Ważny apel psychologa do rodziców uczniów: „W szkole wszyscy jesteśmy ludźmi”
Profil psycholożki Marii Kaczorowskiej na Instagramie obserwuje wielu rodziców, gdyż specjalistka porusza ważne kwestie związane z problemami dzieci w wieku szkolnym.
Pani psycholog swoje rady często opatruje grafikami, dzięki czemu przekazywane informacje łatwiej jest czytelnikom przyswoić. Tym razem obok grafiki pojawił się też tekst. Grafika zachęca rodziców do zainteresowania się szkołą dziecka i jego problemami, tekst natomiast mówi o tym, jak się dowiadywać o różne rzeczy, a dokładniej – jak uszanować pracę nauczycieli.
Dzisiejsza szkoła jest inna niż ta sprzed lat
Maria Kaczorowska zauważa, że rodzice powinni brać pod uwagę fakt, że to, co sami pamiętają ze swoich czasów szkolnych, może różnić się od doświadczeń ich dziecka. Czasy się zmieniły, szkoła także. Na dodatek zupełnie inna jest perspektywa ucznia, a inna jego rodzica. W dodatku lockdown, z jakim mierzyli się uczniowie w zeszłym roku szkolnym, postawił przed nimi i przed nauczycielami zupełnie nowe wyzwania. Teraz, po powrocie do normalnej nauki, wszystko jest już nieco inne, niż było przed pandemią. Dlatego rodzice mają prawo dowiadywać się w szkole o wiele rzeczy, zwłaszcza w roku szkolnym 2021 i zadawać nauczycielom pytania, aby rozwiewać swoje wątpliwości.
Nie przekraczaj granic nauczyciela!
„Mamy prawo do niewiedzy. Mamy prawo pytać. I mamy prawo uzyskać odpowiedź. Pamiętajmy jednak, by uszanować granice nauczyciela – ustalajmy moment takich rozmów, umawiajmy się na spotkania, przychodźmy na zaplanowane konsultacje. Odpowiadanie na nasze pytania i rozwiewanie wątpliwości w czasie lekcji lub podczas przerwy może przekraczać granice nauczyciela, który ma prawo do przerwy i ma prawo przeprowadzić lekcje w zaplanowanym czasie” – pisze psycholożka.
To ważny głos, który być może pomoże nauczycielom, rodzicom i uczniom. Rodzice, macie prawo pytać, ale róbcie to z poszanowaniem nauczycieli.
„Z życzliwością i ciekawością wszystkim nam będzie łatwiej sprawić, by szkoła była przyjaznym miejscem i dobrym czasem dla rozwoju naszych dzieci, nauczycieli i nas jako rodziców” – kończy post psycholożka.
Sprawdź także: