Reklama

Które miasto najlepiej troszczy się o rodzinę, które ma najlepszą politykę prorodzinną? Sprawdźcie, gdzie jest najwięcej miejsc w przedszkolach, gdzie najłatwiej dostać miejsce w żłobku, a gdzie najłatwiej utrzymać rodzinę.

Reklama

Liczba żłobków

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego miastem, w którym jest najwięcej miejsc w żłobkach, jest Rzeszów: pokonał inne miasta wynikiem 14,4 miejsc na 100 dzieci. Dzięki dopłatom, miejsc w żłobkach tworzy się coraz więcej, niestety, wciąż o wiele za mało, niż potrzeba.

Przeczytaj też: Dziecko w żłobku

Najwięcej przedszkoli

Największą liczbą przedszkoli mogą poszczycić się Lublin, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Katowice, ale nie zawsze przekłada się to na dostępność miejsca w przedszkolu. Jeśli nie stać nas na prywatną placówkę, należy zainteresować się polityką prorodzinną konkretnego miasta i warunkami przyznawania punktów przy zapisach do przedszkola. Przy zapisywaniu dziecka do państwowej placówki znaczenie może mieć np. czy rodzice płacą podatki w danym mieście.

Sprawdź, jak wybrać najlepsze przedszkole

Liczba przedszkoli nie zawsze przekłada się na odsetek przedszkolaków, czyli liczbę dzieci w wieku przedszkolnym, które uczęszczają do placówki. Największy jest on w Zielonej Górze, Poznaniu i Warszawie.

Gdzie najłatwiej utrzymać rodzinę?

Tam, gdzie zarabia się najwięcej, teoretycznie najłatwiej utrzymać rodzinę. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty życia w danym mieście. Przeciętne miesięczne dochody na 1 osobę w gospodarstwie domowym najwyższe są w województwie mazowieckim. Wynoszą one o 1/3 więcej niż przeciętne wynagrodzenie gdzie indziej w Polsce. Dla województwa mazowieckiego statystyki zawyża oczywiście Warszawa, gdzie można zarobić o ponad połowę więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie, ale i koszty życia są wyższe, niż w innych miastach Polski: wyższe są ceny nieruchomości, koszt utrzymania samochodu, usługi, żywność, rozrywka.

Sprawdź też: 15 sposobów na oszczędzanie

Gdzie najłatwiej kupić własne mieszkanie?

Biorąc pod uwagę przeciętną pensję i koszty obsługi kredytu, najtrudniej mieszkanie kupić w Krakowie i Wrocławiu, a najłatwiej na Śląsku. Jednak najwyższe ceny mieszkań są w Warszawie, stolicę goni Kraków i Gdańsk. W dużych miastach również najłatwiej o pracę, zwłaszcza wśród osób z wyższym wykształceniem.

Rodzina wielodzietna

Wiele miast w Polsce wprowadziło tzw. Kartę Dużej Rodziny. Gwarantuje ona zniżki i ulgi dla członków rodzin wielodzietnych. Najczęściej są to rodziny z trójką i większą liczbą dzieci, ale w Szczecinie kartę może otrzymać rodzina już z dwójką dzieci, w Krakowie natomiast rodzina 4+. Miasta, które oferują kartę zniżkową, to m.in.: Bielsko-Biała, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Katowice, Kraśnik, Lublin, Piaseczno, Rybnik, Siedlce, Wrocław, Żory, Ostrołęka, Biała Podlaska, Rawa Mazowiecka, Jaktorów, Kluczbork, Poznań, Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Szczecin, Gorzów Wielkopolski.

Reklama

Mieszkacie w jednym z tych miast? Jeśli tak, koniecznie zgłoście się po kartę. Jeśli nie, dowiedzcie się w Urzędzie Miasta, czy wasza miejscowość oferuje zniżki i ulgi dla dużych rodzin.

Reklama
Reklama
Reklama