Reklama

Paszport covidowy to nic innego jak potwierdzenie przyjęcia szczepionki na COVID-19, przechorowania tej choroby lub otrzymania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Nie wiesz, jak pobrać paszport covidowy, a może być ci potrzebny? To proste i naprawdę wygodne. Posiadanie takiego dokumentu ułatwi podróżowanie po Europie nie tylko w ramach Unii Europejskiej – da m.in. możliwość korzystania z bazy noclegowej i różnych atrakcji (parki rozrywki, muzea itp.).

Reklama

Jak pobrać paszport covidowy przez internet?

Żeby pobrać paszport covidowy, trzeba mieć profil zaufany, dowód osobisty z warstwą elektroniczną lub konto w jednym z następujących banków: PKO BP, Inteligo, Pekao SA lub Bank Spółdzielczy. Umożliwiają one zalogowanie się do Indywidualnego Konta Pacjenta (IKP), na którym znajdują się odpowiednie certyfikaty – o ile przysługują. Aby pobrać dokument, należy:

  • Zalogować się do Indywidualnego Konta Pacjenta.
  • Po zalogowaniu się do IKP trzeba wejść w „Certyfikaty”.
  • Następnie wybrać na dole strony rodzaj certyfikatu (szczepienia, przebycia choroby lub otrzymania negatywnego wyniku testu).
  • Ostatnim krokiem jest klinkięcie „Pobierz kod QR”.

W ten sposób można pobrać na telefon wybrany certyfikat zawierający kod QR, w którym zakodowane są informacje o danych pacjenta oraz zaświadczenie o szczepieniu na COVID, przejścia COVID-19 lub uzyskania negatywnego wyniku testu.

Jak wydrukować paszport covidowy?

Paszport covidowy można wydrukować samodzielnie w domu lub poprosić o wydruk w placówce POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) albo w punkcie szczepień. Samodzielne uzyskanie wydruku wymaga zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą profilu zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub bankowości elektronicznej (PKO BP, Inteligo, Pekao są, Bank Spółdzielczy).

Po zalogowaniu się należy wybrać zakładkę „Certyfikaty”, później wybiera się rodzaj certyfikatu, a na koniec pobiera plik PDF. Po jego otwarciu można go wysłać na drukarkę. Ma on postać wydruku, który po założeniu na cztery tworzy miniksiążeczkę. Na czterech stronach zawiera ona wiele informacji, w tym unikatowy kod QR oraz unikatowy numer certyfikatu. Informacje podane są w języku polskim i angielskim.

Tak pobrany lub wydrukowany certyfikat jest dokumentem, który ma ułatwić podróżowanie i zwiększyć bezpieczeństwo epidemiczne w Europie. Nie zwalnia on jednak podróżnego z obowiązku sprawdzenia, jakie procedury związane z pandemią obowiązują w kraju, do którego odbywa się podróż. Można to zrobić na stronie: https://reopen.europa.eu/pl.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama