Religia w szkołach
Adobe Stock
Aktualności

Ksiądz zarzucił rodzicom, że KALECZĄ DZIECKO, wypisując je z religii

Ksiądz w mocnych słowach skrytykował rodziców, którzy zdecydowali się na wypisanie dziecka z lekcji religii w jednym ze szczecińskich liceów. Kontrowersyjny list duchownego opublikowała radna miasta – Edyta Łongiewska-Wijas.

Radna miasta Szczecin opublikowała w mediach społecznościowych list, który ksiądz skierował do rodziców. W mocnych słowach skrytykował on ich decyzję, a także zarzucił nadmierne skupianie się na rzeczach przyziemnych – zamiast na życiu doczesnym.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Mocne słowa księdza do rodziców

„Jestem wstrząśnięty, że rodzic, który powinien troszczyć się o swoje dziecko, tak je kaleczy” – napisał duchowny, apelując do rodziców o zmianę decyzji. Podkreślił także, że religia jest znacznie ważniejszym przedmiotem niż wszystkie inne nauczane w szkole.

„Zawsze powtarzałem i powtarzam: Religia jest najważniejszym przedmiotem, ponieważ przygotowuje do życia wiecznego. Pozostałe zaś przedmioty przygotowują jedynie do życia doczesnego. Wszystkie są ważne, jednakże tylko religia pozwala na zdobywanie wiedzy i postaw niezbędnych do prowadzenia życia świątobliwego” – argumentował ksiądz.

Edyta Łongiewska-Wijas wyraziła swoje wielkie oburzenie listem skierowanym do rodziców.
 

 

SKANDALICZNY LIST KSIĘDZA DO RODZICÓW Wczoraj wieczorem, jako radna miasta Szczecin, zostałam powiadomiona o...

Opublikowany przez Edytę Łongiewską Wijas Niedziela, 22 listopada 2020

„E-dziennik jest od powiadamiania rodziców o ocenach i zachowaniu dzieci, a nie od pouczania ich, czy agresywnego ewangelizowania. Wbrew zapędom katechety, nie jest jego rolą wyniosłe pouczanie rodziców, czy straszenie. Jego zadaniem jest przeprowadzić dla chętnych lekcje religii w szkole i to wszystko” – powiedziała stanowczo Edyta Łongiewska-Wijas. Radna dodała także, że szkoła nie jest miejscem kultywowania wiary – taką rolę powinny spełniać świątynie.

Radna wypowiedziała się także na temat rzekomej nadrzędności religii nad innymi przedmiotami.

„Zdanie to ujawnia głęboką pogardę księdza wobec innych nauczycieli (...) Głoszenie nadrzędności wiary nad nauką jest żałosnym anachronizmem, także w wymiarze teologicznym. Skończyły się czasy, że wiarę budowało się groźbami, szantażem i strachem. Pomijając fakt, że religii nie powinno być w szkole, to tym bardziej nie powinien nauczać jej ktoś głoszący takie brednie i gardzący koleżankami i kolegami z pracy” - napisała Łongiewska-Wijas w równie ostrej odpowiedzi na pismo księdza.

Radna zawiadomiła, że złożyła w tej sprawie interpelację do prezydenta Szczecina.

Źródło: kobieta.onet.pl

Zobacz też:

rodzice wypisują dzieci z religii
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice MASOWO wypisują dzieci z religii. „Nie chcemy indoktrynacji”
Coraz mniej uczniów warszawskich szkół podstawowych chodzi na religię. Od początku roku szkolnego ponad 300 rodziców z Ursynowa zdecydowało o wypisaniu swoich dzieci z katechezy. Nauczyciele wiążą to bezpośrednio z sytuacją polityczną i strajkami kobiet, a jednocześnie wcale nie dziwią się rodzicom.

Rodzice masowo wypisują dzieci z lekcji religii: ten trend jest szczególnie wyraźny na warszawskim Ursynowie, gdzie z katechezy zrezygnowało od września ponad 300 uczniów. To efekt polityki obecnego rządu − uważają nauczyciele. Wielu przyznaje też, że lekcje religii w szkołach nie mają już wiele wspólnego z prawdziwą wiarą. Dzieci przestają chodzić na religię Coraz więcej rodziców nie chce, by ich dzieci chodziły na religię w szkole. I choć w Warszawie na katechezę uczęszcza ok. 70% wszystkich uczniów, to tylko od września na zajęciach w ursynowskich podstawówkach ubyło ponad 300 osób. Wielu rodziców przyznaje, że ich decyzja o rezygnacji z religii po części miała związek ze strajkami kobiet . Większość uważa jednak, że religia w szkołach to obecnie rodzaj indoktrynacji politycznej, na którą się nie godzą. „To namacalny efekt tego, co dzieje się obecnie w polityce. Rodzice mówią, że popierając Strajk Kobiet, zamiast tylko słowami walczyć z ingerencją Kościoła w ich życie, chcą to zamanifestować działaniem. Nie dziwię się, że tak wielu rodziców wypisuje dzieci z religii, bo już dawno w Polsce nie należy ona do sfery ducha, ale polityki” − powiedziała dyrektorka ursynowskiej podstawówki w rozmowie z portalem haloursynow.pl. Niemałe znaczenie ma osoba katechety. Zdarzają się księża, którzy cieszą się autorytetem nie tylko u dzieci, ale i u sceptycznych wobec kościoła rodziców. „U nas jest ksiądz z prawdziwego zdarzenia. Dzieci go lubią, bo potrafi z nimi rozmawiać i ma otwarty umysł. Boję się, że to może tylko mu zaszkodzić. Jeśli go zwolnią, to ani przez moment nie będę się zastanawiać i wypiszę dziecko z religii” − cytuje jedną z warszawskich mam portal haloursynow.pl.  Co o tej sytuacji sądzą księża i katecheci? Zdaniem duchownych powody wypisywania dzieci z religii są różne i nie...

Omenaa Mensah nie chce religii w szkołach
Instagram
Aktualności
Omenaa Mensah: edukacja seksualna zamiast religii w szkołach!
Omenaa Mensah apeluje, by wycofać religię z polskich szkół, a zamiast tego uczyć dzieci o różnorodności świata oraz edukować seksualnie.

Omenaa Mensah stanowczo wypowiedziała się na temat religii w szkołach: jej zdaniem ten przedmiot powinien być nauczany w kościołach, świeckie placówki zaś muszą wychowywać otwartych na świat i świadomych seksualnie ludzi.  Omenaa Mensah nie chce religii w szkołach Omenaa Mensah krytycznie odniosła się do polskiego systemu edukacji. Nie podoba jej się nie tylko wykładanie religii w szkołach, ale i brak takich przedmiotów jak etyka czy rzetelna edukacja seksualna. W jej ocenie polska szkoła nie wychowuje ludzi otwartych na świat i świadomych jego różnorodności .  „Po pierwsze wyrzucić religię ze szkół. Po drugie wprowadzić etykę, która nauczy nas spojrzenia na różnorodność właśnie światową. Wtedy każdy młody człowiek niezależnie od tego, jaką religię wyznaje, może podejmować racjonalne decyzje” – powiedziała pogodynka w rozmowie z WP. Mensah dodała, że nauka o seksualności człowieka to ważny element edukacji, którego brak sprawia, że ludzie są nietolerancyjni: „W szkołach powinny być zajęcia z etyki i koniecznie edukacja seksualna, w której też się wyjaśnia, że czasami jest tak, że mężczyzna kocha mężczyznę albo kobieta kocha kobietę i to nie znaczy, że któraś z tych osób jest złym człowiekiem. Albo, że ktoś ma czarny albo żółty kolor skóry i to też nie znaczy, że jest złym człowiekiem.” Omenaa Mensah jest mamą 18-letniej Vanessy i właśnie w duchu otwartości i tolerancji wychowuje córkę. Vanessa nie ma problemu m.in. z tym, by uczestniczyć w paradach równości i wspierać osoby LGBT+. „Jeśli stworzymy mądrego, otwartego, człowieka, który będzie akceptował różnorodność, bo tak będzie nauczony, wychowany, wtedy stworzymy silne podstawy państwa” – wyjaśniła Omenaa.         Wyświetl ten post na...

ksiądz
Adobe Stock
Aktualności
Ksiądz kupuje respiratory zamiast budować kościół. Zdecydowana reakcja parafian
Pieniądze zebrane na budowę nowego kościoła zostały przekazane na zakup respiratorów – w ten sposób ksiądz z niewielkiej miejscowości pod Szczecinem pomaga zarażonym koronawirusem. Co na to parafianie?

Proboszcz parafii w Mierzynie podjął decyzję, aby pieniądze przeznaczone na budowę nowego budynku kościoła przekazać szpitalowi w Szczecinie. To prawie 70 tys. zł, za które będzie można kupić profesjonalne respiratory ratujące życie zarażonych koronawirusem.  Ksiądz kupił respiratory Ksiądz Zbigniew Wyka postanowił wstrzymać budowę kościoła, który powstaje od 2016 roku w Mierzynie. Zamiast tego przekazał 69,120 zł szpitalowi klinicznemu nr 1 w Szczecinie. Taka kwota wystarczy na zakup dwóch respiratorów, często niezbędnych dla ratowania zdrowia i życia chorych na Covid-19. W całym województwie zachodniopomorskim jest już ponad 100 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem , a przed szpitalami są ustawiane polowe izby przyjęć. Swój wybór ksiądz wytłumaczył w liście do parafian: „Dlaczego tak zrobiłem – bo budowa nieco i tak poczeka ze względu na epidemię, a życie ludzkie jest bezcennym darem, życie każdego z Was Kochani i przepraszam jeśli nie tak postąpiłem”. Ksiądz Wyka z Mierzyna znany jest także z innych nietypowych akcji na terenie swojej parafii: w minioną Niedzielę Palmową zorganizował 46 mszy w kościele, specjalnych namiotach i biurze parafialnym. W każdej mszy mogło wziąć udział tylko 5 osób, a miejsca trzeba było rezerwować. Wcześniej błogosławił pozostających w domach mieszkańców miasteczka, jeżdżąc ulicami na platformie samochodu. Wszystko po to, by ograniczyć kontakty między ludźmi i zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Respiratory zamiast kościoła – co na to parafianie? Mieszkańcy Mierzyna zdecydowanie reagują na całą działalność księdza Wyki – w sieci przeważają słowa uznania i duma z proboszcza. „Super inicjatywa. Można inaczej? Można!”, „Brawa dla księdza, niech inni biorą przykład” – to niektóre komentarze zostawiane przez mieszkańców...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj