Wcześniak

wcześniak
karmienie wcześniaka
leczenie wcześniaka

Dzień Wcześniaka: dziś ratuje się dzieci urodzone nawet w 22. tygodniu ciąży!

Dzień Wcześniaka to ważne święto i okazja, by poznać jego historię oraz ideę. Nawet co dziesiąte dziecko rodzi się jako wcześniak. Dzięki postępowi medycyny szanse na przeżycie tych dzieci są dziś coraz większe. Wyjaśniamy, kiedy wypada Światowy Dzień Wcześniaka, i ile ważył najmniejszy wcześniak.
Magdalena Drab
Najmniejsze dziecko świata jest już w domu,
wcześniak
dziecko w szpitalu

Najmniejsze dziecko świata jest już w domu, po 13 miesiącach w szpitalu. Malutka ważyła tyle, co jabłko

Ta dziewczynka przyszła na świat w czerwcu ubiegłego roku, w 25. tygodniu ciąży. Ważyła zaledwie 212 gramów. Lekarze podjęli decyzję o cesarskim cięciu, ponieważ jej mama miała stan przedrzucawkowy. Chcieli ratować kobietę i dziecko, jednak szanse maleństwa na przeżycie były tak małe jak ono samo…
Luiza Słuszniak
Najdłuższy poród świata
wcześniak
trojaczki
akcja porodowa

Najdłuższy poród świata trwał aż 3 tygodnie. Jednak rekord w kategorii „poród na raty” należy do… Polki

Najdłuższy poród świata przypisuje się Brytyjce Amy Buck, której akcja porodowa trwała aż 20 dni. Jeśli to wydaje ci się nieprawdopodobne to… przeczytaj historię Polki, która w jednej ciąży rodziła aż dwa razy!
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
najmniejszy wcześniak kończy dwa lata
wcześniak

Lekarze nie dawali mu szans. Najmniejszy wcześniak wkrótce skończy 2 lata!

Mały Richard trafił do księgi Guinnessa jako najmniejszy wcześniak. Gdy się urodził, lekarze szykowali rodziców, że dziecko nie przeżyje. Stało się inaczej – Richard zaskoczył wszystkich i niebawem skończy drugi rok życia.
Ewa Janczak-Cwil
wcześniak w torebce plastikowej
wcześniak
przedwczesny poród

Dzieci w plastikowych torebkach – niesamowity sposób ratowania wcześniaków

Historia Zakiego i Maliki, dwojga wcześniaków urodzonych w 7 miesiącu ciąży, jest niesamowita. Aby chronić ich delikatną skórę i imitować warunki w macicy, lekarze zapakowali je do plastikowych torebek. Sposób zadziałał!
Ewa Janczak-Cwil
wcześniaki z Ukrainy
wcześniak

Ratujemy ukraińskie wcześniaki – same nie przetrwają!

Trwa zbiórka na pomoc dla dzieci, które w skrajnie trudnych warunkach walczą o zdrowie i życie. Do akcji włączyła się Fundacja Koalicja dla wcześniaka oraz polska społeczność rodziców i neonatologów. Sytuacja jest dramatyczna, w szpitalach brakuje dosłownie wszystkiego!
Magdalena Drab
Ta dziewczynka postanowiła, że się urodzi i że nie będzie rośliną. Według lekarzy to cud.
wcześniak
aborcja

Ta dziewczynka postanowiła, że się urodzi i nie będzie wegetować. Według lekarzy to cud

Kiedy Marleigh Salter w 19. tygodniu ciąży odeszły wody i trafiła do szpitala – lekarze nie dawali dziecku wielu szans. Mimo wszystko kobieta i jej mąż nie podjęli decyzji o aborcji. Postanowili, że o swoim życiu zdecyduje… samo maleństwo. Wtedy akcja porodowa się zatrzymała.
Luiza Słuszniak
ordynator zmusza do szczepień
wcześniak
szczepienia
koronawirus

Antyszczepionkowcy chcą aresztowania ordynatora oddziału położniczego

Do prokuratury w Świdnicy wpłynęło doniesienie, że ordynator Pododdziału Położnictwa i Neonatologii Wałbrzyskiego szpitala „zmusza” rodziców wcześniaków do przyjmowania szczepionki na COVID.
redakcja mamotoja.pl
Jacek i Joanna Kurscy
wcześniak
poród

Jacek Kurski wspomina poród żony: „Asia omal nie straciła życia”

Pobyt na oddziałach patologii ciąży czy neonatologii nie jest łatwym doświadczeniem. Teraz w czasie pandemii rodzącym i ich partnerom bywa jeszcze trudniej.
Dominika Bielas
Oko na Malucha
wcześniak
dziecko
rozwój wcześniaka

„Oko na Malucha” – aplikacja, dzięki której rodzice wcześniaków mogą oglądać swoje dzieci w inkubatorach

Neonatolog dr Dariusz Madajczak opowiada w rozmowie z Joanną Biegaj o zaletach aplikacji „Oko na Malucha”, a także tym, jak ważny jest kontakt rodzica z dzieckiem urodzonym przedwcześnie.
Joanna Biegaj
pampers
wcześniak

Pampers zmienia świat wcześniaków na lepsze

Marka Pampers dba o rozwój wszystkich dzieci, również tych przedwcześnie urodzonych. W ciągu 4 lat firma Procter&Gamble przekazała ponad 1 730 000 pieluszek Pampers Preemie Protection na odziały intensywnej terapii noworodka w polskich szpitalach. To część kampanii „Razem zmieniamy świat dziecka na lepsze”.
materiały promocyjne
dzień wcześniaka
wcześniak
kangurowanie wcześniaka

Dzień Wcześniaka: święto małych bohaterów

Wcześniaki to dzieci, które rodzą się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Statystycznie nawet co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem! 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka – jego symbol to sznur z dziesięcioma parami skarpetek oraz kolor fioletowy charakteryzujący osoby wrażliwe, obdarzające innych całkowitym zaufaniem. Takie właśnie są wcześniaki.
Magdalena Drab
najmniejszy wcześniak
wcześniak

To najmłodszy wcześniak świata. Nie uwierzysz, ile ważył w chwili narodzin

W ubiegłym roku w stanie Alabama w USA do szpitala trafiła kobieta z objawami przedwczesnego porodu. Była w 5. miesiącu ciąży bliźniaczej. Dzieci przyszły na świat 5 lipca, cztery miesiące przed terminem. Tylko jedno z nich przeżyło – i trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa.
Ewa Janczak-Cwil
Richard Hutchinson najmniejszy wcześniak na świecie
wcześniak
rozwój wcześniaka

Najmłodszy wcześniak świata ma ponad rok. Trafił do Księgi Rekordów Guinnessa

Malutki Richard Hutchinson, najmłodszy wcześniak świata, w chwili narodzin ważył mniej niż pół torebki cukru. Choć lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie, chłopiec wykazał się ogromną wolą walki i w czerwcu świętował swoje 1. urodziny! A jaki jest najmłodszy wcześniak w Polsce?
Hanna Szczesiak
najmniejszy wcześniak
wcześniak

Najmniejszy wcześniak – w Polsce, na świecie, szanse na przeżycie

Najmniejsze wcześniaki rodzą się przed 28. tygodniem ciąży. Ważą mniej niż 1000 g. Im wcześniej się urodzą i im są mniejsze, tym, niestety, mają mniej szans na przeżycie. Jednak jak pokazuje przykład niektórych wcześniaków, ich wola życia jest ogromna.
Ewa Janczak-Cwil
wirus RSV
wcześniak
choroby niemowlęcia
wirus

Wirus RSV – objawy zakażenia u dzieci, przyczyny, leczenie

Wirus RSV jest bardzo groźny dla małych dzieci, a szczególnie dla układu oddechowego dzieci przedwcześnie urodzonych. Opisujemy, jak objawia się zakażenie wirusem RS, na czym polega diagnostyka i leczenie, a także jak skutecznie się przed nim chronić.
Agnieszka Majchrzak
Wyposażą szpitale z oddziałami neonatologicznymi w kabiny dezynfekujące
wcześniak
neonatologia
koronawirus

Rewolucja w szpitalach! Tak będą chronić najmłodszych pacjentów przed COVID-19!

Fundacja Pomaganie jest Trendy zainstaluje w polskich szpitalach z oddziałami dziecięcymi specjalne bramki odkażające. Chociaż skorzystają na tym wszyscy pacjenci, inicjatorom akcji zależy przede wszystkim na ochronie najmłodszych i zmniejszeniu rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.
Ewa Janczak-Cwil
poród przedwczesny
wcześniak
poród przedwczesny
ciąża zagrożona

Poród przedwczesny: definicja, objawy, przyczyny, czynniki ryzyka

Poród przedwczesny to poród przed 37. tygodniem ciąży. Ryzyko przedwczesnego porodu jest większe, gdy kobieta pije i pali w ciąży. Czynniki ryzyka to także: zapalenie wewnątrzmaciczne, problemy z łożyskiem, choroby przewlekłe.
Małgorzata Wódz
Mama pięcioraczków z Poznania wypisana ze szpitala
wcześniak
ciąża mnoga
pięcioraczki

Mama pięcioraczków wyszła ze szpitala! Mamy ZDJĘCIA maluszków!

Poród pięcioraczków odebrali lekarze z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Mama maluchów nie wymaga już hospitalizacji, jednak dzieci pozostaną jeszcze pod opieką lekarzy.
Aleksandra Zaborowska
mamy wcześniaków chcą szczepić się na covid
wcześniak

Dramatyczny apel mam wcześniaków: „błagamy o szczepienie na Covid-19!”

Mamy wcześniaków są oddzielane od swoich dzieci, bo przez pandemię koronawirusa wizyty w szpitalach ograniczono do minimum. Zarówno matki wcześniaków, jak i Fundacja Rodzić Po Ludzku apelują do Ministerstwa Zdrowia: rodzice hospitalizowanych dzieci powinni być jak najszybciej zaszczepieni na Covid-19.
Magdalena Drab
Wrocławscy lekarze wykonali cesarskie cięcie na kobiecie w śpiączce chorej na COVID-19
wcześniak
cesarskie cięcie
koronawirus

Wrocław: cesarskie cięcie na kobiecie w śpiączce chorej na COVID-19

Wrocławscy lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego podjęli się niecodziennego zadania. Ciężarna ze skrajną niewydolnością oddechową została podłączona do urządzenia ECMO do pozaustrojowego natleniania krwi, a następnie przeprowadzono zabieg cesarskiego cięcia. To pierwszy tego typu przypadek.
Milena Oszczepalińska
kołysanka dla wcześniaków
wcześniak

Śpiewajmy wcześniakom z Pampers!

Sen jest kluczowy dla odpowiedniego rozwoju i dobrego samopoczucia każdego maleństwa, a w szczególności tego, które przedwcześnie przyszło na świat. Dlatego marka Pampers wraz z trójką wyjątkowych artystów – Joanną Kulig, Natalią Kukulską oraz Igorem Herbutem, zapraszają do wspólnego śpiewania wcześniakom, aby wspierać ich spokojny sen i zdrowy rozwój.
informacja prasowa
Sześcioraczki
wcześniak

Jak radzą sobie „nasze" sześcioraczki? Po urodzeniu ważyły tylko 1 kg. „Każde ma trudności”

Słynne sześcioraczki z Tylmanowej rosną jak na drożdżach! Oglądając ich urocze zdjęcia mało kto z internautów pamięta, że urodziły się jako wcześniaki. Niestety poród przed terminem pozostawił ślad.
Magdalena Drab
rozwój wcześniaka
rozwój dziecka
wcześniak
kangurowanie

Rozwój wcześniaka - miesiąc po miesiącu

Rozwój wcześniaka różni się od rozwoju dziecka, które urodziło się w terminie. Choć wcześniak może zdobywać umiejętności z opóźnieniem, niedługo pewnie nadrobi zaległości. Odpowiednia opieka i rehabilitacja dają szansę na prawidłowy rozwój.
Barbara Łabuć
Pampers Wcześniak śpiew i muzyka
wcześniak
pielęgnacja wcześniaka
rozwój wcześniaka

Wpływ mówienia i śpiewania rodziców na rozwój neurologiczny wcześniaka

Czy wiesz, że maluszek słyszy dźwięki w brzuchu mamy już od 8. tygodnia jej ciąży? Dlatego, jeśli rodzice już wtedy do niego mówią, dziecko może ich nie tylko poznać, ale także z czasem dobrze zapamiętać. Po urodzeniu właśnie ich głosy będą pomagały mu się uspokoić i poczuć bezpiecznie.
Współpraca reklamowa
wcześniak, noworodek urodzony przed terminem, temperatura niemowlęcia
wcześniak
pielęgnacja wcześniaka
opieka nad noworodkiem

Opieka nad wcześniakiem (w domu i w szpitalu)

Opieka nad wcześniakiem na pewno wymaga większej uwagi i wiedzy, jednak nie oznacza to, że wcześniak nie może wkrótce dogonić rówieśników urodzonych w terminie. Wiele zależy nie tylko od opieki medycznej, ale także od rodziców.
Aleksandra Sokalska
Ile wcześniak zostaje w szpitalu?
wcześniak
dziecko
noworodek

Ile wcześniak zostaje w szpitalu, jak długo przebywa w inkubatorze i jak mu pomóc?

To, ile wcześniak zostaje w szpitalu po narodzinach i jak długo musi być podpięty pod aparaturę, zależy m.in. od tego, w którym tygodniu ciąży się urodził. Profesor Ewa Helwich, ekspert z IMiD, wyjaśnia, gdzie szukać opieki specjalistycznej dla wcześniaka i jak rodzice mogą wspierać rozwój maluszka.
Dorota Kornacka
skala Apgar
wcześniak

Szanse na przeżycie wcześniaka i jego prawidłowy rozwój

Szanse na przeżycie wcześniaka są tym większe, im więcej tygodni przeżył on w łonie matki. Wcześniaki stanowią blisko 10 proc. wszystkich dzieci urodzonych w Polsce. Wiele z nich nie potrafi ssać piersi, samodzielnie oddychać, utrzymywać stałej temperatury ciała. Jednak dzięki współczesnej medycynie mają szansę nie tylko przeżyć, ale również prawidłowo się rozwijać.
Aleksandra Sokalska
Pampers Wcześniak
wcześniak
karmienie wcześniaka
rozwój wcześniaka

Katarzyna: „Na tym oddziale dzieją się cuda”

Narodziny wcześniaka to dla rodziców zawsze wielkie wyzwanie. Towarzyszy mu wiele emocji, często również tych trudnych. Jednak wraz z upływem czasu strach, niepewność i bezradność zamieniają się w wielką radość, że maluszek jest coraz silniejszy. I chociaż głównie śpi, rodzice już wiedzą, że jest to ich najdroższy skarb i już niedługo spędzą wiele rodzinnych chwil w domu.
Współpraca reklamowa
Pampersy dla wcześniaków
pieluchy
wcześniak

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

Pieluchy dla wcześniaków powinny mieć ciche rzepy, odpowiedni rozmiar i wkładkę chłonną, która pozwala na zakładanie pieluchy tyłem na przód bez obawy, że dziecko się zasiusia. Dobrze też, by miały zapięcie na całej powierzchni.
Małgorzata Wódz