Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rzecznik MZ powiedział, gdzie nie trzeba nosić maseczek ochronnych
AdobeStock
Aktualności

W tych miejscach NIE MUSISZ nosić maseczki (nie tylko w lesie!)

Zgodnie z zarządzeniem rządu od soboty, 10 października, cały kraj objęty jest żółtą strefą, co oznacza m.in. obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nie wszędzie jednak trzeba to robić. Rzecznik MZ oznajmił, gdzie możemy udać się bez maseczek.

Do niedawna obowiązek zasłaniania nosa i ust obowiązywał jedynie w zamkniętych pomieszczeniach w przestrzeni publicznej, w tym w marketach czy komunikacji miejskiej. Pod wpływem rosnącej liczby przypadków zakażenia koronawirusem obowiązek ten został rozszerzony również na przestrzenie otwarte, ale tylko w strefie żółtej i czerwonej. Od soboty żółtą strefą objęta została cała Polska, co oznacza, że teraz trzeba nosić maseczki w przestrzeniu publicznej nawet na świeżym powietrzu. Jednak nie wszędzie. Istnieją miejsca, w których można poruszać się bez maseczek.

Gdzie nie trzeba nosić maseczki w przestrzeni publicznej?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odniósł się do kwestii nurtującej wielu Polaków. Stwierdził, że „maseczki nie obowiązują w przestrzeni leśnej, parkach, zieleńcach i podczas uprawiania sportu”.

W pozostałych miejscach w przestrzeni publicznej istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Zwolnione z niego są jedynie osoby, które mają odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Niestosowanie się do nakazu może skutkować karą finansową w wysokości do 500 zł.

Źródło: radiozet.pl

Zobacz także:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

6 typów covid
Adobe Stock
Aktualności
Naukowcy wyodrębnili aż 6 typów COVID-19. Różnią się objawami!
Choć gorączka do tej pory uważana była za kluczowy objaw zakażenia koronawirusem, okazuje się, że nie każdy chory gorączkuje. Dzięki wyodrębnieniu 6 rodzajów COVID-19 można łatwiej rozpoznać chorobę i przewidzieć, kto może potrzebować leczenia w szpitalu.

Naukowcy z King's College w Londynie ustalili, że COVID-19 ma sześć typów, które różnią się objawami i nasileniem choroby. Wyodrębniono je dzięki aplikacji Covid Symptom Study, która zbiera dane od osób zakażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii i USA. To ważne ustalenia naukowców, pomagające przewidzieć, kto może chorować ciężko i wymagać hospitalizacji. Ułatwiają również rozpoznanie lżejszej postaci COVID, która do tej pory mogła być mylona np. ze zwykłym przeziębieniem . Typy COVID-19 – od łagodnych objawów do ciężkiego przebiegu Wyniki analizy objawów zgłaszanych przez 1600 użytkowników aplikacji Covid Symptom Study opublikowano w The British Medical Journal.  Dzięki specjalnemu algorytmowi uczenia maszynowego możliwe było stwierdzenie, czy znane wcześniej charakterystyczne objawy koronawirusa zawsze pojawiają się razem. 6 typów COVID-19 i ich objawy: COVID grypopodobny bez gorączki – objawy, które towarzyszą zakażeniu to: ból głowy, utrata węchu , bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej. COVID grypopodobny z gorączką – dodatkowymi zgłaszanymi objawami są: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypka, utrata apetytu. COVID z objawami ze strony przewodu pokarmowego – chorzy skarżą się na: ból głowy, utratę węchu, utratę apetytu, biegunkę, ból gardła, ból w klatce piersiowej. Nie pojawia się kaszel . COVID o cięższym przebiegu – objawem charakterystycznym jest zmęczenie, któremu towarzyszy ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypka i ból w klatce piersiowej. COVID o cięższym przebiegu, któremu towarzyszy splątanie – pozostałymi objawami są: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, ból mięśni. COVID o ciężkim...

testy na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa i czy trzeba mu się poddać?
Najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia określa, kiedy lekarz może zlecić badanie na koronawirusa. Sprawdź, gdzie wykonywane są testy i jakie zasady obowiązują obecnie dla izolacji domowej.

Dzisiaj wchodzą w życie zapisy rozporządzenia ministra zdrowia opublikowane wczoraj w Dzienniku Ustaw i regulujące standardy organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem. Podajemy najważniejsze informacje, które mogą się przydać (oby nie musiały!) każdemu z nas. Kiedy lekarz może wysłać pacjenta na test na koronawirusa? Lekarz może wystawić pacjentowi skierowanie na badania w kierunku zakażenia koronawirusem na podstawie wizyty odbytej w poradni, a także na podstawie teleporady . Uzasadnieniem dla wystawienia skierowania jest stan zdrowia pacjenta oceniany przez lekarza zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Uwaga! Żeby otrzymać takie skierowanie nie trzeba mieć wszystkich czterech objawów typowych dla koronawirusa : gorączki, duszności, kaszlu, utraty węchu i smaku. Wystarczy, że lekarz na podstawie wywiadu i ewentualnie badania pacjenta, podejrzewa zakażenie koronawirusem. Wyjątkiem są dzieci do ukończenia drugiego roku życia , które muszą zostać zbadane przez lekarza. Gdzie pobierana jest próbka do badania? W sytuacji, gdy pacjent może samodzielnie się przemieszczać, lekarz powinien podać mu informacje, gdzie znajdują się punkty pobrań. Pacjent skierowany na test na koronawirusa nie może przemieszczać się środkami transportu publicznego ! Gdy pacjent nie może podróżować samodzielnie albo nie pozwala na to stan jego zdrowia, lekarz zleca pobranie wymazu do badania przez personel karetki wymazowej. Kto przekazuje pacjentowi wynik badania na obecność koronawirusa? Ośrodek badający próbkę pobraną w ramach testu na koronawirusa o jego wyniku informuje placówkę medyczną, w której pracuje lekarz zlecający wykonanie testu. Pacjent jest informowany o wyniku badania przez personel tejże placówki – odbywa się to telefonicznie lub drogą mailową. Czy można odmówić wykonania testu na koronawirusa? Na rządowej stronie gov.pl...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz