przedszkole, dzieci, przedszkolaki
Edukacja

Przedszkole dla dziecka - jak wybrać najlepsze?

Warto zadbać, by przedszkole, do którego pójdzie dziecko, było dla niego miejscem najlepszym z najlepszych. Jak wybrać dla malca przedszkole i które będzie dla niego najlepsze.

To właśnie tu twoje najukochańsze pod słońcem dziecko dokona swojego pierwszego kroku w dorosłość. Warto zadbać, by przedszkole, do którego posyłacie dziecko, było dla niego miejscem najlepszym z najlepszych.

Zanim, troszcząc się o swoje dziecko, zaczniesz wydzwaniać po kuratoriach, znajomych i okolicznych przedszkolach, chcąc dowiedzieć się, która z okolicznych placówek jest najlepsza, spróbuj przez chwilę zastanowić się, co dla ciebie samej jest najważniejsze. Przede wszystkim bowiem z przedszkola musisz być zadowolona ty. Jeśli tak będzie, z pewnością swój entuzjazm przekażesz dziecku. Jeżeli nie, nie zdziw się, że twoje dziecko nowego miejsca nie pokocha.

O co pytać wybierając przedszkole?

Jeszcze do niedawna skazani byliśmy na placówki rejonowe, najbliżej domu. Pani dyrektor nikt nie pytał o program, o warunki, w jakich przebywają dzieci, o zabawy, zajęcia dodatkowe i kwalifikacje personelu. Od kilku jednak lat pytać można i naprawdę warto, ponieważ przedszkola bardzo się od siebie różnią.
Powstanie przedszkoli prywatnych i społecznych wymusiło zmiany w przedszkolach publicznych, które chcą być coraz lepsze. Oferują dzieciakom całą gamę zajęć dodatkowych. Obok tradycyjnej rytmiki i plastyki pojawiły się zajęcia z angielskiego, nauka tańca, gry na instrumencie, czytania i pisania, pływania, komputerowe, gimnastyka korekcyjna, ba, nawet jazda konna. Do dzieci przyjeżdżają teatrzyki, muzycy z filharmonii. Oferta edukacyjna jest więc bardzo urozmaicona, choć oczywiście nie we wszystkich przedszkolach. Wiele jest przecież i takich, w których brakuje możliwości, a często również chęci, by w tradycyjnym sposobie działania coś zmienić.

Sprawdź też: Przedszkole publiczne czy prywatne - jakie wybrać? - fakty i mity o przedszkolach.

Najważniejsze cechy dobrego przedszkola

Dla dzieci w wieku 3–6 lat ważna jest jednak nie tylko edukacja. Dużo istotniejsze jest dla nich poczucie bezpieczeństwa, które przedszkole powinno im zapewnić. To przecież miejsce pierwszego rozstania się z domem. Od tego, w jaki sposób to rozstanie się odbędzie, czy dziecko na swojej drodze napotka ludzi mu przyjaznych, akceptujących jego odrębność i niepowtarzalność, zależeć będą jego późniejsze kontakty z dorosłymi oraz z grupą rówieśników. W mądrze prowadzonym przedszkolu nadpobudliwe dziecko się wycisza, a nieśmiałym pomaga przezwyciężyć lęk. Akceptuje natomiast wszystkich, bez względu na to, czy są samodzielni, potrafią się bawić, jedzą wszystko, co im się położy na talerzu i nie sprawiają wychowawczych trudności, czy też nie.
W przedszkolu najważniejsza jest bowiem pani. To ona zastępuje przez wiele godzin mamę, to jej można się wyżalić, że najlepszy kolega nie chce się dziś ze mną bawić, że boli mnie główka, że nie zjem dzisiaj mlecznej zupki i mam ochotę przez chwilę posiedzieć sobie sam. To właśnie od pani w dużym stopniu zależy, czy nasze dziecko polubi przedszkole, czy też co rano będzie je bolał brzuszek na samą myśl, że zaraz trzeba wstać i zmierzyć się z losem...

Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film

przedszkole, przedszkolak
Edukacja
Przedszkole szyte na miarę, czyli wybieramy najlepsze przedszkole
Podpowiemy ci, jak wybrać przedszkole, które twój smyk pokocha.

Jaki profil przedszkola będzie najlepszy dla twojego dziecka? Wybór nie jest prosty, bo przedszkola, także te publiczne, bardzo się od siebie różnią. Widać to już na pierwszy rzut oka. Jedne mają tylko numery, inne także zabawne, przyjazne nazwy, takie jak Wesoły Pędzelek, Kraina Misiów czy Przedszkole im. Gąski Balbinki. Jedne są malutkie, inne średnie, jeszcze inne całkiem spore. Niektóre są piękne i wychuchane, inne robią wrażenie smutnych i zaniedbanych (najwięcej jest jednak zwyczajnych: ani specjalnie pięknych, ani szczególnie brzydkich). Różnią się również warunkami (w niektórych są tylko sale zajęć, w innych także sale gimnastyczne, teatralno-relaksacyjne, komputerowe, gabinety językowe, a nawet boiska do różnych gier), wyglądem placu zabaw (czasem jest to tonący w zieleni ogród pełen fantastycznych urządzeń, czasem kawałek trawnika, piaskownica i niewiele więcej), wystrojem (bywa bardzo różnie). We wszystkich przedszkolach realizuje się podstawę programową , jednak niektóre robią mnóstwo dodatkowych rzeczy: realizują podstawy programowe dla przedszkoli oraz programy własne, kładą szczególny nacisk np. na ekologię, zdrowie, muzykę czy sport. Co różni przedszkola państwowe? Aktywność. W jednych dzieje się bardzo wiele (przedstawienia, wizyty teatrzyków, koncerty, konkursy, zawody, wyjazdy na zielone i białe przedszkola), inne są mniej aktywne. W niektórych ogromną rolę odgrywa integracja z rodzicami (odbywają się wspólne zajęcia, festyny, wycieczki), w innych nie przywiązuje się do niej wielkiej wagi. Zwyczaje. Są przedszkola, w których leżakuje cała grupa , w innych uwzględnia się indywidualne życzenia podopiecznych i ich rodziców. Podobnie jest z jedzeniem i innymi codziennymi sprawami. Zajęcia dodatkowe . W niektórych jest tylko rytmika i angielski, inne kuszą treningami karate czy aikido, baletem, nauką gry w szachy, warsztatami...

ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie
Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania
Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka. Spis treści: Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Ile kosztuje przedszkole prywatne? Opłaty za wyżywienie w przedszkolu Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole Dofinansowanie opłat za przedszkole Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych. Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki  niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe. Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu? Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z  art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada...

przedszkole, rekrutacja do przedszkola, przedszkole prywatne, przedszkole publiczne
Panthermedia
Edukacja
Wybierz najlepsze przedszkole dla dziecka
Jak znaleźć przedszkole, w którym twojemu dziecku będzie naprawdę dobrze i z którego ty też będziesz zadowolona? Podpowiadamy, co koniecznie wziąć pod uwagę i o co pytać w placówce.

Kwiecień to jeszcze okres składania podań do większości przedszkoli państwowych. Później malec zostanie przyjęty, tylko jeśli zostaną wolne miejsca. Do prywatnego przedszkola można zapisać dziecko przez cały rok (ale w tych obleganych też może zabraknąć miejsc). Jak szukać dobrego przedszkola? Które wybrać? Odpowiedz sobie na poniższe pytania. Ułatwi ci to podjęcie decyzji i pozwoli przygotować malca na nadchodzące zmiany. 1. Jak duże jest twoje dziecko? Jeśli smyk nie ma jeszcze trzech lat, rozważ niewielkie przedszkole prywatne. W licznej grupie taki maluszek może czuć się troszkę zagubiony. Cztero-, pięciolatkowi z kolei będzie lepiej w większym towarzystwie: nawet gdy sporo dzieci zachoruje, kolegów mu nie zabraknie. Czytaj też: dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka 2. Ile czasu dziecko będzie spędzało w przedszkolu? Pracujecie z mężem do 17.00 lub dłużej? Sprawdź, czy pobliskie przedszkole nie jest zbyt wcześnie zamykane. Będziesz wtedy potrzebowała niani czy chętnej do pomocy babci, która malca codziennie przyprowadzi do domu. Albo musisz szukać placówki, która działa do 18.00. W niektórych prywatnych przedszkolach można zostawić dziecko po godzinach, jednak dodatkowo się za to płaci. 3. Czy twoje dziecko ma alergię? Jeśli tak, upewnij się, czy przedszkole będzie w stanie uwzględnić indywidualne potrzeby dietetyczne twojej pociechy. I czy potrzebne jest w tej sytuacji dostarczenie zaświadczenia o alergii wystawionego przez lekarza. 4. Czy dziecko nosi jeszcze pieluszkę? Nie zawsze personel chce opiekować się takim szkrabem. Zwykle dzieci z pampersami chętniej przyjmowane są do przedszkoli prywatnych. Do września jest wciąż sporo czasu i twoja pociecha zdąży zapewne pożegnać się z pieluszką. 5. Kto będzie przyprowadzał małego przedszkolaka? Jeśli zwykle ty (a pracujesz), możesz poszerzyć obszar poszukiwań...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak