Chcesz spać z chorym dzieckiem w szpitalu? Sprawdź, ile musisz zapłacić!
5, 15, 25 zł? Ile muszą płacić rodzice, którzy chcą nocować z dzieckiem podczas pobytu w szpitalu?
"Pobyt rodzica w szpitalu podczas hospitalizacji dziecka wypełnia potrzeby uczuciowo-emocjonalne dziecka, zwłaszcza małego, wycisza i zapewnia poczucie bezpieczeństwa i ma szczególne znaczenie w przypadku hospitalizacji najmłodszych dzieci oraz dzieci przewlekle i terminalnie chorych" – czytamy w liście rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.
Ile kosztuje pobyt z dzieckiem w szpitalu?
Każdy rodzic, który był z dzieckiem w szpitalu, wie, jak wygląda polska rzeczywistość. W niektórych placówkach rodzice mogą liczyć na dodatkowe łóżko, jednak w większości szpitali rodzic musi się zadowolić krzesłem lub podłogą i własną, przyniesioną z domu karimatą. "Spałam na karimacie na podłodze. O tym, że można wypożyczyć łóżko, dowiedziałam się później od innej matki. Przecież personel powinien mnie poinformować, że jest taka możliwość" – informuje pani Agata, która towarzyszyła 3-letniemu synkowi podczas pobytu w jednym z lubelskich szpitali.
Rodzice przebywający z dziećmi w szpitalach nie zawsze mogą wypożyczyć dodatkowe łóżko. Czasem sale są przepełnione, a wszystkie łóżka są zajęte. Zgodnie z Kartą Praw Dziecka rodzic ma prawo zostać z dzieckiem w szpitalu, jednak w szpitalu nie zawsze są warunki pozwalające na komfortowy pobyt.
Jeśli rodzic chce wypożyczyć leżankę, musi za nią zapłacić. W niektórych szpitalach ceny dochodzą nawet do 25 zł. Rodzic może wybrać, czy chce spać na podłodze, czy na szpitalnym łóżku, o ile oczywiście będzie dostępne. Dyrektorzy szpitali tłumaczą, że pobieranie opłat od rodziców jest konieczne. Chociaż rodzice często wyręczają personel szpitalny, generują dodatkowe koszty, związane m.in. z korzystaniem z toalety czy łazienki.
W wielu szpitalach na całym świecie jest niedopuszczalne, żeby rodzic spał na szpitalnej podłodze, pod łóżkiem dziecka lub żeby musiał płacić za nocleg. Jak wy wspominacie pobyty w szpitalach? Czy list do ministra zdrowia może realnie zmienić sytuację w polskich szpitalach?
Czytaj także: Pobyt z dzieckiem w szpitalu – czekają nas zmiany?
Źródło: dziennikwschodni.pl, nowa.tv