Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Agnieszka Majchrzak mamotoja.pl

Agnieszka Majchrzak

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim przez wiele lat zajmowała się dziennikarstwem informacyjnym, relacjonując najważniejsze wydarzenia polityczno-społeczne w kraju. W mamotoja.pl śledzi najnowsze informacje dotyczące rodziców i ich praw. Porusza tematy społeczne i ukazuje macierzyństwo we wszystkich jego odsłonach. Uważa, ze najlepszym poligonem doświadczalnym dla poruszania tematyki parentingowej i czerpania do niej inspiracji jest własne doświadczenie. Będąc mamą trzech córek przez wiele lat skupioną na macierzyństwie, próbuje obecnie łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. To nie jest proste zadanie i dobrze rozumie dylematy współczesnych mam.
spanie z dzieckiem
Aktualności

Spanie z dzieckiem: czy jest dobre? I do kiedy spać z dzieckiem? 

Joanna Biegaj
wysokość alimentów
rozwód rodziców
opieka nad dzieckiem

Wysokość alimentów 2023: ile wynoszą alimenty na dziecko i jak to obliczyć?

Wysokość alimentów zależy od możliwości finansowych rodzica zobowiązanego do ich płacenia. Ale nie tylko! Wyjaśniamy trzy zasady ustalania wysokości alimentów – sprawdź, ile wynosi średnia wysokość alimentów i od czego zależy.
Luiza Słuszniak
Opieka nad żoną po porodzie
opieka nad dzieckiem

Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?

Prawo do opieki nad żoną po porodzie przysługuje ojcu dziecka, jeśli jest on objęty ubezpieczeniem chorobowym. Zwolnienie to można wziąć na okres 14 dni. Przysługuje za nie zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia.
Joanna Biegaj
życzenia wielkanocne
życzenia
życzenia świąteczne
święta z dzieckiem

Życzenia wielkanocne 2023: poważne, krótkie, religijne, śmieszne, oficjalne

Życzenia na Wielkanoc coraz częściej są rozsyłane mailowo i SMS-owo, dlatego przygotowałyśmy dla was ściągawkę z różnymi wzorami życzeń do rozesłania. Znajdziecie tu poważne, oficjalne, ale też krótkie i oryginalne oraz religijne życzenia wielkanocne.
Joanna Biegaj Ewa Janczak-Cwil
500 plus zmiany 2021
500 zł na dziecko

500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2023 roku

500 plus w 2023 roku jest przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Trzeba tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Oto przewodnik po aktualnych zasadach przyznawania świadczenia 500 plus w 2023 roku. Podajemy też informacje o zmianach, które czekają rodziców: kiedy i jak złożyć wniosek przez internet? Wymieniamy kluczowe terminy.
Magdalena Drab
kolejność wychodzenia zębów
ząbkowanie
mleczaki
pierwsze zęby

Kolejność wychodzenia zębów – najpierw jedynki, zęby stałe wyrzynają się w innej kolejności

Kolejność wychodzenia zębów mlecznych ma na ogół swój porządek – najpierw wyrzynają się zęby przednie dolne. W przypadku zębów stałych pierwszym zębem, który się przebije, będzie zwykle szóstka (pierwszy ząb trzonowy). Oto pełna lista, w jakiej kolejności wychodzą zęby mleczne i stałe. Sprawdź jak wychodzą zęby.
Luiza Słuszniak
lanugo - kiedy zniknie z ciała dziecka
włosy niemowlaka
pielęgnacja skóry dziecka

Lanugo – dlaczego dziecko się z nim rodzi, jak się go pozbyć, kiedy meszek płodowy zniknie?

Lanugo u noworodka to tzw. meszek płodowy – pozostałość po czasie, kiedy dziecko było w brzuchu mamy. Zwykle lanugo znika samo i nie należy się go samodzielnie pozbywać. Zdarza się jednak, że nadmierne owłosienie noworodka utrzymuje się na skórze dłużej – wtedy warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.
Joanna Biegaj
prezenty na dzień babci i dziadka przedszkole
prezent
dziadkowie
dzień babci i dziadka

Prezent na Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu – pomysły na własnoręczne upominki!

Jaki prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzieci mogą zrobić w przedszkolu? Mamy kilka pomysłów... Upominek własnoręcznie wykonany przez dziecko to w końcu najpiękniejszy podarunek, jaki można sprawić ukochanym seniorom.
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Urlop ojcowski 2023: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty

Urlop ojcowski to płatny urlop, z którego może skorzystać ojciec spełniający wymienione w przepisach warunki. Urlop przysługuje tylko w określonym czasie, potem przepada. Można wykorzystać go w całości lub podzielić na części. Przedstawiamy najważniejsze informacje o urlopie ojcowskim. Wyjaśniamy, jak należy o niego wnioskować, i jak się niebawem zmieni.
Magdalena Drab
zasiłek pielęgnacyjny
niepełnosprawne dziecko

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku – ile wynosi, kiedy jest waloryzowany, komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz osobom dorosłym z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Przyznaje się go jako pomoc w pokryciu kosztów opieki nad osobą niesamodzielną.
Ewa Janczak-Cwil
zasiłek opiekuńczy
zasiłek na dziecko
zasiłek chorobowy

Zasiłek opiekuńczy na dziecko 2023 – ile wynosi i komu się należy?

Zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom chorego dziecka, ale nie tylko. Rodzice mogą go również otrzymać w sytuacji, gdy przedszkole, szkoła lub żłobek są zamknięte albo opiekunka zachoruje.
Dominika Bielas
Urlop tacierzyński
prawo dla rodziców
opieka nad dzieckiem

Urlop tacierzyński 2023 –​ ile dni wolnych, zasady przyznawania, wniosek

Urlop tacierzyński umożliwia mężczyźnie opiekę nad dzieckiem. Można z niego skorzystać, pod warunkiem że matka dziecka zrezygnuje z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Niewykorzystana część urlopu może wówczas przejść na ojca. W trakcie urlopu tacierzyńskiego przysługuje prawo do zasiłku.
Joanna Biegaj
opieka nad zdrowym dzieckiem
prawo dla rodziców

Opieka na dziecko 2023: ile dni wolnych rodzic może wziąć na dziecko? 

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje rodzicowi, który z powodu sytuacji losowej (np. choroby niani lub drugiego rodzica) musi zająć się zdrowym dzieckiem. Aby otrzymać zasiłek, należy spełniać określone kryteria i złożyć wymagane dokumenty. Tłumaczymy, jakie zmiany weszły w życie w opiece nad dzieckiem i ile dni wolnych można wziąć łącznie na dziecko.
Magdalena Drab
jak narysować renifera
rysowanie
rysunki
prace plastyczne

Jak narysować renifera – instrukcja krok po kroku [FOTO]

Pokazujemy jak narysować renifera – jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia, bez którego święty Mikołaj nie dowiózłby prezentów na czas. Zobacz, jak się rysuje renifera! Oto przepis na efektowny i prosty rysunek.
Agnieszka Majchrzak
urlop macierzyński
urlopy dla rodziców

Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną

Zasady udzielania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w 2023 roku zmienią się za sprawą dyrektywy unijnej. Jeden z rodziców nie będzie mógł już wykorzystać samodzielnie całego wymiaru urlopu rodzicielskiego, a niewykorzystany urlop przepadnie. Sprawdź, na jakich zasadach można uzyskać urlop macierzyński i rodzicielski w 2023 roku i ile wynosi zasiłek macierzyński.
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla przyszłej mamy
prezent dla mamy
kobieta w ciąży

Prezent dla przyszłej mamy: najlepsze pomysły

Prezenty dla przyszłej mamy to takie upominki, które pozwolą się odprężyć i poprawią nastrój. Wśród najlepszych pomysłów na prezent jest m.in. rogal do spania, mięciutki koc, wyjątkowa biżuteria oraz śmieszne i praktyczne gadżety. Niektóre prezenty dla przyszłej mamy przydadzą się także wtedy, gdy dziecko pojawi się już na świecie.
Magdalena Drab
obowiązki dziecka
wychowanie dziecka
sprzątanie domu

Obowiązki dziecka – regulują je przepisy prawne oraz sami rodzice

Obowiązkiem dziecka jest pomagać rodzicom – mówi prawo. Badania potwierdzają, że udział malucha w domowych czynnościach rozwija je i wzmacnia. Należy jednak pamiętać, że dziecko jest przede wszystkim dzieckiem, które również ma swoje prawa. Należą mu się szacunek, wsparcie i przestrzeń do zabawy, beztroski i… popełniania błędów.
Agnieszka Majchrzak
wcześniak
pielęgnacja wcześniaka
karmienie wcześniaka
rozwój wcześniaka

Wcześniak – najważniejsze informacje o wcześniactwie

Wcześniak to dziecko urodzone przedwcześnie, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży. Im bliżej terminu porodu wcześniak przychodzi na świat, tym większe zyskuje szanse na zdrowy rozwój. Skrajne wcześniactwo wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci. Ale wraz z postępem medycyny udaje się uratować coraz młodsze wcześniaki. Opisujemy przyczyny wcześniactwa, sprawdzamy, od którego momentu wcześniak jest bezpieczny.
Joanna Biegaj
wiersz o zimie
zabawa z dzieckiem
wierszyki
zima z dzieckiem

Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków

Krótkie wiersze o zimie idealnie oddają atmosferę radości dzieci z zabawy w śniegu, ale i nastrój surowego piękna tej mroźnej pory roku. Wierszyk o śniegu z pewnością lekko złagodzi tęsknotę najmłodszych za białym puchem i zabawami w nim.
Agnieszka Majchrzak
prezent dla przedszkolaka
Boże Narodzenie
prezenty dla dzieci
prezenty dla przedszkolaka

Prezent dla przedszkolaka: pomysły na tani prezent (upominki od 20 zł)

Prezent dla przedszkolaka powinien rozwijać jego umiejętności intelektualne i ruchowe, ale być też po prostu fajną zabawką. Wybrałyśmy najlepsze pomysły na prezent dla przedszkolaka – nie dość, że kreatywne, to jeszcze tanie. To wymarzone upominki dla dziewczynek i chłopców w wieku 3-5 lat.
Joanna Biegaj
prezenty na mikołaja dla dzieci
Boże Narodzenie
prezenty dla dzieci
prezenty na mikołajki

Prezenty na mikołaja dla dzieci 2022: przegląd upominków na 6 grudnia

Prezenty na mikołaja dla dzieci to przedsmak świąt Bożego Narodzenia. Oto 7 propozycji podarunków dla maluchów już od kilku złotych. Znajdziesz tu zabawki bardziej tradycyjne, ale też i takie, które w tym roku rozpalają marzenia dzieci.
Agnieszka Majchrzak Joanna Biegaj
podwyższone leukocyty w ciąży
badania w ciąży
zdrowie w ciąży
badanie krwi

Podwyższone leukocyty w ciąży – przyczyny, jakie są normy i jak leczyć

Podwyższone leukocyty w ciąży to sygnał, że mogło dojść do stanu zapalnego i organizm walczy z chorobą. Taki wynik wymaga wizyty u lekarza. Jeśli okaże się, że jego przyczyną jest infekcja, konieczne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
prezent dla 3-latki
trzylatek
prezent dla dziewczynki

Prezent dla 3-latki: prezenty dla dziewczynki, która skończyła 3 latka (najlepsze pomysły)

Fajny prezent dla 3-latki może zarówno bawić dziecko, jak i je rozwijać. Wśród hitów dla dziewczynki znalazł się interaktywny kucyk, piesek, który szczeka, lalka-bobas oraz serwis do zabawy w dom. To wymarzone prezenty na Dzień Dziecka, urodziny i święta! Wybrałyśmy tylko najlepsze pomysły na zabawki dla 3-letniej dziewczynki za mniej niż 100 zł oraz jeden specjalny, nieco droższy.
Magdalena Drab
Konwencja Praw Dziecka
ochrona dziecka

Konwencja Praw Dziecka – to w niej są zapisane prawa wszystkich dzieci

Konwencja praw dziecka jest najważniejszym dokumentem dotyczącym praw osób poniżej 18 roku życia. Dziecko ma m.in. prawo, aby w przypadku rozwodu mieć kontakt i z mamą i z tatą. Praw dziecka jest więcej, między innymi prawo do godności, prywatności, rozwoju.
Agnieszka Majchrzak
Prezent dla 5-latka
prezenty dla dzieci

Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)

Fajny prezent dla 5-latka powinien być dopasowany do dziecka i jego zainteresowań. 5-latek ma już przecież swoje pasje! Dobrze też, jeśli prezent dla chłopca będzie stymulował jego umiejętności i zdolności. Jeśli nie wiesz, co kupić na urodziny, święta czy Dzień Dziecka dla 5-latka, sprawdź naszą listę najlepszych zabawek – edukacyjnych i sportowych.
Agnieszka Majchrzak
kotylion - jak zrobić
święta
patriotyzm
dzień niepodległości

Jak zrobić kotylion na Święto Niepodległości –​ wzory na prosty kotylion DIY

Kotylion, czy też tzw. kokarda narodowa, to tradycyjna ozdoba na Święto Niepodległości. Jak zrobić kotylion narodowy biało-czerwony samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów? To wcale nie takie trudne!
Joanna Biegaj
Maluch plus: zmiany w programie
żłobek

„Maluch plus”: zmiany w programie. Co musisz wiedzieć?

„Maluch plus” to rządowy program, którego zadaniem jest tworzenie nowych miejsc opieki żłobkowej, dzięki którym rodzice mogą wrócić do pracy. Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, w rozmowie z Polskim Radiem 24 zapowiedziała zmiany w programie. Czego dotyczą?
Adrianna Trusiuk
ubranka świąteczne dla niemowląt
Boże Narodzenie
ubranka dla niemowląt

Ubranka świąteczne dla niemowląt: piękne stroje i sukienki bożonarodzeniowe 

Ubranka świąteczne dla niemowląt i noworodków to świetny pomysł na uczczenie pierwszych wspólnych świąt Bożego Narodzenia. Nieczęsto zdarza się okazja na założenie uroczego body z reniferem czy cudnej, świątecznej sukienki. Bożonarodzeniowe ubranka dla niemowląt kuszą wdzięcznymi wzorami i... cenami.
Magdalena Drab Joanna Biegaj
ketony w moczu w ciąży
zdrowie w ciąży

Ketony w moczu w ciąży – jak się objawiają, przyczyny i normy, leczenie

Ketony w moczu w ciąży mogą oznaczać cukrzycę, ale też i inne dolegliwości. Koniecznie wymagają dalszej diagnostyki i zastosowania ewentualnego leczenia, gdyż świadczą o tym, że warunki do rozwoju dziecka nie są idealne.
Ewa Janczak-Cwil
Prawa dziecka
ochrona dziecka
przemoc wobec dzieci

Prawa dziecka: jakie prawa mają dzieci? 

Prawa dziecka są tak samo ważne jak prawa każdego innego człowieka i powinny być respektowane przez dorosłych. Wyjaśniamy, czym są prawa dziecka i jakie są ich najważniejsze źródła, a także jakie organizacje stoją na straży przestrzegania praw dziecka.
Magdalena Drab