Agnieszka Majchrzak mamotoja.pl

Agnieszka Majchrzak

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim przez wiele lat zajmowała się dziennikarstwem informacyjnym, relacjonując najważniejsze wydarzenia polityczno-społeczne w kraju. W mamotoja.pl śledzi najnowsze informacje dotyczące rodziców i ich praw. Porusza tematy społeczne i ukazuje macierzyństwo we wszystkich jego odsłonach. Uważa, ze najlepszym poligonem doświadczalnym dla poruszania tematyki parentingowej i czerpania do niej inspiracji jest własne doświadczenie. Będąc mamą trzech córek przez wiele lat skupioną na macierzyństwie, próbuje obecnie łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. To nie jest proste zadanie i dobrze rozumie dylematy współczesnych mam.
opieka nad zdrowym dzieckiem
Prawo i finanse

Opieka na dziecko 2022: jakie zmiany w przepisach?

Magdalena Drab
śluz w kupce niemowlaka
alergia
ból brzucha

Śluz w kupce niemowlaka: jak wygląda i co oznacza? Czy biały śluz i nitki śluzu są groźne?

Śluz w kupce niemowlaka pojawia się dość często i nie zawsze jest powodem do niepokoju. Może być objawem alergii pokarmowej, infekcji rotawirusowej lub zatrucia pokarmowego. Sprawdź, jak wygląda śluz w kupce niemowlaka i kiedy wymaga leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty

Urlop ojcowski to płatny urlop, z którego może skorzystać ojciec spełniający wymienione w przepisach warunki. Urlop przysługuje tylko w określonym czasie, potem przepada. Można wykorzystać go w całości lub podzielić na części. Przedstawiamy najważniejsze informacje o urlopie ojcowskim. Wyjaśniamy, jak należy o niego wnioskować, i jak będzie wyglądał urlop ojcowski od sierpnia 2022 roku.
Magdalena Drab
Prezent na Dzień Ojca DIY
prezent dla taty
Dzień Ojca
Dzień Taty

Prezent na Dzień Ojca DIY - jak zrobić własnoręcznie prezent dla taty

Prezent na Dzień Ojca DIY to najmilszy upominek dla każdego taty. Mamy dla was instrukcję wideo, jak własnoręcznie zrobić prezenty dla taty – puchar, kubek, pojemnik na gwoździe i długopisy. Taki własnoręczny prezent dla taty z niewielką pomocą przygotuje nawet kilkuletnie dziecko!
Agnieszka Majchrzak
ile kosztuje dziecko
wychowanie dziecka
edukacja dziecka
urodzenie dziecka

Ile kosztuje dziecko w 2022 roku – ile trzeba wydać na utrzymanie dziecka miesięcznie i do 18. roku życia?

Mało kto myśli, ile kosztuje dziecko, jeszcze przed jego narodzinami. Dopiero po porodzie do rodziców dociera, że to ogromne wydatki! Jakie dokładnie? Niejeden złapie się za głowę, bo miesięczne utrzymanie dziecka w 2022 roku to spora część przeciętnej pensji. A utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje nas tyle, co zakup mieszkania.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zawroty głowy w ciąży
ból głowy w ciąży

Zawroty głowy w ciąży: o czym świadczą i jak ich uniknąć?

Zawroty głowy w ciąży nie zawsze wskazują na poważne dolegliwości – często doskwierają przyszłym mamom o niskim ciśnieniu krwi. Ale silne zawroty głowy pod koniec ciąży wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą świadczyć o chorobach takich jak cukrzyca ciążowa czy anemia.
Magdalena Drab
cukrzyca ciążowa dieta
cukrzyca
jadłospis
cukrzyca ciążowa

Dieta cukrzycowa – jadłospis, produkty zakazane [RADY DIETETYKA]

Dieta cukrzycowa w ciąży powinna opierać się na węglowodanach złożonych, które są głównym źródłem energii – radzi doświadczona dietetyczka Dorota Barańska. W jadłospisie diety cukrzycowej nie może jednak zabraknąć innych ważnych składników: białka, tłuszczu i błonnika.
Agnieszka Majchrzak
jak zrobić slime
zabawki kreatywne

Jak zrobić slime: 9 sprawdzonych przepisów (także bez kleju, aktywatora i boraksu!)

Nie zastanawiaj się, jak zrobić slime, po prostu go zrób według jednego z wielu przepisów. Wybierz taki, który uda się przygotować z tego, co masz w domu, lub zaopatrz się w odpowiednie składniki, aby zrobić slime idealny – elastyczny, rozciągliwy, jak ze sklepu!
Joanna Biegaj
życzenia urodzinowe dla syna
syn
życzenia
urodziny

Życzenia urodzinowe dla syna – najpiękniejsze, śmieszne, od rodziców i od mamy

Oto najpiękniejsze życzenia urodzinowe dla syna, zarówno dla maluszka, jak i dla nastoletniego lub dorosłego mężczyzny. Wśród naszych propozycji są życzenia wzruszające, mądre, a także śmieszne. Pięknie wyrażą waszą miłość do syna w dniu jego urodzin.
Joanna Biegaj
kolejność wychodzenia zębów
ząbkowanie
mleczaki
pierwsze zęby

Kolejność wychodzenia zębów – najpierw jedynki, zęby stałe wyrzynają się w innej kolejności

Kolejność wychodzenia zębów mlecznych ma na ogół swój porządek – najpierw wyrzynają się zęby przednie dolne. W przypadku zębów stałych pierwszym zębem, który się przebije, będzie szóstka. Oto pełna lista, w jakiej kolejności wychodzą zęby mleczne i stałe. Sprawdź jak wychodzą zęby.
Luiza Słuszniak
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w Polsce i na świecie – kiedy, jak się go obchodzi?

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na świecie. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, ale w różnych krajach świętuje się go w różnym czasie i na różne sposoby. Zobacz, kiedy narodziła się ta wspaniała idea i dlaczego w ogóle obchodzimy Dzień Dziecka.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Prezent dla przyszłej mamy
prezent dla mamy
kobieta w ciąży

Prezent dla przyszłej mamy: najlepsze pomysły

Prezenty dla przyszłej mamy to takie upominki, które pozwolą się odprężyć i poprawią nastrój. Wśród najlepszych pomysłów na prezent jest m.in. rogal do spania, mięciutki koc, wyjątkowa biżuteria oraz śmieszne i praktyczne gadżety. Niektóre prezenty dla przyszłej mamy przydadzą się także wtedy, gdy dziecko pojawi się już na świecie.
Magdalena Drab
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
wypoczynek z dzieckiem
koronawirus

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów

Gdzie i jak można wykorzystać bon turystyczny? Tylko na terenie Polski i wyłącznie na opłacenie wydatków na rzecz dziecka. Lista miejsc, w których można skorzystać z bonu, została rozszerzona. Sprawdź, o jakie miejsca chodzi i gdzie zrealizujecie bon w tym roku!
Ewa Janczak-Cwil
wyprawka dla noworodka
noworodek
zakupy dla dziecka
ubranka dla niemowląt

Wyprawka dla noworodka:​ kompletna lista rzeczy dla mamy i niemowlaka (do domu i do szpitala)

Wyprawka dla noworodka zawiera rzeczy, które przydadzą się mamie i dziecku w domu oraz w szpitalu po porodzie. Sprawdź, jakie ubranka, kosmetyki i inne sprzęty kupić dla noworodka i jego mamy. Oto nasz niezbędnik: pełna lista potrzebnych rzeczy (w postaci pdf-a do wydruku) i praktyczne wskazówki, kiedy i jak kompletować niemowlęcą wyprawkę.
Małgorzata Wódz
kłucie w brzuchu w ciąży
dolegliwości w ciąży
skurcze macicy

Kłucie w brzuchu w ciąży – czy to normalne? 3 najczęstsze przyczyny

Kłucie w brzuchu w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi i rozrastaniem się macicy. Jeżeli jednak towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych może być objawem przedwczesnego porodu lub odklejania się łożyska.
Ewa Janczak-Cwil
500 plus zmiany 2021
500 zł na dziecko

500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2022/2023 roku

500 plus w 2022 roku jest przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Trzeba tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Oto przewodnik po aktualnych zasadach przyznawania świadczenia 500 plus w 2022 roku. Podajemy też informacje o zmianach, które czekają rodziców: kiedy i jak złożyć wniosek przez internet? Wymieniamy kluczowe terminy.
Magdalena Drab
życzenia wielkanocne
życzenia
życzenia świąteczne
święta z dzieckiem

Życzenia wielkanocne 2022: poważne, krótkie, religijne, śmieszne, oficjalne

Życzenia na Wielkanoc coraz częściej są rozsyłane mailowo i SMS-owo, dlatego przygotowałyśmy dla was ściągawkę z różnymi wzorami życzeń do rozesłania. Znajdziecie tu poważne, oficjalne, ale też krótkie i oryginalne oraz religijne życzenia wielkanocne.
Joanna Biegaj Ewa Janczak-Cwil
życzenia urodzinowe dla mamy
mama
życzenia
urodziny

Życzenia urodzinowe dla mamy: krótkie, śmieszne, piękne, poważne [OD CÓRKI, OD SYNA]

Oto najpiękniejsze życzenia urodzinowe dla mamy. Znajdziesz tu piękne i wzruszające słowa pełne miłości i wdzięczności lub śmieszne i krótkie życzenia w formie rymowanych wierszyków. Mamy też życzenia od córki lub syna, a także propozycje życzeń, które można złożyć przyszłej mamie. Sprawdź, czego życzyć mamie na urodziny.
Joanna Biegaj
jak zrobić palmę wielkanocną
wielkanoc
ozdoby wielkanocne
tradycje wielkanocne

Jak zrobić palmę wielkanocną: tradycyjną, egzotyczną, z bukszpanu lub papieru

Jeżeli zastanawiasz się, jak samodzielnie zrobić palmę wielkanocną, mamy 5 różnych propozycji: od tych „egzotycznych” po bardzo tradycyjne. Tłumaczymy, jak zrobić palmy wielkanocne krok po kroku.
Joanna Biegaj
prezent na chrzest dla dziewczynki
chrzest
prezent dla dziewczynki

Prezent na chrzest dla dziewczynki: jaki od chrzestnej i od dziadków? (zabawki, biżuteria, koperta)

Prezent na chrzest dla dziewczynki to z reguły rzecz symboliczna wręczana na pamiątkę tego wydarzenia. Ale coraz częściej na chrzest kupuje się nowoczesne prezenty, wykraczając poza schematy. Inny prezent dla dziewczynki wypada dać chrzestnej, a inny dziecko dostanie od dziadków. Jako prezent na chrzest dla dziewczynki sprawdzą się zarówno zabawki, jak i koperta pieniędzmi.
Joanna Biegaj
zmiana czasu a sen niemowlaka
sen

Zmiana czasu a sen niemowlaka: horror dla rodziców małych dzieci

Zmiana czasu z zimowego na letni spędza sen z powiek (dosłownie!) wielu rodzicom. Okej, to niezgodne z zasadami, ale zrobię prywatę i napiszę, co myślę: nie cierpię tej zmiany czasu. To dobijające! I tak jako rodzice gonimy w piętkę, a jeszcze niedługo będziemy mieli godzinę mniej snu!
redakcja mamotoja.pl
ryby w ciąży
ryby w ciąży
dieta ciężarnej

Ryby w ciąży – jakie można jeść: wędzone, surowe, w puszce? [LISTA GATUNKÓW]

Ryby to bardzo ważny element diety w ciąży. Ale ryba rybie nierówna. Niektóre można jeść bez obaw, z innych trzeba koniecznie zrezygnować. O ile łosoś i makrela to tłuste ryby polecane ciężarnym (ale z pewnymi wyjątkami), o tyle tuńczyk i miecznik mogą być zanieczyszczone rtęcią i nie są wskazane do jedzenia przez przyszłe mamy. W ciąży nie wolno jeść niektórych ryb wędzonych i z puszki. Bezwzględnie należy także unikać surowych ryb. Oto krótki przewodnik dotyczący ryb w diecie ciężarnej.
Agnieszka Majchrzak
lanugo - kiedy zniknie z ciała dziecka
włosy niemowlaka

Lanugo – dlaczego dziecko się z nim rodzi, jak się go pozbyć, kiedy zniknie?

Lanugo u noworodka to tzw. meszek płodowy – pozostałość po czasie, kiedy dziecko było w brzuchu mamy. Zwykle lanugo znika samo i nie należy się go samodzielnie pozbywać. Zdarza się jednak, że meszek utrzymuje się na skórze noworodka dłużej – wtedy warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Joanna Biegaj
covid u dzieci
choroby zakaźne

COVID u dzieci 2022 – ile trwa, objawy, przebieg zakażenia, leczenie

Objawy COVID u dzieci mogą być inne niż u dorosłych. Najbardziej charakterystyczne oznaki koronawirusa: gorączka, kaszel i osłabienie mogą nie wystąpić u dzieci. W związku z wariantem Delta i Omikron pojawiają się za to nowe symptomy, których nie notowano wcześniej. Wyjaśniamy, jak w piątej fali przebiega zakażenie koronawirusem u dzieci.
Ewa Janczak-Cwil
rodzina zastępcza
rodzina
prawo dla rodziców

Jak zostać rodziną zastępczą – warunki, finansowanie [ETAPY KROK PO KROKU]

Aby zostać rodziną zastępczą należy spełnić określone warunki i złożyć odpowiedni wniosek. Proces ten składa się z kilku etapów, podczas których kandydaci na rodziców zastępczych są sprawdzani i oceniani. Przechodzą także odpowiednie szkolenie. 
Joanna Biegaj
wymioty w nocy
rotawirusy
ból brzucha

Dziecko wymiotuje w nocy: przyczyny i leczenie nocnych wymiotów

Kiedy dziecko wymiotuje w nocy, przyczyną tego najczęściej jest zatrucie pokarmowe lub infekcja wirusowa. Należy wtedy podawać wodę, aby zapobiec odwodnieniu i nie popadać w panikę, gdyż nocne wymioty dziecka niczym nie różnią się od tych, które ma w ciągu dnia i należy postępować z nimi tak samo, jak zawsze, gdy dziecko wymiotuje.
Agnieszka Majchrzak
d-mer co to jest
karmienie piersią
problemy z karmieniem piersią

D-MER: co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Nie wszystkie mamy wiedzą, co to jest D-MER. Jeśli czujesz smutek, lęk i rozdrażnienie podczas karmienia piersią, bardzo możliwe, że cierpisz na niekontrolowany spadek emocji. To nie twoja wina! Sprawdź przyczyny i sposoby leczenia D-MER.
Magdalena Drab
preejakulat
nasienie
sperma
zapłodnienie

Preejakulat a ciąża: czy preejakulat zawiera plemniki? Ryzyko zajścia w ciążę

Preejakulat to wydzielina z penisa, która zawiera plemniki i odgrywa ważną rolę przed wytryskiem nasienia. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę bez wytrysku? Choć szanse na to są niewielkie, to gdy preejakulat znajdzie się w drogach rodnych kobiety, może dojść do zapłodnienia. Sprawdź, co na ten temat mówią badania naukowe.
Magdalena Drab
japońskie imiona żeńskie i męskie
imię dla dziecka

Japońskie imiona żeńskie i męskie oraz ich znaczenie

Imiona japońskie są idealne dla tych rodziców, którzy cenią oryginalność. Każde z japońskich imion żeńskich i męskich wyraża jakieś przesłanie. Do tego większość jest naprawdę urocza i ma piękne brzmienie.
Magdalena Drab
jak narysować psa
zabawy z dzieckiem
prace plastyczne

Jak narysować psa krok po kroku: łatwy rysunek (zdjęcia)

Nauka rysowania może być banalnie prosta. Zobacz, jak szybko narysować psa – główka, łapki, uszy, ogon i rysunek psa dla dzieci gotowy. Z tą instrukcją krok po kroku narysujesz szkic oraz siedzącego psa.
Magdalena Drab