Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas, łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest normalne. W końcu to tylko sześć tygodni.

Reklama

Połóg – wygląd kobiety

Urodzenie dziecka to ubytek około pięciu kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic. Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz jednak poczekać, aż przestaniesz karmić piersią.

Połóg – wydzielina z pochwy

Gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy), zakończy się krwawienie. Nosi ono nazwę upławów poporodowych. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą.

Połóg – obolałe krocze

Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni, a ból słabnie. W czasie połogu, gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, decyduje o tym lekarz.

Połóg – nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to dość powszechna dolegliwość w połogu u kobiet, które rodziły siłami natury. Mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie.

Zobacz także

Połóg – ból brzucha podczas karmienia

To objaw kurczenia się macicy. Kiedy karmisz, twój organizm produkuje więcej oksytocyny, która przyspiesza ten proces i nasila dolegliwości.

Pocenie się w połogu

Gdy pozbędziesz się nagromadzonych w organizmie płynów. Zwykle trwa to przez cały połóg. Pocenie nasila się przy karmieniu. Na pocieszenie można dodać, że w ten sposób przyspieszasz powrót do dawnej sylwetki.

Połóg a zmęczenie

To może być skutek nowych obowiązków i braku czasu na odpoczynek. Jeśli oprócz zmęczenia trudniej ci się oddycha, jesteś blada, być może masz anemię. Lekarz zleci badania krwi i zapisze witaminy – nie czekaj z wizytą u niego do końca połogu!

Samopoczucie w połogu

Baby blues spowodowany wahaniami hormonów zdarza się prawie 80 proc. kobiet. Potrzebujesz opieki ze strony najbliższych i okazji do odpoczynku. Gdy przywykniesz do nowej sytuacji, rytm dnia dziecka zacznie się normować, wróci do ciebie radość życia. Jeśli zły nastrój utrzymuje się albo nasila, idź do lekarza, bo może cierpisz na depresję poporodową.

Sprawdź: Jak nie pomylić baby bluesa z depresją poporodową

Na co zwracać uwagę w połogu

Objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza w czasie połogu, to:

  • krwawienie, które zamiast słabnąć, nasila się;
  • ból w miejscu, w którym nacinano krocze, nie słabnie, okolica jest zaczerwieniona, nabrzmiała. To może świadczyć o tym, że doszło do infekcji;
  • zły nastrój nie mija, ale nasila się, może to być początek depresji poporodowej;
  • wyjątkowo intensywne pocenie – sprawdź, czy nie masz podwyższonej temperatury.

Ważne rady na czas połogu

  1. Pamiętaj o kontrolnej wizycie po upływie sześciu tygodni od porodu.
  2. Jeśli coś cię niepokoi, idź do ginekologa wcześniej l skorzystaj z okazji, jaką daje wizyta patronażowa położnej, i poproś ją, by oceniła, jak się goi twoje krocze l dużo odpoczywaj.
  3. Nie wahaj się prosić o pomoc

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama