instrukcja mycia rąk
AdobeStock
Pielęgnacja

Instrukcja mycia rąk dla dzieci: jak myć ręce, by pozbyć się koronawirusa?

Mycie rąk to podstawa higieny, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. Ale brudne dłonie są przyczyną także innych licznych chorób. Warto wiedzieć, jak prawidłowo myć ręce. Instrukcję mycia rąk dla dziecka możesz wydrukować i powiesić w łazience.

Prawidłowe mycie rąk pozwala usunąć z ich powierzchni m.in. bakterie, wirusy czy grzyby. Instrukcję mycia rąk powinno znać każde dziecko, bo to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by ochronić się przed koronawirusem. Ale do „chorób brudnych rąk” zalicza się także rotawirusy i norowirusy — odpowiedzialne za biegunki i gronkowca złocistego powodującego zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe. Mycie rąk pozwala pozbyć się też pałeczek Salmonelli i bakterii Coli wywołujących m.in. zapalenie przewodu moczowego, nerek, a także chroni przed owsikami. Schemat mycia rąk jest prosty, choć nie każdy pamięta, że trzeba myć ręce co najmniej przez 30 sekund.

Spis treści:

Jak myć ręce: instrukcja dla dzieci

Instrukcja mycia rąk jest prosta, ale warto kilka razy przećwiczyć tę czynność z dzieckiem. Niestety, najczęściej dłonie myjemy niechlujnie i szybko. A na pozornie czystych rękach może kryć się wiele drobnoustrojów. Dlatego warto sobie przypomnieć, jak higienicznie myć ręce, i nauczyć dzieci prawidłowej techniki mycia rąk.

Schemat mycia rąk dla dzieci i dorosłych:

  • mycie rąk zacznij od zmoczenia rąk wodą;
  • nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni;
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni rąk, pocierając o siebie rozprostowane dłonie;
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków;
  • myj ręce przez ok. 30 sekund;
  • na koniec dokładnie opłucz ręce bieżącą wodą i wytrzyj je do sucha.

Instrukcja mycia rąk dla dzieci do druku

Aby wydrukować instrukcję mycia rąk, kliknij w obrazek.
 

Jak myć ręce
MamoToJa.pl

Mycie rąk dla dzieci: piosenka

Mycie rąk może być fajną zabawą. Posłuchaj razem z dzieckiem piosenki o myciu rąk, możecie ją potem wspólnie nucić w łazience.Jak prawidłowo myć ręce w miejscach publicznych?

Mycie rąk w miejscach publicznych, np. po skorzystaniu z toalety, także dokładnie przećwicz z dzieckiem. Instrukcja mycia rąk poza domem wygląda podobnie, choć trzeba pamiętać, by po dokładnym umyciu rąk mydłem wytrzeć dłonie jednorazowym ręcznikiem papierowym. Według przeprowadzonych badań popularne kieszonkowe suszarki rozprzestrzeniają 60 razy więcej zarazków niż klasyczne suszarki i 1300 razy więcej niż ręczniki papierowe. Co to oznacza? Że jeśli skorzystasz z suszarki, mimo umycia rąk zarazki nadal pozostaną na rękach.

W miejscach publicznych staraj się umytymi rękoma nie dotykać klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, bo mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc, możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami. 


Warto także zawsze w torebce lub plecaku mieć alkoholowy żel, płyn lub chusteczki nasączone spirytusem. Etanol w odpowiednim stężeniu skutecznie zabija bakterie, grzyby i niektóre wirusy. Są to produkty dezynfekujące, nie antybakteryjne. Pamiętaj, że wśród drobnoustrojów na rękach znajdują się także dobre bakterie i nie warto pozbywać się ich wszystkich. 

 

Jak myć ręce, by pozbyć się zarazków?

Mycie rąk to podstawa codziennej higieny. Każde dotknięcie banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. O ile jednak mycie rąk po powrocie do domu zwykle mamy we krwi, to już w mieszkaniu dotykamy często mnóstwa innych przedmiotów − tylko pozornie czystych. Nie zapominaj więc o czyszczeniu włączników światła, klamek, telefonu, klawiatury czy pilota do telewizora. Czy wiesz, że znajduje się na nich więcej zarazków, niż osadza się na muszli klozetowej? Systematyczna higiena i czyszczenie przedmiotów codziennego użytku w połączeniu z prawidłowym i częstym myciem rąk pozwoli zminimalizować kontakt z zarazkami.

Zobacz także:

Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]

bakterie odporne na antybiotyki
Fotolia
Zdrowie
Antybiotyki coraz częściej bezsilne wobec groźnych bakterii
Kiedy antybiotyk jest źle stosowany lub przepisany bez potrzeby, bakterie uczą się z nim walczyć. Mutują, usuwają lek ze swoich komórek. Te wywołujące m.in. sepsę, gruźlicę, rzeżączkę czy zatrucia pokarmowe, już są oporne na antybiotykoterapię. Konsekwencje mogą być miażdżące.

Najnowszy raport European Center for Disease Prevention and Control podkreśla, że coraz więcej bakterii jest odpornych na leczenie antybiotykami . Niestety takie "superbakterie" występują również w Polsce. Czy to znaczy, że będziemy musieli zmierzyć się z chorobami, na które nie będzie leków? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę 12 lekoopornych bakterii , które są zagrożeniem dla ludzi. Bakterie odporne na antybiotyki Wśród szczepów bakterii wymienianych przez WHO jako odpornych na antybiotyki , znajdują się: Staphylococcus aureus ( gronkowiec złocisty ) - odporny na metycylinę, pośrednio na wankomycynę, gronkowiec u dziecka może wywołać szereg chorób, od zakażeń skóry przez zapalenia płuc aż po sepsę; Streptococcus pneumoniae ( dwoinka zapalenia płuc ) - odporna na penicylinę, wywołuje szereg bardzo groźnych infekcji pneumokokowych ; Pseudomonas aeruginosa ( pałeczka ropy błękitnej ) - wywołuje szereg groźnych chorób, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych , zakażenia dróg oddechowych, moczowych, uszu, zatok itd. Haemophilus influenzae - odporne na ampicylinę, u dzieci może wywołać ciężkie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nagłośni, zapalenie płuc; najgroźniejsze u dzieci do lat 3 , w Polsce szczepi się dzieci przeciw tej bakterii ( szczepionka przeciw Hib ); Enterobacteriaceae ( enterobakterie ) - mogą wywoływać m.in. zakażenia dróg moczowych, wtórne zapalenia płuc; Acinetobacter baumannii - odporna na karbapenemy i ESBL, u osób o osłabionej odporności organizmu może wywołać zapalenie płuc, zakażenia ran i zakażenie krwi; Enterococcus faecium - odporne na wankomycynę, wywołują zakażenia układu moczowego , Helicobacter pylori - odporne na klarytromycynę, powodują niestrawność i wrzody żołądka , Campylobacter (kilka rodzajów) - wywołuje ostre zapalenie żołądka i jelit,...

koronawirus w szkole zalecenia GIS
Adobe Stock
Aktualności
Co będzie się działo, jeśli w szkole pojawi się koronawirus? GIS opracował wytyczne
Jeśli w szkole pojawią się przypadki COVID-19, inspektor sanitarny może wdrożyć jeden z 5 schematów postępowania, poinformował na ostatniej konferencji MEN minister edukacji Dariusz Piontkowski. O tym, który schemat wybierze sanepid, decydować będzie liczba zakażonych, rodzaj szkoły, a nawet jej architektura.

Na przypadki koronawirusa w szkołach nie musimy czekać. Pierwsze pojawiły się u nauczycieli już w trakcie wakacji. Na szczęście szkoły były wtedy niemal puste i nie trzeba było podejmować trudnych decyzji. Nieliczni zakażeni i podejrzani o zakażenie pracownicy szkół trafili na kwarantannę . Jak będzie wyglądała sytuacja, gdy COVID pojawi się po rozpoczęciu roku szkolnego w klasie lub pokoju nauczycielskim? Do tej pory wiadomo było tyle, że dyrekcja powinna skontaktować się z powiatowym inspektorem sanitarnym. Na samym finiszu wakacji pojawiły się wreszcie oczekiwane szczegółowe schematy postępowania . To ważna wiedza nie tylko dla dyrektorów szkół, ale także dla rodziców, bo kwarantanna dziecka, oznacza izolację dla całej rodziny, a także naukę zdalną, która nie obywa się bez dużego zaangażowania ze strony domowników. Czego zatem możemy się spodziewać? W szkole pojawia się COVID Na konferencji prasowej MEN, która odbyła się 28 sierpnia , minister Dariusz Piontkowski przedstawił rekomendacje dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji, gdy na terenie szkoły wystąpi zakażenie koronawirusem. Możliwe są różne scenariusze podejmowanych działań. – „To są schematy, według których będą postępowali powiatowi inspektorzy sanitarni i za każdym razem będą badali aspekt kliniczny, epidemiologiczny oraz ten organizacyjny czy urbanistyczny” – mówił szef MEN. Oznacza to, że decyzja, którą podejmie sanepid, zależy nie tylko od liczby zakażonych (lub podejrzewanych o zakażenie) osób. Wpłynie również na nią powierzchnia szkoły, liczba uczniów, rodzaj szkoły (podstawowa czy średnia), liczba wejść do budynku czy stan wentylacji .  Inspektor decyduje, że... W przypadku wystąpienia na terenie szkoły zakażenia SARS-CoV-2, możliwych jest 5 schematów postępowania:   W szkole pojawia się jeden przypadek zakażenia...

wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
Aktualności
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]
W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.  Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj