Coraz bardziej jesteśmy świadomi, jak właściwie dbać o zdrowie. Zwracamy uwagę na to, jak się odżywiamy, coraz chętniej uprawiamy sport. Jednym z obszarów niezwykle istotnych dla zdrowia jest także właściwe dbanie o higienę, ale okazuje się, że nie zawsze o nią dbamy w naszej sypialni. Łóżko, które kojarzy nam się z przyjemnymi rzeczami jak sen, seks, relaks czy zabawy z dzieckiem może być źródłem poważnych problemów zdrowotnych.

Reklama

Siedlisko bakterii i grzybów

Choć jedną trzecią naszego życia poświęcamy na sen, to często za rzadko zmieniamy pościel. Wtuleni w kołdrę spędzamy, co najmniej kilka godzin dziennie, a w tym czasie na poszewkach gromadzą się ślina, pot, naskórek, pozostałości kosmetyków, do tego kurz, pyłki i sierść zwierzaka, jeśli takowego posiadamy. Choć nie widać tego gołym okiem, pościel szybko robi się brudna i stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów pochodzących z potu, komórek skóry oraz wydzielin z miejsc intymnych. Nasze łóżko jest największym siedliskiem roztoczy, które same w sobie nie są tak bardzo szkodliwe, za to ich odchody są silnie alergizujące. To, co osadza się na materiale, może również wywoływać choroby gardła, duszności czy kichanie.

Jak często należy zmieniać pościel?

Zdaniem ekspertów zmieniać pościel powinniśmy raz w tygodniu, a maksymalnie raz na dwa. Jeśli dodatkowo nakrywasz pościel kocem, ten powinno się uprać przynajmniej raz w miesiącu, gdyż we włosiu również kumulują się zanieczyszczenia. To samo się tyczy piżam. Na bieliźnie pościelowej żyją miliony niewidocznych gołym roztoczy.

Wszystko pierz w temp. 60 st. C, a do prania w niższych temperaturach warto dodawać olejki z drzewa herbacianego lub eukaliptusa, które pomagają eliminować nieproszonych gości. Pościel warto także prasować, by wyeliminować wszystkie roztocza, których nie udało się pozbyć podczas prania. Weź również przykład z naszych babć i często wietrz pościel nawet zimą.

Pamiętaj, że jako rodzic często gościsz dziecko w swoim łóżku, czy to na wieczorne zabawy i czułości, czy kiedy męczą koszmary. Regularnie zmieniając pościel, dbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale i o zdrowie swoich pociech.

Zobacz także

Jak często zmieniacie pościel? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama