rodzice z córką w łóżku
Fotolia
Aktualności

Sen to zdrowie? Czy wczesne kładzenie i wstawanie jest na pewno dobre dla dzieci?

Czy dzieci muszą wcześnie chodzić spać i wcześnie wstawać? To takie zdrowe i mądre? Naukowcy ogłosili wyniki badań, które niestety mogą zdołować rodziców dzieci, które nienawidzą wcześnie chodzić spać. Czy badacze naprawdę nie mają nic innego do roboty?

Czy wasze dzieci chodzą wcześnie spać? Czy zawsze ich spokojny sen jest poprzedzony męką rodzica, który usiłuje zapędzić do łóżek o określonej godzinie? Kolejne badania potwierdzają, że rodzice nie tylko dla siebie próbują to robić, by mieć choć chwilę oddechu wieczorem, ale także dlatego, że to może zaważyć na całym przyszłym życiu ich pociech. Nie jesteśmy więc zgredami i bezlitosnymi żandarmami bez kozery, ufff... ;) A co jeśli zdarza ci się pozwalać chodzić spać dziecku dopiero, gdy po prostu padnie? Czy to dobre dla dziecka (bo dla rodzica to wiadomo, że nie!)?

Najnowsze badania nad snem dzieci - rewolucyjne wyniki?

Sarah Anderson, profesor epidemiologii w Szkole Wyższej Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Stanowego w Ohio, kierowała badaniami, których wyniki dowodzą niezbicie, że przedszkolaki, które chodzą spać po godzinie 21., mają niestety większą szansę wyrosnąć na otyłych nastolatków. To jest potwierdzone naukowo, nawet przy rozważeniu innych znanych powszechnie czynników podwyższających ryzyko otyłości u dzieci i młodzieży. Regularny harmonogram snu jest także kojarzony z mniejszą ilością problemów związanych ze snem w przyszłości czyli np. bezsennością, częstotliwością wybudzeń itp.

Zgłoś się do testowania i zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Badania i wskazówki naukowców zwykle koncentrują się na tym, że coś "może mieć wpływ, ale nie musi" albo "niekoniecznie musi mieć wpływ we wszystkich przypadkach". Czy rodzice muszą rozważać wszelkie najnowsze rewelacje badaczy?

Czy naukowcy znają jakieś sposoby na wyjące dziecko?

Oczywiście sen to dobra rzecz, cokolwiek ktokolwiek, by nie powiedział na ten temat, nie można takiego odpoczynku, regeneracji zamienić na nic innego. To nie podlega dyskusji. Wczesne chodzenie spać i wczesne wstawanie, a zwłaszcza odpowiednie dawki snu i regularny harmonogram spania sprzyjają zdrowiu i rozwojowi dzieci, a także dorosłych. Bez dwóch zdań.

Dopóki jednak naukowcy nie wymyślą jakiejś rewolucyjnej metody hipnotyzującej lub jakiegoś innego sposobu na wrzeszczącego przedszkolaka lub jęczącego malucha, który chce obejrzeć właśnie jeszcze jeden odcinek ukochanej kreskówki, nie da się wszystkich dzieci bez wyjątku wcześnie kłaść spać. Czy wy też tak myślicie? ;)

Rodzicie codziennie i bez badań naukowców "trują" dzieciom o tym, że muszą wcześnie chodzić spać, by móc wcześnie wstać i to już od żłobka, przedszkola albo i wcześniej. To instynkt przetrwania każde im w pierwszej kolejności nauczyć dzieci regularnego snu, by choć przez chwilę mogli odpocząć i poprzebywać we względnej ciszy.

Codziennie każemy umyć ząbki, wysiusiać się, wykąpać lub umyć, założyć piżamki, odpowiadamy na wszystkie dziwne myśli, z których wynikają prowokacyjne pytania, staczamy walkę, by położyć dzieci do łóżka, wysiusiamy je ponownie, śpiewamy, czytamy, nosimy i tak aż do zaśnięcia. Niestety to rzadko kiedy (nie mówię tu o idealnych dzieciach idealnych rodziców ;)) kończy się równo o godzinie 19. czy – daj Boże – 20.

Czy naukowcy miewają dzieci? ;)

Rodzicielstwo to w wielu wypadkach nie jest bajka i oczywiście szanuję wszystkich naukowców oraz specjalistów od rozwoju oraz wychowywania dzieci, ale mam niejasne przeczucie, że naukowcy bardzo rzadko miewają dzieci, bo z praktyką u nich krucho ;). Codziennie jednak mozolnie próbujemy osiągnąć ten regularny grafik chodzenia spać i wstawania, bo wiemy, że to może mieć wpływ na całe ich życie. I to nasze marudzenie dzieciom nad głowami nie jest zupełnie pozbawione sensu. To trochę poprawia nastrój. Choć jak zmusić nastolatki do regularnego chodzenia spać i wstawania – nie mam pojęcia! Przecież nastolatki żyją głównie w nocy! ;)

A wasze dzieci, o której poszły spać ostatnio? :) Moja córka padła o  23:30 dopiero. Po całej serii zachcianek, szaleństw i końcowego płaczu z wycieńczenia. Nikt nie jest idealny, jesteśmy tylko ludźmi. Ale staramy się wpajać jej zdrowe nawyki, by potwierdzone badaniami przewidywania naukowców akurat w tym przypadku się nie sprawdziły.

Źródło: curejoy.com

Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

sen dziecka wpływa na zdrowie psychiczne mamy
Adobe Stock
Aktualności
O której godzinie najlepiej położyć dziecko spać? Naukowcy już to wiedzą!
Godzina, o której twoje dziecko idzie spać, może mieć ogromne znaczenie dla psychiki jego mamy.

Badania naukowców potwierdzają to, co pewnie wiele z nas mam intuicyjnie czuje, że dziecko powinno wcześniej iść spać wieczorem. Z wielu powodów, a jednym z nich jest to, że wczesny sen dziecka przekłada się zdrowia mamy! Dla zdrowia psychicznego mamy Naukowcy swoimi badaniami potwierdzili, że dziecko, które wcześnie zasypia, gwarantuje mamie zdrowie psychiczne. Pewnie dla wielu mam nie jest to nic odkrywczego i same z własnego doświadczenia zdają sobie z tego doskonale sprawę. Niemniej jednak znalazło to teraz potwierdzenie w badaniach. O której maluch powinien trafić do łóżka? Okazuje się, że rytm aktywności dziecka w ciągu dnia dokładnie określa, o której godzinie wieczorem twój maluch powinien trafić do łóżka. Z wyliczeń naukowców wynika, że nie powinno to być później niż do godziny 20. 30 . Taka pora jak dowodzą badacze, gwarantuje dziecku wyspanie się , a co za tym idzie zdrowie, a to z kolei pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną mamy. Dlaczego granicę postawiono akurat o tej godzinie? Bo właśnie ok. 20 obserwuje się u dzieci zwiększony poziom melatoniny, tzw. hormonu snu, który nie tylko pomaga zasnąć, ale też pozytywnie wpływa na jakość snu.   Mama musi mieć czas dla siebie W jaki sposób przekłada się to na zdrowie psychiczne mamy? Badania pokazują, że położenie dziecka do łóżka to jest ten moment, kiedy kobiety mogą przełączyć się z trybu „jestem mamą" na tryb „teraz mam czas dla siebie” . Po całym dniu opiekowania się dzieckiem, wypełnionym masą obowiązków domowych, a bywa, że także zawodowych, wreszcie mają czas tylko dla siebie. W organizmie kobiety spada poziom stresu , może sobie pozwolić na nic nierobienie lub też robienie tego, na co ma ochotę. Bywa, że jest to dla wielu kobiet najprzyjemniejsza część ich dnia. A im wcześniej dzieci wylądują w łóżeczkach, tym więcej mama...

sen poprawia inteligencję dziecka
AdobeStock
Aktualności
Te 3 rzeczy zwiększą inteligencję twojego dziecka
Jest ścisły związek między tym, ile dziecko śpi, a jego rozwojem – wynika z najnowszych badań. Zobacz, co czyni twoje dziecko mądrzejszym.

Najnowsze badania kanadyjskich naukowców dowodzą, że odpowiednia ilość snu dziecka oraz uprawianie sportu zwiększają możliwości poznawcze dziecka. Śpij, ćwicz i nie patrz w ekran Przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia sprawia, że dzieci stają się... mądrzejsze - przekonują na łamach czasopisma "The Lancet Child & Adolescent Health" kanadyjscy naukowcy.     Badania prowadzone w Children's Hospital of Eastern Ontario Research Institute pokazały, że odpowiednia ilość snu, aktywności fizycznej oraz ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami komputerów czy telewizorów zwiększa ich zdolności poznawcze. Niestety naukowcy mówią, że jest ... coraz mniej takich dzieci. Minimum 9 godzin snu Naukowcy przebadali 4,5 tysiąca dziewiecio- i dziesięciolatków. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zdrowego trybu życia, dziecko powinno w tym wieku spać od 9 do 11 godzin , co najmniej godzinę spędzić na aktywności fizycznej oraz ograniczyć czas przed ekranem smartfonów lub telewizorów do nie więcej niż 2 godzin dziennie.   Okazało się, że u dzieci spełniających wszystkie te warunki poziom zdolności poznawczych urósł w porównaniu z tymi, które nie spełniają żadnych z tych kryteriów, nawet o 5 procent. Zdrowy tryb życia wpływa na ich zdolności językowe , postrzeganie, uwagę, czy pamięć. Co ważniejsze: sen czy czas przed ekranem? Współautor badań dr Jeremy Walsh z University of British Columbia-Okanagan podkreślił, że największy pozytywny wpływ na inteligencję dziecka ma równoczesne spełnienie norm dotyczących snu i czasu przed ekranem. Co ciekawe, samo ograniczenie czasu przed ekranem też wykazuje silny, pozytywny wpływ. Wszystko w twoich rękach J ednak bardzo mało dzieci żyje zgodnie z takim zaleceniami. - Wszystkie te warunki spełnia zaledwie 5 procent dzieci, żadnego aż 30 procent –...

Śpiący chłopiec
Sen
Badanie krwi wykryje, czy dziecko śpi wystarczająco dużo – donoszą włoscy naukowcy
Nie ty jedna zastanawiasz się, czy twoje dziecko śpi odpowiednio dużo. Sen ma przecież ogromny wpływ na zdrowie. Naukowcy już wiedzą, jak można to sprawdzić! Wystarczy prosty test z krwi.

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców i właśnie opublikowane w „Experimental Physiology” dowodzą, że proste badanie krwi pozwala stwierdzić, czy dzieci śpią odpowiednio dużo. Wynik takiego badania może też być wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia – bo zbyt mała ilość snu powoduje podatność na wiele chorób. Za mało snu = choroba Powszechnie wiadomo, że sen jest niezbędny dla zdrowia dzieci, a jego niewystarczająca ilość snu wiąże się z negatywnymi skutkami dla zdrowia, np. zwiększa ryzyko chorób serca czy cukrzycy . Zapotrzebowanie na sen i jego jakość zależy też jednak od czynników genetycznych, środowiskowych i społecznych. Trudno więc ustalić, ile dokładnie godzin na dobę powinny spać dzieci – zwykle podaje się takie dane w widełkach. Choć test z krwi nie odpowie na pytanie, ile powinno spać konkretne dziecko, to dzięki niemu uzyskamy odpowiedź, czy śpi ono wystarczająco dużo.   Na czym polegało badanie? Naukowcy z Institute of Food Sciences z National Research Council we Włoszech badali dzieci i młodzież o normalnej masie ciała z ośmiu krajów europejskich (Hiszpania, Włochy, Cypr, Niemcy, Belgia, Estonia, Węgry i Szwecja). Badani sami deklarowali, czy nie dosypiają (śpią zbyt krótko: dzieci mniej niż 9 godzin na dobę, nastolatki mniej niż 8 godzin) czy też śpią normalnie (dzieci co najmniej 9 godzin, nastolatki co najmniej 8 godzin na dobę). Po pobraniu krwi od dzieci  naukowcy przyjrzeli się mikroRN , czyli cząsteczkom mającym bezpośredni wpływ na to, który z naszych genów jest włączony, a który wyłączony. Stwierdzono, że niektóre mikroRNA miały znacząco różne poziomy w zależności od tego, czy dzieci spały krótko czy normalnie. Badacze wzięli pod uwagę kraj pochodzenia, wiek, płeć, dojrzewanie, średni dzienny czas badania oraz poziom wykształcenia rodziców i wykluczyli wpływ tych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz