Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 11 marca na konferencji prasowej, że w ramach profilaktyki podjęta została decyzja o zamknięciu na dwa tygodnie przedszkoli, żłobków i szkół (w tym wyższych). Pozostaną zamknięte od 16 do 25 marca. Jednak już od jutra najlepiej nie puszczać dzieci do placówek edukacyjnych. 12 i 13 marca przedszkola i szkoły podstawowe będą tylko sprawować opiekę nad najmłodszymi, bez zajęć dydaktycznych.

Reklama

Szkoły i przedszkola w Polsce zamknięte z powodu koronawirusa

„Decyzja o zamknięciu szkół obowiązuje od poniedziałku, ale już od jutra prosimy, żeby wszyscy ci, którzy mogą się powstrzymać od posyłania dzieci do szkoły, zrobili to. Dotyczy to też uczniów szkół średnich” - powiedział premier Morawiecki. „To jest decyzja odpowiedzialna” - tłumaczył. - „O ile dzieci przechodzą chorobę w sposób stosunkowo łagodny, to są dobrymi przekaźnikami i mogą zakażać innych, np. swoich dziadków”.

❗ Od 12 do 25 marca zawieszone zostaną zajęcia w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. pic.twitter.com/lShNUTsnW2
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2020

10 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił zakaz udziału w imprezach masowych. Tego samego dnia decyzję o zamknięciu na dwa tygodnie wszystkich placówek edukacyjnych wprowadziły władze Poznania. Zajęcia odwołały uczelnie we Wrocławiu, Opolu, uniwersytety Jagielloński i Warszawski. Zamknięto szkoły podstawowe w Olsztynie, a wcześniej pojedyncze placówki m.in. w Rybniku, Szczecinie, Warszawie oraz w województwie lubelskim.

Co ma zrobić pracujący rodzic, kiedy zamknięto przedszkole dziecka?

W idealnej sytuacji może pracować zdalnie, jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, jednak wiele osób nie ma takiej możliwości. W dobrej sytuacji są rodzice dzieci do lat 8, zatrudnieni w ramach umowy o pracę. Przysługuje im zasiłek w standardowej wysokości na opiekę nad dzieckiem.

❗Rodzicom dzieci w wieku do lat 8 będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły czy klubu dziecięcego. pic.twitter.com/VaSATOe8pt
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2020

Przeczytaj więcej o tym, jak zorganizować opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola i jakie masz prawa w tej sytuacji.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

Liczba zarażonych w Polsce wzrasta w dużym tempie, musimy się też spodziewać, że chorych będzie przybywało. Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek SARS-CoV-2 (oficjalna nazwa koronawirusa) w naszym kraju, zdiagnozowano wirus u 25 osób w 10 województwach, 222 osoby przebywają w szpitalach, 1055 osób objętych jest kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Tabletki z cynkiem na koronawirusa? Nie ma żadnych dowodów na to, że są skuteczne, a mogą wręcz zaszkodzić. Nie pomoże też wypijanie ciepłej wody (takie informacje krążą w sieci), zażywanie witaminy C i noszenie maseczek. Możesz zminimalizować ryzyko, że ty lub twoi bliscy zakażecie się koronawirusem, tylko stosując się do tych zaleceń:

  • unikajcie miejsc, w których przebywa dużo ludzi
  • często myjcie ręce ciepłą wodą i mydłem
  • unikajcie dotykania ust i nosa
  • unikajcie osób, które kaszlą, kichają, mają gorączkę
  • jeśli kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem (naucz tego swoje dziecko!)

Ważne. Czas bez przedszkola to nie wakacje. Pamiętajmy, że zostało zamknięte jako profilaktyka koronawirusa. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Nie zabieramy więc dzieci na wycieczki, na basen, do zoo, plac zabaw czy inne miejsca, gdzie przebywa dużo ludzi i gdzie skażone mogą być także klamki, zabawki itp. Kina, teatry oraz muzea również zostają zamknięte od 12 marca.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama