niespokojne niemowlę przyczyną depresji mamy
Adobe Stock
Rozwój

Niespokojne niemowlę może być przyczyną depresji jego mamy

Mamy kapryśnych, niespokojnych niemowląt urodzonych między 32 a 36 tyg. ciąży oraz urodzonych w terminie są dwa razy bardziej narażone na depresję.

To żadna nowość, że niespokojne, płaczliwe i wymagające nieustannej uwagi niemowlęta wystawiają swoje mamy na ciężką próbę. Zmęczenie, niewyspanie i frustracja mogą nie być niejedynym skutkiem opieki nad takim maleństwem...

Kapryśne niemowlę przyczyną depresji

Na University of Michigan w USA przeprowadzono badanie na grupie ponad 8 tysięcy niemowląt i ich rodziców. Naukowcy sprawdzili, jak wpływa zachowanie niemowlęcia na matkę. Zbadano też wpływ termin urodzenia takiego dziecka na ryzyko wystąpienia u niej depresji. Oto co odkryto.

Niespokojne wcześniaki

Kapryśne, wymagające wiele uwagi dzieci urodzone między 24 a 31 tygodniem ciąży zwiększają dwukrotnie ryzyko wystąpienia depresji u swoich mam. Dwa razy mniejsze ryzyko występuje w przypadku mam spokojnych wcześniaków urodzonych w tych samych tygodniach.

Późniejszy poród też nie gwarantuje dobrego samopoczucia

Wszystko zależy bowiem od zachowania dziecka. Ryzyko wystąpienia depresji u mam dzieci urodzonych między 32 a 36 tygodniem oraz tych urodzonych w terminie, także jest dwa razy wyższe niż w przypadku spokojnych maluszków urodzonych w tych samych tygodniach.

Co stanowi największe ryzyko depresji?

Okazało się, że w najgorszej sytuacji są mamy kapryśnych niemowląt urodzonych między 32 a 36 tygodniem ciąży oraz urodzonych w terminie. U nich ryzyko wystąpienia depresji poporodowej jest nawet wyższe niż u matek dzieci urodzonych przed 32 tygodniem ciąży.

Najważniejsze wnioski z badania

Matki niespokojnych niemowląt, niezależnie od terminu porodu, mogą częściej doświadczać symptomów depresji poporodowej. Dlatego warto zwracać uwagę na temperament niemowlęcia i gdy jest on trudny, otoczyć jego matkę opieką i udzielać jej wsparcia.

Bardzo istotne są też dodatkowe sugestie naukowców: ryzyko depresji u matki zwiększają także:

  • trudna sytuacja finansowa,
  • samotne macierzyństwo,
  • palenie tytoniu.
Jesteś mamą niespokojnego niemowlęcia, nie dosypiasz, czujesz się zmęczona i sfrustrowana, jesteś w trudnej sytuacji? Nie wahaj się: proś najbliższych i lekarza o pomoc, zanim wpadniesz w głęboką depresję.

Źródło: sciencedaily.com
 

Zobacz także
Jak opóźnic poród

Jak opóźnić poród, by maluch nie urodził się przedwcześnie [WIDEO]

muzyka rozwija mózgi wcześniaków

Muzyka wspomaga mózg wcześniaków

Płacz niemowlaka w łóżeczku

Wystarczą 3 sekundy, by uspokoić płaczącego niemowlaka. Ten sposób podbija internet!

High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy wysoko wrażliwych dzieci [WIDEO]

wirus RS
AdobeStock
Aktualności
Nie zwlekaj: to najlepszy moment na podanie tego leku dziecku!
Październik to bardzo dobry moment na podanie leku chroniącego dziecko przed infekcjami układu oddechowego.

Chodzi przede wszystkim o dzieci najsłabsze - wcześniaki, które są najbardziej narażone na zainfekowanie wirusem RS (syncytialnym wirusem nabłonka oddechowego), który w 70 proc. odpowiada za infekcje układu oddechowego. Od października do kwietnia wirus ten jest najbardziej aktywny i jest przyczyną wielu, często bardzo poważnych chorób. Wcześniaki pod szczególną ochroną Porody przedwczesne stanowią od 5 do 6 proc. wszystkich porodów w Polsce. Co roku w Polsce rodzi się około 30 tysięcy wcześniaków. Wirus RS jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie i może wpływać na ich dalszy rozwój.   Maluchy, które przeszły infekcję wywołaną wirusem mają 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia w późniejszym życiu astmy oskrzelowej, niż dzieci, które takiej infekcji nie przechodziły. Niestety nie opracowano jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi RS. Każdego roku notowane są także śmiertelne przypadki zarażenia się wirusem. 90 proc. wcześniaków łapie wirusa RS Blisko 90 proc. wcześniaków co roku łapie wirusa RS, co prowadzi u maluchów do niewydolności oddechowej, wymagającej leczenia w oddziale intensywnej terapii noworodka, w tym stosowania wentylacji mechanicznej. W najtrudniejszej sytuacji są skrajne wcześniaki - urodzone przed 28. tygodniem ciąży, ale także te urodzone do 33. tygodnia ciąży. U tak małych dzieci, płuca są słabo rozwinięte, wirus RS może nawet spowodować śmierć.   W związku z tym, że nie ma szczepionki przeciw wirusowi, maluszkom podaje się przeciwciała walczące z chorobą. - Możliwa jest tzw. immunizacja bierna, czyli podanie gotowych przeciwciał, które niszczą wirusa - mówi prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Więcej dzieci objętych ochroną Do niedawna jedynie skrajne wcześniaki urodzone przed 28. tygodniem...

depresja poporodowa
Adobe Stock
Aktualności
Młode mamy cierpią, ale bardzo niechętnie o tym mówią
Najnowsze badania potwierdzają, że jest to duży problem kobiet i jedno z najczęstszych zaburzeń emocjonalnych młodych mam.

    Lęk, niepewność to problem bardzo wielu kobiet na starcie ich macierzyństwa. Ale o tym nie mówi się głośno, bo która mama chce się przyznać, że nie radzi sobie. To tak, jakby powiedzieć, że jest całkowicie do kitu. To dobry moment na zwrócenie szczególnej uwagi na problem depresji okołoporodowej, która dotyka młode mamy - w sobotę 23 lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją .      Depresja dotyka 30 proc. młodych mam Nauka nie znalazła jednej przyczyny powodującej, że część kobiet po porodzie przeżywa zaburzenia nastroju. Ale z pewnością sprzyja temu obecny w mediach wizerunek "matki idealnej" , która po narodzinach dziecka jest atrakcyjna  i doskonale radzi sobie w opiece nad dzieckiem. Prawda jest taka, że kiedy kobieta urodzi dziecko, oczy wszystkich skierowane są na maluszka. Dziecko staje się centrum wszystkiego. Nikt specjalnie nie pochyla się nad młodą mamą debiutującą w tej najważniejszej, ale też bardzo trudnej życiowo roli. Temat samopoczucia psychicznego kobiety zwykle nie jest poruszany, a często wręcz pomijany podczas wizyt ginekologicznych w ciąży i po porodzie. Na szczęście ma się to zmienić. W nowych standardach okołoporodowych , obowiązujących od stycznia 2019 roku, wprowadzono zasadę, że kobieta będzie poddana ocenie ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej w trakcie ciąży i po porodzie. Jeżeli badanie wykaże, że kobieta ma depresję, to w zależności od jej stanu, będzie można jej zaproponować grupę wsparcia, pomoc położnej, wizytę u psychologa lub psychiatry. Trudne stany emocjonalne i lęki związane z pojawieniem się dziecka są doświadczeniem wielu młodych mam. Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, nawet od 13 do 30 proc. mam doświadcza depresji poporodowej, a aż u 85 proc. kobiet występuje smutek poporodowy, tzw. "baby blues" . Cierpi mama,...

córka, płec dziecka
Starania o dziecko
Czy lepiej mieć córeczkę?
Zdaniem badaczy synowie skracają życie, przyprawiają o depresję i obniżają odporność swoich mam. To przemawia za tym, by starać się o córeczkę. Czy jednak można jakoś wpłynąć na płeć przyszłego potomka?

No więc proszę pani – to chłopiec – oświadczył lekarz, analizując obraz z USG ciąży . Mój mąż przyjrzał się wnikliwie czarno-białej kaszy na ekranie i stwierdził: – Rzeczywiście, chłop jak dąb. Lekarz popatrzył na niego sceptycznie: – To, co pan widzi, to noga – ostudził jego zapał. Słuchałam tego jednym uchem, walcząc z mieszanymi uczuciami: chłopiec? No, fajnie, ale miała być dziewczynka ... Dziś mój syn ma półtora roku i nie zmieniłabym mu płci, ale marzenie o córce pozostało. W zasadzie czemu? W czym dziewczynki są lepsze od chłopców? Internetowe fora przyszłych rodziców pełne są pytań tego typu. Nauka przynosi na nie odpowiedź. Zobacz płeć dziecka na USG - chłopiec Córki częściej opiekują się rodzicami na starość Po pierwsze, z córkami żyje się lepiej. A już na pewno dłużej. Z Programu Badań Polskich Stulatków prowadzonych w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie wynika, że łatwiej dożyć setki, mając córkę. Przypuszczalnie córki chętniej opiekują się swoimi rodzicami. Dzięki temu starsi ludzie są w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej. Zobacz płeć dziecka na USG - dziewczynka Synowie mają wpływ na długość życia matki A więc córka wydłuża życie. A syn? Pół biedy, gdyby po prostu był obojętny dla przewidywanego wieku swej matki. Jednak z badań fińskich uczonych wynika, że tak nie jest. Zespół pod kierunkiem Samuli Helle z Uniwersytetu w Turku w Finlandii zebrał dane z ksiąg parafialnych z lat 1640–1870 na temat rodzin lapońskich żyjących na północy Finlandii. Dlaczego badano akurat Lapończyków? Bo nie znali oni żadnych metod profesjonalnej opieki medycznej, które mogłyby wpływać na naturalną śmiertelność. Dlatego łatwo można było stwierdzić, jak i czy wpływa na nią liczba i płeć posiadanego potomstwa . A więc okazało się, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj