Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Hemoroidy po porodzie
AdobeStock
Połóg

Hemoroidy po porodzie: jak je leczyć i kiedy znikną?

Hemoroidy po porodzie to powiększone guzki w odbycie powodujące świąd, ból, pieczenie i krwawienie okolic odbytu oraz w trakcie wypróżniania. Aby pozbyć się hemoroidów po ciąży, warto stosować ziołowe napary, zimne okłady, maści oraz dietę bogatą w błonnik.

Hemoroidy po porodzie to głównie problem kobiet rodzących naturalnie. Ta bolesna i krępująca dolegliwość powstaje w ciąży, ale poród siłami natury może ją pogłębić. To jednak nie znaczy, że jest się na nią skazanym – żylaki odbytu po porodzie można skutecznie leczyć domowymi sposobami, lekami oraz odpowiednim trybem życia.

Spis treści:

 1. Skąd biorą się hemoroidy po porodzie?
 2. Jakie są objawy hemoroidów po porodzie?
 3. Leki na hemoroidy po porodzie
 4. Domowe sposoby na hemoroidy
 5. Jak leczyć hemoroidy po porodzie?
 6. Zapobieganie powstawaniu hemoroidów po porodzie

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Skąd biorą się hemoroidy po porodzie?

Każdy człowiek ma hemoroidy – to poduszkowate naczynia żylne uszczelniające kanał odbytu. Umożliwiają kontrolę gazów i stolca – podczas wypróżniania są dociskane do ściany jelita i krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest oddawanie stolca. Problem z hemoroidami pojawia się wówczas, gdy ulegają one nadmiernemu powiększeniu, przez co tworzą się tzw. guzki krwawnicze. Jest to stan zapalny nazywany chorobą hemoroidalną lub żylakami odbytu, chociaż potocznie używa się nazwy hemoroidy na opisanie dolegliwości. Hemoroidy po porodzie to efekt zarówno ciąży (na ogół pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży), w której czasie zachodzi w organizmie kobiety wiele zmian, jak i przebiegu porodu naturalnego.

Powstawaniu żylaków odbytu sprzyjają:

 • poród naturalny, w którego czasie dochodzi do zaciskania się naczyń krwionośnych odbytu, szczególnie ma to miejsce w trakcie silnego parcia;
 • za duże ciśnienie krwi w żyłach w końcowym odcinku jelita grubego – żyły odbytu rozszerzają się w czasie ciąży bardziej, a ich ścianki stają się słabsze i mniej elastyczne;
 • utrudniony odpływ krwi z żył miednicy i nóg – rosnąca macica uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej;
 • ciśnienie krwi w okolicach odbytu znacznie wzrasta – w ciąży jelita pracują wolniej i kobieta podczas wypróżniania musi mocniej się wysilać;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej – zwiększone stężenie progesteronu powoduje rozciąganie ścian żył,
 • złe nawyki żywieniowe – jedzenie ciężkostrawnych potraw i niedobór pokarmów bogatych w błonnik;
 • zaparcia w ciąży – zwłaszcza u kobiet po cesarskim cięciu;
 • dźwiganie ciężkich rzeczy;
 • siedzący tryb życia – w takiej pozycji jelita są nienaturalnie obciążone, a naczynia krwionośne nadmiernie uciskane.
W żylakach odbytu krew z hemoroidów nie odpływa prawidłowo. Są one wypychane przez masy kałowe na zewnątrz odbytu i mogą ulegać uszkodzeniom. Powoduje to świąd, ból, pieczenie, a nawet krwawienie utrudniające wypróżnianie.

Jakie są objawy hemoroidów po porodzie?

Objawy żylaków odbytu zależą od tego, czy mamy do czynienia z hemoroidami wewnętrznymi (w środku odbytu) czy zewnętrznymi. Hemoroidy wewnętrzne rzadko powodują dyskomfort, jednak w trakcie wypróżnienia może dojść do ich uszkodzenia i krwawienia.

W przypadku hemoroidów zewnętrznych ich objawami są dolegliwości odbytu w postaci:

 • swędzenia (nie wolno ich drapać, może prowadzić to do zwiększania stanu zapalnego),
 • bólu,
 • pieczenia,
 • krwi w stolcu lub na papierze toaletowym podczas podcierania,
 • wrażenie niecałkowitego wypróżnienia,
 • dyskomfortu w okolicy odbytu.


Podczas zabiegów higienicznych można wyczuć palcami kuliste guzki w okolicy odbytu.

Leki na hemoroidy po porodzie

Aby chronić podrażnione okolice odbytu, można wspomóc się czopkami na hemoroidy mającymi działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Na hemoroidy po porodzie pomagają także maści. Mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz ściągające. Ważne, by były jak najbardziej naturalne (zawierały wyciąg z kasztanowca, nagietka, arniki, balsam peruwiański) i bezpieczne w przypadku kobiet karmiących piersią.


Na hemoroidy po porodzie można stosować też leki doustne, np. z diosminą zmniejszającą napięcie ścian żył, ale nie można ich zażywać podczas karmienia piersią. W aptekach jest spory wybór leków na hemoroidy, trzeba jednak ich stosowanie skonsultować z lekarzem.

Domowe sposoby na hemoroidy

Skuteczne mogą okazać się także domowe sposoby na hemoroidy. Stosuj okłady z lodu, które zmniejszają obrzęk i ułatwiają wypróżnianie, a także działają przeciwbólowo. Pamiętaj jednak, aby kostkę lodu owinąć w czystą chusteczkę lub papier toaletowy.

Równie często polecane są nasiadówki w ciepłej, ale nie gorącej wodzie (najlepiej w temperaturze ok. 40°C, przez około 10 minut) z dodatkiem odwaru z kory dębu, a także rumianku lub nadmanganianu potasu (trzeba ich unikać w pierwszych dniach połogu, aby nie doszło do zakażenia). Przy walce z hemoroidami stosuje się też naprzemienne zimne i gorące kompresy. Warto też przemywać okolice odbytu ciepłą wodą po każdym wypróżnieniu.

U zdecydowanej większości kobiet hemoroidy ustępują do końca połogu. Zdarza się jednak, że hemoroidy, które pojawiły się w trakcie ciąży, po urodzeniu dziecka mogą się nawet nieco pogorszyć. Jeżeli po 2 miesiącach od porodu hemoroidy dalej będą ci mocno dokuczać, koniecznie udaj się do chirurga-proktologa.

Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

Leczenie żylaków odbytu po porodzie zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości. Im szybciej zajmiemy się problemem, tym lepiej.  Jeżeli choroba jest zbyt zaawansowana, aby pomogły maści i czopki, lekarz może zalecić leczenie zabiegowe. Aby podjąć właściwą decyzję, specjalista musi ocenić stan hemoroidów m.in. poprzez badanie przezodbytnicze palcem (tzw. badanie per rectum) oraz wykonanie anoskopii (za pomocą wziernika wprowadza się do odbytnicy urządzenie umożliwiające oświetlenie hemoroidów wewnętrznych).

Wśród specjalistycznych metod leczenia żylaków odbytu znajdują się takie, jak:

 • opaskowanie – założenie na hemoroidy gumowych opasek zamykających dopływ krwi do żylaków, co powoduje ich odpadnięcie,
 • krioterapia – zamrażanie przerośniętej tkanki,
 • skleroterapia – minizastrzyki pod skórę wokół chorego guzka zamykające światła naczynia i zmniejszające żylak,
 • fotokoagulacja – usuwanie guzków za pomocą promieniowania podczerwonego,
 • operacja chirurgiczna – wycięcie hemoroidów oraz zamknięcie naczynia doprowadzającego krew.

Zapobieganie powstawaniu hemoroidów po porodzie

Aby zmniejszyć ryzyko powstania hemoroidów w czasie ciąży, po porodzie, jak i w kolejnych ciążach warto przestrzegać kilku zasad:

 • stosować dietę bogatą w błonnik,
 • dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu,
 • regularne się wypróżniać,
 • unikać silnego parcia na stolec,
 • zwiększyć aktywność fizyczną,
 • pilnować prawidłowej wagi ciała,
 • unikać dźwigania ciężkich rzeczy,
 • nie brać gorących kąpieli w wannie.


Źródło: medistore.com.pl

Zobacz także:

kobieta, ciało, odchudzanie, brzuch
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Ciało po ciąży - co zniknie, a co zostanie na zawsze
Spokojnie, nie wszystkie pociążowe zmiany są nieodwracalne. Sprawdź, czego spodziewać się po porodzie.
czopki na hemoroidy
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Czopki na hemoroidy - pomogą, ale ostrożnie z nimi w ciąży
Jeżeli cierpisz na hemoroidy, możesz nimi złagodzić tę dolegliwość. Ale ostrożnie - zanim użyjesz, przeczytaj ulotkę, gdyż nie wszystkie są dla kobiet w ciąży.

Czopki na hemoroidy to jeden ze sposobów na walkę z początkami tej dolegliwości. Zwłaszcza kobiety w ciąży i po porodzie narażone są na nich powstanie. Podpowiadamy, jak za pomocą czopków możesz wyleczyć tę bolesną i wstydliwą dolegliwość. Hemoroidy - co to takiego? Hemoroidy nazywane są także guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu. Powstają, gdy zaburzony jest przepływ krwi w jego obrębie i dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Gdy dojdzie do stanu zapalnego, stają się bolesne, piekące i swędzące. Mówimy wówczas o chorobie hemoroidalnej lub żylakach odbytu . Ma ona postać nienaturalnie powiększonych hemoroidów. Czopki na żylaki - działanie Skuteczność czopków polega na: łagodzeniu stanu zapalnego żylaków odbytu, działaniu przeciwbólowym, przyśpieszeniu gojenia ran w kanale odbytu, regeneracji znajdującej się w odbycie błony śluzowej, uszczelnianiu naczyń. Czopki nie zawsze zwalczą chorobę - jest to uzależnione od stadium zaawansowania żylaków. Ich skuteczność zależy w dużym stopniu także od higieny utrzymywanej w okolicach odbytu. Czopki na hemoroidy - skład Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór leków tego typu - zarówno bez recepty, jak i tylko na nią. Substancje zawarte czopkach zależą od konkretnego preparatu. W wielu z nich występuje: benzokaina - substancja znieczulająca miejscowo, galusan bizmutu - działa absorbująco, ściągająco, przeciwbakteryjnie oraz obkurczająco naczynia krwionośne, tribenozyd - działa przeciwzapalnie, zmniejsza przekrwienie, obrzęki, świąd i pieczenie, zwiększa odpływ krwi z żył, hydrokortyzon - łagodzi świąd, kwas borowy - dezynfekuje, ma działanie ściągające. Niektóre czopki są produkowane na bazie ziół i innych roślin mających właściwości lecznicze - odkażające, ściągające i przyspieszające leczenie ran. Zawierają m.in. balsam...

hemoroidy po porodzie
AdobeStock
Połóg
Maść na hemoroidy - to podstawa ich leczenia
Maść na hemoroidy może zdziałać cuda. Pod warunkiem, że nie będziesz zwlekać i zaczniesz ją stosować zaraz, jak tylko dostrzeżesz problem.

Hemoroidy to częsta i przykra "pamiątka" po ciąży i porodzie, zwłaszcza naturalnym. Dlatego, jeżeli pobyt w ubikacji jest dla ciebie dyskomfortem, odczuwasz ból, pieczenie i swędzenie w okolicach odbytu, możesz sięgnąć po leki dostępne w aptekach bez recepty. Są wśród nich m.in. maści na hemoroidy, które świetnie poradzą w leczeniu łagodnej formy tej dolegliwości. Maść na hemoroidy - po ciąży i po porodzie Hemoroidy, zwane też guzkami krwawnicznymi ma każdy z nas. To wypełnione krwią poduszeczki uszczelniające kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolujące wydalanie. Problem z nimi zaczyna się wówczas, gdy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, z której nie są w stanie opróżnić się. Powstaje wówczas stan zapalny i dochodzi do choroby hemoroidalnej, nazywanej też żylakami odbytu. To częsta przypadłość kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim jej trymestrze . Wynika z tego, że: rosnące dziecko uciska układ żylny, utrudniając prawidłowy przepływ krwi i zaburzając pracę jelit; przyszłej mamie dokuczają zaparcia; zachodzą zmiany hormonalne - wyższe stężenie progesteronu zwiększa podatność ścian żył na rozciąganie. Także poród może przyczynić się do powstania dolegliowści. Parcie może spowodować rozciągnięcie się guzków krwawniczych i w efekcie skutkować bolesną chorobą hemoroidalną. Maść na hemoroidy - skład Możesz ją kupić w aptece bez recepty. Z reguły zawiera substancje czynne, takie jak diosminę, tribenozyd, hydrokortyzon oraz wyciągi z kory kasztanowca lub arniki. W swoim składzie może mieć lidokainę - substancję znieczulającą miejscowo i łagodzącą świąd, pieczenie i ból. Maść zwlacza objawy choroby hemoroidalnej i działa: znieczulająco; ściągająco; przeciwzapalnie; przeciwobrzękowo; łagodząco - uśmierza świąd i pieczenie; uszczelnia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz