grypa czy koronawirus
Adobe Stock
Aktualności

Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2 – objawy, podobieństwa i różnice [INFOGRAFIKA]

Grypa i koronawirus dają praktycznie jednakowe objawy w postaci wysokiej gorączki, kaszlu, bólu mięśni i osłabienia. Koronawirus SARS-CoV-2 jest jednak znacznie bardziej zaraźliwy, wywołuje poważniejsze powikłania i 5-10 razy więcej zgonów. To czyni go dużo groźniejszym od sezonowej grypy.
dr Paweł Grzesiowski
dr Paweł Grzesiowski
Konsultacja merytoryczna

Pandemia koronawirusa w 2020 roku jest wydarzeniem w ciągu ostatnich 100 lat bez precedensu. W ostatnim stuleciu nie zastosowano w światowej skali tak radykalnych form walki z wirusem. Rodzi to skojarzenia z pandemią grypy hiszpanki z 1918 roku, która pochłonęła wiele istnień ludzkich. I chociaż szczęśliwie nie ma mowy o porównywaniu zasięgu obu pandemii (hiszpanka uśmierciła 50 mln ludzi na świecie, statystyki koronawirusa pod koniec września 2020 r. informowały o śmierci ponad miliona osób na świecie), to jednak analizując przebieg zakażenia koronawirusem, siłą rzeczy robi się odniesienia do grypy, gdyż oba wirusy mają zbliżone do siebie objawy zakażenia. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Spis treści:

 1. Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2 - podobieństwa
 2. Grypa a koronawirus SARS-CoV-2 - objawy
 3. Czym koronawirus SARS-CoV-2 różni się od grypy?
 4. Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - statystyki
 5. Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - leczenie
 6. Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - zapobieganie
 7. Grypa jelitowa a koronawirus SARS-CoV-2

Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2 - podobieństwa

Zarówno wirusy grypy, jak i koronawirus są wirusami zakaźnymi, rozprzestrzeniającymi się drogą kropelkową. Oznacza to, że do zakażenia nimi dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu ze skażoną powierzchnią lub z osobą zakażoną. Kropelki śliny trafiają do oczu, ust lub nosa osoby zdrowej i stają się źródłem zakażenia, powodując ostre choroby układu oddechowego.

Grypa a koronawirus SARS-CoV-2 - objawy

Objawy koronawirusa są podobne do grypy. Jest to:

 • wysoka gorączka
 • kaszel
 • ból mięśni
 • osłabienie


Czy koronawirus SARS-CoV-2 to grypa? Nie, jednak w początkowej fazie zakażenia koronawirus może przypominać objawy grypy. Stąd konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa, w celu potwierdzenia lub wykluczenia zachorowania na COVID-19.

Oto zestawienie objawów koronawirusa SARS-CoV-2 i grypy:

koronawirus czy grypa - porównaj objawy
Anna Kołacz, mamotoja.pl

Czym koronawirus SARS-CoV-2 różni się od grypy?

Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy koronawirusem a grypą. Są to przede wszystkim:

 • Okres wylęgania się choroby. Okres rozwoju grypy wynosi przeciętnie 1-4 dni od momentu zetknięcia się z osobą zakażoną jej wirusem. W przypadku koronawirusa od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów upływa średnio 5-7 dni, ale może to trwać nawet do 14 dni (stąd konieczność przechodzenia 2 tygodniowej kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą chorą na COVID-19), a w niektórych przypadkach przekracza nawet 20 dni (1%). Można także przejść zakażenie koronawirusem bezobjawowo, w przypadku grypy raczej się to nie zdarza.
 • Grupy największego ryzyka zakażenia. Grypa stanowi poważne zagrożenie dla dzieci poniżej 5. roku życia, kobiet w ciąży, osób starszych oraz z chorobami przewlekłymi. Z kolei powikłane zakażenie koronawirusem dotyczy przede wszystkim ludzi starszych, z chorobami współistniejącymi. Najwięcej zgonów jest w grupie osób po 70. roku życia. Koronawirus w zdecydowanie mniejszym stopniu dotyka dzieci i młodzieży, którzy zazwyczaj przechodzą zakażenie bezobjawowo i są źródłem zakażenia dla dorosłych.
 • Skala zaraźliwości. Koronawirusa SARS-CoV-2 cechuje także większa zaraźliwość. Według najnowszych danych jedna osoba chorująca na COVID-19 może zakazić mniej więcej 2-3 osoby. Dla grypy liczba ta jest różna w zależności od podtypu i okresu, jednak statystycznie wynosi ok. 1,4-1,5 osoby.
 • Przebieg choroby. Oba wirusy różni także ciężkość przebiegu wywołujących je chorób – dla COVID-19 ok. 5 proc. zachorowań ma ciężki przebieg (wirus powoduje poważne powikłania w postaci śródmiąższowego zapalenia płuc), a 5 proc. bardzo ciężki, wymagający mechanicznego wspomagania oddychania. To więcej, niż obserwuje się wśród chorych na grypę sezonową, w przypadku której zgony najczęściej związane są z groźnymi powikłaniami, a nie wynikają z przebiegu samego zakażenia wirusem.
 • Wskaźnik śmiertelności. Koronawirus powoduje więcej przypadków śmiertelnych. Wstępne analizy szacują, że u około 1 proc. zakażonych dochodzi do zgonu w wyniku niewydolności oddechowej. Śmiertelność grypy dotyczy około 0,1 proc. chorych.

Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - statystyki

Statystyki opracowane na podstawie dostępnych informacji na temat SARS-CoV-2 pokazują skalę jego zagrożenia w zestawieniu z grypą:

 

Skutki SARS-CoV-2 Grypa
Współczynnik śmiertelności            
          3-4 proc.
(u osób powyżej 80. roku życia: > 20 proc.)
 
0,1-0,2  proc. 
Ciężkie przypadki zachorowań          10 proc.    1,5  proc. 
Tempo rozprzestrzeniania się              2,5 dnia  7 dni
Okres zarażania             2-4 tygodnie 1 tydzień
Przenoszenie przez skażone powierzchnie  
            do 9 dni         w temp. pokojowej 
 
 doba

 

Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - leczenie

Zarówno przy grypie, jak i w infekcji koronawirusowej stosuje się leczenie objawowe, polegające m.in. na obniżaniu gorączki. W ciężkich przypadkach COVID-19 wymagana jest hospitalizacja i wdrożenie mechanicznej wentylacji płuc, z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury podtrzymującej życie, czyli respiratorów. Przeciw grypie mamy specyficzne leki przeciwwirusowe do stosowania doustnego, przeciw COVID-19 mamy tylko środki stosowane w szpitalach dożylnie.

Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa – zapobieganie

Przed wirusem grypy możemy się zabezpieczyć poprzez szczepienie, które redukuje ryzyko wystąpienia powikłań i powoduje, że przebieg choroby jest dużo łagodniejszy.

Tymczasem na chwilę obecną na koronawirusa nie ma szczepionki. Od kilku miesięcy grupy naukowców z wielu krajów prowadzą intensywne badania nad jej stworzeniem. Eksperci mają nadzieję, że będzie ona dostępna najwcześniej w 2021 roku.

Warto się szczepić! Szczepienia są najskuteczniejsza dostępną bronią w profilaktyce chorób zakaźnych. Z tego powodu zarówno WHO, jak i Minister Zdrowia w Polsce rekomenduje upowszechnianie szczepień przeciw grypie i pneumokokom osobom powyżej 60 roku życia oraz chorującym przewlekle. Zaszczepienie przeciw grypie w czasie pandemii daje dodatkową wartość diagnostyczną – zostaje ograniczone prawdopodobieństwo grypy u osoby, która ma objawy infekcyjne.

Grypa jelitowa a koronawirus SARS-CoV-2

U niektórych osób zarażonych koronawirusem występują objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak: biegunka, nudności, wymioty, a także ogólne osłabienie. Niekiedy więc przypomina to grypę żołądkową (jelitową). Jeżeli zauważyłaś u siebie takie symptomy, a przy tym podejrzewasz też, że mogłaś mieć kontakt z osobą chorą na Covid-19 – skontaktuj się z lekarzem lub sanepidem (telefonicznie!). 

Zobacz także:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

dziecko, maska ochronna, koronawirus, choroba Kawasaki
Adobe Stock
Aktualności
Choroba Kawasaki atakuje dzieci! Eksperci: możliwy związek z koronawirusem!
Mało znana choroba Kawasaki coraz częściej jest wykrywana u dzieci. Choroba Kawasaki daje groźne powikłania, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, a jej występowanie może mieć związek z pandemią koronawirusa. Eksperci apelują o ostrożność podczas powrotu dzieci do szkół i przedszkoli!

Choroba Kawasaki do tej pory diagnozowana była głównie w Azji, ale coraz więcej przypadków tego rzadkiego stanu zapalnego notuje się także w Europie. Wg analiz WHO pandemia koronawirusa może mieć związek z częstszym występowaniem choroby Kawasaki jako powikłania po zakażeniu koronawirusem i chorobie Covid-19. Niestety na całym świecie rośnie liczba dzieci, które ciężko przechodzą chorobę Kawasaki, są też przypadki śmiertelne. Choroba Kawasaki u dzieci a koronawirus Choroba Kawasaki może być powikłaniem po chorobie Covid-19 – podejrzewają eksperci związani z WHO. Wszystko dlatego, że zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i we Francji, Włoszech i USA w ostatnich tygodniach do szpitali trafiło niepokojąco dużo dzieci z objawami rzadko występującej dotychczas choroby Kawasaki. Około połowa tych pacjentów była także zakażona koronawirusem . Z kolei w samym Nowym Jorku odnotowano łącznie 52 przypadki wieloukładowego stanu zapalnego u dzieci, którego objawy przypominały chorobę Kawasaki, a troje dzieci zmarło. Wszystkie miały pozytywny wynik testu na Covid-19 − poinformował we wtorek burmistrz Nowego Jorku. „Obserwujemy coś bardzo niepokojącego" − powiedział. „Coraz więcej przypadków dzieci z objawami choroby Kawasaki w Anglii, Hiszpanii i Włoszech. Niektóre z tych dzieci miały potwierdzoną chorobę Covid-19, inne nie. Być może [objawy Kawasaki] nie miały związku z Covid-19. A może u dzieci nie uzyskano wiarygodnego wyniku testu [na koronawirusa]. Zalecana ostrożność podczas powrotu do szkół" − napisał na Twitterze dr Adam Finn, profesor pediatrii na Uniwersytecie w Bristolu i doradca WHO.   Hearing about numbers of cases of paediatric toxic shock-Kawasaki-like syndrome often associated with abdo pain from UK Spain & Italy. Some are CoV2+ some neg. Maybe it’s not COVID. Or maybe infected children don’t reliably...

Czy komar przenosi koronawirusa lub inne choroby?
AdobeStock
Zdrowie
Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia odpowiada
Ministerstwo Zdrowia opublikowało stanowiska GIS-u w sprawie przenoszenia przez komary wirusa COVID-19. WHO jest tego samego zdania co do możliwości zarażenia się koronawirusem od komarów.

Niektórzy zastanawiają się, czy ugryzienie komara może być przyczyną zarażenia się wirusem COVID-19. Tegoroczna zima była bardzo łagodna, właściwie bez mrozów i opadów śniegu. Wiele osób obawia się, że przez to w okresie wiosenno-letnim będziemy mieli do czynienia z prawdziwym oblężeniem wszelkich insektów, w tym komarów. Nie chodzi tylko o to, że trzeba będzie z nimi walczyć i strzec się ukąszenia, żeby nie męczyć się później z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia . Teraz doszedł do tego strach, że komary mogą przenosić koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia odpowiada i uspokaja. Czy komary przenoszą koronawirusa? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, jaką drogą rozprzestrzenia się koronawirus. Można się nim zarazić poprzez kontakt z osobą, która ma objawy chorobowe , np. kicha lub kaszle. Materiałem zakaźnym są bowiem: ślina, wydzieliny z układu oddechowego, łzy, mocz, kał. COVID-19 przenosi się drogą kropelkową , a nie wraz z krwią. Dlatego komary nie stanowią dla nas zagrożenia. Nawet jeśli ugryzie nas osobnik, który wcześniej ukąsił osobę chorą na koronawirusa, ryzyko zarażenia jest zerowe. Ministerstwo Zdrowia o zagrożeniu zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 na skutek ukąszenia przez komara Ponieważ problem komarów jako potencjalnych nosicieli koronawirusa nurtuje wielu Polaków, Ministerstwo Zdrowia postanowiło zająć stanowisko w sprawie. Na oficjalnym profilu ministerstwa na Facebooku opublikowano post Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w którym czytamy: „stawonogi, jak komary lub kleszcze, mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia i zostać przeniesione do organizmu człowieka. Nie dotyczy to koronawirusów”. Możemy być zatem spokojni, ponieważ komary nie mogą przenosić wirusa z Wuhan . Zobacz też:...

koronawirus wakacje rodzinne
Adobe Stock
Zdrowie
Wakacje a koronawirus: wyjazd jest możliwy!
Immunolog Paweł Grzesiowski w dobie epidemii dopuszcza jeden typ wakacji. Niektórzy będą musieli zmienić plany na letni wypoczynek. Może warto wykorzystać tę okazję i zaplanować jedyne wakacje w swoim rodzaju.

Nadal nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja na świecie. To stawia pod znakiem zapytania letni wypoczynek. Poniżej znajdziesz aktualizowany miniporadnik: Koronawirus a wakacje. Czy planowanie wakacyjnych wyjazdów ma w ogóle sens? Czy to czas odwoływać już zrobione rezerwacje? I dokąd jechać? Podpowiadamy. Najnowsze (aktualizowane) doniesienia na temat wakacji w dobie epidemii koronawirusa: 27 kwietnia: Doktor Paweł Grzesiowski twierdzi, że już dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzina, która mieszka pod wspólnym dachem, wsiadła w samochód i pojechała w góry czy nad morze. Najlepszy, bo najbezpieczniejszy, będzie pobyt na własnej działce czy w wynajętym domku . Odpadają za to kolonie i obozy dla dzieci – wysłanie najmłodszych na tego typu wypoczynek najpewniej nie będzie wchodził w grę. Rodzice muszą zatem zapomnieć o wypoczynku bez dzieci. O ile sytuacja się nie zmieni i nie zostaną wprowadzone większe obostrzenia, jedynym wyjściem będzie wyjazd rodzinny, w dodatku krajowy . Nie zanosi się na to, by zdjęty został obowiązek kwarantanny po powrocie z zagranicy. Taki wyjazd oznaczałby więc nie tylko większe ryzyko zakażenia koronawirusem, ale i konieczność zarezerwowania sobie większej liczby dni urlopowych, aby objąć nimi i kwarantannę. Nie wszystkich będzie na to stać. Sposób na wakacje: agroturystyka i poznawanie własnego kraju Wygląda więc na to, że w najbliższe wakacje domki na odludziu oraz prywatne kwatery będą cieszyć się największym zainteresowaniem. Na razie pola kempingowe pozostają zamknięte , więc ten rodzaj wypoczynku może nie wchodzić w grę. Aby nie wylądować w przypadkowym miejscu warto już teraz zainteresować się bazą noclegową oferowaną w ramach agroturystyki i prywatnych domków wakacyjnych. Najbezpieczniejsze będą miejsca w mniej popularnych miejscowościach . Co z tego, że rodzina będzie izolować się w domku wakacyjnym,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz