Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
program "Za życiem"
Fotolia
Aktualności

Urodzisz chore dziecko – dostaniesz 4 tys. Ale co dalej?

Projekt wspierający rodziców, którym urodzi się chore dziecko wpłynął dziś do Sejmu! Kto na tym zyska i kto spełni wymogi?

Rodzice którym urodzi się chore dziecko, według projektu będą mieli prawo do jednorazowego zasiłku w wysokości 4 tys. zł, ale pod pewnym warunkiem. Chodzi o to, matka musi pozostawać  pod opieką lekarza przez cały okres ciąży nie później niż od 10 tyg. ciąży. 

Zasiłek otrzymają Ci rodzice, których dziecko urodzi się z "ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu". Oprócz potwierdzonej opieki medycznej trzeba będzie także mieć zaświadczenie od lekarza II stopnia specjalizacji w dziedzinie położnictwa i ginekologii, neonatologii i perinatologii. Nie  jest jednak sprecyzowane jakie dokładnie kryteria będą mieli lekarze i komu będą przyznawać zaświadczenie.

Program "Za życiem" to także wspomaganie rozwoju dziecka, opieka paliatywna, rehabilitacyjna, wparcie dla rodziców, w tym także mieszkaniowe. "To jest kompleksowy program wsparcia, począwszy od opieki medycznej, poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze" - powiedziała w piątek premier Beata Szydło. 

Projekt przyjęty przez rząd, został teraz skierowany do Biura Legislacyjnego. Budzi on jednak wiele wątpliwości. Pojawiają się głosy, że jest to pewna zachęta dla kobiet, by nie poddawały się aborcji, tylko zdecydowały się urodzić śmiertelnie chore dziecko. Czy oferowana jednorazowa zapomoga ma je do tego zachęcić?
 
Drugie pytanie – czy 4 tys. to wystarczająca kwota, by zająć się  dzieckiem z ciężka wadą rozwojową, które wymagać będzie intensywnej rehabilitacji i opieki lekarskiej czasem przez długi okres czasu?

Jak Wy oceniacie ten projekt?

Czytaj także: Od 1. października rusza nowy pomysł rządu w sprawie 500+. Korzystny dla rodzin?

źródło: wyborcza.pl

Czy popierasz protest rodziców dzieci niepełnosprawnych? [SONDA ULICZNA]

Petycja ciężarne walczą o swoje prawa
Aktualności
Do wszystkich kobiet: Czy prawa ciężarnych i rodzących są zagrożone?
Fundacja Rodzic po Ludzku prosi o przyłączanie się do akcji „Kobiety i Położne. Razem!”: „Szanowny Pani Ministrze! Prosimy nie niszczyć dorobku ostatnich lat w jakości opieki zdrowotnej nad przyszłą matką i dzieckiem!”

Apel "Kobiety i Położne. Razem!" Nadchodzące zmiany w opiece okołoporodowej budzą wiele emocji. Dziś na Facebooku Fundacji Rodzić po ludzku pojawiła się prośba o dołączanie do akcji "Kobiety i Położne. Razem!". Polega ona na wysyłaniu do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia listu, w którym poruszany jest temat swobodnego wyboru lekarza, położnej i szpitala, w którym urodzi się dziecko: "(...) To ceniony przez wszystkie kobiety prawdziwy sukces w jakości opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem, dorobek ostatnich lat. Nie rozumiem, czemu ktoś chce to zniszczyć?". Apel jest również wyrazem niepokoju o "zmiany, którymi skutkuje dla polskich położnych forsowany przez NFZ model tzw. opieki koordynowanej (KOC). Planowane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) oraz zarządzenie Prezesa NFZ dotyczące opieki koordynowanej (KOC) mogą spowodować ograniczenia w dostępności opieki położnych dla kobiet, a także utrudnić samodzielne wykonywanie zawodu naszym położnym. Czy ma Pan pewność, że KOC zwiększy dostępność przyszłych matek do właściwej opieki medycznej?".   Prezes fundacji Rodzic po Ludzku już zamieściła na Facebooku swój apel. Za jej przykładem do akcji dołączają kolejne kobiety, oznaczając posty hasztagiem ‪ #‎KonstantyRadziwiłł‬ Co na to minister? Minister pytany o zmiany zapewnia:  - Jeśli chodzi o kobiety, to ten program jest dla nich tylko ofertą: mogą, ale nie muszą z niej skorzystać. W każdej chwili kobieta może zacząć korzystać z programu opieki skoordynowanej, i w każdej chwili może z niej zrezygnować, wybrać innego lekarza czy położną, czy pojechać do dowolnego szpitala. Nie ma absolutnie żadnych więzów, którymi kobieta w ciąży była związana ze szpitalem, położną czy ginekologiem. Całą rozmowę z ministrem znajdziesz tu: Minister Radziwiłł: idą zmiany...

Ustawa "Za życiem" weszła w życie 1 stycznia 2017 roku
Fotolia
Aktualności
To pewne: ustawa "Za życiem" weszła w życie! Co to oznacza dla rodziców?
Ustawa "Za życiem" wzbudza kontrowersje od samego początku. Dziś to już pewne: rodzice chorych dzieci mogą składać wnioski, by dostać 4 tys. złotych.

1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Od wczoraj, czyli od 2 stycznia, można w urzędach składać wnioski o przyznanie świadczenia. Ustawa "Za życiem" – co musisz wiedzieć? Ustawa "Za życiem" gwarantuje rodzinom, w których urodziło się dziecko z nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu lub z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem, wypłacenie jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych. Świadczenie nie jest uzależnione od dochodów w rodzinie i nie wpływa na otrzymywanie innych świadczeń. Wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Świadczenie może być wypłacone rodzinom dzieci, które urodziły się w 2016 roku, pod warunkiem, że zdążą złożyć wniosek w wyznaczonym terminie. Jeśli maluch urodził się 3 stycznia 2016 roku, rodzice lub opiekunowie muszą złożyć wniosek o przyznanie zasiłku najpóźniej 3 stycznia 2017 roku. Dokumentem uprawniającym do otrzymania świadczenia jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające upośledzenie lub chorobę dziecka, które powstały w okresie prenatalnym lub podczas porodu. Dodatkowym warunkiem jest przedstawienie dodatkowego zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną co najmniej od 10. tygodnia ciąży aż do porodu. Oznacza to, że jeżeli kobieta zgłosiła się do lekarza dopiero w 12. tygodniu ciąży i urodziła chore dziecko, nie przysługuje jej świadczenie. Jeżeli po porodzie maluch został oddany do domu pomocy społecznej lub do innej instytucji, rodzicom nie przysługuje zasiłek. Kto i gdzie może złożyć wniosek? Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka , o ile faktycznie opiekuje się dzieckiem i ma prawo do pobierania świadczeń opieki zdrowotnej. Wnioski należy składać w urzędzie miasta lub gminy, lub w ośrodku pomocy społecznej w...

zmiany dla kobiet w ciąży 2017
Fotolia
Prawo i finanse
Jesteś w ciąży? Poznaj 6 zmian dla ciężarnych w 2017 roku
W tym roku kobiety oczekujące dziecka czeka 6 zmian związanych z opieką okołoporodową, zasiłkami i świadczeniami. Przeczytaj, co się zmienia dla kobiet w ciąży w 2017 roku.

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś wiedzieć, jakie zmiany w prawie dla kobiet ciężarnych przygotowano w 2017 roku. Tegoroczne zmiany dla ciężarnych dotyczą nie tylko wyboru lekarza, systemu nagradzania dobrych szpitali położniczych, ale też świadczeń rodzinnych i prawa pracy. Bez zmian w 2017 roku pozostają przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, wysokość tzw. kosiniakowego oraz zasiłku macierzyńskiego oraz (na razie?) program 500+. A co się zmieni dla kobiet w ciąży i po porodzie w2017 roku? Całodobowa opieka nad kobietą w ciąży W styczniu 2017 roku rozpoczął się nabór placówek, które będą brać udział w programie skoordynowanej opieki okołoporodowej nad kobietą w powikłanej ciąży oraz dzieckiem do 3. roku życia. W lipcu ub roku ruszył już program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). Co to oznacza dla ciebie? W ramach tego programu każda kobieta w ciąży, która zgłosi się do programu, będzie miała zapewnioną opiekę wybranego przez nią lekarza i zespołu prowadzącego ciążę (położna i ginekolog), którzy będą prowadzić jej ciążę i towarzyszyć jej podczas całego pobytu w szpitalu. Opieka będzie trwać od poczęcia do końca połogu (czyli 6 tygodni po porodzie). Co więcej, przez całą dobę będziesz mogła skontaktować się telefonicznie z placówką prowadzącą twoją ciążę, a po porodzie masz gwarantowane domowe wizyty położnej, która wesprze cię także w zakresie karmienia piersią.  Ankieta zadowolenia = pieniądze dla szpitala Ciekawa zmiana dotyczy wynagrodzeń finansowych dla placówek medycznych za satysfakcjonującą opiekę nad kobietą w ciąży i w połogu. Zasady przyznawania bonusów są proste: to ty wypełniasz specjalną ankietę, w której oceniasz szpital pod kątem opieki, którą w nim trzymałaś, a placówka, która zapewni przyszłej mamie profesjonalną pomoc, szybkie terminy wizyt i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz