Koronawirus

bon turystyczny do kiedy
wakacje
świadczenia rodzinne
koronawirus

Bon turystyczny 2023 – do kiedy jest ważny?

Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Właśnie kolejny raz wydłużono jego ważność. Wyjaśniamy, do kiedy płacić bonem turystycznym, czy trzeba składać wniosek, żeby go pozyskać i na co można go przeznaczyć. Opisujemy obowiązujące w 2023 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.
Małgorzata Wódz
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
szczepienia
koronawirus

Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?

Od 3 października dzieci w wieku 3-11 lat mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepienia na COVID. Starsze dzieci (od 12. roku życia) mogły z dawki przypominającej korzystać już wcześniej.
Ewa Janczak-Cwil
kiedy zamkną szkoły
szkoła
dziecko w szkole
Ministerstwo Zdrowia

Czy szkoły będą zamknięte w roku szkolnym 2022/2023? Nowe informacje

Zarówno uczniowie, jak i rodzice ponownie zadają sobie pytanie: czy szkoły będą zamknięte? Chociaż Ministerstwo Edukacji i Nauki uspokaja, że szkoły nie przejdą na nauczanie zdalne, wciąż pojawiają się niepokojące sygnały, że jest to możliwe. Czy wszystkie szkoły są odpowiednio przygotowane na kryzys energetyczny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska Joanna Biegaj Małgorzata Wódz
Objawy wskazywały na covid, a okazało się, że to wada serca u 1,5-rocznej dziewczynki
dziecko w szpitalu
serce dziecka
koronawirus

Objawy wskazywały na COVID-19. Okazało się, że to wada serca u 1,5-rocznej dziewczynki

Wszystko zaczęło się w maju ubiegłego roku. To wtedy 18-miesięczna dziewczynka zaczęła źle się czuć. Jej mama i starsza siostra chorowały właśnie na COVID-19, więc narastające zmęczenie dziecka przypisywano temu, że też zaraziła się koronawirusem. Ale kiedy do osłabienia dołączyła wysypka, rodzice zawieźli dziecko do szpitala, gdzie poszerzono diagnostykę.
Luiza Słuszniak
powrót do szkoły 2022
dziecko
szkoła
koronawirus

Powrót do szkoły 2022: jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? Czy wróci nauka zdalna? 

Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Jak będzie wyglądał powrót do szkoły po wakacjach w 2022 roku? Choć MEiN zapowiada naukę w trybie stacjonarnym, możliwe jest ponowne wprowadzenie nauki zdalnej i to nie tylko z powodu wzrostu zachorowań na COVID. Czy nastąpi to już we wrześniu?
Joanna Biegaj
wysypka w przebiegu Omikron BA.4 i BA.5
koronawirus

Nowy objaw kolejnych wariantów koronawirusa. Pojawia się na skórze

Na świecie ponownie rośnie liczba przypadków zakażeń koronawirusem. Poza wcześniej nam znanymi objawami COVID-19 pojawiają się już nowe, charakterystyczne dla wariantów Omikron BA.4 oraz BA.5.
Ewa Janczak-Cwil
Szczepienia na COVID dla dzieci
szczepienia
koronawirus

Szczepienia na COVID dla dzieci – będzie można zaszczepić nawet niemowlęta

W USA zatwierdzono szczepionkę przeciwko COVID-19 dla nowej grupy wiekowej. Preparat firm Pfizer i Moderna mogą otrzymywać dzieci od 6 miesiąca życia. Podawanie szczepionki tak małym dzieciom zarekomendowali też naukowcy z Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób.
Ewa Janczak-Cwil
dzieci z ciąży kowidowej
koronawirus

Dzieci matek chorych na COVID inaczej się rozwijają

Jak wykazały badania, dzieci urodzone przez kobiety, które w ciąży przechodziły COVID-19, mogą mieć zaburzenia neurologiczne – donieśli naukowcy podczas 30. Europejskiego Kongresu Psychiatrycznego w Budapeszcie.
Ewa Janczak-Cwil
Ostre zapalenie wątroby u dzieci
choroby zakaźne
szczepienia
dziecko w szpitalu

Tajemnicze ostre zapalenie wątroby: aż 9 dzieci na jednym oddziale. Pomoże szczepionka?

W ostatnim czasie na oddział dziecięcy jednego krakowskiego szpitala trafiło aż dziewięcioro dzieci z ostrym wirusem wątroby. Lekarze leczą objawy choroby, nie znając jej przyczyn. Według ekspertów możemy mieć do czynienia z nowym wirusem… A antidotum na niego może być szczepionka przeciw COVID-19.
Luiza Słuszniak
choroba wątroby u dzieci a covid
koronawirus

Coraz więcej dzieci z tajemniczą chorobą wątroby: przyczyną może być COVID-19

Przybywa dzieci, u których lekarze diagnozują tajemniczą chorobę wątroby o niejasnej przyczynie. Okazuje się, że chore maluchy łączy tylko jedna rzecz – wszystkie chorowały na COVID-19.
Magdalena Drab
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
wypoczynek z dzieckiem
koronawirus

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów

Gdzie i jak można wykorzystać bon turystyczny? Tylko na terenie Polski i wyłącznie na opłacenie wydatków na rzecz dziecka. Lista miejsc, w których można skorzystać z bonu, została rozszerzona. Sprawdź, o jakie miejsca chodzi i gdzie zrealizujecie bon w tym roku!
Ewa Janczak-Cwil
Pilne: wycofane leki
koronawirus

Rząd poinformował o zmianach w obostrzeniach: znikają maseczki i kwarantanna!

Od 28 marca rząd znosi restrykcje epidemiczne. Czekają nas duże zmiany w kwestii noszenia maseczek oraz odbywania kwarantanny.
Joanna Biegaj
noworodki izolowane od matek
poród
koronawirus

„Zobaczyłam ją dopiero po 14 dniach”. Dramat matek i noworodków na porodówkach

Do Fundacji Rodzić po Ludzku szeroką falą napływają zgłoszenia o tym, że personel porodówek izoluje noworodki od matek, jeśli kobieta ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. To działanie jest bezprawne.
Ewa Janczak-Cwil
Objawy PIMS w ustach
koronawirus

Objawy PIMS widać w ustach dziecka. Na co zwracać uwagę?

Z najnowszych doniesień na temat objawów i przebiegu PIMS u dzieci wynika, że często objawy tego groźnego powikłania po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 u dzieci widoczne są w jamie ustnej. Sprawdź, jakie zmiany mogą świadczyć, że doszło do powikłań.
Ewa Janczak-Cwil
Ciężarnej pękło płuco… A mogła się zaszczepić!
szczepienia
koronawirus

Wrocław: ciężarnej pękło płuco… A mogła się zaszczepić!

Do wrocławskiego szpitala trafiła 30-letnia kobieta w 19. tygodniu ciąży z silnymi objawami COVID-19. Konieczne było zastosowanie ECMO (pozaustrojowe natlenianie krwi) na oddziale intensywnej terapii. Właśnie mija miesiąc, odkąd pacjentka została hospitalizowana. Lada dzień ma zostać przeniesiona na oddział położniczy.
Luiza Słuszniak
dzieci nie pamiętają życia bez covid
koronawirus

Dzieci nie pamiętają życia bez pandemii. Boją się twarzy bez maseczek

Małe dzieci nie wiedzą, że kiedyś ludzie chodzili bez maseczek i to było normalne. Inne tęsknią za zwykłą zabawą, przytulaniem i buziakami w przedszkolach. Pandemia COVID-19 zmieniła dzieciństwo wielu maluchów – o życiu bez wirusa mówią jak o nierealnej bajce.
Magdalena Drab
dziecko na kwarantannie
zasiłki dla rodziców
koronawirus

Dziecko na kwarantannie 2022. Co z rodzicami i zasiłkiem?

Dziecko na kwarantannę trafia wtedy, gdy miało kontakt z osobą zakażoną lub samo wykazuje objawy mogące wskazywać na COVID-19. Jednak to nie wszystkie okoliczności, które wymagają odizolowania dziecka od otoczenia. A co z rodzicami dziecka, które trafiło na kwarantannę? Co z zasiłkiem? I czy zaszczepione osoby też muszą poddawać się kwarantannie?
Małgorzata Wódz
Rząd ogłosił decyzję w sprawie nauki zdalnej! 
szkoła
koronawirus

Koniec nauki zdalnej! Uczniowie już wkrótce wrócą do szkół

Rząd podał informację, że powrót uczniów do szkół odbędzie się tydzień wcześniej, niż początkowo planowano. Oznacza to, że uczniowie już za niecałe dwa tygodnie zasiądą w szkolnych ławkach.
Joanna Biegaj
wkrótce koniec obostrzeń
koronawirus

Wkrótce koniec obostrzeń! Adam Niedzielski podał termin

Minister zdrowia zapowiedział, że już niedługo czeka nas koniec obostrzeń. Rząd w najbliższym czasie zamierza krok po kroku wycofywać się z wprowadzonych restrykcji.
Joanna Biegaj
covid u dzieci - kiedy do szpitala
koronawirus

COVID u dzieci – co z gorączką, kiedy do szpitala?

Dzieci chorują na COVID, czasami bardzo ciężko. Niektóre potrzebują opieki szpitalnej. Dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę i kiedy z dzieckiem chorym na COVID jechać do szpitala. Sprawdź, jak rozpoznać, że dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy.
Ewa Janczak-Cwil
„Wyjechaliśmy na ferie mimo kwarantanny…” [LIST DO REDAKCJI]
ferie zimowe
koronawirus

„Wyjechaliśmy na ferie mimo kwarantanny. Moje dziecko musi w końcu wypocząć!” [LIST DO REDAKCJI]

Piszę ten list, ponieważ jestem pewna, że spora liczba mam mnie poprze. Tak, wyjechaliśmy na ferie mimo kwarantanny, którą sanepid nałożył mojemu dziecku. Po prostu uznaliśmy, że nie będziemy kolejny raz rezygnować z odpoczynku ani wpłaconej zaliczki. Głównie ze względu na córkę, której chcieliśmy pokazać góry. Było super, ale...
redakcja mamotoja.pl
Mnóstwo dzieci choruje na koronawirusa
koronawirus

Mnóstwo dzieci choruje na koronawirusa, szpitale pękają w szwach. Wielu rodziców nadal jest niezaszczepionych...

Piąta fala pandemii koronawirusa nie odpuszcza. Do szpitali trafia coraz więcej pacjentów, w tym dzieci. Placówki medyczne są na granicy wydolności.
Joanna Biegaj
omikron w ciąży
ciąża
powikłania
koronawirus

Omikron w ciąży – zagrożenia, zgłaszane objawy

Omikron w ciąży nie stanowi większego zagrożenia od poprzednich wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak każde zakażenie tym wirusem w ciąży może przerodzić się w stan zagrożenia zdrowia i życia ciężarnej.
Ewa Janczak-Cwil
Omikron u dzieci
koronawirus

Omikron u dzieci: jakie objawy obserwują lekarze, na czym polega leczenie?

Omikron to nowy wariant koronawirusa, który powoduje coraz więcej zakażeń w Polsce. Wiadomo, że jest najbardziej zakaźnym z dotychczasowych wariantów wywołujących COVID. Może być też trudniejszy do wykrycia, ponieważ daje nietypowe objawy. Czy jest groźny dla najmłodszych? Opisujemy objawy Omikronu u dzieci, przebieg choroby i sposoby jej leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
Szybsza nauka stacjonarna dla dzieci z 5 województw?
szkoła
koronawirus

Szybsza nauka stacjonarna dla 5 województw? To prawdopodobny scenariusz

Uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych mieli wrócić do nauki stacjonarnej 28 lutego. Niewykluczone, że dla części z nich nauka zdalna skończy się szybciej, niż planowano – zapowiada minister Przemysław Czarnek.
Hanna Szczesiak
jak zarejestrować dziecko na szczepienie na covid
dziecko
szczepienia
koronawirus

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19? [INSTRUKCJA]

Rejestracji dziecka na szczepienie na COVID można dokonać w bardzo prosty sposób: korzystając z profilu e-pacjenta na stronie gov.pl, dzwoniąc na infolinię lub wysyłając SMS-a. Tłumaczymy krok po kroku, jak umówić dziecko na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
Joanna Biegaj
Czarnek: dzieci wrócą do szkół wcześniej
szkoła
koronawirus

Dzieci szybciej wrócą do szkół? Minister Czarnek jest już niemal pewien

Przemysław Czarnek zapowiada, że jeśli piąta fala pandemii przetaczać się będzie szybciej, niż zakładano, dzieci wrócą do szkół jeszcze przed 28 lutego.
Ewa Janczak-Cwil
Jak zwolnić dziecko z kwarantanny?
prawo dla rodziców
koronawirus

Jak zwolnić dziecko z kwarantanny?

Czy w obowiązujących przepisach znajdziemy podpowiedź, jak zwolnić dziecko z kwarantanny? Tak. Okazuje się, że prawo przewiduje taką możliwość. Korzystają z niej rodzice, którzy zaplanowali rodzinny wyjazd i nie chcą z niego rezygnować, lub po prostu nie wyobrażają sobie, by ich dziecko (często już po raz kolejny) siedziało zamknięte w czterech ścianach domu.
Luiza Słuszniak
powikłania po covid u dzieci
koronawirus

Powikłania po COVID u dzieci – PIMS, udar mózgu, long COVID i inne choroby

Powikłania po COVID mogą pojawić się nie tylko u dzieci, które ciężko przechodziły chorobę. Poważne następstwa tej infekcji mogą wystąpić także u dzieci, które przechodziły COVID bezobjawowo, czyli były zakażone, a nie miały symptomów choroby.
Ewa Janczak-Cwil
W Berlinie nie ma kto leczyć dzieci… Czy taka sytuacja czeka polskie szpitale i przychodnie?
szpital dziecięcy
koronawirus

W Berlinie nie ma kto leczyć dzieci… Czy taka sytuacja czeka polskie szpitale i przychodnie?

Niemieccy pediatrzy biją na alarm. Ogromne braki kadrowe w klinikach dziecięcych uniemożliwiają leczenie małych pacjentów. Najgorzej jest w Berlinie…
Luiza Słuszniak