Reklama

Fundacja Koalicja dla wcześniaka włączyła się w pomoc ukraińskim wcześniakom i dołączyła do zbiórki założonej przez Katarzynę Dyńską-Kukulską (MatkoweLove). Do akcji dołączyły również Fundacja Neonatus i Fundacja Tęczowy Kocyk. Akcję wspierają neonatolodzy i inne organizacje rodzicielskie z Ogólnopolskiego Porozumienia Razem dla Wcześniaków.

Reklama

Nad tym, aby wszystkie zebrane środki zostały dobrze rozdysponowane, czuwają: prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, prof. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i założyciel Fundacji Neonatus, a także dr hab. Dorota Pawlik, prezes Fundacji Neonatus, którzy od kilkudziesięciu lat współpracują z ukraińskimi neonatologami.

Na pomoc wcześniakom z Ukrainy: brakuje wszystkiego!

Wobec okrutnej wojny w Ukrainie nie możemy być obojętni. Szpitale w Ukrainie działają w sytuacji skrajnie kryzysowej, brakuje im sprzętu, środków higienicznych i pielęgnacyjnych. Organizatorzy akcji są w stałym kontakcie z ukraińskimi lekarzami oraz organizacją rodzicielską. Wiedzą, jakie są ich potrzeby, wiedzą też, jak dostarczyć im pomoc, gdyż współpracują z Polską Misją Medyczną oraz kurierami po stronie ukraińskiej, którzy z narażeniem życia dostarczają pomoc.

Przygotowano listę niezbędnego sprzętu. Pomoc musi być zarówno celowana, doraźna w sytuacji kryzysowej, ale też długofalowa, gdyż na nowo trzeba będzie zorganizować pracę Oddziałów Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, gdy wojna się skończy.


Każdy może wesprzeć ukraińskie wcześniaki, wpłacając pieniądze „na pomoc ukraińskim wcześniakom”. Liczy się każda złotówka!

Pieniądze zostaną przeznaczone na:

  • finansowanie bieżących potrzeb związanych z aktualnym funkcjonowaniem oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych w Ukrainie;
  • zakup niezbędnych środków medycznych i sprzętu, a są to m.in. aparaty do znieczulenia oddychania, zestawy do intubacji, również te w mikrorozmiarach, pompy infuzyjne, podgrzewane materace operacyjne dla noworodków, rurki do intubacji, sondy nosowo-żołądkowe, ssaki ręczne (bywają braki w dostawie prądu), zestawy do gastrostomii (PEG), rurki tracheostomijne, worki do stomii, sondy do odśluzowania, szwy, materiały opatrunkowe i hemostatyczne, niezbędne leki, również te podczas transportu;
  • zakup jedzenia, m.in. mieszanek mlekozastępczych, wzmacniaczy pokarmu kobiecego, środków higienicznych, pampersów, środków opatrunkowych, kremów, środków odkażających, żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Cała operacja będzie wymagała ogromnych zasobów, miejsc magazynowych, sprawnej koordynacji i logistyki w skali kraju, ale również zaangażowania ludzi dobrej woli. Wspólnie mamy większe możliwości. Możemy zakupić więcej materiałów, bezpośrednio u producentów lub po obniżonej marży.

Włączmy się w ratowanie tych najmniejszych z najdzielniejszych. Dziś przychodzi im bowiem toczyć bój o własne życie i zdrowie w najtrudniejszych warunkach. Wspólnie możemy im pomóc w tej walce. #RazemMożemyWięcej

ukraińskie wcześniaki
mat. prasowe

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama