Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
edipresse.355043RKTRGB75.jpg
Dieta w ciąży

Czy można zapobiec anemii w ciąży? Odpowiada ginekolog

Co powinna jeść ciężarna, jeśli lekarz stwierdzi u niej niedobór żelaza w organizmie? W jakich produktach szukać tego cennego składnika? Radzi ginekolog, prof. dr hab. Bogdan Chazan.

Anemia w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości ciążowych. Wynika zazwyczaj z niedoboru żelaza w menu przyszłej mamy. Jak uzupełniać braki i nie dopuścić do choroby? Najważniejsza jest dieta – mówi nasz ekspert, ginekolog prof. dr hab. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny i były konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa:

Najlepszym źródłem tego pierwiastka są: zielone warzywa liściaste, chude czerwone mięso, wątróbka (można ją jeść jedynie od czasu do czasu, bo gromadzą się w niej toksyny i metale ciężkie), drób, ryby, suszone morele, kaszki dla dzieci wzbogacane w żelazo. Czerwone mięso nie tylko najlepiej uzupełnia niedobory tego pierwiastka, lecz także zwiększa zdolność jego wchłaniania z innych pokarmów.

Jak  nie dopuścić do anemii w ciąży?

Regularne badanie krwi w ciąży pomoże kontrolować, czy nie pojawia się anemia u przyszłej mamy. Aby poprawić przyswajanie żelaza, trzeba jeść kwaśne owoce bogate w witaminę C:  czarne i czerwone porzeczki, agrest, truskawki oraz pomidory. Lepiej też unikać mocnej herbaty ze względu na obecność w niej taniny zmniejszającej zdolność wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego (czytaj też: Czy pić kawę w ciąży). Niewskazane są również napoje gazowane, bowiem zawierają fosforany, które blokują wchłanianie tego ważnego mikroelementu. Odpowiednia dieta w połączeniu z preparatami witaminowymi, które kobiety zazwyczaj otrzymują w ciąży, mogłaby ją całkowicie zabezpieczyć przed niedokrwistością.

 

Dieta w ciąży - wideo

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: anemia u karmiącej mamy albo dziecka
Czy anemia u karmiącej mamy jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią? Czy anemia u karmionego piersią dziecka znaczy, że trzeba mu podawać mieszankę modyfikowaną z żelazem? Sprawdź, co na ten temat mówi ekspert.

Anemia to stosunkowo częsta dolegliwość u kobiety po porodzie albo u niemowlęcia (szczególnie urodzonego przedwcześnie). Nigdy nie jest przeciwwskazaniem dla karmienia piersią, ważne jednak będzie odpowiednie leczenie. Karmienie piersią a anemia u karmiącej mamy Pierwszymi oznakami anemii u karmiącej mamy mogą być ciągłe, przemożne zmęczenie, bladość albo brak apetytu. Jeśli zauważasz u siebie te objawy, warto na wszelki wypadek zrobić badanie krwi. Anemia może być wynikiem ubogiej diety albo znacznej utraty krwi podczas porodu i połogu. Wbrew obawom karmiących mam anemia nie jest jednak przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Trzeba za to ją leczyć, aby nie dopuścić do pogłębiania się niedoborów żelaza w organizmie i wskutek tego do niedoboru żelaza w pokarmie. Jak leczyć anemię u mamy podczas karmienia piersią? Leczenie warto zacząć od zmian w diecie . Szczególnie ważne jest jedzenie czerwonego mięsa (wołowiny, cielęciny), bo zawarte w nim żelazo hemowe jest najlepiej przyswajane przez ludzki organizm. Konieczne będzie też wzbogacenie diety w produkty zawierające wit. C (ułatwia przyswajanie żelaza). Sama dieta nie wystarczy. Karmiąca mama może bez obaw przyjmować preparaty z żelazem, jednak jeśli u dziecka pojawią się zaparcia, trzeba poprosić lekarza o zmianę preparatu. Karmienie piersią a anemia u dziecka Mleko kobiece zawiera świetnie przyswajalne żelazo, ale w niewielkich ilościach, dlatego mniej więcej w czwartym miesiącu życia dziecka u niektórych dzieci zaczyna go brakować (do tego czasu maleństwo wyczerpie zapasy tego pierwiastka, zgromadzone jeszcze przed narodzinami). Jak leczyć anemię u dziecka podczas karmienia piersią? Anemia u dziecka karmionego piersią nie oznacza jednak konieczności przejścia na mieszankę modyfikowaną, sztucznie wzbogacaną żelazem. O wiele lepszym wyjściem...

anemia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u dziecka: to przez nią dzieci częściej chorują! (sprawdź przyczyny i inne objawy niedokrwistości u dziecka)
Anemia, czyli niedokrwistość, często pojawia się u dzieci, powoduje bladość skóry, osłabienie apetytu i trudności z koncentracją. Dziecko z anemią ma większą skłonność do infekcji. Anemię u dziecka leczy się suplementacją żelaza i odpowiednią dietą.

Anemia u dzieci zdarza się dosyć często. Niedokrwistość jest chorobą, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami. Problem wynika z niedostatecznej ilości erytrocytów lub ich złej jakości. Objawy anemii to między innymi zmęczenie i bladość. Leczenie należy zacząć od ustalenia przyczyn anemii. Anemię u dzieci pozwolą rozpoznać badania krwi. Spis treści: Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci - jak ją zdiagnozować? Rodzaje niedokrwistości u dzieci Jak wygląda leczenie anemii u dzieci? Menu dla dziecka z anemią Inne przyczyny anemii u dzieci Anemia u dzieci z alergią Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci może objawiać się poprzez:  osłabienie, bladość, brak apetytu , suchość skóry. Jeśli zauważysz niepokojące objawy anemii u dziecka, koniecznie powiedz o tym pediatrze. Możesz skorzystać z teleporady lub e-wizyty , by uzyskać dalsze wskazówki bądź skierowanie na badania. Anemia u dzieci - jak zdiagnozować niedokrwistość? Aby stwierdzić anemię u dziecka, lekarz powinien zlecić  badanie krwi . W celu ustalenia przyczyn niedokrwistości należy przeprowadzić podstawową diagnostykę morfologii. Badania hematologiczne obejmują ocenę stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) oraz liczby erytrocytów (krwinek czerwonych RBC). Dziecko ma anemię, jeśli stężenie hemoglobiny jest: poniżej 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat, poniżej 12 g/dl u dzieci 6-14-letnich, poniżej 13 g/dl u mężczyzn, poniżej 12 g/dl u kobiet, poniżej 11 g/dl u ciężarnych. Niedokrwistość w zależności od stężenia hemoglobiny można określać jako łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Rodzaje niedokrwistości u dzieci Przyczyny anemii u dzieci mogą być różne i dlatego rozróżnimy różne rodzaje...

mama całująca niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u niemowlaka: przyczyny, objawy, skutki i leczenie
Anemia u niemowlaka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych maluchów​. Anemia nie musi wcale oznaczać, że dziecko jest blade i apatyczne. Początkowo może mieć ono jedynie słabszy apetyt i gorzej przybierać na wadze. Wyjaśniamy, czym się objawia i do czego może prowadzić anemia u niemowlaka.

Anemia u niemowlaka to częsta dolegliwość. W Stanach Zjednoczonych aż 9 proc. maluchów do 2. roku życia cierpi na niedobór żelaza lub niedokrwistość. W Polsce nie jest lepiej. A przecież anemia u dziecka może powodować trwałe, bardzo poważne skutki dla zdrowia. Nigdy nie lekceważ tej choroby. Sprawdź, jak rozpoznać anemię u niemowlaka i jak z nią walczyć. Spis treści: Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka: objawy Anemia u niemowląt: leczenie Dieta przy anemii u niemowląt Co to jest anemia u niemowlaka? Anemia u niemowlaka to stan, w którym w organizmie dziecka jest zbyt mała ilość hemoglobiny – białka zawartego w czerwonych krwinkach, które jest nośnikiem tlenu. Gdy stężenie hemoglobiny maleje, tym samym pogarsza się funkcjonowanie organizmu – dochodzi do niedotlenienia tkanek. Anemia, również u niemowlaka, najczęściej wywołana jest niedoborem żelaza. Ponieważ organizm nie potrafi sam wytwarzać żelaza, po 6. miesiącu musi ono zostać dostarczone z pożywienia. Skutki anemii u niemowlaka Anemia u niemowląt może spowodować trwałe negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Do najgroźniejszych należy zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (będące przyczyną opóźnienia rozwoju psychomotorycznego oraz upośledzenia funkcjonowania mózgu). Dlatego pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów anemii u dziecka. Jeśli je zauważysz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem! Anemia u niemowlaka: przyczyny Anemia u niemowlaka może być skutkiem różnych chorób, najczęściej jednak u niemowląt występuje anemia z powodu niedoboru żelaza. Ten niezbędny do życia pierwiastek znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, uczestniczy w powstawaniu transportującej tlen hemoglobiny. Dzięki niemu pozbywamy się także dwutlenku węgla. Niedokrwistość...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz