Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pomoc dla matek dzieci z wadami letalnymi
Adobe Stock
Aktualności

Wyrok TK: PiS chce dać rodzącym 20 TYSIĘCY ZŁ i oddzielne sale w szpitalach

Jak podaje Wyborcza.pl, rząd przygotowuje pakiet przepisów, które mają ułatwić matkom nową rzeczywistość po ogłoszeniu wyroku TK.

Wysoko postawiony polityk PiS informuje, że opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie spowodowało wcale radości w szeregach partii. Rządzący spodziewają się dalszych protestów i rozumieją, że nastroje wcale szybko się nie zmienią. Nie uważają jednak, aby kwestia aborcji miała zmienić dużo w słupkach poparcia dla partii.

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Jakie zmiany szykuje PiS?

Posłowie PiS planują wprowadzenie programu, który pozwoli „godnie zaopiekować się dzieckiem i ograniczyć jego cierpienie”. Chcą, aby w szpitalach znajdowały się oddzielne pomieszczenia dla matek z ciężko chorymi noworodkami, ale także chcą udostępnić kobietom dostęp do przychodni i hospicjów perinatalnych.  W każdym województwie ma być jedno takie hospicjum. 

Ponadto, rodzicom ma przysługiwać 20 tysięcy złotych jednorazowego oraz 1,5 tysiąca złotych miesięcznego świadczenia. Opieka nad niepełnosprawnym lub ciężko upośledzonym dzieckiem ma być, z perspektywy prawa, traktowana jak praca, która upoważni do emerytury.

Propozycję ustawy ma także Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Przepisy te mają „wspierać kobiety w hospicjach perinatalnych dzięki lekarzom, psychologom, duchownym”.

Tylko czy to wystarczy?

Źródło: Wyborcza.pl

Zobacz też:

Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Kinga Duda
Instagram/prezydent_pl
Aktualności
Prezydent Andrzej Duda, jego żona oraz córka zabrali głos ws. wyroku TK
 „Jeśli jakaś kobieta wie, że ma urodzić martwe dziecko, jest to skazywanie jej na niewyobrażalne cierpienie psychiczne i fizyczne” – skomentował prezydent w wywiadzie telefonicznym dla stacji Polsat. Pod tymi słowami podpisała się także jego małżonka.

W trakcie trwających od tygodnia protestów ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego, prezydentowi Dudzie oraz jego rodzinie zarzucano brak jasnego stanowiska. Dotknięte krytyką były zwłaszcza kobiety w jego najbliższym otoczeniu, czyli żona Agata i córka Kinga. Pierwsze oświadczenie w tej sprawie od rodziny prezydenckiej wystosowała Kinga Duda na swoim Twitterze. Kinga Duda o zakazie aborcji eugenicznej Córka prezydenta zadeklarowała, że jest zwolenniczką „kompromisu aborcyjnego”, który obowiązywał przez ostatnie lata. „Wierzę, że zgodnie z moimi osobistymi przekonaniami, ja nie zdecydowałabym się na przerwanie ciąży. Nie uważam jednak, że inne kobiety mają myśleć i działać w taki sam sposób jak ja. Każdy człowiek ma wolną wolę. Rozwiązanie istniejące dotychczas dawało wolność wyboru. Wybór, a nie przymus. (…) Nie mogę zatem pogodzić się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą wyrok TK" - wyznała Kinga Duda. „Pierwsza Córka” podkreśliła także, że rozumie oburzenie kobiet, jednak potępiła niszczenie mienia i wandalizm w ramach protestów. „Dyskusja, która pierwotnie dotyczyła wyroku, wydaje się aktualnie buntem przeciwko wszystkiemu. Część protestujących ucieka się do działań skrajnych, na które nie można wyrażać zgody - akty przemocy, niszczenie mienia, kościołów, obrażanie osób, które nie podzielają poglądów skrajnej grupy protestujących. Wyrażanie poglądów w sposób agresywny i obraźliwy, nawołujący do łamania prawa, przez jakąkolwiek osobę czy stronę sporu, nie może być akceptowane” – skomentowała Duda. pic.twitter.com/JZDRCK5pOa — Kinga Duda (@DudaKinga) October 28, 2020 Prezydent i Pierwsza Dama o wyroku TK Prezydent wyraził swoje „zasmucenie” protestami. Przyznał rację Trybunałowi Konstytucyjnemu w ramach zgodności orzeczenia z ustawą zasadniczą....

Dziewczynka z zespołem Downa
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa: wiek matki nie jest jedynym czynnikiem
Czy ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa rośnie wraz z wiekiem mamy i taty? Wywiad z genetykiem, dr hab. Robertem Śmiglem rozwiewa wątpliwości - tak, wiek jest tu bardzo dużym czynnikiem, ale nie jedynym.

Zespół Downa najczęściej powstaje wówczas, gdy podczas wytwarzania się lub rozwoju komórek płciowych (a więc komórki jajowej i plemnika) dochodzi do niewłaściwego podziału pary chromosomów 21. W efekcie do dwóch chromosomów dołącza trzeci, nadprogramowy. Czy to może mieć związek z wiekiem rodziców? Zapytaliśmy o to dr hab. prof. nadzw. Roberta Śmigla – pediatrę, neonatologa i genetyka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ryzyko zespołu Downa a wiek matki Pytanie: Czy to prawda, że starsze mamy częściej rodzą dzieci z zespołem Downa? - Tak, ale to bardziej skomplikowane.   95 procent wszystkich osób z zespołem Downa ma tzw. prostą trisomię chromosomu 21, określaną także jako sporadyczna czy przypadkowa. Ta postać nie jest dziedziczna, ale to właśnie ona ma związek z wiekiem matki.  Inne postaci – mozaikowa (1 proc.)  i translokacyjna (4 proc. , może być dziedziczona) takiego związku nie mają. Wiek matki a zespół Downa - wykres prawdopodobieństwa Jak rozkłada się to ryzyko? - Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa jest większe u kobiet bardzo młodych,  poniżej 16 roku życia .  Potem mocno spada aż do niskiego (w wieku lat 20 wynosi mniej więcej  1: 1600 (co oznacza, że dziecko z zespołem Downa rodzi jedna na 1600 kobiet), a następnie znów wzrasta. Wśród kobiet mających 35 lat   wynosi już około 1 do 350, a u kobiet 40-letnich   1: 100-110. Statystyki z różnych źródeł mogą się nieco różnić, ale ten związek jest widoczny. Dlaczego tak się dzieje? - W przypadku bardzo młodych matek jest to związane z niedojrzałością, a w przypadku kobiet po 35 roku życia z procesem naturalnego starzenia się komórek jajowych. Komórki jajowe , które co miesiąc uwalniają się z jajników kobiety i wędrują do jajowodów, zaczęły powstawać, gdy była jeszcze...

Justyna Kowalczyk o wyroku TK
Instagram/nartowa.pani
Aktualności
Justyna Kowalczyk o wyroku TK: „Polska zmierza do ortodoksji”. W sieci lawina hejtu
Justyna Kowalczyk-Tekieli w rozmowie ze Sport.pl wyraziła swoje zdanie na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji. W mediach społecznościowych biegaczki ruszyła lawina komentarzy, również takich, które w okrutny sposób odnoszą się do sytuacji poronienia Justyny sprzed kilku lat.

Po wyroku TK ludzie buntują się nie tylko na ulicach polskich miast, ale również w sieci. Na ten temat wypowiada się wiele osób publicznych, między innymi Ola Żebrowska, która wyznała, czego nauczyło ją katolickie wychowanie . Również Małgosia Rozenek zamieściła na Instagramie ostry wpis o wyroku TK. Teraz Justyna Kowalczyk-Tekieli zabrała głos w tej sprawie. Biegaczka skrytykowała decyzję, która zapadła. W sieci wiele osób przyznało jej rację, nie zabrakło jednak też hejtu. Ostra wypowiedź Justyny Justyna Kowalczyk-Tekieli wypowiedziała się na temat ostatniej decyzji TK w rozmowie z Pawłem Wilkowiczem ze Sport.pl: „Polska zmierza do ortodoksji. Polki powoli przystosowuje się do jedynej słusznej roli inkubatorów. Nie wiem, jak można skazać kobietę na urodzenie martwego płodu?”. Obraźliwe komentarze Justyna Kowalczyk-Tekieli kilka lat temu straciła dziecko, konsekwencją tego była depresja biegaczki. Pod postami Justyny w mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy, niestety, również obraźliwych. Niektóre z nich dotyczą także poronienia. Oto jeden z nich:  Justyna zapowiedziała, że wstąpi na drogę prawną: „Wystarczy tych podłych kłamstw i pomówień. Jeśli nie zostanę oficjalnie przeproszona, jutro zgłaszam tą wstrętną zakłamaną osobę do prokuratury. Podłość podłością, ale na pomówienia są paragrafy. Jest pani zupełnym zerem”. Protesty Justyna odniosła się także do protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego: „To kwestia sumienia. W kraju, w którym 90 procent mieszkańców deklaruje, że są katolikami, nie musimy chyba takich zakazów stosować? Dzisiejsza medycyna pozwala w bardzo wczesnych etapach ciąży przebadać płód. Dlaczego nie korzystać z wiedzy, z której korzysta cały cywilizowany świat? Straszne to, że się cofamy w czasie. Że ktoś uzurpował sobie prawo do podejmowania za...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz