Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie w ciąży

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Bardzo ważne jest to, jaką kawę wybierasz i ile kawy pijesz w ciąży. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to ok. 200 mg na dobę. Skutki picia większej ilości kawy w ciąży mogą być poważne, bo kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu.

Kawa w ciąży to napój dozwolony, czy zakazany? To pytanie zadaje sobie wiele ciężarnych kobiet. Dr n. med. Ewa Kurowska-Mroczek wyjaśnia, czy można pić kawę w ciąży, a jeśli tak, to ile kawy w ciąży jest dopuszczalne oraz jakie są skutki picia dużej ilości kawy w ciąży.

Spis treści:

Czy można pić kawę w ciąży?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Ciężarne zastawiają się też, czy lepiej wybrać kawę latte czy cappuccino, rozpuszczalną czy świeżo zmieloną.

Picie kawy w ciąży jest bezpieczne, o ile nie przesadzasz z jej ilością. Szkodliwa dla dziecka może być bowiem przede wszystkim kofeina, którą razem z kawą dostarczasz maluszkowi w brzuchu.

Jeśli jesteś zdrowa i nie masz nadciśnienia, możesz wypijać czasem słabą, rozpuszczalną kawę z mleczkiem. Dr Ewa Kurowska-Mroczek zwraca jednak uwagę na to, byś obserwowała dziecko i sprawdzała, czy kawa nie wywołuje u niego nadmiernej aktywności (wówczas lepiej z niej zrezygnować). Pamiętaj też, że twoja poranna ospałość jest w dużej mierze spowodowana działaniem hormonów (głównie na początku ciąży), a nie zapotrzebowaniem na kofeinę.

Kawa w ciąży: w czym znajduje się kofeina?

Kofeina wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, a także podnosi ciśnienie krwi. Ale uwaga, zanim zaczniesz przeliczać dopuszczalną ilość kofeiny w wypijanej kawie, weź pod uwagę, że kofeina znajduje się nie tylko w niej! Zastanów się, czy nie dostarczasz kofeiny do organizmu także z innych źródeł: 

  • herbaty,
  • napojów energetycznych,
  • napojów typu cola,
  • czekolady,
  • kakao.

Ile kawy można pić w ciąży?

Dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z kolei pozwala na nieco więcej: kobieta w ciąży może wg jej zaleceń wypić 3 filiżanki kawy dziennie. Jeśli do tej pory wystarczała ci jedna kawa wypijana do śniadania, warto na tym poprzestać. Niektóre kobiety rezygnują jednak całkowicie z picia kawy, bo jej smak i zapach w ciąży przestaje być dla nich atrakcyjny. 

Jaka kawa jest bezpieczna w ciąży?

Jeśli zdecydujesz się na picie kawy w ciąży, wybierz kawę sypaną lub świeżo zmieloną, najlepiej kawę z mlekiem lub kawę latte (mleko hamuje wchłanianie kofeiny). Uwaga na kawę cappuccino w ciąży. Pamiętaj, że cappuccino przygotowuje się na bazie mocnego espresso. Cappuccino typu instant ma niewiele wspólnego z kawą, zawiera za to bardzo dużo cukru, który w ciąży należy ograniczyć, zwłaszcza kiedy ma się wysoki poziom cukru we krwi.

Kawa zbożowa w ciąży

Co pić zamiast kawy w ciąży? Najzdrowszym rozwiązaniem jest kawa zbożowa w ciąży, np. popularna Inka lub kawa z cykorii − możesz je pić bez ograniczeń. Kawa zbożowa zawiera śladowe ilości kofeiny, ale za to obfituje w witaminy, minerały i białko, poprawia trawienie, usprawnia działanie układu nerwowego i działa antynowotworowo.

Kawa bezkofeinowa w ciąży

Jeśli zamiast zwykłej kawy parzonej wybierasz kawę bezkofeinową, zachowaj ostrożność. To prawda, że kawa bezkofeinowa w ciąży jest zdrowsza, bo nie zawiera szkodliwej w nadmiarze kofeiny. Ważny jest jednak sposób, w jaki ziarna zostały pozbawione tej substancji. Jeśli na opakowaniu kawy nie znajdziesz certyfikatu ekologicznego, zrezygnuj z picia takiego napoju – prawdopodobnie ziarna kawy oczyszczono z kofeiny za pomocą chemicznych substancji.

Kawa rozpuszczalna w ciąży

Kawa rozpuszczalna w ciąży nie jest zalecana, bo jej jakość jest zwykle dużo niższa. Co więcej, w kawie rozpuszczalnej jest więcej kofeiny: ok. 117 mg na filiżankę o pojemności 160 ml (w tej samej ilości kawy mielonej znajdują się tylko ok. 74 mg kofeiny).

Skutki picia kawy w ciąży

Kofeina łatwo przenika przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Badania naukowe wykazały, że kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, przez co dziecko wolniej rośnie. Ponadto związki powstałe z rozkładu kofeiny gromadzą się w mózgu dziecka, co może zaburzać jego rozwój. Kofeina w ciąży bywa więc szkodliwa. Inne skutki picia dużych ilości kawy w ciąży (ponad 300 mg na dobę) to:
  • anemia u ciężarnej,
  • zgaga,
  • mdłości,
  • poronienie,
  • poród przedwczesny.


Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover

Zobacz także:

sposoby na zaparcia w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Zaparcia w ciąży dotykają nawet 50% ciężarnych. Wszystko przez szalejące hormony i utrudnienia związane z prawidłową pracą układu pokarmowego. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z zaparciami w ciąży i kiedy należy iść do lekarza.

Zaparcia w ciąży to problem ponad połowy ciężarnych. Spowodowane są wysokim poziomem progesteronu, który rozluźnia mięśnie układu pokarmowego, a co za tym idzie, spowalnia proces trawienia. Na domiar złego, macica powiększająca się wraz z dzieckiem naciska na jelita, powodując duże problemy z wypróżnieniem się. Najgorzej jednak mają ciężarne, które muszą przyjmować żelazo w formie leku, bowiem ten pierwiastek powoduje ciężkie zaparcia. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie poradzić sobie z zaparciami w ciąży. Sposoby na zaparcia w ciąży: co i jak jeść, aby sobie pomóc? Na zatwardzenie w ciąży najlepsze będą naturalne metody, ponieważ są one najbezpieczniejsze i przy tym skuteczne. Leki w tym stanie nie są najlepszym rozwiązaniem i zdecydowanie odradzamy brać je na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Kiedy zaparcia mogą zacząć cię martwić? Kiedy trwają dłużej niż 3 dni. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.  Doraźne, naturalne sposoby na zatwardzenie w ciąży, które powinny od razu pomóc: Sok z kiszonej kapusty – wystarczy szklanka soku z kapusty, aby pomóc sobie w problemie z zaparciami. Jakąś godzinę po wypiciu soku, konieczna będzie wizyta w toalecie.  Siemię lniane – najlepiej jest pić je na czczo, np. w formie koktajlu czy jako pełnoprawne danie śniadaniowe. Siemię lniane ma bardzo dużo błonnika, który pomaga w problemach z wypróżnianiem się.  Jeśli nie masz w domu siemienia, możesz równie dobrze zjeść solidną porcję owsianki z surowym jabłkiem (zadziała przeczyszczająco). Jedz dużo błonnika, najlepiej przez całą ciążę Przy zaparciach i zatwardzeniu w ciąży podstawą jest dieta bogata w produkty będące źródłem błonnika (błonnik to tzw. miotełka przewodu pokarmowego, która skutecznie usuwa z niego resztki pokarmowe). Błonnik, przechodząc przez...

Kaszanka w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Kaszanka w ciąży: czy można ją jeść. Jeśli tak, to ile?
Niezbadane są zachcianki żywieniowe kobiet w ciąży. Część ciężarnych ma ochotę na śledzie, część przepada za wątróbką, a część za kaszanką. Czy w ciąży w ogóle można jeść kaszankę?

Kaszanka w ciąży: smażona, z grilla… Jeść czy nie jeść? Kaszanka, nazywana także krupniokiem bądź kiszką, to rodzaj podrobu, w którego skład wchodzi kasza gryczana bądź jęczmienna, rozdrobione podroby, mięso wieprzowe, krew i przyprawy. Część kobiet jest przekonana, że kaszanka jest produktem zabronionym w ciąży właśnie ze względu na zawartość krwi zwierzęcej. A jaka jest prawda? Czy w ciąży można jeść kaszankę? Kaszanka w ciąży jest dozwolona, o ile zostanie poddana odpowiedniej obróbce termicznej. Najlepszym sposobem na podanie dla ciężarnej będzie kaszanka z grilla. Powinna być ona jednak długo grillowana, najlepiej w folii aluminiowej, aby mieć pewność, że mięso i krew są całkowicie ścięte. Taka kaszanka będzie w pełni bezpieczna. A co ze smażoną kaszanką w ciąży? Można ją zjeść przygotowaną w ten sposób, jednak należy mieć na uwadze, że kaszanka sama w sobie jest wysokokalorycznym wyrobem, a smażona, staje się jeszcze bardziej kaloryczna i w dodatku, ciężkostrawna, przez co potem ciężarna może mieć problemy żołądkowe, np. niestrawność lub zgagę. W ciąży należy zjeść jej naprawdę niewielką porcję.  Kaszanka, krupniok, kiszka – co warto o nich wiedzieć? Kaszanka zawiera bardzo dużo witaminy A , która powinna być spożywana przez ciężarne z umiarem, bowiem nadmiar witaminy A prowadzi do poważnych uszkodzeń płodu. Pamiętaj, że witamina A znajduje się w wielu produktach, dlatego zarówno kaszanka, jak i wątróbka powinny być możliwie rzadko spożywane w ciąży, właśnie ze względu na tę witaminę. A jeśli już decydujesz się na zjedzenie kaszanki w ciąży, zadbaj o to, aby miała ona jak najlepszy skład, była świeża i pochodziła ze sprawdzonego źródła. Zobacz też: Sushi w ciąży – można jeść czy nie? Olej z czarnuszki w ciąży:...

Picie herbaty w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Herbata w ciąży to nie zawsze dobry pomysł. Jaką herbatę może pić ciężarna?
Nie każda herbata w ciąży przysłuży się przyszłej mamie i jej dziecku. Obostrzenia dotyczą nie tylko zwykłych czarnych herbat zwierających kofeinę, ale także niektórych ziołowych. Sprawdź, jaka herbata w ciąży jest bezpieczna dla mamy i dziecka.

Zazwyczaj ciężarne zwracają uwagę na to, ile piją kawy. Niektóre kobiety rezygnują z niej na okres 9 miesięcy ciąży, a nawet na dłużej – także na czas karmienia piersią. Powodem takiej decyzji jest kofeina. W przypadku herbaty ciężarne są zwykle mniej ostrożne, gdyż często nie zdają sobie sprawy, że herbata także zawiera niekorzystny dla nich związek – teinę (działa na organizm jak kofeina). Szczególnie w okresie jesienno-zimowym przyszłe mamy piją więcej tego napoju. A to duży błąd! Kobiety, które spożywają kofeinę (teinę) nawet w ilości mniejszej niż ta określana jako bezpieczna, mogą zaszkodzić dziecku.   Spis treści: Picie herbaty w ciąży: czy jest bezpieczne? Ile herbaty w ciąży? Jaka herbata w ciąży będzie najlepsza do codziennego picia? Jakich herbat unikać w ciąży? Picie herbaty w ciąży: czy jest bezpieczne? Lekarze nie zabraniają picia herbaty w ciąży (kawy również), zalecają jedynie, by nie przekraczać dawki 200 mg kofeiny (teiny) na dobę. Powodem ograniczenia jest fakt, że związek ten łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które mogą go rozłożyć. Naukowcy odkryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój. Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do wolniejszego rozwoju płodu i spowolnienia jego wzrostu. Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości. Ile herbaty w ciąży? Badacze podkreślają, że przyszłe mamy często nie zdają sobie sprawy z tego, ile teiny zawiera herbata. Choć to ilość mniejsza niż w kawie, to nadal jest to od 23 do nawet 110 mg w filiżance.  Badania wykazały, że 200 mg kofeiny (teiny) na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz