
Prawidłowe mycie rąk pozwala usunąć z ich powierzchni m.in. bakterie, wirusy czy grzyby. Instrukcję mycia rąk powinno znać każde dziecko, bo to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by ochronić się przed koronawirusem. Ale do „chorób brudnych rąk” zalicza się także rotawirusy i norowirusy — odpowiedzialne za biegunki i gronkowca złocistego powodującego zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe. Mycie rąk pozwala pozbyć się też pałeczek Salmonelli i bakterii Coli wywołujących m.in. zapalenie przewodu moczowego, nerek, a także chroni przed owsikami. Schemat mycia rąk jest prosty, choć nie każdy pamięta, że trzeba myć ręce co najmniej przez 30 sekund.
Spis treści:
- Jak myć ręce: instrukcja dla dzieci
- Schemat mycia rąk dla dzieci i dorosłych
- Instrukcja mycia rąk dla dzieci do druku
- Mycie rąk dla dzieci: piosenka
- Jak prawidłowo myć ręce w miejscach publicznych?
- Jak myć ręce, by pozbyć się zarazków?
Jak myć ręce: instrukcja dla dzieci
Instrukcja mycia rąk jest prosta, ale warto kilka razy przećwiczyć tę czynność z dzieckiem. Niestety, najczęściej dłonie myjemy niechlujnie i szybko. A na pozornie czystych rękach może kryć się wiele drobnoustrojów. Dlatego warto sobie przypomnieć, jak higienicznie myć ręce, i nauczyć dzieci prawidłowej techniki mycia rąk.
Schemat mycia rąk dla dzieci i dorosłych:
- mycie rąk zacznij od zmoczenia rąk wodą;
- nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni;
- dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni rąk, pocierając o siebie rozprostowane dłonie;
- pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków;
- myj ręce przez ok. 30 sekund;
- na koniec dokładnie opłucz ręce bieżącą wodą i wytrzyj je do sucha.
Instrukcja mycia rąk dla dzieci do druku
Aby wydrukować instrukcję mycia rąk, kliknij w obrazek.

Mycie rąk ułatwi dziecku mydło z dozownikiem:
Mycie rąk dla dzieci: piosenka
Mycie rąk może być fajną zabawą. Posłuchaj razem z dzieckiem piosenki o myciu rąk, możecie ją potem wspólnie nucić w łazience.
Jak prawidłowo myć ręce w miejscach publicznych?
Mycie rąk w miejscach publicznych, np. po skorzystaniu z toalety, także dokładnie przećwicz z dzieckiem. Instrukcja mycia rąk poza domem wygląda podobnie, choć trzeba pamiętać, by po dokładnym umyciu rąk mydłem wytrzeć dłonie jednorazowym ręcznikiem papierowym. Według przeprowadzonych badań popularne kieszonkowe suszarki rozprzestrzeniają 60 razy więcej zarazków niż klasyczne suszarki i 1300 razy więcej niż ręczniki papierowe. Co to oznacza? Że jeśli skorzystasz z suszarki, mimo umycia rąk zarazki nadal pozostaną na rękach.
Warto także zawsze w torebce lub plecaku mieć alkoholowy żel, płyn lub chusteczki nasączone spirytusem. Etanol w odpowiednim stężeniu skutecznie zabija bakterie, grzyby i niektóre wirusy. Są to produkty dezynfekujące, nie antybakteryjne. Pamiętaj, że wśród drobnoustrojów na rękach znajdują się także dobre bakterie i nie warto pozbywać się ich wszystkich.
Jak myć ręce, by pozbyć się zarazków?
Mycie rąk to podstawa codziennej higieny. Każde dotknięcie banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. O ile jednak mycie rąk po powrocie do domu zwykle mamy we krwi, to już w mieszkaniu dotykamy często mnóstwa innych przedmiotów − tylko pozornie czystych. Nie zapominaj więc o czyszczeniu włączników światła, klamek, telefonu, klawiatury czy pilota do telewizora. Czy wiesz, że znajduje się na nich więcej zarazków, niż osadza się na muszli klozetowej? Systematyczna higiena i czyszczenie przedmiotów codziennego użytku w połączeniu z prawidłowym i częstym myciem rąk pozwoli zminimalizować kontakt z zarazkami.
Zobacz także:

Najnowszy raport European Center for Disease Prevention and Control podkreśla, że coraz więcej bakterii jest odpornych na leczenie antybiotykami . Niestety takie "superbakterie" występują również w Polsce. Czy to znaczy, że będziemy musieli zmierzyć się z chorobami, na które nie będzie leków? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę 12 lekoopornych bakterii , które są zagrożeniem dla ludzi. Bakterie odporne na antybiotyki Wśród szczepów bakterii wymienianych przez WHO jako odpornych na antybiotyki , znajdują się: Staphylococcus aureus ( gronkowiec złocisty ) - odporny na metycylinę, pośrednio na wankomycynę, gronkowiec u dziecka może wywołać szereg chorób, od zakażeń skóry przez zapalenia płuc aż po sepsę; Streptococcus pneumoniae ( dwoinka zapalenia płuc ) - odporna na penicylinę, wywołuje szereg bardzo groźnych infekcji pneumokokowych ; Pseudomonas aeruginosa ( pałeczka ropy błękitnej ) - wywołuje szereg groźnych chorób, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych , zakażenia dróg oddechowych, moczowych, uszu, zatok itd. Haemophilus influenzae - odporne na ampicylinę, u dzieci może wywołać ciężkie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nagłośni, zapalenie płuc; najgroźniejsze u dzieci do lat 3 , w Polsce szczepi się dzieci przeciw tej bakterii ( szczepionka przeciw Hib ); Enterobacteriaceae ( enterobakterie ) - mogą wywoływać m.in. zakażenia dróg moczowych, wtórne zapalenia płuc; Acinetobacter baumannii - odporna na karbapenemy i ESBL, u osób o osłabionej odporności organizmu może wywołać zapalenie płuc, zakażenia ran i zakażenie krwi; Enterococcus faecium - odporne na wankomycynę, wywołują zakażenia układu moczowego , Helicobacter pylori - odporne na klarytromycynę, powodują niestrawność i wrzody żołądka , Campylobacter (kilka rodzajów) - wywołuje ostre zapalenie żołądka i jelit,...

Na przypadki koronawirusa w szkołach nie musimy czekać. Pierwsze pojawiły się u nauczycieli już w trakcie wakacji. Na szczęście szkoły były wtedy niemal puste i nie trzeba było podejmować trudnych decyzji. Nieliczni zakażeni i podejrzani o zakażenie pracownicy szkół trafili na kwarantannę . Jak będzie wyglądała sytuacja, gdy COVID pojawi się po rozpoczęciu roku szkolnego w klasie lub pokoju nauczycielskim? Do tej pory wiadomo było tyle, że dyrekcja powinna skontaktować się z powiatowym inspektorem sanitarnym. Na samym finiszu wakacji pojawiły się wreszcie oczekiwane szczegółowe schematy postępowania . To ważna wiedza nie tylko dla dyrektorów szkół, ale także dla rodziców, bo kwarantanna dziecka, oznacza izolację dla całej rodziny, a także naukę zdalną, która nie obywa się bez dużego zaangażowania ze strony domowników. Czego zatem możemy się spodziewać? W szkole pojawia się COVID Na konferencji prasowej MEN, która odbyła się 28 sierpnia , minister Dariusz Piontkowski przedstawił rekomendacje dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji, gdy na terenie szkoły wystąpi zakażenie koronawirusem. Możliwe są różne scenariusze podejmowanych działań. – „To są schematy, według których będą postępowali powiatowi inspektorzy sanitarni i za każdym razem będą badali aspekt kliniczny, epidemiologiczny oraz ten organizacyjny czy urbanistyczny” – mówił szef MEN. Oznacza to, że decyzja, którą podejmie sanepid, zależy nie tylko od liczby zakażonych (lub podejrzewanych o zakażenie) osób. Wpłynie również na nią powierzchnia szkoły, liczba uczniów, rodzaj szkoły (podstawowa czy średnia), liczba wejść do budynku czy stan wentylacji . Inspektor decyduje, że... W przypadku wystąpienia na terenie szkoły zakażenia SARS-CoV-2, możliwych jest 5 schematów postępowania: W szkole pojawia się jeden przypadek zakażenia...

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...