Testy szczepionki na COVID-19 na dzieciach: 9-letnie bliźniaczki czują się dobrze
Trwają testy szczepionki na COVID-19 na coraz młodszych dzieciach: Pfizer rozpoczął już podawanie swojej szczepionki dzieciom w wieku poniżej 12 lat. Pierwsi ochotnicy, 9-letnie bliźnięta z USA, czują się dobrze. Skarżyły się jedynie na niegroźny skutek uboczny, częsty po wielu szczepieniach.
Pfizer prowadzi testy szczepionki na dzieciach poniżej 12. roku życia. Pierwsza faza badań nad szczepionką na COVID-19 pozwoli ocenić poziom bezpieczeństwa preparatu u młodszych dzieci. Specjaliści określą też, jaką dawkę szczepionki należy podać w kolejnych fazach badań.
Testy szczepionki Pfizer na dzieciach: 9-letnie bliźniaczki czują się dobrze
Wstępne testy szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone przez firmę Pfizer obejmują tylko 144 dzieci. Prawie dwa tygodnie po szczepieniu 9-letnie bliźniaczki, Alejandra i Marisol Gerardo z Północnej Karoliny w USA, czują się dobrze. Jedynym skutkiem ubocznym, jakiego doświadczyły, był ból ramienia. Dziewczynki były pierwszymi uczestniczkami testów w tej grupie wiekowej. Ich rodzice są lekarzami. Zgłosili córki na test szczepionki po zbadaniu profilu bezpieczeństwa preparatu u dorosłych.
Szczepionka na COVID-19 dla dzieci: jak przebiegają testy?
Na razie naukowcy sprawdzają, jaki efekt daje podanie szczepionki w trzech różnych dawkach: 10, 20 i 30 mikrogramów. Testy są prowadzone na dzieciach w wieku 5-11 lat, potem obejmą grupę wiekową 2-4 lata, a na końcu 6 miesięcy-2 lata. Po ustaleniu najskuteczniejszej dawki firma przetestuje szczepionkę na 4500 dzieci. Część z nich otrzyma dwie dawki w odstępie 21 dni, pozostali przyjmą placebo. Specjaliści ocenią odpowiedź immunologiczną, badając krew dzieci 7 dni po drugiej dawce szczepionki.
Pfizer ma nadzieję, że szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci będzie dopuszczona do obrotu najpóźniej na początku 2022 roku. Pozostałe koncerny farmaceutyczne także testują już swoje szczepionki na dzieciach. Moderna i AstraZeneca podają szczepionkę dzieciom w wieku 6 miesięcy-12 lat. Rozszerzenie badań na młodsze dzieci zapowiedziała też firma Johnson&Johnson.
Zobacz też: