Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy aborcja powinna być legalna
Adobe Stock
Aktualności

SONDAŻ: Wzrasta poparcie legalnej aborcji do 12. tygodnia

Na przestrzeni niespełna dwóch lat wzrosła liczba osób, które popierają prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Sondaż przeprowadził Ipsos.  

Poparcie dla prawa do legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży wzrosło o 13 proc. na przestrzeni ostatnich 21 miesięcy. Sondaż Ipsos zamówił portal OKO.press.

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Coraz więcej Polaków popiera prawo do aborcji

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 listopada 2020, a wyniki przedstawiono w tym tygodniu w wtorek. Z danych wynika, że za prawem do przerywania ciąży opowiada się większość ankietowanych, bo 66 proc. Jedna czwarta z nich (26 proc.) jest przeciwko, a 8 proc. wstrzymało się od decyzji.

Poprzedni sondaż z takim samym pytaniem przeprowadzony został w lutym 2019 roku – wtedy poparcie wynosiło 53 proc., sprzeciwiało się 35 proc. ankietowanych, a niezdecydowanych było 12 proc.

Największa zmiana uwidoczniła się w grupie wiekowej 18-29: poparcie dla prawa przerywania ciąży wzrosło z 48 proc. do 79 proc.
 

Należy wspomnieć, że najnowszy sondaż został przeprowadzony miesiąc po kontrowersyjnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Organ orzekł, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź nieuleczalnej choroby prowadzącej do śmierci jest niezgodny z Konstytucją RP. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego pod zwierzchnictwem Julii Przyłębskiej wywołała ogromną falę protestów w całej Polsce.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej nie zostało jeszcze jednak opublikowane. W międzyczasie, 30 grudnia zalegalizowano prawo do przerywania ciąży do 14. tygodnia w Argentynie. 

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz też:

Dobromir Sośnierz i Krzysztof Bosak
Instagram/dobromir.sosnierz
Aktualności
Sośnierz odmawia prawa do aborcji dla ofiar gwałtów: „Ta jedna kobieta rocznie może się z tym pogodzić”
Słynący z szokujących wypowiedzi polityk Konfederacji wdał się na Twitterze w kłótnię, w której porównał prawa reprodukcyjne kobiet do… hodowli zwierząt na futra!

Dobromir Sośnierz odpowiedział na post posłanki ugrupowania Razem - Pauliny Matysiak, która napisała, że zakaz aborcji nie sprawi, że sam proceder zniknie. Poseł odpisał jej: „Czemu ten argument nie działa w sprawie futer? Zakazanie hodowli nie sprawi, że futra znikną, tylko będą wytwarzane gdzie indziej” - napisał. Sośnierz kłóci się na Twitterze z Pauliną Matysiak Posłanka Matysiak weszła w polemikę z Sośnierzem: „Ja to widzę tak: zakaz hodowli zwierząt futerkowych ZMNIEJSZA cierpienie tysięcy zwierząt, a zaostrzenie przepisów aborcyjnych ZWIĘKSZA cierpienie tysięcy kobiet” – napisała w odpowiedzi Matysiak.   Hej, @PolaMatysiak , czemu ten argument nie działa w sprawie futer ? Zakazanie hodowli nie sprawi, że futra znikną, tylko będą wytwarzane gdzie indziej. https://t.co/vAtRHHx1hx — SośnierzTV (@SosnierzTv) October 2, 2020 Poseł Konfederacji postanowił jednak kontynuować internetowe starcie i uderzył w kobiety zgwałcone. „Ciąża to nie cierpienie, tylko normalna konsekwencja współżycia. Aborcja powoduje śmierć milionów ludzi płci obojga (…) Ile rocznie jest ciąży z gwałtu? Opowiadacie o jakimś totalnym wyjątku, jakby to był poważny problem społeczny. Myślę, że ta jedna kobieta rocznie może się pogodzić z tym, że nie można zabić dziecka za winy ojca" - napisał Sośnierz. Ciąża to nie cierpienie, tylko normalna konsekwencja współżycia. Aborcja powoduje śmierć milionów ludzi płci obojga. — SośnierzTV (@SosnierzTv) October 3, 2020 Jaka jest skala gwałtów w Polsce? Według raportu "Przełamać tabu" z 2016 r., na który powołała się redakcja Ofeminin,  aż 22% respondentek doświadczyło gwałtu, jednak zaledwie około tysiąca takich zajść rocznie jest zgłaszanych na policję. Chociaż coraz częściej prowadzone są kampanie społeczne mające na celu...

Oburzona Anna Popek: „Gwiazdunie wspierają aborcję i czarne marsze, a w domu tulą swoje ukochane dzieci”
Instagram/annapopek_official
Aktualności
Oburzona Anna Popek: „Gwiazdunie wspierają aborcję i czarne marsze, a w domu tulą swoje ukochane dzieci”
Zazwyczaj dyplomatyczna i zachowawcza Anna Popek ostro skrytykowała gwiazdy show-biznesu. Dziennikarce nie podoba się, że niektórzy celebryci kreują się na autorytet, nie będąc nim.

Ania Popek raczej stroni od poruszania kontrowersyjnych tematów. Tym razem jednak było inaczej. Dziennikarka zamieściła na swoim Instagramie wpis, w którym bardzo szczerze i bezpośrednio napisała, co myśli. Skrytykowała ona niektóre osoby, starające się być autorytetem w dziedzinie, na której się nie znają lub żyją w inny sposób, niż wskazywałby ich wypowiedzi.  Autorytet wg Popek Dziennikarka w kilku gorzkich słowach podsumowała zachowanie niektórych celebrytów. Nie kryła ona oburzenia tym, że pouczają oni innych, gdy sami swoim życiem i wyborami pokazują, że istotne są dla nich zupełnie odmienne rzeczy. „Co z naszymi głowami, a bardziej jeszcze z głowami naszych dzieci zrobili celebryci? Co decyduje o tym, że ktoś może pouczać a ktoś inny nie? Odpowiedz jest prosta. Samo życie. Autorytet to ktoś kto swoim życiem, wyborami udowadnia, że ważne dla niego jest to, co mówi i w co wierzy, że potwierdza to życiem” - napisała dziennikarka.  „Gwiazdunie" są za aborcją, ale są zakłamane Dziennikarka nie kryła także zirytowania tym, że pewne osoby ze świata show-biznesu protestują np. w sprawie aborcji, a później pokazują, jak ważne jest dla nich życie rodzinne. „Gwiazdunie telewizyjne, showbiznesowe często mówią to, co jest potem sztucznie nagłaśniane. Chociażby sprawa aborcji. Wspierają czarne marsze, fotografują się z piorunem na policzku z wymowną miną, a w domu tulą swoje ukochane dzieci do piersi i są piewcami życia rodzinnego”. Ochrona przyrody tylko na pokaz? Takie samo zdanie Anna Popek ma na temat ochrony przyrody: „To samo dotyczy ochrony przyrody - najgłośniej w sprawie ochrony polskich puszcz krzyczą ci, którzy spędzają czas z dala od nich, czego dowodem są piękne zdjęcia z całego świata zamieszczane w ich mediach”.      ...

Agnieszka Chylińska o zakazie aborcji
Instagram
Aktualności
Chylińska PRZERAŻONA zakazem aborcji: „Mam dzieci szczególnej troski, państwo nie pomaga”
Agnieszka Chylińska wychowuje dzieci szczególnej troski i nigdy nie mogła liczyć na pomoc państwa. To dlatego wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest dla niej szokującą decyzją.

Agnieszka Chylińska odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego i zakazu aborcji w Polsce. Jej krótki filmik, jaki umieściła na Instagramie, to wyraz sprzeciwu wobec odebraniu kobietom prawa wyboru. Nagranie jest pełne mądrych i wyważonych słów. Fani doceniają także szczerość Agnieszki, bo artystka nigdy wcześniej nie mówiła tak wiele o swoich dzieciach i ich szczególnej sytuacji.  Agnieszka Chylińska przeciw zakazowi aborcji: mam dzieci szczególnej troski Agnieszka Chylińska przyznała, że wyrok TK o zakazie aborcji był dla niej szokiem. „Zrobiło mi się ciemno przed oczami” − powiedziała. I chociaż Agnieszka nigdy nie zwierzała się publicznie ze swoich problemów, teraz postanowiła zrobić wyjątek, by uzasadnić swój stanowczy sprzeciw: „Dwoje moich dzieci jest dzieciakami szczególnej troski. Nie przypominam sobie, żeby ktoś mi w tym pomagał, wspierał, jeśli chodzi o tak zwane państwo.” Dalej Chylińska wytknęła politykom brak zainteresowania osobami niepełnosprawnymi. „Szczególnie mnie jako mamie jest trudno na to wszystko patrzeć i znosić fakt, że nie dba się o dzieci niepełnosprawne, osoby niepełnosprawne w takim wymiarze, w jakim one powinny być zaopiekowane, a wymusza się na kobietach rodzenie kolejnych chorych dzieci.” Agnieszka Chylińska ma troje dzieci: Ryszarda, Esterę i Krystynę. Dwoje z nich ma autyzm . W opiece nad dziećmi, poza rodziną, pomagają jej prywatne placówki i organizacje społeczne. Jak w obliczu tak lekceważącego stosunku państwa do niepełnosprawnych można zmuszać kobiety do rodzenia chorych dzieci? „Każda z nas jest inna, każda z nas ma prawo decydować o swoim życiu. Każda z nas ma zupełnie inną sytuację rodzinną, finansową, zdrowotną. Potem z naszą decyzją tak naprawdę zostajemy same i z tym żyjemy do końca naszych dni”      ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz