Reklama

Koronawirus daje objawy podobne do grypy: gorączką, ból głowy i gardła, kaszel, pojawia się wyczerpanie oraz utrata apetytu. 2019-nCoV powoduje także niewydolność oddechową. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, by uniknąć zakażenia, najważniejsze jest częste mycie rąk z użyciem mydła i ciepłej wody przez min. 30 sekund. Co zrobić, gdy nie masz dostępu do bieżącej wody? W torebce koniecznie noś preparat dezynfekujący.

Reklama

Żel dezynfekujący

Środki do dezynfekcji rąk działają na wirusy osłonkowe, czyli m.in. na koronawirusy - to te powinniśmy kupować i stosować. Ważne, by preparat zawierał w składzie alkohol, podobnie jak chusteczki do dezynfekcji.

Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk

Około 3 ml preparatu do dezynfekcji nałóż na dłonie. Dokładnie rozprowadź płyn po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie. Pamiętaj, o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków. Płyn wcieraj w skórę rąk przez ok. 30 sekund (podobnie jak podczas mycia rąk mydłem). Resztę płynu pozostaw się do wyschnięcia, nie spłukuj ani go nie wycieraj. Płyn działa natychmiast.

Czy żel dezynfekujący może zastąpić mydło?

Żel antybakteryjny w swoim składzie zawiera alkohol etylowy bądź benzylowy. Dzięki temu ma właściwości bakteriostatyczne oraz grzybobójcze i usuwa z powierzchni dłoni nawet 99 proc. bakterii E.coli, gronkowców, paciorkowców i wielu innych chorobotwórczych powodujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto więc go stosować nie tylko ze względu na koronowirusa.
Płynu takiego należy używać tylko i wyłącznie, gdy nie jest możliwe umycie rąk za pomocą bieżącej wody i mydła. Preparat dezynfekujący zabija nie tylko drobnoustroje, które zagrażają naszemu, ale i na te dobre, które są elementem naszej mikroflory skóry. Mimo iż takie produkty często zwierają glicerynę, pantenol i witaminy mogą powodować wysuszania doni, a także zwiększyć ryzyko alergii u dzieci (według FED - Amerykańska Agencja ds. żywności i leków). Mogą też (według niektórych badań) wytwarzać lekooporność bakterii.
Żele dezynfekują ręce, natomiast mydło wraz z tłuszczem brudu tworzy emulsję, którą łatwo usunąć woda. Specjaliści zalecają, by używanie żelu ograniczyć się tylko do sytuacji, gdy jesteśmy poza domem i nie mamy możliwości umycia dłoni np. po wyjściu z autobusu czy ze sklepu.

Dezynfekuj nie tylko ręce: jak czyścić telefon?

Na dłoni każdego człowieka może znajdować się aż 150 różnych gatunków bakterii i wirusów. Jednak warto pamiętać o przedmiotach, które często dotykamy. Czy wiesz, że na portfelu, klamkach, klawiaturach, włącznikach światła, pilotach czy komórkach jest nawet 5 razy więcej drobnoustrojów niż na desce klozetowej? Dlatego oprócz bardzo dokładniej higieny rąk niezbędna jest dezynfekcja tych przedmiotów. Ale jak wyczyść np. telefon, by go nie uszkodzić? Wystarczy raz dziennie przetrzeć go płynem lub żelem do czyszczenia elektroniki. Skutecznie usuwa patogeny, nie niszcząc sprzętu. Dostępne są też specjalne jednorazowe chusteczki do takiego odkażania. Eksperci zalecają także, by w przypadku telefonu ograniczyć kontakt z twarzą i częściej korzystać z zestawów słuchawkowych.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama