
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu mają związek z zagnieżdżeniem się zarodka i burzą hormonalną, jaka rozpoczęła się w twoim organizmie w związku z zapłodnieniem, czyli połączeniem komórki jajowej z plemnikiem. Niestety, oznaki te nie są aż tak charakterystyczne, żebyś na ich podstawie od razu mogła powiedzieć: Tak, jestem w ciąży.
Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do objawów PMS, czyli tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Mimo to bardziej wrażliwe kobiety wyczuwają subtelne różnice w swoim samopoczuciu. Podejrzewają, że są w ciąży jeszcze przed terminem, w którym powinien pojawić się okres.
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu:
- Plamienie
- Wyższa temperatura
- Zmęczenie i rozdrażnienie
- Senność
- Białe upławy
- Ból podbrzusza
- Zmiany w piersiach
Plamienie
Niewielkie krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ściany macicy. To tzw. plamienie implantacyjne, które występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten objaw ciąży nie musi wystąpić u każdej kobiety. Plamienie pojawia się, jeśli podczas zagnieżdżenia zarodka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Kolor wydzieliny różni się od zwykłego krwawienia miesiączkowego – jest jaśniejsza i bardziej różowa niż czerwona. Co ważne - plamienie związane z implantacją trwa do 3 dni, czyli krócej niż okres. Krwi jest bardzo mało i nie widać w niej typowych dla miesiączki skrzepów.
Wyższa temperatura ciała
Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała nieznacznie rośnie. Ten objawy mogą zaobserwować przyszłe mamy, które regularnie mierzą ciepłotę ciała. Temperatura podnosi się o ok. 1 stopień C, czyli jest wyższa niż 37 stopni. Warto zaznaczyć, że to nie jest jednorazowy skok temperatury, ale jej stałe podwyższenie, które będzie widoczne przez najbliższy czas. Ten objaw ciąży jest skutkiem działania progesteronu (luteiny), jednego z ważnych ciążowych hormonów. W pierwszych dniach po zapłodnieniu to właśnie progesteron przygotowuje ścianę macicy do zagnieżdżenia zarodka, a później odpowiada za utrzymanie ciąży aż do momentu utworzenia łożyska.
Zmęczenie i rozdrażnienie
Niektóre przyszłe mamy odczuwają w pierwszych dniach po zapłodnieniu zmęczenie. Jest ono tak silne, że czują się wprost wyczerpane, choć właściwie trudno im znaleźć przyczynę tego stanu. Zmęczenie pojawiające się w pierwszym tygodniu ciąży i kolejnych to znak dla przyszłej mamy, aby zwolniła obroty. Nie świadczy o tym, że w jej organizmie dzieje się coś złego. To sygnał, by zacząć magazynować energię – rosnące w brzuchu nowe życie będzie jej potrzebować. Rozdrażnienie również związane jest z zaburzeniem dotychczasowej równowagi hormonalnej. Nie występuję u wszystkich kobiet. Niektóre przyszłe mamy twierdzą, że – wprost przeciwnie – podczas ciąży czuły większy spokój niż zwykle.
Senność
Zmęczeniu pojawiającemu się w pierwszych tygodniach ciąży towarzyszy wszechogarniająca senność. Jesteś wyczerpana, kładziesz się, żeby chwilę odpocząć i... budzisz się po kilku godzinach. Senność jest także skutkiem podniesienia się poziomu progesteronu. Wpływać może również na nią niższe ciśnienie krwi w ciąży i spadek poziomu cukru.
Białe upławy
Jedną ze zmian w organizmie, z jaką mamy do czynienia na początku ciąży, jest wydzielanie większej ilości śluzu z pochwy. Skutkiem tego są białe lub przezroczyste upławy. Wiele kobiet obserwuje je przez całą ciążę. Wydzieliny może być sporo. Pełni ona ważną funkcję - chroni drogi rodne przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeśli śluz nie zmienia koloru (powinien być mleczny, biały lub przezroczysty), nie towarzyszy mu przykry zapach, nie trzeba się martwić. Inny wygląd i zapach ciążowych upławów powinny być sygnałem do jak najszybszej konsultacji u ginekologa. Mogą świadczyć o infekcjach intymnych, które w ciąży są groźne dla rosnącego w brzuchu dziecka.
Ból podbrzusza
W pierwszym tygodniu ciąży możesz odczuwać lekki ból w dolnej części brzucha. Niektóre kobiety mówią, że na początku ciąży czuły lekkie skurcze, takie jak przed miesiączką. Ta dolegliwość (podobnie jak plamienie) związana jest z implantacją, czyli zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy. Niektóre mamy określają ten objaw jako dziwne uczucie w podbrzuszu.
Zmiany w piersiach
U kobiety w ciąży piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk. To również efekt zmian hormonalnych, które ruszają w organizmie, gdy dochodzi do zapłodnienia. W pierwszym tygodniu ciąży wiele kobiet odczuwa, że ich biust staje się pełniejszy. Tak również działa na ciało kobiety progesteronu, który m.in. jest odpowiedzialny za przygotowanie piersi do laktacji. Wrażenie powiększenia się piersi może być także skutkiem zatrzymywania się wody w organizmie, który na tym etapie bywa brany za zwykły objaw napięcia przedmiesiączkowego. Wśród objawów ciąży zauważalnych w pierwszym tygodniu wymienia się również zmianę wyglądu samej brodawki piersiowej, która staje się ciemniejsza i wyraźnie większa.
Masz objawy ciąży – zrób test
Na podstawie wymienionych wyżej objawów można jedynie przypuszczać, że jesteś w ciąży. Pewność da zrobienie domowego testu ciążowego. Nie warto wykonywać go w pierwszym tygodniu ciąży, ponieważ wynik nie będzie wiarygodny.
Testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, a dokładniej jego podjednostki beta-hCG. Hormon ten pojawia się zaraz po zapłodnieniu. Poziom beta-hCG rośnie i dopiero po 7-10 dniach od zapłodnienia może być wykrywalny przez testy. Najwcześniej test ciążowy warto wykonać w termienie miesiączki lub dwa dni po nim.
Zobacz też:
- Wszystkie objawy ciąży – pierwsze, wczesne, nietypowe
- Jak prawidłowo wykonać test ciążowy?
- Owulacja – co to takiego?

Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy? Spis treści: Kiedy można zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem? Prawidłowy wynik testu ciążowego Kiedy można zrobić test ciążowy? To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy ? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia . Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne ). Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później. Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście...

Mdłości to dolegliwość, która kojarzy się z pierwszymi objawami ciąży . Nie pojawiają się jednak tuż po poczęciu dziecka, tylko trochę później. Nie każda kobieta też je odczuwa. Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości, sprawdź, co jest ich przyczyną i jak sobie można z nimi radzić. Spis treści: Mdłości w ciąży – czym są Mdłości w ciąży – przyczyny Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają Mdłości w ciąży – kiedy ustępują Kiedy do lekarza z powodu mdłości w ciąży Sposoby na mdłości w ciąży Zapobieganie mdłościom w ciąży Mdłości w ciąży – czym są Mdłości w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która nie ma jednoznacznie określonej przyczyny. Eksperci uważają, że najczęściej ma podłoże hormonalne. Mdłościom zwykle towarzyszy uczucie zbierania się na wymioty, czasem dochodzi także do uaktywnienia się odruchu wymiotnego. Ciężarne cierpiące na nudności często skarżą się też na brak apetytu. U kobiet, które spodziewają się wieloraczków, mdłości występują częściej niż u ciężarnych oczekujących jednego dziecka. Przyczyny mdłości w ciąży Najprawdopodobniej przyczyną pojawiania się mdłości w ciąży są zmiany hormonalne , a dokładnie: wzrost poziomu progesteronu, hCG (gonadotropina kosmówkowa) oraz estrogenu, które odpowiadają za podtrzymywanie ciąży. Warto jednak zauważyć, że wzrost poziomu tych hormonów następuje u wszystkich ciężarnych, a mdłości nie dokuczają każdej kobiecie spodziewającej się dziecka. Dlatego o powodowanie mdłości podejrzewa się także inne czynniki. Należą do nich: stres (np. strach przed porodem czy macierzyństwem) zmęczenie brak witamin z grupy B zakażenie Helicobacter pylorii młody...

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) nie zawsze są charakterystyczne. Mogą być bardziej lub mniej nasilone. Z tego względu trudno określić kiedy pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą wystąpić. Co bardzo ważne – krwawienie na początku ciąży, które zwykle uznaje się za główny symptom tego stanu, nie musi się pojawić. Czasem absolutnie nic nie zapowiada, że zarodek zagnieździł się poza macicą. Warto o tym pamiętać, ponieważ ciąża pozamaciczna jest stanem, który może zagrażać życiu kobiety. Dochodzi do niej, gdy zarodek rozwija się poza jamą macicy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży ektopowej wynosi 1:100, a ryzyko to jest większe u kobiet w wieku pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Spis treści: Objawy ciąży pozamacicznej Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Ciąża pozamaciczna a test ciążowy - Ciąża pozamaciczna (ektopowa) a okres Objawy ciąży pozamacicznej Czy ciąża pozamaciczna daje objawy? Tak, chociaż potrafią one zdarzać się także w zdrowych ciążach. Warto więc zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące symptomy - zwłaszcza przed pierwszym USG u lekarza. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) to: ból brzucha, wrażliwość w obrębie miednicy krwawienie (lub plamienie) zasłabnięcie słaby puls zawroty głowy blada skóra ból ramion omdlenie Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej bóle podbrzusza pojawiające się we wczesnej ciąży, które przypominają dolegliwości przedmiesiączkowe, zazwyczaj nie powinny być powodem do niepokoju. Nie musimy się nimi martwić, jeśli nie nasilają się, trwają krótko i same przechodzą. Natomiast jeśli ból brzucha jest jednostronny i narasta, wymaga pilniejszej obserwacji i konsultacji lekarskiej. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? - Dawniej...