Chcesz, aby twoje dziecko było z tobą szczere i nie kłamało, jednak tobie też zdarza się czasem nie powiedzieć całej prawdy... W końcu każda mama potrzebuje kilku niewinnych kłamstw, by przetrwać. Nic dziwnego, że twoje dziecko uczy się od najlepszych. Dziecięce kłamstwa są najczęściej niewinne i nikogo nie krzywdą, jednak warto wiedzieć, jak je rozpoznać.

Reklama

Skąd wiadomo, że dziecko kłamie?

1. Unika kontaktu wzrokowego
Klasyka, nie tylko wśród maluchów. Unikamy kontaktu wzrokowego, bo jesteśmy zawstydzeni i mamy poczucie winy, że zawiedliśmy czyjeś zachowanie – w przypadku dzieci i dorosłych działają te same mechanizmy.

2. ...lub patrzy prosto w oczy
Unikanie kontaktu wzrokowego może świadczyć o zawstydzeniu i poczuciu winy. Nieco bardziej przebiegłe kłamczuszki doskonale wiedzą, że muszą zrobić wszystko, żebyś im uwierzyła. Dlatego też patrzą ci w oczy wzrokiem, który mógłby wzniecić pożar. Niestety, zdolności hipnotyczne maluchów są znikome, więc jeśli twoje dziecko patrzy ci w oczy i nie mruga, możesz podejrzewać, że kłamie.

3. Jego historia nie ma sensu...
Kłamstwo ma krótkie nogi. Im opowieść dziecka jest uboższa w szczegóły, nieprawdopodobna i dziwna, tym te nogi są krótsze. Zawsze możesz spisać na kartce historię swojego dziecka. Kto wie, może w przyszłości będzie pisarzem?

4. ...lub wręcz przeciwnie, jest bardzo szczegółowa
Kiedy maluch kłamie, jego opowieści mogą być tak szczegółowe, że aż podejrzane. Nie ukrywajmy, dorośli też tak robią – wydaje nam się, że przygotowując całą historię od A do Z, znając odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania, jesteśmy wiarygodni. Nie jesteśmy. Maluchy też nie są.

Zobacz także

5. Wierci się i dziwnie się zachowuje
Jeśli podczas swojej opowieści maluch nie może ustać w miejscu, wierci się, kręci, przeskakuje z nogi na nogę i nie wie, co zrobić z rączkami, prawdopodobnie kłamie. Jeśli czuje, że cię zawiódł, jego zachowanie może być jeszcze bardziej dziwaczne i nienaturalne.

6. Chowa się przed tobą
Zakrywanie rączkami twarzy, chowanie za kanapą czy krzesłem mogą być sygnałami, że twoje dziecko kłamie. Innym rodzaje ukrywania jest... unikanie rozmowy. Gdy maluch zrobił coś, czego nie powinien robić, woli cię unikać, siedząc pod kocem albo... w szafie.

Niestety, musimy przyznać, że małe kłamczuszki mają wiele uroku... Pamiętaj, że jeśli dziecko często kłamie, może to oznaczać, że się boi lub chce zwrócić na siebie uwagę. Warto wiedzieć, jak reagować w takiej sytuacji!

Reklama

Czytaj także: Dlaczego dziecko kłamie i jak mu pomóc?

Reklama
Reklama
Reklama