Agnieszka Majchrzak mamotoja.pl

Agnieszka Majchrzak

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim przez wiele lat zajmowała się dziennikarstwem informacyjnym, relacjonując najważniejsze wydarzenia polityczno-społeczne w kraju. W mamotoja.pl śledzi najnowsze informacje dotyczące rodziców i ich praw. Porusza tematy społeczne i ukazuje macierzyństwo we wszystkich jego odsłonach. Uważa, ze najlepszym poligonem doświadczalnym dla poruszania tematyki parentingowej i czerpania do niej inspiracji jest własne doświadczenie. Będąc mamą trzech córek przez wiele lat skupioną na macierzyństwie, próbuje obecnie łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. To nie jest proste zadanie i dobrze rozumie dylematy współczesnych mam.
Urlop macierzyński 2024: ile trwa, zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Prawo i finanse

Urlop macierzyński 2024: ile trwa, zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną

Ewa Janczak-Cwil
życzenia wielkanocne
życzenia
życzenia świąteczne
święta z dzieckiem

Życzenia wielkanocne 2024: poważne, krótkie, religijne, śmieszne, oficjalne

Życzenia na Wielkanoc coraz częściej są rozsyłane mailowo i SMS-owo, dlatego przygotowałyśmy dla was ściągawkę z różnymi wzorami życzeń do rozesłania. Znajdziecie tu poważne, oficjalne, ale też krótkie i oryginalne oraz religijne życzenia wielkanocne.
Ewa Janczak-Cwil Joanna Biegaj
opieka nad chorym dzieckiem
prawo dla rodziców
prawo pracy

Opieka nad chorym dzieckiem 2024: ile dni na opiekę, ile płatna?

Opieka nad chorym dzieckiem to urlop, do którego prawo ma każdy rodzic objęty ubezpieczeniem chorobowym. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to urlop w pełni płatny. Wyjaśniamy, ile dni wolnych należy się pracownikowi i jakie wynagrodzenie dostaniesz za opiekę nad chorym dzieckiem.
Magdalena Drab
Urlop tacierzyński
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem
urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński 2024:  ile trwa, ile płatny? Urlop tacierzyński a urlop ojcowski 

Urlop tacierzyński umożliwia mężczyźnie opiekę nad dzieckiem. Można z niego skorzystać, lecz pod warunkiem, że matka dziecka zrezygnuje z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Niewykorzystana część urlopu może wówczas przejść na ojca. W trakcie urlopu tacierzyńskiego przysługuje prawo do zasiłku.
Luiza Słuszniak Joanna Biegaj
Urlop ojcowski
tata
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca

Urlop ojcowski to płatny urlop, z którego może skorzystać ojciec spełniający wymienione w przepisach warunki. Przysługuje on tylko w określonym czasie, potem przepada. Można wykorzystać go w całości lub podzielić na części. Podpowiadamy, jakie dokumenty są potrzebne i kiedy złożyć wniosek o urlop ojcowski.
Magdalena Drab
zasiłek opiekuńczy
zasiłek na dziecko
zasiłek chorobowy

Zasiłek opiekuńczy na dziecko 2024: komu się należy i ile wynosi?

Zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom chorego dziecka, ale nie tylko. Rodzice mogą go również otrzymać w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte albo opiekunka zachoruje.
Dominika Bielas
Opieka nad żoną po porodzie
opieka nad dzieckiem

Opieka nad żoną po porodzie 2024: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?

Prawo do opieki nad żoną (partnerką) po porodzie przysługuje ojcu dziecka, ale pod jednym warunkiem. Ojciec dziecka musi być objęty ubezpieczeniem chorobowym. Wówczas może wziąć on wolne w pracy. Przysługuje za nie zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia.
Joanna Biegaj
rosyjskie imiona
imiona dla dzieci

Rosyjskie imiona: żeńskie i męskie (polskie odpowiedniki, zdrobnienia, najbardziej popularne imiona)

Rosyjskie imiona, tak żeńskie, jak i męskie, noszą nie tylko Rosjanie, ale również obywatele Ukrainy. Wśród polskich rodziców również nie brakuje osób, które wśród imion rosyjskich szukają inspiracji dla imienia swojego dziecka. I nic dziwnego: rosyjskie imiona są piękne, melodyjne i mają pełne czułości zdrobnienia.
Agnieszka Majchrzak
wiersz o zimie
zabawa z dzieckiem
wierszyki
zima z dzieckiem

Wiersz o zimie: 10 zimowych wierszyków dla dzieci 

Krótkie wiersze o zimie idealnie oddają atmosferę radości dzieci z zabawy w śniegu, ale i nastrój surowego piękna tej mroźnej pory roku. Wierszyk o śniegu z pewnością lekko złagodzi tęsknotę najmłodszych za białym puchem i zabawami w nim.
Agnieszka Majchrzak
Piosenki świąteczne
Boże Narodzenie
muzyka dla dziecka

Piosenki świąteczne: 13 zagranicznych hitów w sam raz na grudzień [WIDEO]

Piosenki świąteczne sprawiają, że podróże samochodem, przedświąteczne porządki czy wieczorny, grudniowy relaks stają się wyjątkowe. Wśród zagranicznych piosenek świątecznych „Last Christmas" zespołu Wham! wciąż króluje na playlistach, ale cudownych melodii pełnych nastrojowych dzwonków jest o wiele więcej! Oto złota 13 świątecznych przebojów wszechczasów.
Agnieszka Majchrzak
Polskie piosenki świąteczne
Boże Narodzenie
hity internetu
muzyka dla dziecka

Piosenki świąteczne – 13 największych polskich przebojów na święta Bożego Narodzenia

Polskie piosenki świąteczne są równie piękne, jak kultowe przeboje amerykańskie. Posłuchaj wybranych przez nas piosenek bożonarodzeniowych, takich jak „Jest taki dzień”, „Pada śnieg” czy „Ding Dong” i poczuj klimat tego wyjątkowego czasu!
Agnieszka Majchrzak
Prezent dla 5-latka
prezenty dla dzieci

Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)

Prezent dla 5-latka powinien być dopasowany do zainteresowań dziecka. Przecież 5-latek ma już przecież swoje pasje! Dobrze też, jeśli prezent dla chłopca pozwoli rozwijać jego umiejętności i zdolności. Jeśli nie wiesz, co kupić na urodziny, święta czy Dzień Dziecka dla 5-latka, sprawdź naszą listę najlepszych zabawek – edukacyjnych i sportowych.
Agnieszka Majchrzak
Alimenty z funduszu
alimenty dla samotnej matki
alimenty na dziecko

Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy

Aby uzyskać pieniądze z funduszu alimentacyjnego, trzeba spełnić określone kryteria, w tym dochodowe. Trzeba też złożyć wniosek w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Świadczenie to przysługuje na dzieci tylko do pewnego wieku (wyjątkiem są dzieci z niepełnosprawnościami). Sprawdź, jakie przepisy obowiązują od 1 października 2023.
Agnieszka Majchrzak
Prezent na Dzień Ojca DIY
prezent dla taty
Dzień Ojca
Dzień Taty

Prezent na Dzień Ojca DIY - jak zrobić własnoręcznie prezent dla taty

Prezent na Dzień Ojca DIY to najmilszy upominek dla każdego taty. Mamy dla was instrukcję wideo, jak własnoręcznie zrobić prezenty dla taty – puchar, kubek, pojemnik na gwoździe i długopisy. Taki własnoręczny prezent dla taty z niewielką pomocą przygotuje nawet kilkuletnie dziecko!
Agnieszka Majchrzak
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie – kiedy, jak się go obchodzi?

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na świecie. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, ale w różnych krajach świętuje się go w różnym czasie i na różne sposoby. Wyjaśniamy, kiedy narodziła się ta wspaniała idea i dlaczego w ogóle obchodzimy Dzień Dziecka.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
500 plus zmiany 2021
500 zł na dziecko
program 500 plus

500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2023 roku

500 plus w 2023 roku jest przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Trzeba tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Oto przewodnik po aktualnych zasadach przyznawania świadczenia 500 plus w 2023 roku. Podajemy też informacje o zmianach, które czekają rodziców: kiedy i jak złożyć wniosek przez internet? Kiedy będzie podwyżka 500 plus do 800 plus? Wymieniamy kluczowe terminy.
Magdalena Drab
spanie z dzieckiem
spanie
spanie z dzieckiem
spanie z noworodkiem

Spanie z dzieckiem: czy jest dobre? I do kiedy spać z dzieckiem? 

Spanie z dzieckiem to temat, który budzi wiele kontrowersji. Czy układanie dziecka do snu w łóżku rodziców jest dobrym pomysłem, czy lepiej się tego wystrzegać? Rozwiewamy wątpliwości na temat spania z dzieckiem w jednym łóżku.
Joanna Biegaj
wysokość alimentów
rozwód rodziców
opieka nad dzieckiem

Wysokość alimentów 2023: ile wynoszą alimenty na dziecko i jak to obliczyć?

Wysokość alimentów zależy od możliwości finansowych rodzica zobowiązanego do ich płacenia. Ale nie tylko! Wyjaśniamy trzy zasady ustalania wysokości alimentów – sprawdź, ile wynosi średnia wysokość alimentów i od czego zależy.
Luiza Słuszniak
kolejność wychodzenia zębów
ząbkowanie
mleczaki
pierwsze zęby

Kolejność wychodzenia zębów – najpierw jedynki, zęby stałe wyrzynają się w innej kolejności

Kolejność wychodzenia zębów mlecznych ma na ogół swój porządek – najpierw wyrzynają się zęby przednie dolne. W przypadku zębów stałych pierwszym zębem, który się przebije, będzie zwykle szóstka (pierwszy ząb trzonowy). Oto pełna lista, w jakiej kolejności wychodzą zęby mleczne i stałe. Sprawdź jak wychodzą zęby.
Luiza Słuszniak
lanugo - kiedy zniknie z ciała dziecka
włosy niemowlaka
pielęgnacja skóry dziecka

Lanugo – dlaczego dziecko się z nim rodzi, jak się go pozbyć, kiedy meszek płodowy zniknie?

Lanugo u noworodka to tzw. meszek płodowy – pozostałość po czasie, kiedy dziecko było w brzuchu mamy. Zwykle lanugo znika samo i nie należy się go samodzielnie pozbywać. Zdarza się jednak, że nadmierne owłosienie noworodka utrzymuje się na skórze dłużej – wtedy warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Joanna Biegaj
prezenty na dzień babci i dziadka przedszkole
prezent
dziadkowie
dzień babci i dziadka

Prezent na Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu – pomysły na własnoręczne upominki!

Jaki prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzieci mogą zrobić w przedszkolu? Mamy kilka pomysłów... Upominek własnoręcznie wykonany przez dziecko to w końcu najpiękniejszy podarunek, jaki można sprawić ukochanym seniorom.
Agnieszka Majchrzak
zasiłek pielęgnacyjny
niepełnosprawne dziecko

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku – ile wynosi, kiedy jest waloryzowany, komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz osobom dorosłym z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Przyznaje się go jako pomoc w pokryciu kosztów opieki nad osobą niesamodzielną.
Ewa Janczak-Cwil
opieka nad zdrowym dzieckiem
prawo dla rodziców

Opieka na dziecko 2023: ile dni wolnych rodzic może wziąć na dziecko? 

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje rodzicowi, który z powodu sytuacji losowej (np. choroby niani lub drugiego rodzica) musi zająć się zdrowym dzieckiem. Aby otrzymać zasiłek, należy spełniać określone kryteria i złożyć wymagane dokumenty. Tłumaczymy, jakie zmiany weszły w życie w opiece nad dzieckiem i ile dni wolnych można wziąć łącznie na dziecko.
Magdalena Drab
jak narysować renifera
rysowanie
rysunki
prace plastyczne

Jak narysować renifera – instrukcja krok po kroku [FOTO]

Pokazujemy jak narysować renifera – jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia, bez którego święty Mikołaj nie dowiózłby prezentów na czas. Zobacz, jak się rysuje renifera! Oto przepis na efektowny i prosty rysunek.
Agnieszka Majchrzak
Prezent dla przyszłej mamy
prezent dla mamy
kobieta w ciąży

Prezent dla przyszłej mamy: najlepsze pomysły

Prezenty dla przyszłej mamy to takie upominki, które pozwolą się odprężyć i poprawią nastrój. Wśród najlepszych pomysłów na prezent jest m.in. rogal do spania, mięciutki koc, wyjątkowa biżuteria oraz śmieszne i praktyczne gadżety. Niektóre prezenty dla przyszłej mamy przydadzą się także wtedy, gdy dziecko pojawi się już na świecie.
Magdalena Drab
obowiązki dziecka
wychowanie dziecka
sprzątanie domu

Obowiązki dziecka – regulują je przepisy prawne oraz sami rodzice

Obowiązkiem dziecka jest pomagać rodzicom – mówi prawo. Badania potwierdzają, że udział malucha w domowych czynnościach rozwija je i wzmacnia. Należy jednak pamiętać, że dziecko jest przede wszystkim dzieckiem, które również ma swoje prawa. Należą mu się szacunek, wsparcie i przestrzeń do zabawy, beztroski i… popełniania błędów.
Agnieszka Majchrzak
wcześniak
pielęgnacja wcześniaka
karmienie wcześniaka
rozwój wcześniaka

Wcześniak – najważniejsze informacje o wcześniactwie

Wcześniak to dziecko urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży. Im bliżej terminu porodu wcześniak przychodzi na świat, tym większe zyskuje szanse na zdrowy rozwój. Skrajne wcześniactwo wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci. Ale wraz z postępem medycyny udaje się uratować coraz młodsze wcześniaki. Opisujemy przyczyny wcześniactwa, sprawdzamy, od którego momentu wcześniak jest bezpieczny.
Joanna Biegaj
prezent dla przedszkolaka
Boże Narodzenie
prezenty dla dzieci
prezenty dla przedszkolaka

Prezent dla przedszkolaka: pomysły na tani prezent (upominki od 20 zł)

Prezent dla przedszkolaka powinien rozwijać jego umiejętności intelektualne i ruchowe, ale być też po prostu fajną zabawką. Wybrałyśmy najlepsze pomysły na prezent dla przedszkolaka – nie dość, że kreatywne, to jeszcze tanie. To wymarzone upominki dla dziewczynek i chłopców w wieku 3-5 lat.
Joanna Biegaj
prezenty na mikołaja dla dzieci
Boże Narodzenie
prezenty dla dzieci
prezenty na mikołajki

Prezenty na mikołaja dla dzieci 2022: przegląd upominków na 6 grudnia

Prezenty na mikołaja dla dzieci to przedsmak świąt Bożego Narodzenia. Oto 7 propozycji podarunków dla maluchów już od kilku złotych. Znajdziesz tu zabawki bardziej tradycyjne, ale też i takie, które w tym roku rozpalają marzenia dzieci.
Agnieszka Majchrzak Joanna Biegaj
podwyższone leukocyty w ciąży
badania w ciąży
zdrowie w ciąży
badanie krwi

Podwyższone leukocyty w ciąży – przyczyny, jakie są normy i jak leczyć

Podwyższone leukocyty w ciąży to sygnał, że mogło dojść do stanu zapalnego i organizm walczy z chorobą. Taki wynik wymaga wizyty u lekarza. Jeśli okaże się, że jego przyczyną jest infekcja, konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.
Ewa Janczak-Cwil