Domowe sposoby na hemoroidy: jak leczyć i czym smarować hemoroidy w ciąży i po porodzie?
Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale wymagają czasu i cierpliwości. Im wcześniej zaczniesz leczenie, tym większa szansa, że unikniesz zabiegu chirurgicznego.
Hemoroidy (zwane także żylakami odbytu) to przykra dolegliwość, która bardzo często dokucza kobietom w ciąży i po porodzie. Lepiej nie zwlekać z jej leczeniem, gdyż zaniedbanie może skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci dużego bólu i krwawienia z odbytu. W początkowym stadium choroby leczenie polega na łagodzeniu objawów. Oto domowe sposoby na hemoroidy, dzięki którym zmniejszysz dyskomfort.
Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytnicy (zazwyczaj nie można ich zobaczyć ani poczuć, rzadko powodują ból). Ich podrażnienie podczas wypróżnienia może jednak uszkodzić powierzchnię i spowodować krwawienie. Hemoroidy zewnętrzne znajdują się w tkance podskórnej wokół odbytu. Mogą one nie tylko krwawić, ale piec, swędzieć, a także wywoływać ból.
Domowe sposoby na hemoroidy – rumianek i inne zioła
Hemoroidy (również hemoroidy po porodzie!) możesz leczyć domowym sposobem za pomocą rumianku (łagodzi podrażnienia), naparu z kory dębu (działa ściągająco, wysusza oraz obkurcza naczynia), oczaru wirginijskiego (działa bakteriobójczo, ściągająco, zasklepia też niewielkie ranki), kasztanowca zwyczajnego (zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych), kozieradki pospolitej lub krwawnika pospolitego. W aptekach można kupić gotowe już ich mieszanki. Pomocne będą także ziołowe herbaty (z piołunu, pokrzywy, podbiału, skrzypu lub czarnego bzu i babki lancetowatej) z dodatkiem wyciśniętego ząbka czosnku.
Aby zmniejszyć swędzenie, pieczenie i ból odbytu stosuj:
- ciepłe kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego, z jagód jałowca, rozmarynowego, cytrynowego – łagodzą ból, wspomagają przepływ krwi, zmniejszając obrzęk;
- nasiadówki ziołowe z wywaru z rumianku, kory dębu, oczaru wirginijskiego, czyli moczenie okolic odbytu w ciepłej wodzie, maksymalnie do 40°C;
- schładzaj obolałe miejsce zwykłym, pokruszonym lodem lub żelowymi okładami, które możesz kupić w aptece;
- podmywaj się chłodną wodą po wypróżnieniu – łagodzi świąd i zamyka uszkodzone naczynia krwionośne;
- przemywaj chore miejsca wacikiem nasączonym naparem z rumianku, kory dębu, aloesu, nagietka lub skrzypu;
- umieść pomiędzy pośladkami nasączony olejem tampon z waty, zapobiegnie to ocieraniu się guzków o siebie.
Kąpiele stosuj 3-4 razy dziennie, a każda z nich nie powinna trwać dłużej niż 15 min. Nasiadówki ziołowe powinny trwać ok. 10 minut i być powtarzane 2 razy dziennie.
Jednym z najprostszych sposobów łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości jest stosowanie okładów z herbaty – zawarta w jej liściach tanina ma silne działanie przeciwzapalne i ściągające.
W Internecie można znaleźć też kontrowersyjny pomysł z zastosowaniem ziemniaka. Obieramy go i strugamy, tak aby powstał czopek. Następnie wkładamy go do odbytu na całą noc. Dużo mówi się też o smarowaniu odbytu miodem. Lepiej jednak samemu nie eksperymentować i podobne pomysły przedyskutować najpierw ze specjalistą!
Leczenie hemoroidów: stosuj odpowiednią dietę
Zmiana diety to jedna z najważniejszych metod walki z hemoroidami. Zadbaj, aby w twoim codziennym jadłospisie było dużo produktów zapobiegających zaparciom:
- błonnika, który znajdziesz w pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, gruboziarnistych kaszach; brązowym ryżu, płatkach owsianych, otrębach, warzywach, owocach (także suszonych), orzechach, pestkach dyni;
- wody – wypijaj 2-2,5 litra dziennie.
Ogranicz produkty sprzyjające zaparciom, takie jak czekolada, mocna herbata, kawa, ostre przyprawy i alkohol. Pamiętaj, aby hemoroidy się wchłonęły, niezbędna jest przede wszystkim systematyczna kuracja i twoja cierpliwość.
Hemoroidy u dzieci najczęściej spowodowane są nieprawidłową dietą (zbyt mała ilość białka oraz warzyw i owoców, nieodpowiednie nawodnienie, niedobór żelaza i magnezu, nieregularne spożywanie posiłków). Jeśli zauważysz u malucha niepokojące objawy (nie zawsze są takie, jak u dorosłych, zazwyczaj powodują świąd i pieczenie w okolicy odbytu oraz ból w trakcie wypróżniania się), natychmiast zgłoś się do lekarza. Domowe sposoby na leczenie u hemoroidów u dzieci obejmują: zmianę diety na lekkostrawną, odpowiednie nawodnienie, regularny ruch i utrzymywanie prawidłowej higieny wypróżniania (powinno wypróżniać się regularnie, najlepiej rano po śniadaniu).
Jak leczyć hemoroidy: ważny jest ruch
Hemoroidy najczęściej pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Nie zapominaj o ruchu – nawet w ciąży, o ile lekarz nie zakaże, możesz wykonywać lekkie ćwiczenia, chodzić na spacery lub basen. Unikaj noszenia ciężarów.
Jeżeli w ciągu dnia długo przebywasz w pozycji siedzącej, rób co 45 minut, jak w szkole, kilkuminutowe przerwy:
- maszeruj np. w miejscu;
- przejdź się po korytarzu;
- rozciągaj mięśnie, robiąc np. skłony.
Naturalne sposoby na hemoroidy: dbaj o higienę intymną
Domowe sposoby na żylaki odbytu w ciąży lub po porodzie to także odpowiednia higiena intymna. Aby jak najszybciej zacząć cieszyć się dobrym zdrowiem, pamiętaj o tych kilka nawykach:
- używaj tylko bardzo łagodne środki do higieny intymnej dla osób z problemami żylaków odbytu – mają one w swoim składzie wyciągi roślinne m.in. z oczaru wirginijskiego i dębu oraz pantenol;
- zamień papier toaletowy na delikatniejszy;
- po myciu osuszaj okolice odbytu papierowym ręcznikiem, nie dopuszczaj, aby zalegała tam wilgoć;
- zrezygnuj z obcisłej bielizny i spodni;
- nie zwlekaj z oddaniem stolca i unikaj podczas pobytu w toalecie długotrwałych posiedzeń i silnego parcia podczas wypróżniania.
Jak pozbyć się hemoroidów: maści i czopki na bolesne guzki
Aby pozbyć się hemoroidów, codziennie smaruj się kremami ochronnymi z lanoliną lub z tlenkiem tynku, które przeciwdziałają stanom zapalnym i krwawieniom. Domowe sposoby obejmują także czopki na hemoroidy i maści na hemoroidy (np. Linomag, Sudocrem i Oxycort). Pomagają zmniejszyć dolegliwości i opóźniają rozwój guzków. Mają one działanie:
- znieczulające;
- przeciwbakteryjne;
- likwidują stan zapalny;
- hamują krwawienie;
- zmniejszają obrzęki;
- poprawiają przepływ krwi, uszczelniają i wzmacniają naczynia.
Podstawowym składnikiem większości takich preparatów są wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, arniki, nagietka. Zawierają diosminę zmniejszającą napięcie ścian żył, hamującą krwawienie, i zapobiegającą zastojowi krwi w układzie żylnym. Gdy okolica odbytu jest bardzo podrażniona, lepiej stosować maść, jeżeli dolegliwości są łagodne – czopki.
Jeżeli po kilku tygodniach samodzielnego leczenia domowe sposoby na hemoroidy nie przyniosą efektów i żylaki odbytu nadal będą dokuczać, udaj się do lekarza. Być może choroba jest tak zaawansowana, że trzeba będzie zastosować leczenie chirurgiczne.
Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży i po porodzie
Zarówno ciąża, jak i poród sprzyjają powstaniu hemoroidów. Dzieje się tak dlatego, że:
- żyły odbytu nadmiernie się rozszerzają, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne, przez co powstaje w nich zbyt duże ciśnienie krwi;
- rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej, utrudniając odpływ krwi;
- w ciąży jelita pracują wolniej, co powoduje częstsze zaparcia i wzrost ciśnienia krwi w okolicach odbytu;
- zwiększa się stężenie progesteronu, hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie.
Domowe leczenie hemoroidów w okresie ciąży obejmuje wszystkie opisane wyżej sposoby, jednak pamiętaj, że picie ziół i zażywanie jakichkolwiek leków należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Ważny jest ruch oraz odpowiednia dieta – bogata w świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz kefiry i maślanki.
Hemoroidy, które pojawiają się w czasie ciąży, zazwyczaj mijają po paru tygodniach od jej zakończenia. W okresie ciąży nie wykonuje się więc żadnych zabiegów na ich usunięcie. Jeśli jednak wciąż uskarżasz się na hemoroidy po porodzie (co gorsza, żylaki odbytu jeszcze przybrały na sile), koniecznie udaj się do proktologa. Lekarz przepisze ci specjalne lekarstwa, a jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje na zabieg.
Zobacz też: