Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
plamienie implantacyjne
Adobe Stock
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Plamienie implantacyjne to drobne krwawienie, które może pojawić się w momencie implantacji zarodka. Nie występuje u wszystkich kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Tłumaczymy, jak rozpoznać plamienie implantacyjne, jak dokładnie wygląda i kiedy się pojawia. Wyjaśniamy, jakie są różnice między plamieniem implantacyjnym a miesiączką.

Plamienie implantacyjne występuje u części kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Zwykle jest lekko różowe i na tyle skąpe, że można go nie zauważyć. Plamieniu implantacyjnemu nie towarzyszą dolegliwości podobne do tych przy okresie. Wyjaśniamy, jak wygląda i ile trwa typowe plamienie po zapłodnieniu i implantacji zarodka.

Spis treści:

Krwawisz między miesiączkami? Zobacz, co może za to odpowiadać!

Co to jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne (nazywane także krwawieniem implantacyjnym) jest efektem zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Pod wpływem hormonów ciążowych (podwyższonego stężenia estrogenu i progesteronu) błona śluzowa pokrywająca macicę staje się mocno ukrwiona. Zarodek, przyczepiając się do niej, może przebić jedno z licznych naczyń krwionośnych, powodując lekkie krwawienie.

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne nie jest obfite – bywa, że jest to zaledwie kilka kropli krwi. Kobietom zdarza się je nawet przeoczyć. Plamienie implantacyjne obserwuje u siebie zaledwie 1/3 ciężarnych.

Zazwyczaj plamienie implantacyjne wygląda jak zwykłe, delikatne krwawienie:

 • ma kolor bladoróżowy, ale zdarza się też plamienie brązowe (gdy brakuje progesteronu);
 • jest rzadkie;
 • jest mało obfite;
 • nie towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha;
 • nie powoduje nudności;
 • w jego trakcie mogą wystąpić skurcze, które są lżejsze i słabiej wyczuwalne niż podczas miesiączki.

Objawy plamienia implantacyjnego

Głównym objawem krwawienia implantacyjnego są ślady krwi na bieliźnie, wkładce lub na papierze toaletowym po wizycie w toalecie. Plamy są niewielkie, zwykle różowe lub brązowe. Plamienie implantacyjne nie ma nic wspólnego z krwawieniem – ani miesiączkowym, ani żadnym innym. Podczas plamienia krwi jest naprawdę bardzo mało – dosłownie 2-3 krople, w dodatku jest ona rozrzedzona wydzieliną z dróg rodnych, nie zawiera skrzepów.

Podczas plamienia implantacyjnego kobieta czuje się dobrze – nie ma symptomów, które poprzedzają miesiączkę (PMS) lub jej towarzyszą (wykwity skórne, złe samopoczucie ogólne, bolesne skurcze brzucha). Mogą jej doskwierać jedynie delikatne, nieregularne skurcze w dolnej części brzucha.

Plamienie implantacyjne a okres - różnice

Plamienie towarzyszące implantacji zarodka może pojawić się po upływie 6-12 dni od owulacji. W tym terminie kobieta zwykle spodziewa się miesiączki. Z tego powodu może mylić plamienie implantacyjne z okresem. Co pomoże odróżnić krwawienie implantacyjne od okresu?

Plamienie implantacyjne w odróżnieniu od okresu:

 • nie boli;
 • nie zawiera skrzepów krwi;
 • krew jest jasnoczerwona, różowa, rzadziej plamienie implantacyjne ma barwę brązową;
 • czasami przypomina upławy podbarwione krwią;
 • trwa od kilku godzin do maksymalnie 3 dni, czyli zdecydowanie krócej niż okres.


W poniższej tabeli przedstawiamy różnice między plamieniem implantacyjnym a okresem:
 

  Plamienie implantacyjne Miesiączka
Obfitość niewielkie krwawienie zdecydowanie bardziej obfita
Kolor jasnoczerwona
lub różowa wydzielina
intensywna czerwona barwa
Wygląd przypomina podbarwione
krwią upławy, brak skrzepów
mogą pojawiać się skrzepy
Ból brak bólu skurcze w podbrzuszu o różnym
natężeniu i ból brzucha
Czas trwania trwa krótko (od kilku godzin do
maksymalnie 3 dni)
utrzymuje się
średnio 5-6 dni

Kiedy występuje plamienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne pojawia się zwykle od 6 do 12 dni po stosunku, podczas którego doszło do zapłodnienia. Zwykle występuje ono w terminie spodziewanej miesiączki. Z tego powodu wiele kobiet myli je z okresem. Ponieważ czas zapłodnienia najczęściej pokrywa się z owulacją z dokładnością do kilku, kilkunastu godzin, można też powiedzieć, że plamienie implantacyjne pojawia się 7-12 dni po owulacji.

W przypadku zapłodnienia in vitro plamienie implantacyjne po transferze zarodka może pojawić się po 7-10 dniach. Tak jak w przypadku zapłodnienia drogą naturalną, plamienie implantacyjne może, ale nie musi wystąpić podczas zagnieżdżania się zarodka.

Uwaga: plamienie po owulacji, które występuje 2-3 dni po niej, raczej nie jest krwawieniem implantacyjnym – wydostawanie się nieznacznej ilości krwi 2-3 dni po stosunku i owulacji może być skutkiem infekcji intymnej, a także innych schorzeń. Może też być skutkiem silnego podrażnienia śluzówki pochwy, do którego czasami dochodzi podczas współżycia, np. gdy pochwa jest niedostatecznie wilgotna.

Ile trwa plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne trwa zwykle około 3 dni, a czasem – tylko kilka godzin. Może także w ogóle nie wystąpić (nie jest stałym objawem ciąży i nie pojawia się u każdej kobiety spodziewającej się dziecka). Brak krwawienia implantacyjnego nie znaczy, że ciąży nie ma. W celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży należy wykonać test ciążowy i/lub zgłosić się do ginekologa.

Plamienie implantacyjne – kiedy zrobić test ciążowy?

Aby test ciążowy był wiarygodny, warto wykonać go nie wcześniej niż w terminie spodziewanej (ale spóźniającej się miesiączki), a najlepiej jeszcze kilka dni później. 

Wykonanie testu ciążowego w tym terminie jest istotne, ponieważ:

 • brak plamienia implantacyjnego nie wyklucza ciąży, a brak miesiączki mocno ją sugeruje;
 • plamienie implantacyjne może wystąpić prawie tydzień przed terminem miesiączki, wykonanie testu tak wcześnie może dać wynik fałszywie negatywny (test nie wykryje jeszcze hormonu ciążowego w moczu) lub fałszywie dodatni (do zapłodnienia doszło, ale zarodek się nie zagnieździ i kolejny test, wykonany kilka dni później, wyjdzie negatywny);
 • czasami pierwsze plamki na bieliźnie kobieta bierze za plamienie implantacyjne, tymczasem kolejnego dnia krwawienie się nasila i rozpoczyna się miesiączka.


Zobacz także:

Ciąża pozamaciczna
Fotolia
Objawy ciąży
Objawy ciąży pozamacicznej – tłumaczy ginekolog z IMiD
Objawy ciąży pozamacicznej nie zawsze muszą być zauważalne. Czasem pojawia się ból brzucha, krwawienie lub zasłabnięcie. Ciąża pozamaciczna to stan zagrażający życiu, dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności przy wystąpieniu potencjalnych objawów. Wspólnie z dr n. med. Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem położnikiem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie sprawdzamy, jak rozpoznać ciążę pozamaciczną.

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Mogą być bardziej lub mniej nasilone. Z tego względu trudno określić kiedy pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą wystąpić. Co bardzo ważne – krwawienie na początku ciąży, które zwykle uznaje się za główny symptom tego stanu, nie musi się pojawić. Czasem absolutnie nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ ciąża pozamaciczna jest stanem, który może zagrażać życiu kobiety. Dochodzi do niej, gdy zarodek rozwija się poza jamą macicy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży ektopowej wynosi 1:100, a ryzyko to jest większe u kobiet w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia.  Spis treści: Objawy ciąży pozamacicznej Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Ciąża pozamaciczna a test ciążowy - Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres Objawy ciąży pozamacicznej Czy ciąża pozamaciczna daje objawy? Tak, chociaż potrafią one zdarzać się także w zdrowych ciążach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy - zwłaszcza przed pierwszym USG u lekarza. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) to: ból brzucha, wrażliwość w obrębie miednicy krwawienie (lub plamienie) zasłabnięcie słaby puls zawroty głowy blada skóra ból ramion omdlenie Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza pojawiające się we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Natomiast jeśli ból brzucha jest jednostronny i narasta, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? - Dawniej...

Test ciążowy
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Pozytywny test ciążowy a brak ciąży. Czy to możliwe? Co oznacza wynik fałszywie pozytywny?
Pozytywny test ciążowy a brak ciąży to wcale nie jest rzadkość. Co możesz zrobić w takim przypadku? Czy jest się czego obawiać? Odpowiadamy na wszystkie pytania w naszym artykule.

Z utęsknieniem czekałaś na test ciążowy pozytywny  i upragnione dwie kreski. Kiedy już się pojawiły, twój ginekolog stwierdził, że nie wykrył ciąży w trakcie USG dopochwowego. Pozytywny test ciążowy a brak ciąży dotyczy sporej grupy kobiet. Duże wątpliwości wzbudza też blada kreska na teście ciążowym . Test ciążowy wynik pozytywny Jeśli planowałaś powiększenie rodziny, zatrzymanie miesiączki (przy regularnym miesiączkowaniu) i dodatni wynik testu ciążowego sprawiają, że nie posiadasz się z radości. Może się jednak zdarzyć, że idąc do ginekologa, lekarz będzie miał dla ciebie złą wiadomość. Pomimo pozytywnego wyniku tekstu, nie jesteś w ciąży. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy.  Test pozytywny a brak ciąży na USG Jeśli twój test wyszedł pozytywny, a badanie USG nie wykrywa ciąży, czas na badanie beta hCG. Badanie, które pokazuje poziom hormonów, możemy wykonywać nawet co kilka dni. Czasami zdarza się bowiem, że dochodzi do ciąży biochemicznej, które objawia się pozytywnym testem ciążowym, choć kobieta nie spodziewa się dziecka.  Czy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny? Pozytywny test ciążowy zazwyczaj oznacza, że faktycznie jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że wynik będzie zafałszowany. Kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny? Na zafałszowany wynik mogą wpływać: nieprawidłowe wykonanie testu (sprawdź, kiedy zrobić test ciążowy , aby uzyskać wiarygodny wynik); przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych (substancje przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwkonwulsyjne, przeciwhistaminowe, moczopędne); niektóre choroby (nowotwór jajnika, zakażenia układu moczowego, choroby nerek powodujące pojawianie się erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w moczu); ciąża pozamaciczna (nazywana też ciążą ektopową, w której zarodek...

Brak okresu test negatywny
Adobe Stock
Objawy ciąży
Brak okresu test negatywny – możliwe przyczyny
Brak okresu test negatywny – czasami tak się zdarza. Nie wiadomo wtedy, czy ciąża jest, czy test był popsuty, czy zdarzyło się jeszcze coś innego. O co więc chodzi?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży, kupujesz test i... efekt jest taki, że masz brak okresu i test negatywny. Zastanawiasz się, co jest grane: jesteś w ciąży, czy nie jesteś. Podpowiadamy, co tym myśleć i jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji. Brak okresu test negatywny, a ciąża jest Zwykle testy ciążowe są dość czułe i nie mylą się... potwierdzając ciążę. Jednak zdarza się, że pokazują wynik negatywny, mimo że ciąża istnieje – mówi się wtedy o wyniku fałszywie negatywnym . Testy ciążowe badają poziom hormonu hCG w moczu. Negatywny wynik testu oznacza jedynie, że test nie wykrył tego hormonu. Przyczyny mogą być dwie: ciąży nie ma, ciąża jest, ale na zbyt wczesnym etapie, aby w moczu pojawił się hCG. Jeśli masz brak okresu, a test wyszedł negatywnie, możesz być w ciąży . Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy okres spóźnia się bardzo niewiele albo wykonujesz test jeszcze przed jego terminem. Wynik fałszywie negatywny może wyjść także wtedy, gdy nie użyjesz pierwszego porannego moczu, piłaś bardzo dużo płynów. Należy wtedy odczekać jeszcze kilka dni i, jeśli okres nadal nie wystąpi, ponowić tekst . Jeśli nadal test wychodzi negatywnie, a ty mimo wszystko czujesz, że mogłaś zajść w ciążę, koniecznie idź do ginekologa. Innymi przyczynami testu fałszywie negatywnego są: przeterminowany test, ciąża pozamaciczna . Brak okresu test negatywny, a ciąży nie ma Co się dzieje w sytuacji, gdy wystąpił brak okresu i test negatywny? Możesz nie być w ciąży, a miesiączka i tak się nie pojawi w związku z chorobą lub stresem . Jeśli nie przeprowadzałaś testu na wczesnym etapie, a test wyszedł negatywny, przyczyny mogą być następujące: karmisz piersią, chorujesz, masz nieregularne miesiączki, podróżujesz, nie śpisz dobrze, jesteś zestresowana, przyjmujesz leki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj