Reklama

1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Od wczoraj, czyli od 2 stycznia, można w urzędach składać wnioski o przyznanie świadczenia.

Reklama

Ustawa "Za życiem" – co musisz wiedzieć?

Ustawa "Za życiem" gwarantuje rodzinom, w których urodziło się dziecko z nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu lub z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem, wypłacenie jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych. Świadczenie nie jest uzależnione od dochodów w rodzinie i nie wpływa na otrzymywanie innych świadczeń. Wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Świadczenie może być wypłacone rodzinom dzieci, które urodziły się w 2016 roku, pod warunkiem, że zdążą złożyć wniosek w wyznaczonym terminie. Jeśli maluch urodził się 3 stycznia 2016 roku, rodzice lub opiekunowie muszą złożyć wniosek o przyznanie zasiłku najpóźniej 3 stycznia 2017 roku.

Dokumentem uprawniającym do otrzymania świadczenia jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające upośledzenie lub chorobę dziecka, które powstały w okresie prenatalnym lub podczas porodu. Dodatkowym warunkiem jest przedstawienie dodatkowego zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną co najmniej od 10. tygodnia ciąży aż do porodu. Oznacza to, że jeżeli kobieta zgłosiła się do lekarza dopiero w 12. tygodniu ciąży i urodziła chore dziecko, nie przysługuje jej świadczenie.

Jeżeli po porodzie maluch został oddany do domu pomocy społecznej lub do innej instytucji, rodzicom nie przysługuje zasiłek.

Kto i gdzie może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, o ile faktycznie opiekuje się dzieckiem i ma prawo do pobierania świadczeń opieki zdrowotnej. Wnioski należy składać w urzędzie miasta lub gminy, lub w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania.

Wzór wniosku został określony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Treść ustawy można przeczytaj tutaj.

Jeżeli wniosek został poprawnie wypełniony i dołączono do niego wszystkie niezbędne dokumenty, powinien zostać rozpatrzony w ciągu miesiąca od dnia złożenia. W przypadku niekompletnych wniosków, które będą wymagały korekty ze strony składającego, czas oczekiwania na wypłacenie świadczenia może wydłużyć się o kolejny miesiąc.

Kontrowersje wokół ustawy

Ustawa "Za życiem" to część programu, którego celem jest wspieranie rodzin niepełnosprawnych dzieci. Projekt od samego początku wzbudza kontrowersje. Czy 4 tys. złotych to kwota, która zaspokoi potrzeby niepełnosprawnych lub nieuleczalnie chorych dzieci? Co z dziećmi, które urodziły się przed 1 stycznia 2016 roku, a mają takie same potrzeby jak maluchy urodzone po tym terminie? Czy jednorazowy zasiłek rzeczywiście przekona kobiety do urodzenia ciężko chorego dziecka?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Czytaj także: Jak dostać 500 zł na dziecko? Wszystko, co musisz wiedzieć

Reklama

źródło: polskieradio.pl, onet.pl

Reklama
Reklama
Reklama