Podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem? Wchodzą w życie nowe zasady postępowania!
Ministerstwo Zdrowia odciąża sanepid i apeluje: jeśli pacjent zauważy u siebie objawy w postaci gorączki, kaszlu, duszności i bólów mięśniowych, powinien w pierwszej kolejności skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.
15 września mają wejść w życie nowe zasady dotyczące wskazanego postępowania dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem. Do tej pory pierwszym kontaktem zalecanym przez Ministerstwo Zdrowia był sanepid. W przypadku wystąpienia ostrych objawów, pacjent miał udać się własnym transportem na oddział zakaźny lub obserwacyjno-zakaźny do najbliższego szpitala. Lekarz pierwszego kontaktu lub sanepid mogli również przepisać pacjentowi konieczny transport w sanitarnych warunkach.
Co robić w przypadku podejrzenia koronawirusa?
Według nowej strategii wdrożonej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w przypadku podejrzenia zakażenia należy podjąć następujące kroki:
- W przypadku zauważenia grypopodobnych objawów (gorączka, kaszel, ból mięśniowy), pacjent powinien rozpocząć od telefonicznej konsultacji ze swoim lekarzem rodzinnym.
- Jeśli objawy nie będą jednoznacznie wskazywały na COVID-19, lekarz powinien zalecić kilkudniową obserwację.
- Jeżeli w okresie od 3 do 5 dni objawy nie ustąpią bądź zaczną się nasilać, konieczne będzie umówienie się na wizytę osobistą z zachowaniem odpowiednich warunków sanitarnych, w gabinecie lekarskim lub w domu pacjenta - jednak jeśli pojawią się najbardziej oczywiste objawy zakażenia, czyli gorączka, kaszel, duszności czy utrata węchu lub smaku, nie będzie konieczności odbycia tradycyjnej wizyty przed zleceniem testu.
- Po badaniu osobistym, jeśli diagnoza wskaże na zakażenie koronawirusem, lekarz skieruje pacjenta na wymaz.
- Negatywny wynik sprawi, że chory pozostanie po prostu pod opieką lekarza rodzinnego. Wynik pozytywny będzie oznaczał wejście na tzw. ścieżkę zakaźną, czyli zostanie skierowany do szpitala bądź na domową izolację-kwarantannę (w przypadku lżejszego przebiegu choroby).
????Od dziś, decyzją ministra zdrowia @a_niedzielski, lekarze POZ ????⚕️mogą wystawiać skierowania na testy #COVID19 w aplikacji https://t.co/WrExNShXG6 #koronawirus
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 5, 2020
Jak ma wyglądać kwarantanna?
Jeśli pacjent nie będzie wymagał hospitalizacji, zostanie skierowany na kwarantannę, czyli domową izolację. Po około 8-10 dniach od jej rozpoczęcia, powinien odbyć teleporadę z lekarzem, który skierował go na izolację. Jeśli lekarz nie stwierdzi niepokojącego rozwoju choroby bądź zagrażających zdrowiu i życiu objawów, izolacja będzie mogła zakończyć się po 10 dniach. Może być ona jednak także przedłużona.
„Kiedy wystąpiły objawy infekcji, czas trwania izolacji wynosi minimum 13 dni od daty pojawienia się objawów. Co ważne, ostatnie trzy dni muszą być bezobjawowe” – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Zobacz też:
- Koronawirus a grypa - objawy, podobieństwa i różnice
- Koronawirus w Polsce. Czy kobiety w ciąży są bardziej zagrożone?
- Maska na twarz: czy chroni przed koronawirusem?