Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dlaczego dzieci kłamią?
Adobe Stock
Wychowanie

Dlaczego dzieci kłamią? Powody mogą być bardzo różne

Dlaczego dzieci kłamią? Powodów może być wiele - mniejszym dzieciom myli się czasami fikcja z rzeczywistością. Kłamstwo u dzieci nie zawsze musi być spowodowane złą wolą. Niekiedy dziecko boi się zbyt surowej reakcji rodzica. Dziecko zmyśla czasami także w sytuacji, gdy chce zwrócić na siebie uwagę.

Dziecko kłamie notorycznie? Dowiedz się, jakie mogą być tego powody. Zmyślanie u dzieci może być spowodowane myleniem fikcji z wyobraźnią, strachem, silną potrzebą posiadania czegoś, ale także... naśladowaniem rodziców, którzy mijają się z prawdą. „Moje dziecko kłamie” - ta myśl może paraliżować rodziców, jednak warto zastanowić się, dlaczego maluch to robi. 

Spis treści: 

119 rzeczy do zrobienia w wakacje 2023: lista szalonych i kreatywnych pomysłów

Dlaczego dzieci kłamią? Mylenie świata rzeczywistego z wyobraźnią

To naturalna sytuacja w rozwoju dzieci w wieku 3–4 lat. Granica między tymi światami jest dla kilkulatka bardzo płynna, dziecko często zapomina, co sobie wymyśliło, a co zdarzyło się naprawdę, stąd biorą się niezwykłe opowieści o pożarach, w których gaszeniu brał udział kilkulatek lub o wymyślonych postaciach, które np. mieszkają w pokoju za szafą.

Rozwiąż test: Czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię

Kłamstwo u dzieci w wieku przedszkolnym - zwrócenie na siebie uwagi 

Dzieci zmyślają, aby zwrócić na siebie uwagę. Robią tak głównie starsze przedszkolaki. Dzieci powyżej 5. roku życia mogą świadomie zmyślać. Często zdarza się to bardziej wygadanym, kreatywnym kilkulatkom, które mają zdolności aktorskie. Jest to sposób na zyskanie zainteresowania kolegów. Gdy raz przekonają się, że to działa, mogą kłamać częściej. 

Dlaczego dzieci w wieku szkolnym kłamią?

Powody tego, że dzieci w wieku szkolnym kłamią, mogą być następujące:
  • obawiają się, że nie są w stanie sprostać oczekiwaniom rodziców
  • nie radzą sobie z własnymi problemami, lecz boją się o nich porozmawiać
  • nie czują się bezgranicznie kochane i akceptowane
  • są nadmiernie kontrolowane.

 

Starsze dzieci kłamiąc, zazwyczaj robią to już świadomie. Często również poprzez kłamstwo chcą osiągnąć jakiś cel lub wymigać się od odpowiedzialności za swój czyn. 

Dlaczego dzieci kłamią? Bo się boją

Kłamią dzieci mające zbyt wymagających rodziców, którzy stosują surowe kary za popełniane błędy (krzyczą na dziecko, zabraniają). Nie mówi prawdy także takie dziecko, które zostało nauczone, że najłatwiej jest skłamać, bo i tak później rodzice nie weryfikują jego słów. 

Dzieci kłamią, bo bardzo chcą coś mieć

A gdy czegoś mocno pragną i nie wiedzą, jak to osiągnąć, mogą używać argumentu, który ich zdaniem, przekona rodziców, np. chcę mieć pomalowane oczy, bo wszystkie koleżanki w przedszkolu je malują. Nie zawstydzaj dziecka, że powiedziało nieprawdę, tylko tłumacz, dlaczego małe dzieci nie noszą makijażu. Możesz zaproponować coś w zamian, np. nowe piękne spinki do włosów. 

Dzieci naśladują rodziców, którzy czasem mijają się z prawdą

Nic nie umknie uwadze dziecka, także nasze kłamstwa, puste obietnice, że np. w sobotę pojedziemy całą rodziną na wycieczkę rowerową (a potem mama zostaje w domu, by ugotować obiad) albo wymówki, że nie spotkamy się ze znajomymi, bo mamy dużo zaległości w domu (a potem oglądamy cały weekend telewizję).

Co robić, gdy dziecko kłamie?

Jak oduczyć dziecko kłamać? Sama musisz dawać maluchowi dobry przykład – dotrzymuj słowa, nie obiecuj nic, jeśli nie uda ci się tego spełnić. Ustal jasne zasady, jedną z nich niech będzie to, że nie można kłamać. Zastanów się również, jakie dziecko może mieć powody do tego, żeby kłamać. Może jest to strach przed twoją reakcją? Wytłumacz maluchowi, dlaczego nie wolno kłamać, powiedz wyraźnie, że kłamstwo jest czymś złym. Wyjaśnij mu również, czym jest białe kłamstwo. Opowiedz, jakie są różnice między nim a kłamstwem, które wyrządza krzywdę.  

Dziecko kłamie, że jest bite

Przede wszystkim pamiętaj, że maluch ma prawo zbłądzić. Dziecko prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne, ale również bolesne mogą być konsekwencje takich kłamstw. Pomóż mu zrozumieć, jak złe jest niesłuszne oskarżanie kogoś o tak poważny czyn. Wytłumacz dziecku, jakie skutki może mieć to, że kłamie w kwestii przemocy.

Kłamstwo jest dobre dla mózgu

Oszukiwanie przyspiesza rozwój mózgu,  a dokładnie tych obszarów, które są odpowiedzialne za rozwój poznawczy. Z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu w Toronto, wynika, że dziecięce kłamstwo jest dowodem na to, że maluch sprawnie rozumuje. Około 20 proc. przebadanych dzieci potrafiło się minąć z prawdą już w wieku 2 lat. Rodzicom pozostaje jedynie uczyć małego blagiera, że są osoby (czytaj m.in. mama i tata), którym trzeba zawsze mówić prawdę.

Zobacz także: 
dziecko cukierki
fotolia.com
Edukacja
Przedszkolne zachowania: zabieram, nie kradnę
Konflikty o zabawki to chleb powszedni kilkulatka. Choć przedszkolak umie już unikać otwartych starć, chętnie wymyśla… zabieranie po kryjomu. Co robić, gdy zdarzy się to twojemu dziecku, radzi psycholog dziecięcy Małgorzata Ohme.

Zabieranie dzieciom zabawek - na pierwszy rzut oka wydaje się, że to kradzież. Ale czy rzeczywiście tak jest? Rodzice często popełniają błąd, traktując swoje dziecko jak osobę dorosłą. Żeby rozszyfrować jego postępowanie, powinnaś zdać sobie sprawę, że nie ma on jeszcze doświadczeń i wiedzy dorosłych. Zabieranie zabawek - u kilkulatków to normalne Zabieranie cudzych rzeczy często zdarza się kilkulatkom. Zanim dziecko zrozumie, co tak naprawdę robi, i nauczy się wczuwać w doznania innych ludzi, zwłaszcza swoich rówieśników, upłynie jeszcze trochę czasu. A póki co, brzdąc bardzo rzadko świadomie robi rzeczy, które dorosłym ewidentnie źle się kojarzą. Bierze coś sobie, bo mu się to podoba, i nie zastanawia się nad moralną oceną swego czynu. Jego chęć posiadania jest ogromna, a przy tym nie widzi nic złego w tym, że po kryjomu zabierze autko koledze, a mamie powie, że je dostał. Porozmawiaj z dzieckiem, nie obwiniaj Zachowaj spokój, jeśli dziecko zabrał zabawkę - radzi psycholog Małgorzata Ohme i wylicza kilka praktycznych wskazówek: Nie krzycz na dziecko , nie wyzywaj dziecka od złodziei, nie ośmieszaj. Gdy się nie przyznaje, nie nazywaj go kłamczuchem. Rozmawiaj i tłumacz. Powiedz: „Widzę, że to autko ci się podoba i pewnie byś chciał, żeby było twoje? Ale nie wolno zabierać nie swoich zabawek”. Wyjaśnij, dlaczego nie można w ten sposób postępować. Możesz powiedzieć: „Ty nie chciałbyś, żeby Marcyś wziął sobie twoją kolejkę, prawda?”. Bądź stanowcza, jeżeli dziecko upiera się, żeby wynieść z domu kolegi rzecz, która do niego nie należy. Nawet jeśli maluch bardzo płacze, absolutnie nie ustępuj mu i nie ulegaj krzykom! Chyba że właściciel zgodzi się pożyczyć na jakiś czas swoją zabawkę. Wtedy jednak musisz dopilnować, żeby za jakiś czas wróciła do niego. Zabawki edukacyjne - sprawdź...

35-miesięczne dziecko z przytulanką
fotolia
Wychowanie
Cała prawda o kłamaniu - dlaczego dzieci kłamią?
„Nie ja włożyłam pod dywan brokuły! To on!” – mówi Wiktoria, wskazując palcem misia. Dlaczego dzieci wygadują takie rzeczy?Jak na to reagować?

Wyobrażasz sobie świat, w którym wszyscy mówią prawdę i tylko prawdę? „Kiepsko wyglądasz. Przytyłaś?”, „Idę do domu, bo strasznie nudzisz”, „To najpaskudniejsza rzecz, jaką w życiu jadłam”… Horror, prawda? Wszyscy mijamy się czasem z prawdą albo co nieco przemilczamy. Chcemy czy nie, nasze dzieci także się tego nauczą. Najważniejsze jest to, by umiały odróżniać kłamstwa niewinne, czyli te, którymi posługujemy się, by nie ranić innych, od takich, które niewinne nie są. By nie robiły nikomu krzywdy, nie oszukiwały, brały odpowiedzialność za własne czyny i nie okłamywały samych siebie. Przeczytaj także: 6 najczęstszych rodzicielskich kłamstw Kłamstwa i świat wyobraźni Gdy trzy-, czterolatek opowiada, jak z rottweilerem sąsiada tropił złodziei wycieraczek, nie mija się z prawdą, bo święcie wierzy w swoje słowa. Nie potrafi dostrzec granicy między faktami a tym, co zapamiętał z bajek czy zasłyszanych rozmów. Jedną nogą tkwi w rzeczywistości, a drugą w świecie bajki z księżniczkami, piratami i gadającymi zwierzętami. Podszywając się pod swoich ulubionych bohaterów, daje się ponieść własnej opowieści i przeżywa ją, jakby wydarzyła się naprawdę. – Opowieści tego typu nie są kłamstwem i nie wolno za nie karać – mówi Beata Płażewska, psycholog. – Dziecko z czasem nauczy się odróżniać prawdę od fikcji. Póki co warto się cieszyć, że ma wspaniałą wyobraźnię. Do dziecka, który udaje króla, możemy zwracać się: „Wasza wysokość”. Gdy jednak posuwa się za daleko (i próbuje zmusić babcię, by obsługiwała go jak monarchę) albo zaczyna się bać własnej opowieści, trzeba kończyć zabawę. Polecamy: Wyobraźnia też jest ważna! Kłamstwa, które pozwalają uniknąć kary Dopiero sześcio-, siedmiolatki kłamią po to, by celowo wprowadzić kogoś w błąd. Ale...

dziewczynka, przedszkolak
Wychowanie
Moje dziecko ciągle kłamie!
„Nie ja włożyłam pod dywan brokuły! To on!” – mówi Marysia, wskazując palcem na swojego misia. Dlaczego dzieci wygadują takie rzeczy? Jak na to reagować? Sprawdź koniecznie.

Prawdę i tylko prawdę. Myślisz, że właśnie to chciałabyś codziennie słyszeć? No to wyobraź sobie świat, w którym wszyscy mówią tylko prawdę. „Kiepsko wyglądasz. Przytyłaś?”, „Idę do domu, bo strasznie nudzisz”, „To najpaskudniejsza rzecz, jaką w życiu jadłam”… Horror, prawda? Wszyscy mijamy się czasem z prawdą albo co nieco przemilczamy. Chcemy czy nie, nasze dzieci także się tego nauczą. Najważniejsze jest to, by umiały odróżniać kłamstwa niewinne , czyli te, którymi posługujemy się, by nie ranić innych, od takich, które niewinne nie są. By nie robiły krzywdy, nie oszukiwały, brały odpowiedzialność za swoje czyny i nie okłamywały samych siebie. Świat wyobraźni a kłamstwa Gdy trzy-, czterolatek opowiada, jak z rottweilerem sąsiada tropił złodziei wycieraczek, nie mija się z prawdą, bo święcie wierzy w swoje słowa. Nie potrafi dostrzec granicy między faktami a tym, co zapamiętał z bajek czy zasłyszanych rozmów. Jedną nogą tkwi w rzeczywistości , a drugą w świecie bajki z księżniczkami, piratami i gadającymi zwierzętami. Podszywając się pod swoich ulubionych bohaterów, daje się ponieść własnej opowieści i przeżywa ją, jakby wydarzyła się naprawdę. A gdy boi się, że w wannie jest rekin, także boi się szczerze – mógłby przysiąc, że widział, jak z piany wynurzyła się trójkątna płetwa. – Opowieści tego typu nie są kłamstwem i nie wolno za nie karać – mówi Beata Płażewska, psycholog. – Dziecko z czasem nauczy się odróżniać prawdę od fikcji. Póki co warto się cieszyć, że ma wspaniałą wyobraźnię . Do dziecka, które udaje króla, możemy zwracać się: „Wasza wysokość”. Gdy jednak posuwa się za daleko (i próbuje zmusić babcię, by obsługiwała go jak monarchę) albo zaczyna się bać własnej opowieści, trzeba kończyć zabawę. Kłamie, że to nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz