewentualne leczenie i pielęgnować skórę dziecka w taki sposób, aby łagodzić objawy AZS już we wczesnym jej stadium.
Czy wasze maluszki mają AZS i czy widzicie jaką zależność między waszym samopoczuciem po porodzie a stanem skóry waszych dzieci? Dajcie znać w komentarzach!
Źródło: zdrowie.wprost.pl
Zobacz też:
- Niespokojne niemowlę może być przyczyną depresji jego mamy
- Na czym polega choroba zwana rybią łuską?
- Krem, maść, balsam: jak pielęgnować dziecko z AZS?