Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Religia w szkołach
Adobe Stock
Aktualności

Ile miasto płaci za religię w szkołach? Radny za Szczecina ujawnia szokujące dane!

Szczeciński radny opublikował informacje o tym, ile dzieci uczęszcza na lekcje religii w szkołach podstawowych, a także jaka kwota z budżetu miasta jest przeznaczana na ten cel.

Lekcje religii w szkołach stale budzą kontrowersje, dlatego radny miejski ze Szczecina Przemysław Słowik postanowił wyszukać informacje na temat organizacji tego przedmiotu, jego popularności oraz kosztów utrzymania.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Ile dzieci chodzi na religię w szkole?

„Koszt lekcji religii w tym roku szkolnym to prawie 15,5 mln złotych! 71% tej kwoty pokrywa subwencja otrzymywana z budżetu państwa (to również nasze pieniądze). Ponieważ od dawna subwencja nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem oświaty w Szczecinie, konieczna jest dopłata z budżetu miasta. 4 466 000 zł - tyle w tym roku szkolnym dopłaciliśmy do lekcji religii. To kolejne dofinansowanie, jakie płynie do Kościoła Katolickiego z naszych podatków” – poinformował radny związany z Koalicją Obywatelską.
 

4,5 MLN PLN SZCZECIN DOPŁACA DO LEKCJI RELIGII ❗️ 41% uczniów i uczennic na lekcję religii już nie uczęszcza. Potrzeba...

Opublikowany przez Przemysław Słowik Piątek, 4 grudnia 2020

Z danych opublikowanych przez Słowika wynika także, że 17 487 dzieci nie uczęszcza na lekcję religii, co daje aż 41% wszystkich uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i placówek kształcenia specjalnego w Szczecinie.
Podobnych kalkulacji dokonały miasta Poznań i Wrocław. W Poznaniu na religię nie uczęszcza odpowiednio 60% uczniów szkół ponadpodstawowych i 16% podstawowych – we Wrocławiu jest to 68% i 22%.

Źródło: wyborcza.pl

Zobacz też:

Założyciel Arki Noego zdradził, że jego dzieci nie chodziły na religię
Instagram/oko.litza/kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Założyciel Arki Noego: „Moje dzieci nie chodziły na religię w szkole”
Robert „Litza” Friedrich zdradził, że wolał sam zadbać o to, by jego dzieci dorastały w wierze, a nie powierzać tak ważną sprawę instytucji szkoły. Rozsądne podejście?

Robert „Litza” Friedrich, założyciel zespołu dziecięcego „Arka Noego” i lider grupy Luxtorpeda w jednym z wywiadów zaskoczył wielu, informując, że jego dzieci nie uczęszczały na lekcje religii w szkole. Muzyk jest jednak osobą wierzącą, do czego otwarcie się przyznaje. Dlaczego zatem zdecydował, że jego dzieci nie powinny chodzić na religię? Założyciel Arki Noego nie posyłał dzieci na religię Robert „Litza” Friedrich ma siedmioro dorosłych już dzieci. W rozmowie z dziennikarką Gali wyznał, że w czasach szkolnych jego dzieci nie chodziły na religię w szkole. Muzyk chciał uczyć je podstaw wiary opartej na doświadczeniu, a nie suchych faktach teologicznych. „Moje dzieci nie chodziły na religię w szkole, sprawy wiary wolałem dzieciom przekazywać sam, bazując na moim doświadczeniu, a nie wyuczonej teologii” – powiedział. Muzyk nie kryje swoich antyklerykalnych poglądów Lider Luxtorpedy zdradził też, że jest daleki od łączenia swojej opinii o kościele z wiarą. Wyznał otwarcie, że jest antyklerykalny. „Uważam, że klerykalizm niszczy i niszczył kościół zawsze” – powiedział. Dodał też: „ Na moje relacje z Chrystusem nie ma wpływu opinia na temat kościoła , opinia na temat kleru”. Muzyk, choć gra w rockowym zespole, nie prowadzi i nigdy nie prowadził rock'n'rollowego życia. Zawsze najważniejsza była dla niego rodzina, którą założył w młodym wieku. Jest przede wszystkim mężem, ojcem i dziadkiem, a dopiero później artystą. Uważacie, że to rozsądne podejście? Jesteście zaskoczeni, że ktoś, kto jest utożsamiany z wiarą katolicką, nie zdecydował się na posyłanie dzieci na zajęcia religii w szkole?         Wyświetl ten post na Instagramie.            ...

rodzice wypisują dzieci z religii
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice MASOWO wypisują dzieci z religii. „Nie chcemy indoktrynacji”
Coraz mniej uczniów warszawskich szkół podstawowych chodzi na religię. Od początku roku szkolnego ponad 300 rodziców z Ursynowa zdecydowało o wypisaniu swoich dzieci z katechezy. Nauczyciele wiążą to bezpośrednio z sytuacją polityczną i strajkami kobiet, a jednocześnie wcale nie dziwią się rodzicom.

Rodzice masowo wypisują dzieci z lekcji religii: ten trend jest szczególnie wyraźny na warszawskim Ursynowie, gdzie z katechezy zrezygnowało od września ponad 300 uczniów. To efekt polityki obecnego rządu − uważają nauczyciele. Wielu przyznaje też, że lekcje religii w szkołach nie mają już wiele wspólnego z prawdziwą wiarą. Dzieci przestają chodzić na religię Coraz więcej rodziców nie chce, by ich dzieci chodziły na religię w szkole. I choć w Warszawie na katechezę uczęszcza ok. 70% wszystkich uczniów, to tylko od września na zajęciach w ursynowskich podstawówkach ubyło ponad 300 osób. Wielu rodziców przyznaje, że ich decyzja o rezygnacji z religii po części miała związek ze strajkami kobiet . Większość uważa jednak, że religia w szkołach to obecnie rodzaj indoktrynacji politycznej, na którą się nie godzą. „To namacalny efekt tego, co dzieje się obecnie w polityce. Rodzice mówią, że popierając Strajk Kobiet, zamiast tylko słowami walczyć z ingerencją Kościoła w ich życie, chcą to zamanifestować działaniem. Nie dziwię się, że tak wielu rodziców wypisuje dzieci z religii, bo już dawno w Polsce nie należy ona do sfery ducha, ale polityki” − powiedziała dyrektorka ursynowskiej podstawówki w rozmowie z portalem haloursynow.pl. Niemałe znaczenie ma osoba katechety. Zdarzają się księża, którzy cieszą się autorytetem nie tylko u dzieci, ale i u sceptycznych wobec kościoła rodziców. „U nas jest ksiądz z prawdziwego zdarzenia. Dzieci go lubią, bo potrafi z nimi rozmawiać i ma otwarty umysł. Boję się, że to może tylko mu zaszkodzić. Jeśli go zwolnią, to ani przez moment nie będę się zastanawiać i wypiszę dziecko z religii” − cytuje jedną z warszawskich mam portal haloursynow.pl.  Co o tej sytuacji sądzą księża i katecheci? Zdaniem duchownych powody wypisywania dzieci z religii są różne i nie...

Omenaa Mensah nie chce religii w szkołach
Instagram
Aktualności
Omenaa Mensah: edukacja seksualna zamiast religii w szkołach!
Omenaa Mensah apeluje, by wycofać religię z polskich szkół, a zamiast tego uczyć dzieci o różnorodności świata oraz edukować seksualnie.

Omenaa Mensah stanowczo wypowiedziała się na temat religii w szkołach: jej zdaniem ten przedmiot powinien być nauczany w kościołach, świeckie placówki zaś muszą wychowywać otwartych na świat i świadomych seksualnie ludzi.  Omenaa Mensah nie chce religii w szkołach Omenaa Mensah krytycznie odniosła się do polskiego systemu edukacji. Nie podoba jej się nie tylko wykładanie religii w szkołach, ale i brak takich przedmiotów jak etyka czy rzetelna edukacja seksualna. W jej ocenie polska szkoła nie wychowuje ludzi otwartych na świat i świadomych jego różnorodności .  „Po pierwsze wyrzucić religię ze szkół. Po drugie wprowadzić etykę, która nauczy nas spojrzenia na różnorodność właśnie światową. Wtedy każdy młody człowiek niezależnie od tego, jaką religię wyznaje, może podejmować racjonalne decyzje” – powiedziała pogodynka w rozmowie z WP. Mensah dodała, że nauka o seksualności człowieka to ważny element edukacji, którego brak sprawia, że ludzie są nietolerancyjni: „W szkołach powinny być zajęcia z etyki i koniecznie edukacja seksualna, w której też się wyjaśnia, że czasami jest tak, że mężczyzna kocha mężczyznę albo kobieta kocha kobietę i to nie znaczy, że któraś z tych osób jest złym człowiekiem. Albo, że ktoś ma czarny albo żółty kolor skóry i to też nie znaczy, że jest złym człowiekiem.” Omenaa Mensah jest mamą 18-letniej Vanessy i właśnie w duchu otwartości i tolerancji wychowuje córkę. Vanessa nie ma problemu m.in. z tym, by uczestniczyć w paradach równości i wspierać osoby LGBT+. „Jeśli stworzymy mądrego, otwartego, człowieka, który będzie akceptował różnorodność, bo tak będzie nauczony, wychowany, wtedy stworzymy silne podstawy państwa” – wyjaśniła Omenaa.         Wyświetl ten post na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz