Świadczenia rodzinne

zasiłek macierzyński
urlop macierzyński
zasiłek macierzyński
świadczenia rodzinne

Zasiłek macierzyński 2023 – wysokość zasiłku, wniosek, termin wypłaty

Zasiłek macierzyński w 2023 roku jest zależny od kilku czynników: m.in. od formy zatrudnienia i wysokości zarobków. Wysokość zasiłku macierzyńskiego wzrośnie po nowelizacji Kodeksu pracy i wdrożeniu tzw. unijnej dyrektywy rodzicielskiej.
Magdalena Drab
400 plus na żłobek
świadczenia rodzinne

400 plus dla dziecka na żłobek w 2023: zasady, warunki, wniosek

W 2023 roku rząd dofinansuje (podobnie jak w roku ubiegłym) pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać objętym tym wsparciem? Jak złożyć wniosek na 400 plus i kiedy nastąpi wypłata świadczenia? Od 1 lutego wchodzą w życie zmiany, o których warto wiedzieć.
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
świadczenia rodzinne
wyprawka szkolna

300 plus 2023 – dla kogo, kiedy składać wniosek?

Co z 300 plus w 2023 roku? Już od 1 lipca można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, jak złożyć wniosek i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.
Małgorzata Wódz
bon turystyczny do kiedy
wakacje
świadczenia rodzinne
koronawirus

Bon turystyczny 2023 – do kiedy jest ważny?

Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Właśnie kolejny raz wydłużono jego ważność. Wyjaśniamy, do kiedy płacić bonem turystycznym, czy trzeba składać wniosek, żeby go pozyskać i na co można go przeznaczyć. Opisujemy obowiązujące w 2023 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.
Małgorzata Wódz
Pieniądze na dziecko
becikowe
ulga prorodzinna
zasiłki dla rodziców

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2023? [ZASIŁKI, ULGI]

Narodziny i wychowanie dziecka to mnóstwo wydatków. Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci. Podpowiadamy, o jakie świadczenia po urodzeniu dziecka możesz się ubiegać w 2023 roku. Do znanych od lat świadczeń, zasiłków i ulg dołączyły nowe, w tym świadczenia dla dzieci Ukraińców.
Małgorzata Wódz
kosiniakowe
zasiłek macierzyński
zasiłek na dziecko
świadczenia rodzinne

Kosiniakowe – świadczenie rodzicielskie 1000 zł na dziecko. Dla kogo w 2023 roku i na jak długo?

Kosiniakowe to świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych, które przysługuje osobom bez prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasady przyznawania 1000 złotych na dziecko w 2023 roku nie zmienią się. Dowiedz się, jak uzyskać kosiniakowe, gdzie złożyć wniosek i jak długo można je otrzymywać.
Ewa Janczak-Cwil
Waloryzacja 500 plus
świadczenia rodzinne
500 zł na dziecko
program 500 plus

Waloryzacja 500 plus w 2023? Nie tak szybko!

Czy świadczenie 500 plus doczeka się waloryzacji w 2023 roku? Galopująca inflacja, rosnące ceny sprawiają, że 500 plus nie jest już warte tyle co w roku, w którym zaczęto je przyznawać, czyli 2016... Ekonomiści nie mają wątpliwości: tak jak rosną renty i emerytury, również i to świadczenie powinno zostać podniesione. Czy rząd bierze pod uwagę zwiększenie kwoty świadczenia 500 plus w 2023 roku?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska Luiza Słuszniak
bon turystyczny nielegalny handel
wakacje
świadczenia rodzinne

„Chcę sprzedać bon turystyczny o wartości 2000 zł. Sprzedaję, ponieważ wiem, że i tak nie wykorzystam”. Czy to legalne?

Bon turystyczny to bezgotówkowe świadczenie, które zgodnie z ideą rządzących ma wesprzeć polskie rodziny i polską branżę turystyczną w związku z kryzysem wywołanym epidemią COVID-19. To już ostatni dzwonek na wykorzystanie bonu – jego ważność kończy się 30 września 2022 roku. Dlatego wiele osób postanowiło odsprzedać swój bon. Czy to legalne?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
30 tys. na dziecko
świadczenia rodzinne

30 tys. na dziecko – nowy projekt w Polskim Ładzie. Dla kogo i od kiedy?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce wprowadzić nową ulgę – 30 tys. na dziecko. Być może będzie obowiązywać już od połowy tego roku. Dla rodziny 2 plus 2 oznaczałaby rocznie aż 90 tys. złotych zwolnionych z podatku. Dla większej rodziny korzyść byłaby jeszcze większa.
Ewa Janczak-Cwil
Kto dostanie bon żłobkowy?
żłobek
świadczenia rodzinne
opieka dla dziecka niania czy żłobek

Część rodziców zyska nawet 900 zł miesięcznie na dziecko! Sprawdź, czy jesteś w tej grupie

To nie jest Prima Aprilis! Od 1 kwietnia 2022 r. rodzice będą mogli ubiegać się o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Co ważne, nie obowiązuje kryterium dochodowe.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
świadczenie rehabilitacyjne w ciąży
świadczenia rodzinne
prawa kobiet w ciąży

Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży – czy dostaniesz zasiłek po ustaniu zatrudnienia?

Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży to zasiłek, który przysługuje przyszłej mamie niezdolnej do pracy – nawet po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.
Joanna Biegaj
dziecko rysuje Polski Ład
świadczenia rodzinne

Premier promuje Polski Ład dziecięcym rysunkiem. Internauci podzieleni

Mateusz Morawiecki podróżuje po Polsce, promując nowy program PiS, w którym zawarte są obietnice wspierania rodzin wielodzietnych. Po jednym z takich spotkań premier zamieścił w mediach społecznościowych rysunek dziecka i opatrzył go komentarzem. Część internautów zupełnie inaczej interpretuje obrazek.
Ewa Janczak-Cwil
zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych
świadczenia rodzinne

Zerowy podatek PIT dla części rodzin! Twoją też obejmie?

Ta poprawka do programu Nowy Ład podobno już jest przesądzona. Rodziny wielodzietne z niezbyt dużymi dochodami nie będą płacić podatku dochodowego PIT. Jest jednak pewien haczyk.
Ewa Janczak-Cwil
1000 plus na dziecko
świadczenia rodzinne

1000 plus na dziecko – wypłaty ruszą szybciej!

Rząd planuje przyspieszyć wypłatę 1000 plus na dziecko – pieniędzy na drugie i kolejne dzieci w rodzinie – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Martyna Maląg. Początkowo planowano wypłaty od stycznia 2023 roku, jednak wypłata ma nastąpić o wiele szybciej.
Ewa Janczak-Cwil
Przedsiębiorcy naciągają na bon turystyczny. Nie daj się oszukać!
gdzie na wakacje
rodzinne wakacje
świadczenia rodzinne

Przedsiębiorcy naciągają na bon turystyczny. Nie daj się oszukać!

Nieuczciwi przedsiębiorcy chcą zarobić na bonach. Twierdzą, że aby go wykorzystać, turysta musi wykupić dodatkowe usługi. To nielegalny proceder.
Sylwia Arlak
1200 zł dla każdego / bezwarunkowy dochód podstawowy
pieniądze
świadczenia rodzinne

1200 zł dla każdego: bezwarunkowy dochód podstawowy

1200 zł dla każdego, czyli bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które pozwoliłoby ograniczyć biedę i nierówności ekonomiczne w naszym kraju. Dostawałby je każdy obywatel, niezależnie od tego czy pracuje, czy nie.
Joanna Biegaj
Zmiany w świadczeniach na dziecko
świadczenia rodzinne

Świadczenia ZAMROŻONE! Rząd zadecydował w sprawie zmiany progów dochodowych i wysokości zasiłków

Przez kolejne trzy lata świadczenia rodzinne pozostają bez zmian. Rodziny, które korzystają z pomocy państwa, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy. Ci, którzy wierzyli, że rząd podniesie progi dochodowe – zostają z niczym. Podobnie jak rodziny, których sytuacja finansowa się polepszyła – nawet nieznacznie.
Hanna Szczesiak
500 plus nie dla najbogatszych
świadczenia rodzinne
500 zł na dziecko
program 500 plus

Polacy mają dość 500 plus? Są zmęczeni polityką rządu

Sztandarowy program PiS, 500 plus, dzieli Polaków. Z raportu „Koniec hegemonii 500 plus” wynika, że większość z nas chce zmian w programie.
Sylwia Arlak
podwyżka 500+ w Nowym Ładzie?
świadczenia rodzinne

500 plus to de facto bardziej 400 plus. Czy Nowy Ład to zmieni?

Nowy Ład – nazwa starszym kojarzy się z czasami słusznie minionymi i może jest to skojarzenie właściwe, bo nowy flagowy program rządu może obejmować kolejne socjalne bonusy. Czy jest szansa na podwyższenie świadczenia 500 plus, skoro według Marleny Maląg „Polska rodzina […] jest siłą i fundamentem działań rządu’’?
Ewa Janczak-Cwil
Ojciec z dzieckiem pracuje w domu
świadczenia rodzinne
prawo rodzinne
świadczenie rodzicielskie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy WRÓCI? Premier przedstawia stanowisko rządu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestał być przyznawany po 20 września, jednak z racji na ponowny wzrost zachorowań i wprowadzone obostrzenia, rząd rozważa wprowadzenie świadczenia ponownie.
Aleksandra Zaborowska
Rodzice czekają na 500 plus… nawet 4 lata!
świadczenia rodzinne
świadczenie rodzicielskie
500 zł na dziecko

Rodzice czekają na 500 plus… nawet 4 lata!

Samotny ojciec toczy bitwę z urzędem wojewódzkim. Wychowujący córkę mężczyzna walczy o świadczenie już od dwóch lat – tyle trwa sprawdzenie, czy pracująca za granicą mama nie pobiera tam świadczeń. Rekordziści czekają nawet od 4 lat.
Aleksandra Zaborowska
problem z wypłatami świadczeń z ZUS
świadczenia rodzinne

Matki: od miesięcy nie mamy za co żyć! ZUS: serdecznie przepraszamy

ZUS spóźnia się z wypłatą świadczeń, Problem dotyczy głównie osób na urlopie macierzyńskim, samotnych matek i osób na zwolnieniach chorobowych. Opóźnienia sięgają nawet kilku miesięcy.
Ewa Janczak-Cwil
Świadczenia dla rodziców po obniżce pensji
świadczenia rodzinne

Dodatkowe pieniądze dla rodziców, którzy mają obniżone dochody. Nie wszyscy o nich wiedzą!

Jak dotąd do ośrodków pomocy społecznej wpłynęło niewiele wniosków o przyznanie świadczeń w związku z utratą części dochodów, której przyczyną jest COVID-19. Nie wszyscy wiedzą, że mogą obiegać się o dodatkowe pieniądze.
Milena Oszczepalińska
500 plus tylko do maja 2021
świadczenia rodzinne
program 500 plus

To koniec 500+? Program nie spełnia swojego założenia

Program 500 plus w obecnej formie będzie trwał tylko do końca maja 2021 roku. Czy w podobnej lub innej formie kontynuowane będą świadczenia? Rząd nie daje jednoznacznej odpowiedzi.
Milena Oszczepalińska
Propozycja zmian w programie 500 plus
świadczenia rodzinne

Koniec z pobieraniem polskiego i niemieckiego świadczenia na dzieci – zdecydował niemiecki sąd

Rodziny, w których jedna osoba pracuje za granicą, nie będą już mogły pobierać jednocześnie dwóch świadczeń na dzieci – polskiego i zagranicznego. Jakie wyglądają nowe zasady?
Milena Oszczepalińska
rządowe programy wsparcia dla rodzin w 2020 r.
rodzina wielodzietna
świadczenia rodzinne

W 2020 roku koniec z nowymi 500 plus dla rodzin!

Rząd zapowiada zmiany w sposobie wspierania finansowego rodzin. Wiadomo, które z nich będą mogły w 2020 roku liczyć na większą pomoc państwa.
Agnieszka Majchrzak
matka samotna w małżeństwie
świadczenia rodzinne

Duża podwyżka płacy minimalnej? Rodzice mogą na tym stracić

To może być duży problem szczególnie dla pobierających niektóre świadczenia.
Dominika Bielas
500 plus na jedno dziecko
ile kosztuje dziecko
świadczenia rodzinne
program 500 plus

500 plus nie działa? Przybywa skrajnie biednych dzieci

Świadczenie miało poprawić sytuację najmłodszych Polaków, jednak ubóstwo wśród dzieci wciąż rośnie.
Dominika Bielas
500 plus na jedno dziecko
ile kosztuje dziecko
świadczenia rodzinne
program 500 plus

500 plus zniknie? Są propozycje dużych zmian

Wiele osób jest przekonanych, że modyfikacje w programie są konieczne.
Dominika Bielas
świadczenie urlopowe
urlop
świadczenia rodzinne

Świadczenie urlopowe - kiedy możesz je otrzymać

Jadąc na urlop, możesz otrzymać dodatkowe pieniądze na wakacje. Przysługują w konkretnych sytuacjach.
Agnieszka Majchrzak