Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zarobki niań w Polsce
AdobeStock
Aktualności

Ile zarabiają nianie? Płacimy im więcej, niż same oczekują!

Dlaczego rodzice decydują się na zatrudnienie niani, choć posłanie dziecka do przedszkola byłoby tańsze i czemu płacą im aż tyle? Przeczytajcie!

Kilka miesięcy temu pisałyśmy o tym, ile obecnie wynoszą stawki godzinowe dla niań w Polsce. Średnio jest to kilkanaście złotych netto, najwięcej opiekunki mogą zarobić oczywiście w dużych miastach. W Warszawie płacimy opiekunkom średnio 16,51 zł za godzinę pracy. Jeśli zsumujemy liczbę godzin w miesiącu, za które trzeba zapłacić, kwota jest naprawdę spora. Co ciekawe, nianie wcale nie oczekują, że będą zarabiały aż tyle. Dlaczego więc sami tak łatwo uszczuplamy nasze portfele?

Dobra niania to skarb

Choć ogłoszeń dotyczących chęci podjęcia pracy w roli opiekunki do dzieci jest wiele, znaleźć tę odpowiednią jest naprawdę trudno. Nie chodzi tylko o to, że część kandydatek zwyczajnie nie ma odpowiednich kwalifikacji i liczy na łatwy zarobek, ale też o to, że niania musi być osobą, której w pełni zaufamy. Tu nie chodzi przecież o wykonanie jakiejś pracy, ale o opiekę nad własnym potomstwem. Dlatego tym bardziej cenimy opiekunkę, która jest sprawdzona, być może ktoś ją nam polecił i która z pewnością dobrze zajmie się naszymi dziećmi. Wówczas jesteśmy w stanie zapłacić nawet ponad miarę.

Różnice między proponowanymi a oczekiwanymi

Stawki godzinowe dla niań pokazują, że również w przypadku tej profesji mamy obecnie rynek pracownika. Przeciętnie opiekunka może zarobić o kilka złotych za godzinę więcej, niż oczekiwała, w skali Polski różnica ta wynosi 4,17 zł. W województwie mazowieckim jest to nawet 4,32 zł, a w dolnośląskim aż 4,73 zł. Okazuje się zatem, że podczas gdy oczekiwania opiekunek plasują się na poziomie ok. 8-13 zł netto za godzinę (w zależności od regionu), rodzice proponują im ok. 11-18 zł za godzinę pracy.
Zobacz też: Szukasz niani na własną rękę? Rób to pod jednym warunkiem!

Nianie korzystają na braku żłobków i przedszkoli

Koszt zatrudnienia niani w pełnym wymiarze godzinowym jest zazwyczaj wyższy niż koszt opłacenia czesnego nawet w prywatnym żłobku czy przedszkolu. Mimo to rodzice bardzo często decydują się na zatrudnienie niani. Oczywiście powodów może być wiele, ale niewątpliwie jednym z nich jest to, że miejsc dla dzieci w żłobkach i przedszkolach jest po prostu za mało. Rodzice chcący wrócić na rynek pracy po porodzie muszą w pewnym momencie albo walczyć o przyjęcie malca w jakiejś placówce, albo zatrudnić osobę do opieki nad dzieckiem w domu. W tym przypadku cena nie jest najistotniejszym elementem, ważne jest to, by malec był bezpieczny, zadbany i dopilnowany. Zgadzacie się, że za taki komfort rodzice są w stanie zapłacić więcej, niż jest to oczekiwane?

Źródło: biznes.radiozet.pl

Zobacz także
ile zapłacić niani 2021

Ile zapłacić niani? Stawki za godzinę 2023

kryzys w związku

Czy niania staje się członkiem rodziny? [WIDEO]

koszt zatrudnienia niani

Ile kosztuje zatrudnienie niani? [WIDEO]

obawy rodziców przy zatrudnianiu niani

Czego boją się rodzice szukający niani dla dziecka? [WIDEO]

 

Ile kosztuje zatrudnienie niani? [WIDEO]

Jak wybrać opiekunke do dziecka?
Fotolia
Niemowlę
Śmierć 9-miesięcznego dziecka powinna otworzyć oczy rodzicom zatrudniającym nianie
Czy dopiero tragedia dziecka zwróci naszą uwagę na problem niewłaściwego wybierania opiekunki dla naszego dziecka?

Co jakiś czas media donoszą nam o przypadkach dzieci, które były pod niewłaściwą opieką niań . Ale informacja o śmierci 9-miesięcznego chłopca, który zmarł, bo niania nie potrafił udzielić mu odpowiedniej pomocy, wstrząsnęła mną osobiście, zwłaszcza, że sama zatrudniam opiekunkę dla swojego dziecka. Ta sytuacja, ale też i wiele innych powinna dać do myślenia rodzicom, czego powinni oczekiwać od osoby, w której ręce oddają swój największy skarb. Dlaczego w Polsce większość niań pracuje bez umowy? W Polsce podpisywanie umów z nianiami należy do rzadkości. Zgodnie z najnowszymi danymi, w naszym kraju w charakterze opiekunki pracuje około 350 tys. osób, z czego w ZUSie zarejestrowanych jest 8,5 tys. niań .  Zdecydowana większość rodzin nie zatrudnia więc opiekunek do swoich dzieci legalnie, a przecież istnieje tzw. "umowa uaktywniająca", która pozwala na legalne zatrudnienie opiekunki . Część rodziców od 2011 r. dodatkowo może korzystać z przywileju ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, zgodnie z którą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne , obliczone od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, finansuje budżet państwa . Dlaczego zatem rodzice zatrudniając nianię, nie podpisując z nią umowy? Powodów jest wiele. Jedni nie mogą skorzystać z ulg państwa, a sami nie chcą podjąć się zatrudnienia, inni po prostu nie zdają sobie sprawy, że brak umowy z nianią, tak jak nielegalne zatrudnienie każdego innego pracownika, jest przestępstwem. Zatrudniamy nianie bez kwalifikacji Niania w świadomości społeczeństwa wciąż funkcjonuje jako zajęcie, często dodatkowe, a nie pełnoprawny zawód, do którego wykonywania należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Również prawo w Polsce nie określa profilu zawodowego tej grupy. Nie wymaga od opiekunek m.in. konkretnego wykształcenia pedagogicznego oraz kwalifikacji jak np. posiadania kursów udzielania...

powrót do pracy, mama
Fotolia
Babcia i Dziadek
Babcia, niania czy żłobek?
Gdzie dziecku będzie lepiej, gdy mamy nie ma w domu, bo musi np. wrócić do pracy? Wybór nie jest oczywisty. Oto plusy i minusy trzech rozwiązań: babcia, niania i żłobek

Czy już wiesz, co będzie najlepsze dla ciebie i dziecka? Zanim wrócisz do pracy, musisz podjąć decyzję, z kim zostawisz dziecko . Wybór nie jest oczywisty i zależy od wielu zmiennych. Czasem, niestety, trzeba pójść na kompromis, by nie uda się osiągnąć idealnego rozwiązania. Gdy zostawisz dziecko z babcią Wydaje się, że zostawienie dziecka z babcią to najlepsze rozwiązanie dla dziecka. Oto plusy: dziecko ją zna, a ty masz do niej pełne zaufanie dziecko z babcią czuje się bezpiecznie zwykle taka opieka jest bezpłatna jeśli babcia opiekuje się wnukiem u was w domu, pomoże w utrzymaniu porządku, zrobi zakupy i obiad podczas choroby dziecka nie musisz brać zwolnienia. Niestety, nawet w tej idealnej sytuacji można znaleźć minusy: babcia często nie jest już tak sprawna fizycznie, by sprostała aktywności małego dziecka, a gdy jest młodsza, może czuć się przeciążona dziecko trzeba codziennie do niej dowozić (o ile nie mieszkacie pod jednym dachem) możliwe są konflikty z babcią w sprawach dotyczących wychowania malucha. Babcia może uważać, że wie lepiej, czego potrzebuje jej wnuk, bywa nadopiekuńcza. Trudno znaleźć w tej sytuacji taktowne rozwiązanie – jeśli zwrócisz jej uwagę, poczuje się urażona i niedoceniana, poświęca przecież dziecku swój czas i energię. Co robić?  Prosząc o pomoc, pamiętaj, że babcia ma prawo odmówić. Nawet jeśli twoja mama lub teściowa lubi opiekować się wnukiem, nie możesz jej obarczać tym zadaniem bez skrupułów. Dokładnie sprecyzuj, kiedy i czego od niej oczekujesz, nie zaskakuj jej swoimi prośbami. Dziękuj za wszystko, co robi dla was i waszego dziecka! Gdy zatrudnisz nianię Takie rozwiązanie budzi sporo obaw, ale czasem nie ma innego wyjścia. Jakie są plusy zatrudnienia niani? dyspozycyjność (bardzo ważne, jeśli masz nienormowany czas pracy) niania zwykle opiekuje się...

opiekunka do dziecka
Adobe Stock
Niemowlę
Rodzice nie chcą już opiekunek do dzieci?
Dlaczego spada liczba prywatnie zatrudnianych niań? Specjaliści mogą się tego jedynie domyślać. Ich spekulacje są bardzo interesujące.

Dwa lata temu oficjalnie zatrudnionych opiekunek do dzieci było 13,4 tysiąca. W zeszłym roku liczba ta wyniosła 11,7 tysiąca . Oficjalne zatrudnienie oznacza, że niania została zgłoszona do ZUS, a ten opłacał za nią składki na ubezpieczenie (zdrowotne, rentowe, wypadkowe i emerytalne). Wysokość składek była naliczana maksymalnie od najniższego wynagrodzenia. Jeśli niania zarabiała więcej niż minimalne wynagrodzenie, od nadwyżki składki płacili rodzice. Kim jest opiekunka? Najczęściej są to kobiety w wieku 51-60 lat . Są też panie w wieku 41-50, 61-70 lat oraz poniżej 30. r. ż. Tych jest razem ciut więcej niż kobiet w wieku 51-60 lat. Zdecydowanie niewielką grupę opiekunek stanowią mężczyźni – tych było w zeszłym roku tylko 232. Osoby po 80. roku życia stanowiły najmniej liczną grupę – od początku roku do końca lipca zarejestrowano 16 takich osób. Tylko 267 osób to obcokrajowcy. Są wśród nich Ukraińcy (217), Filipińczycy (12), Rosjanie (10) i Białorusini (7). Kto zatrudnia opiekunki do dziecka? Najwięcej zarejestrowanych niań jest w woj. mazowieckim – ponad 1500 , małopolskim – 988 i wielkopolskim – 810. Najmniej opiekunek zgłoszono do ZUS w woj. świętokrzyskim – 99. Te dane pokazują, że tam, gdzie jest największe zatrudnienie, a rejon uznawany jest za "bogaty", tam niań jest najwięcej i odwrotnie. Liczba niań spada, bo... Socjologowie uważają, że jest skutek programu "Rodzina 500 plus" i tego, że więcej kobiet decyduje się na pozostanie w domu po urodzeniu dziecka. Zresztą opieka matki nad dzieckiem do 3. r. ż. jest ciągle mocno zakorzeniona w umysłach Polaków. Niezbyt często też młode mamy myślą o odległych skutkach pozostawania w domu – o przyszłych świadczeniach emerytalnych i skutkach długiego pozostawania poza rynkiem pracy. Poza tym nadal obowiązuje u nas model opieki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak