Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niemowlę

Uważaj na nianię bez kwalifikacji – jest ich najwięcej [WIDEO]

Jak rozpoznać nianię bez kwalifikacji i nie popełnić błędu jej zatrudnienia radzi Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania". Zobacz film, w którym dowiesz się, jakie rzeczy, a raczej słowa zdradzają taką opiekunkę.

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Zaufana niania", w którym Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań i autorka poradnika "Zaufana niania" udziela porad jak podczas szukania opiekunki do dziecka nie popełnić błędu zatrudnienia pani, która tak naprawdę nie ma odpowiednich umiejętności do zajmowania się dzieckiem.

"To przerażające, ale takich niań jest najwięcej"

Joanna Jakubiak mówi, że 60 procent obecnego rynku niań stanowią panie niemające do tego żadnych kwalifikacji. "To jest przerażające, ale właśnie z takiego typu nianiami rodzice mają najczęściej do czynienia" - opisuje. Właśnie takie panie najczęściej przychodzą na rozmowy kwalifikacyjne. "To powoduje, że niestety rodzice zaczynają wyciągać wnioski, iż wszystkie nianie są podobne" – mówi niania.

Znajdź idealną nianię dla dziecka na niania.pl

Ale jak się okazuje, rozpoznać taką panią nie jest aż tak trudno. Właściwie na każdym kroku zdradza się brakiem odpowiedniej wiedzy, aby móc opiekować się dzieckiem. "Nie mają zielonego pojęcia o tej pracy, ale także nie mają żadnej wiedzy jak należy spędzać czas z dzieckiem" – opisuje Jakubiak. Takie kandydatki na nianie nie mają także wiedzy o etapach rozwoju dziecka. "Twierdzą, że 6-miesięczne dziecko potrafi już chodzić, a roczne dziecko potrafi mówić pełnymi zdaniami. Kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, jakie mówią głupoty" – stwierdza właścicielka agencji niań.

Wraca jedna na 10 

Ale jak podkreśla, nie można takich pań skreślić już na zawsze. "Jeżeli kandydatka jest odpowiednia charakterologicznie, widać, że ma do tego talent i dobrą aurę do zajmowania się dziećmi, ale nie wie nic teoretycznie, to dajemy takim paniom szanse zatrudnienia" – mówi Jakubiak. Radzi zrobienie kursu, szkolenia dla niań. "Jeżeli po tym czasie odpowiesz na wszystkie nasze pytania, nie widzimy przeszkód, aby dać ci szansę" – stwierdza. Niestety, wraca... 1 na 10 – podsumowuje Jakubiak.

Joanna Jakubiak jest nianią z wieloletnim doświadczeniem i właścicielką agencji niań "Zaufana niania". We współpracy z wydawnictwem Edipresse wydała książkę poradnik "Zaufana niania", w której w bardzo przystępny i dowcipny sposób pokazuje jak skutecznie znaleźć nianię dla naszego dziecka.

A wy jakie macie doświadczenia z zatrudnieniem niani? Czy bez problemu znalazłyście odpowiednią panią? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:

niezbędne umiejętności niani
AdobeStock
Niemowlę
Jakie niezbędne umiejętności musi posiadać niania? – radzi autorka poradnika "Zaufana niania" [WIDEO]
Bardzo wiele niań nie wie, jakie są etapy rozwoju dziecka, a to konieczna wiedza, aby dobrze opiekować się dzieckiem – mówi doświadczona niania Joanna Jakubiak, właścicielka agencji niań. Zobacz film, w którym dowiesz się, jakie są 3 niezbędne umiejętności dobrej niani.

Jak mówi Joanna Jakubiak, wystarczą trzy podstawowe umiejętności , abyśmy byli spokojni, że niania dobrze sprawuje opieką nad naszym dzieckiem. Oto one: Niania musi wiedzieć wszystko o pielęgnacji dziecka Niania musi wiedzieć jak pielęgnować dziecko - jak karmić, przewijać, jakich używać kosmetyków, jak sobie radzić z odparzeniami, wysypkami. " Bardzo dużo niań tej wiedzy nie posiada " - powiedziała Jakubiak, na podstawie swojego doświadczenia podczas prowadzenia rekrutacji w prowadzonej przez siebie agencji niań. Znajdź idealną nianię dla dziecka na  niania.pl Po drugie niania powinna wiedzieć wszystko o fazach rozwoju dziecka . "Brak wiedzy w tym zakresie przeraża nas, przychodzą dziewczyny i nie mają pojęcia o skokach rozwojowych" - mówi Jakubiak. Chodzi o to, aby nie przeoczyć najważniejszych momentów , żeby wiedzieć, w jakim kierunku rozwijać dziecko, którym się zajmuje. "Bywa, że dzieci nie rozwijają się prawidłowo, jeżeli niania nie posiada wiedzy na temat etapów rozwoju, to nie będzie w stanie zauważyć,  iż rozwój dziecka nie przebiega prawidłowo"- powiedziała. Nianiu zrób kurs pierwszej pomocy Niania powinna posiadać także kurs pierwszej pomocy . "Zupełnie nie rozumiem lekceważącego podejścia bardzo wielu pań do tej sprawy " - mówi Jakubiak. Jak dodaje, jest to "najbardziej obraźliwe pytanie w stosunku do pań 40 plus. Często się wręcz obrażają na nas za to, że mówimy, że nie dostanie pracy, ponieważ nie ma kursu pierwszej pomocy" - powiedziała Jakubiak. Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę: "Ryzykujemy czyjeś życie, nie można pracować z dzieckiem, nie wiedząc jak mu udzielić pomocy, kiedy mu się coś stanie" - przestrzega niania. Jak dodaje, w tej sprawie nie potrzeba specjalnych certyfikatów, w...

wakacje, babcia, dziecko
Panthermedia
Wychowanie
Babcia, opiekunka czy żłobek - za i przeciw
Babcia, opiekunka, żłobek- wszystkie rozwiązania mają plusy i minusy. Zanim wrócisz do pracy i podejmiesz decyzję, przeczytaj za i przeciw każdego z rozwiązań.
mama, dziecko, bunt dwulatka, radość
fotolia
Niemowlę
Wymarzona niania - 10 rad, dzięki którym ją znajdziesz
Czas, który opiekunka spędzi z twoim dzieckiem, nie ma znaczenia. Ona i tak stanie się członkiem waszej rodziny.

O dobrą opiekunkę dba się niemal jak o własne dziecko. Czekoladki, kwiatki z powodu okazji i zupełnie bez. Bo dobra niania to skarb. Dzięki niej spokojnie możesz pracować, nie stresując się tym, co teraz robi maluch. Tylko jak znaleźć ten ideał. Próbujemy podpowiedzieć. Kiedy zacząć poszukiwania opiekunki? Od razu, gdy tylko ustalisz, od kiedy niania będzie potrzebna . Nie wiadomo, jak długo będziesz szukać właściwej osoby. Poza tym musicie przejść jeszcze fazę wzajemnego poznawania – miesiąc lub 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy niania zacznie przychodzić do was, by złapać kontakt z dzieckiem i dowiedzieć się, jak ma się nim opiekować. Czy korzystać z agencji niań ? Najlepsza jest niania z polecenia . Pytaj znajomych, rodzinę, bliskich sąsiadów. Może przyjaciółka za pół roku rozstaje się z opiekunką, bo jej maluch idzie do przedszkola. Albo ciocia chętnie weźmie siostrzeńca pod skrzydła. Drugi wariant to ogłoszenia w prasie, Internecie lub pomoc agencji opiekunek . Czy wiek niani ma znaczenie? Niania musi być pełnoletnia i w dobrej kondycji. Sama wiesz, ile trzeba sił, by zajmować się dzieckiem. Niektórzy wolą studentki i szukają niani wśród przyszłych pedagogów, lekarzy, licząc na przygotowanie teoretyczne albo doświadczenie w opiece nad młodszym rodzeństwem wyniesione z domu. Wariant przeciwny: panie, które o dzieciach wiedzą wszystko, czyli rencistki lub emerytki, bo one odchowały już własne dzieci. Ryzyko jest zawsze. Studentka ostatniego roku niedługo podejmie pracę, założy własną rodzinę. A starsza pani może nagle okazać się potrzebna własnym wnukom. Czy zwracać uwagę na referencje niani? Jak najbardziej. Należy też je sprawdzić – dzwoniąc lub spotykając się z osobami, od których pochodzą. Jeśli mimo świetnych referencji kandydatka budzi jednak twoje wątpliwości, szukaj dalej. Szukasz niani? Wejdź...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz