
To właśnie tu twoje najukochańsze pod słońcem dziecko dokona swojego pierwszego kroku w dorosłość. Warto zadbać, by przedszkole, do którego posyłacie dziecko, było dla niego miejscem najlepszym z najlepszych.
Zanim, troszcząc się o swoje dziecko, zaczniesz wydzwaniać po kuratoriach, znajomych i okolicznych przedszkolach, chcąc dowiedzieć się, która z okolicznych placówek jest najlepsza, spróbuj przez chwilę zastanowić się, co dla ciebie samej jest najważniejsze. Przede wszystkim bowiem z przedszkola musisz być zadowolona ty. Jeśli tak będzie, z pewnością swój entuzjazm przekażesz dziecku. Jeżeli nie, nie zdziw się, że twoje dziecko nowego miejsca nie pokocha.
O co pytać wybierając przedszkole?
Jeszcze do niedawna skazani byliśmy na placówki rejonowe, najbliżej domu. Pani dyrektor nikt nie pytał o program, o warunki, w jakich przebywają dzieci, o zabawy, zajęcia dodatkowe i kwalifikacje personelu. Od kilku jednak lat pytać można i naprawdę warto, ponieważ przedszkola bardzo się od siebie różnią.
Powstanie przedszkoli prywatnych i społecznych wymusiło zmiany w przedszkolach publicznych, które chcą być coraz lepsze. Oferują dzieciakom całą gamę zajęć dodatkowych. Obok tradycyjnej rytmiki i plastyki pojawiły się zajęcia z angielskiego, nauka tańca, gry na instrumencie, czytania i pisania, pływania, komputerowe, gimnastyka korekcyjna, ba, nawet jazda konna. Do dzieci przyjeżdżają teatrzyki, muzycy z filharmonii. Oferta edukacyjna jest więc bardzo urozmaicona, choć oczywiście nie we wszystkich przedszkolach. Wiele jest przecież i takich, w których brakuje możliwości, a często również chęci, by w tradycyjnym sposobie działania coś zmienić.
Sprawdź też: Przedszkole publiczne czy prywatne - jakie wybrać? - fakty i mity o przedszkolach.
Najważniejsze cechy dobrego przedszkola
Dla dzieci w wieku 3–6 lat ważna jest jednak nie tylko edukacja. Dużo istotniejsze jest dla nich poczucie bezpieczeństwa, które przedszkole powinno im zapewnić. To przecież miejsce pierwszego rozstania się z domem. Od tego, w jaki sposób to rozstanie się odbędzie, czy dziecko na swojej drodze napotka ludzi mu przyjaznych, akceptujących jego odrębność i niepowtarzalność, zależeć będą jego późniejsze kontakty z dorosłymi oraz z grupą rówieśników. W mądrze prowadzonym przedszkolu nadpobudliwe dziecko się wycisza, a nieśmiałym pomaga przezwyciężyć lęk. Akceptuje natomiast wszystkich, bez względu na to, czy są samodzielni, potrafią się bawić, jedzą wszystko, co im się położy na talerzu i nie sprawiają wychowawczych trudności, czy też nie.
W przedszkolu najważniejsza jest bowiem pani. To ona zastępuje przez wiele godzin mamę, to jej można się wyżalić, że najlepszy kolega nie chce się dziś ze mną bawić, że boli mnie główka, że nie zjem dzisiaj mlecznej zupki i mam ochotę przez chwilę posiedzieć sobie sam. To właśnie od pani w dużym stopniu zależy, czy nasze dziecko polubi przedszkole, czy też co rano będzie je bolał brzuszek na samą myśl, że zaraz trzeba wstać i zmierzyć się z losem...