Świadczenia rodzinne

30 tys. na dziecko
świadczenia rodzinne

30 tys. na dziecko – nowy projekt w Polskim Ładzie. Dla kogo i od kiedy?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce wprowadzić nową ulgę – 30 tys. na dziecko. Być może będzie obowiązywać już od połowy tego roku. Dla rodziny 2 plus 2 oznaczałaby rocznie aż 90 tys. złotych zwolnionych z podatku. Dla większej rodziny korzyść byłaby jeszcze większa.
Ewa Janczak-Cwil
Kto dostanie bon żłobkowy?
żłobek
świadczenia rodzinne
opieka dla dziecka niania czy żłobek

Część rodziców zyska nawet 900 zł miesięcznie na dziecko! Sprawdź, czy jesteś w tej grupie

To nie jest Prima Aprilis! Od 1 kwietnia 2022 r. rodzice będą mogli ubiegać się o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Co ważne, nie obowiązuje kryterium dochodowe.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Pieniądze na dziecko
becikowe
ulga prorodzinna
zasiłki dla rodziców

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Narodziny i wychowanie dziecka to mnóstwo wydatków. Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci. Podpowiadamy, o jakie świadczenia po urodzeniu dziecka możesz się ubiegać w 2022 roku. Do znanych od lat świadczeń, zasiłków i ulg dołączyły nowe, w tym świadczenia dla dzieci Ukraińców.
Małgorzata Wódz
bon turystyczny do kiedy
wakacje
świadczenia rodzinne
koronawirus

Bon turystyczny 2022 – do kiedy, jak skorzystać?

Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus, także urodzone w 2021 roku. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Wyjaśniamy, do kiedy bon turystyczny jest ważny, jaką ma formę, czy trzeba składać wniosek i na co można przeznaczyć to świadczenie. Opisujemy obowiązujące w 2022 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.
Małgorzata Wódz
świadczenie rehabilitacyjne w ciąży
świadczenia rodzinne
prawa kobiet w ciąży

Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży – czy dostaniesz zasiłek po ustaniu zatrudnienia?

Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży to zasiłek, który przysługuje przyszłej mamie niezdolnej do pracy – nawet po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.
Joanna Biegaj
kosiniakowe
zasiłek macierzyński
zasiłek na dziecko
świadczenia rodzinne

Kosiniakowe – świadczenie rodzicielskie 1000 zł na dziecko przez rok. Dla kogo w 2022 roku?

Kosiniakowe to świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych, które przysługuje osobom bez prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasady przyznawania 1000 złotych na dziecko w 2022 roku nie uległy zmianie. Dowiedz się, jak uzyskać kosiniakowe, gdzie złożyć wniosek i jak długo można je otrzymywać.
Ewa Janczak-Cwil
dziecko rysuje Polski Ład
świadczenia rodzinne

Premier promuje Polski Ład dziecięcym rysunkiem. Internauci podzieleni

Mateusz Morawiecki podróżuje po Polsce, promując nowy program PiS, w którym zawarte są obietnice wspierania rodzin wielodzietnych. Po jednym z takich spotkań premier zamieścił w mediach społecznościowych rysunek dziecka i opatrzył go komentarzem. Część internautów zupełnie inaczej interpretuje obrazek.
Ewa Janczak-Cwil
zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych
świadczenia rodzinne

Zerowy podatek PIT dla części rodzin! Twoją też obejmie?

Ta poprawka do programu Nowy Ład podobno już jest przesądzona. Rodziny wielodzietne z niezbyt dużymi dochodami nie będą płacić podatku dochodowego PIT. Jest jednak pewien haczyk.
Ewa Janczak-Cwil
1000 plus na dziecko
świadczenia rodzinne

1000 plus na dziecko – wypłaty ruszą szybciej!

Rząd planuje przyspieszyć wypłatę 1000 plus na dziecko – pieniędzy na drugie i kolejne dzieci w rodzinie – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Martyna Maląg. Początkowo planowano wypłaty od stycznia 2023 roku, jednak wypłata ma nastąpić o wiele szybciej.
Ewa Janczak-Cwil
Przedsiębiorcy naciągają na bon turystyczny. Nie daj się oszukać!
gdzie na wakacje
rodzinne wakacje
świadczenia rodzinne

Przedsiębiorcy naciągają na bon turystyczny. Nie daj się oszukać!

Nieuczciwi przedsiębiorcy chcą zarobić na bonach. Twierdzą, że aby go wykorzystać, turysta musi wykupić dodatkowe usługi. To nielegalny proceder.
Sylwia Arlak
1200 zł dla każdego / bezwarunkowy dochód podstawowy
pieniądze
świadczenia rodzinne

1200 zł dla każdego: bezwarunkowy dochód podstawowy

1200 zł dla każdego, czyli bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które pozwoliłoby ograniczyć biedę i nierówności ekonomiczne w naszym kraju. Dostawałby je każdy obywatel, niezależnie od tego czy pracuje, czy nie.
Joanna Biegaj
Zmiany w świadczeniach na dziecko
świadczenia rodzinne

Świadczenia ZAMROŻONE! Rząd zadecydował w sprawie zmiany progów dochodowych i wysokości zasiłków

Przez kolejne trzy lata świadczenia rodzinne pozostają bez zmian. Rodziny, które korzystają z pomocy państwa, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy. Ci, którzy wierzyli, że rząd podniesie progi dochodowe – zostają z niczym. Podobnie jak rodziny, których sytuacja finansowa się polepszyła – nawet nieznacznie.
Hanna Szczesiak
500 plus nie dla najbogatszych
świadczenia rodzinne
500 zł na dziecko
program 500 plus

Polacy mają dość 500 plus? Są zmęczeni polityką rządu

Sztandarowy program PiS, 500 plus, dzieli Polaków. Z raportu „Koniec hegemonii 500 plus” wynika, że większość z nas chce zmian w programie.
Sylwia Arlak
300 plus
świadczenia rodzinne
wyprawka szkolna
300 plus

300 plus 2021 – dla kogo, kiedy składać wniosek, zmiany w 300 plus

Rusza 300 plus 2021. Już można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, dla kogo przeznaczona jest szkolna wyprawka, jakie zmiany w 300 plus zaplanowano w 2021 roku i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.
Małgorzata Wódz
podwyżka 500+ w Nowym Ładzie?
świadczenia rodzinne

500 plus to de facto bardziej 400 plus. Czy Nowy Ład to zmieni?

Nowy Ład – nazwa starszym kojarzy się z czasami słusznie minionymi i może jest to skojarzenie właściwe, bo nowy flagowy program rządu może obejmować kolejne socjalne bonusy. Czy jest szansa na podwyższenie świadczenia 500 plus, skoro według Marleny Maląg „Polska rodzina […] jest siłą i fundamentem działań rządu’’?
Ewa Janczak-Cwil
Ojciec z dzieckiem pracuje w domu
świadczenia rodzinne
prawo rodzinne
świadczenie rodzicielskie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy WRÓCI? Premier przedstawia stanowisko rządu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestał być przyznawany po 20 września, jednak z racji na ponowny wzrost zachorowań i wprowadzone obostrzenia, rząd rozważa wprowadzenie świadczenia ponownie.
Aleksandra Zaborowska
Rodzice czekają na 500 plus… nawet 4 lata!
świadczenia rodzinne
świadczenie rodzicielskie
500 zł na dziecko

Rodzice czekają na 500 plus… nawet 4 lata!

Samotny ojciec toczy bitwę z urzędem wojewódzkim. Wychowujący córkę mężczyzna walczy o świadczenie już od dwóch lat – tyle trwa sprawdzenie, czy pracująca za granicą mama nie pobiera tam świadczeń. Rekordziści czekają nawet od 4 lat.
Aleksandra Zaborowska
problem z wypłatami świadczeń z ZUS
świadczenia rodzinne

Matki: od miesięcy nie mamy za co żyć! ZUS: serdecznie przepraszamy

ZUS spóźnia się z wypłatą świadczeń, Problem dotyczy głównie osób na urlopie macierzyńskim, samotnych matek i osób na zwolnieniach chorobowych. Opóźnienia sięgają nawet kilku miesięcy.
Ewa Janczak-Cwil
Świadczenia dla rodziców po obniżce pensji
świadczenia rodzinne

Dodatkowe pieniądze dla rodziców, którzy mają obniżone dochody. Nie wszyscy o nich wiedzą!

Jak dotąd do ośrodków pomocy społecznej wpłynęło niewiele wniosków o przyznanie świadczeń w związku z utratą części dochodów, której przyczyną jest COVID-19. Nie wszyscy wiedzą, że mogą obiegać się o dodatkowe pieniądze.
Milena Oszczepalińska