Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wzrok noworodka
Adobe Stock
Noworodek

Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Jak widzi? [ZDJĘCIA]

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy noworodek zaczyna widzieć, tymczasem zdrowe dziecko widzi od razu po narodzinach. Początkowo widzi niewiele i nieostro, nie umie śledzić obiektów, a świat wydaje mu się pozbawiony barw. Jednak z miesiąca na miesiąc to, jak widzi noworodek, gwałtownie się zmienia. Sprawdź jak.
Prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek
prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek
Konsultacja merytoryczna

Noworodek ze zdrowym zmysłem wzroku widzi od urodzenia, choć początkowo widzi nieostro, na bardzo krótkim dystansie i nie dostrzega kolorów. Nic dziwnego, przecież w brzuchu mamy nie miał jak trenować widzenia. W pierwszych dniach życia najsilniejszym bodźcem wzrokowym dla noworodka jest światło, ale już w pierwszych dwóch tygodniach życia uczy się obejmować wzrokiem twarz mamy podczas karmienia.

Noworodek wbrew powszechnej opinii nie jest krótkowidzem. W warunkach prawidłowego rozwoju dziecko rodzi się z niewielką nadwzrocznością (nadwzroczność fizjologiczna), która przekształca się w dalszym ciągu rozwoju narządu wzroku w normowzroczność.

Oczy noworodka potrzebują długiego treningu, aby mogły widzieć tak jak dorosły. Nie wystarczy bowiem, by oko zarejestrowało obraz – mózg musi go jeszcze zinterpretować, a tego uczy się przez wiele miesięcy. Ostrość widzenia u noworodka będzie poprawiać się stopniowo. U tygodniowego dziecka jest ona aż 30 razy gorsza niż u dorosłego.

Spis treści:

Zabieg Credégo nie ma dobrej sławy wśród neonatologów [WIDEO]

Kiedy noworodek zaczyna widzieć normalnie?

Noworodek widzi od urodzenia. Oczywiście początkowo jego wzrok jest daleki od doskonałości, ale szybko się rozwija:    

 1. Noworodek rodzi się z bezwzględnym odruchem widzenia światła, patrzy w chwili kiedy nie śpi, wykonując nieskoordynowane ruchy oczne. Noworodek odróżnia światło od ciemności i zaciska powieki pod wpływem światła.
  Poruszające się obiekty przyciągają jego wzrok, ale nie umie ich nim śledzić i zamyka oczy, gdy razi je światło. Noworodek potrafi skupić wzrok na obiekcie znajdującym się w odległości ok. 30 cm od jego twarzy. Na tym etapie rozwoju dziecko nie widzi kolorów, a jedynie odcienie szarości.
 2. Ok. 4 tygodnia życia noworodek potrafi na chwilę skupić wzrok na twarzy rodzica. Nadal widzi tylko te obiekty, które są blisko niego.
 3. Od 6. tygodnia życia niemowlę zaczyna śledzić wzrokiem wolno poruszające się obiekty, np. twarze. Porusza przy tym głową. Sprawność w tym zakresie osiąga ok. 4. miesiąca życia.
 4. W 6.-8. tygodniu życia noworodek nawiązuje kontakt wzrokowy. W razie braku kontaktu wzrokowego i odpowiedzi na uśmiech w 6.-8 tygodniu życia niemowlę powinno być skierowane na badanie okulistyczne.
 5. Ok. 3-4. miesiąca życia niemowlęta zaczynają skupiać wzrok na małych obiektach. Zaczynają też rozróżniać kolory, zwłaszcza czerwony i zielony. Rozwija się też u nich głębia ostrości.
 6. W wieku 5-8 miesięcy niemowlę zaczyna rozpoznawać rodziców po ich twarzach, a głębia ostrości staje się większa. Oczy dziecka widzą też już różne kolory.
 7. Gdy dziecko ma rok, jego wzrok jest tak sprawny, jak u osoby dorosłej.

Jak i co widzi noworodek?

Noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się 18-75 cm od niego, ale najlepiej widzi z odległości ok. 25-30 cm. Taka odległość jest między jego oczami a twarzą mamy, gdy karmi go piersią. Dziecko w 1. miesiącu życia lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia (to tzw. widzenie peryferyjne) niż w centrum. Odwrotnie niż dorośli. Widzenie peryferyjne odpowiada za widzenie ruchu i ruch noworodek potrafi już rejestrować. Z kolei widzenie centralne odpowiada za ostre widzenie i widzenie kolorów, więc z tym w pierwszych tygodniach życia dziecko ma problem. Zmieni się to jednak w ciągu najbliższych tygodni. Jeśli pokażesz noworodkowi dwa przedmioty, odróżni je – pod warunkiem że nie będą zbyt blisko siebie. W przeciwnym razie po prostu zleją mu się w jeden obraz.

Noworodek nie widzi świata do góry nogami, jak niektórzy uważają, widzi go „nogami do dołu”, czyli tak jak osoba dorosła, tyle że bardzo niewyraźnie.

„Akademia Młodych Rodziców”
„Akademia Młodych Rodziców”
Sprawdź, jak rozwija się niemowlę i na co zwracać uwagę!

Jak noworodek widzi rodziców

Naukowcy z Uniwersytetów w Oslo i Uppsali, wykorzystując najnowsze technologie, ustalili, że 2- i 3-dniowy noworodek widzi i potrafi rozpoznać wyraz twarzy opiekuna z odległości ok. 30 cm, ale już dwa razy większy dystans (60 cm) sprawia, że obraz staje się dla niego rozmyty. Badaczom po raz pierwszy na świecie udało się zrekonstruować te obrazy. A wyglądają one mniej więcej tak:
 

co widzi noworodek
fot. University of Oslo
 

Wyniki badań pokazują, że noworodek nie tylko widzi twarz mamy podczas karmienia, ale również jest w stanie dostrzec jej  emocje – radość, smutek, złość, zaskoczenie. Ale widzieć nie znaczy... rozumieć – podkreśla prof. Svein Magnussen, współautor badań. Co z naszej mimiki potrafią zrozumieć noworodki – tego na razie naukowcy nie wyjaśnili.                       

Kiedy dziecko widzi kolory

Noworodek nie rozpoznaje wszystkich kolorów. Najlepiej widzi wyraziste zestawienia kolorów, np. biały-czarny, żółty-niebieski, choć to drugie zestawienie raczej zwraca jego uwagę na zasadzie kontrastu (kolor ciemniejszy i jaśniejszy), gdyż noworodki początkowo nie widzą kolorów jako takich. W 1. miesiącu życia dziecka najatrakcyjniejsze są zabawki w kontrastujących barwach, np. duże białe kostki z czarnymi kropkami albo koła i pasy namalowane na zwykłej kartce przyczepionej do łóżeczka. Pełną paletę kolorów dziecko rozpozna najpóźniej w 4. miesiącu życia. Wtedy też staje się wrażliwe na szeroką paletę szarości, barwy pastelowe czy złamane.

Kiedy noworodek rozpoznaje twarz mamy?

Noworodki, podobnie jak nowoczesne aparaty fotograficzne, mają system wykrywania twarzy, ze szczególną czułością nastawioną na twarz mamy. To w nią intensywnie się wpatrują zaraz po przyjściu na świat. Już po około 4 godzinach od narodzin są w stanie ją rozpoznać. Jeżeli założysz na usta i nos maseczkę ochronną, dziecko zauważa różnicę, jest niespokojnie, nie chce ssać piersi. Noworodki chętnie przyglądają się również przedmiotom, które przypominają ludzką twarz, np. misiom, lalkom.

Pamiętaj, że noworodek potrzebuje czasu, aby ci się przyjrzeć, i powtórzeń, aby zaczął cię naśladować. Kilkakrotnie wolno otwieraj usta, maleństwo po pewnym czasie powinno zrobić to samo. Badaczom obserwującym noworodki udało się zachęcić je nawet do wystawienia języka. 

Rozwój wzroku niemowlaka

Rozwój wzroku niemowlaka w przejrzystej tabeli:

wiek niemowlaka Co widzi dziecko?
1. miesiąc Odwraca głowę w kierunku światła. Na krótko potrafi zatrzymać wzrok na twarzy mamy, przez chwilę śledzi poruszające się zabawki.
1,5 miesiąc na chwilę zatrzymuje wzrok na jasnych obiektach lub źródłach jasnego światła. Nie lubi ostrego światła. Porusza głównie głową, a nie oczami
2-3 miesiąc niemowlę podąża wzrokiem za poruszającymi się osobami lub przedmiotami
3. miesiąc dziecko patrzy na twoją twarz, gdy do niego mówisz
3-4 miesiąc zaczyna oglądać swoje dłonie, dostrzeże oczy misia czy korale mamy
4,5-6 miesiąc niemowlę siedząc, patrzy na rączki, jedzenie czy butelkę
5-7 miesiąc obserwuje bardziej odległe przedmioty, widzi szczegóły na zabawce
7-8 miesiąc może zezować w kierunku nosa, oglądając zabawkę
7,5-9 miesiąc uważnie przygląda się temu, co dzieje się w pobliżu, szuka wzrokiem zabawki, którą upuściło.
9,5-10 miesiąc ogląda trzymaną w ręku zabawkę
10-11 miesiąc podpełza do zabawki, gdy ją zobaczy

Jak sprawdzić, czy noworodek widzi

Możesz wykorzystać trzy sposoby:

 • Twarz – aby twoje dziecko zaczęło ci się przyglądać, weź je na ręce albo nachyl się nad nim, gdy leży. Z tej odległości będzie miało szansę rzeczywiście wyraźnie cię zobaczyć.
 • Minka – wykorzystaj chwilę, gdy dziecko nie jest głodne lub zmęczone. Weź je na ręce i gdy zacznie ci się przyglądać, otwórz usta. Pamiętaj, że noworodek potrzebuje czasu, aby ci się przyjrzeć, i powtórzeń – nim zrobi to samo co ty. Badaczom obserwującym nowo narodzone dzieci udało się zachęcić je nawet do wystawienia języka.
 • Czerwona piłka – weź czerwone jabłko albo piłkę i pokaż ją dziecku z tej samej odległości, co swoją twarz. Poczekaj, aż dziecko zacznie patrzeć na ten przedmiot. Potem wolno przesuń go w bok. Zobaczysz, jak noworodek będzie próbował go śledzić.  

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Dlaczego noworodek ma tak słaby wzrok?

Wzrok noworodka jest dostosowany dokładnie do jego potrzeb. To mechanizm obronny stworzony przez naturę. Pozwala dziecku skupiać się na tym, co dla niego najważniejsze i uciec od nadmiaru wrażeń, które mogą wywołać zamęt w jego delikatnej psychice. Są jednak chwile, gdy dziecko chce patrzeć dalej. Noworodek, kiedy nie śpi, skupia uwagę na otoczeniu, próbuje zobaczyć jak najwięcej.

Nie należy nadmiernie niepokoić się zezowaniem czy asymetrycznym otwieraniem oczu u noworodka i małego niemowlęcia (do ok. 2 miesiąca) – mięśnie okoruchowe dopiero usprawniają swoje działanie. 6. miesiąc życia może być pierwszym momentem na kontrolę u okulisty, jeśli dziecko nie jest np. wcześniakiem, zwłaszcza gdy nie fiksuje wzroku, nie rozpoznaje twarzy, zabawek.

Sprawdź także:

sen noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Ile śpi noworodek – jak długo powinno spać nowo narodzone dziecko?
Zastanawiasz się, ile śpi noworodek? Teoretycznie śpi niemal całą dobę i budzi się tylko na karmienie, po czym znów zapada w sen. W praktyce bywa jednak różnie, gdyż różne są noworodki. Sprawdź, ile powinien spać twój noworodek i czy powinnaś go budzić.

Długi sen jest bardzo ważny dla noworodka, gdyż sprzyja dojrzewaniu mózgu i jego prawidłowej pracy. Wyspane dziecko zwykle jest spokojniejsze i łatwiej przystosowuje się do różnych nowych dla niego sytuacji. Odpowiednio długi sen sprzyja również fizycznej regeneracji, wspomaga wzrost i umożliwia prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka. Ile powinien spać noworodek w ciągu dnia, ile powinna trwać jednorazowa drzemka noworodka? Opisujemy normy dotyczące snu dla nowo narodzonych dzieci. Spis treści:   Ile śpi noworodek w ciągu doby? Jak długo powinien spać noworodek (i dlaczego nie dłużej)? Jak długo pilnować snu noworodka? Ile godzin na dobę powinno przesypiać niemowlę? Ile śpi noworodek w ciągu doby? Noworodek śpi od 16 do nawet 20 godzin w ciągu doby z przerwami na karmienie . Dziecko przesypia tyle czasu, ponieważ jego organizm musi zaadaptować się do nowych warunków. Noworodek nie odróżnia nocy od dnia i budzi się zgodnie z własnym rytmem. Nocne pobudki będą trwały dość długo. Niektóre dzieci zaczynają przesypiać noc w wieku 6 miesięcy, inne budzą się na karmienie dużo dłużej. Niektóre dzieci w pierwszym miesiącu życia śpią po kilkanaście minut, budzi je byle szmer i często domagają się karmienia, inne sypiają po 1–2 godziny, a jeszcze inne – usypiają na dłużej i śpią bardzo głęboko. Niektóre maluchy potrafią spać jednorazowo po 3–4 godziny   (licząc od początku ostatniego karmienia do pobudki). Według pediatrów, tym noworodkom trzeba odmierzać czas snu. Po tak długim śnie dziecko należy obudzić i nakarmić (przystawić do piersi na ok. 15 – 20 minut).  Jak długo powinien spać noworodek (i dlaczego nie dłużej)? Choć sama chciałabyś się porządnie wyspać po trudach porodu i stresującej nauce karmienia piersią, musisz...

ile powinien jeść noworodek
Adobe Stock
Noworodek
Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią lub butelką?
Ile powinien jeść noworodek – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez świeżo upieczonych rodziców. Wyjaśniamy, ile mililitrów mleka wypija noworodek i jak często należy karmić dziecko w pierwszych dniach i tygodniach jego życia.

Wiele młodych mam zastanawia się, ile dziennie powinien jeść noworodek. Odpowiedź jest dość prosta – maluszek powinien być karmiony na żądanie (czyli jeść wtedy, kiedy jest głodny). To gwarantuje, że otrzyma tyle pokarmu, ile potrzebuje. Karmienie na żądanie obowiązuje zarówno dzieci pijące mleko z piersi, jak i te, które dostają mleko modyfikowane.  Ponieważ taka ogólna informacja zwykle wydaje się rodzicom niewystarczająca, wyjaśniamy, ile dokładnie powinien jeść noworodek podczas karmienia na żądanie. Podajemy, ile mililitrów mleka wypija noworodek, jak często powinien być karmiony, ile godzin musi minąć między posiłkami i co powinno być powodem do niepokoju dla karmiącej mamy. Opisane przez nas normy to przybliżone liczby, bo każde dziecko jest inne, każde rozwija się w swoim tempie i każde ma inny apetyt. Spis treści :  Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią? Jak często przystawiać dziecko do piersi? Ile je noworodek karmiony butelką? Co ile godzin powinien jeść noworodek? Dokarmianie noworodka – ile odciągniętego mleka podawać dziecku? Czy dziecko je tyle, ile powinno? Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią? Ile powinien jeść noworodek? W pierwszych dniach po porodzie noworodek wysysa niewielkie ilości mleka. W trzeciej dobie swojego życia zjada zaledwie 25 ml pokarmu. Jego żołądek jest jeszcze bardzo mały i nie pomieści większej ilości mleka. Piersi też nie produkują go jeszcze dużo, mimo to noworodek nie jest głodny.  Siara, czyli pierwszy pokarm , jest bardzo odżywcza, więc wystarczą jej małe ilości. Z każdym kolejnym karmieniem noworodek będzie zjadał coraz więcej pokarmu. Pierwsze dwa tygodnie to czas dostosowywanie się laktacji do potrzeb dziecka. Jeśli karmiony mlekiem mamy noworodek jest przystawiany do piersi zawsze, kiedy się tego...

Do kiedy dziecko jest noworodkiem
Noworodek
Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem? A wcześniak?
Określenia noworodek i niemowlę dotyczą dzieci na zupełnie innym poziomie rozwoju, choć wiele osób używa obu terminów wymiennie. Różnice są tak duże, że noworodkom poświęcono nawet specjalny dział medycyny. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem i czym się cechuje w tym okresie. Sprawdź, co to jest wiek korygowany wcześniaka.

Noworodek a niemowlę – wbrew pozorom różnice między nimi są ogromne. Przede wszystkim organizm noworodka dopiero adaptuje się do samodzielnego życia. Poza tym noworodek i niemowlę różnią się wyglądem oraz sposobem pracy narządów wewnętrznych. Z tego względu dziecko w okresie noworodkowym wymaga szczególnego traktowania. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem, od kiedy staje się niemowlęciem i czego należy spodziewać się w okresie noworodkowym. Tłumaczymy też, jak długo wcześniak jest noworodkiem i czym jest wiek korygowany wcześniaka. Spis treści: Noworodek a niemowlę: wiek Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Okres noworodkowy – charakterystyka Noworodek a niemowlę – różnice w wyglądzie Noworodek a niemowlę: wiek Do kiedy dziecko jest noworodkiem? Okres noworodkowy trwa przez pierwsze 4 tygodnie życia malucha. Od 5. tygodnia dziecko nazywane jest niemowlęciem. Odróżnienie noworodka od niemowlaka ma ważną przyczynę. W pierwszych tygodniach organizm dopiero przystosowuje się do życia poza ustrojem mamy (zmiany przystosowawcze dotyczą m.in. układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego, gospodarki hormonalnej i systemu termoregulacji). Z tego względu ten wyjątkowym czas ma swoją odrębną nazwę – okres noworodkowy. Poświęcono mu osobną specjalizację w medycynie – neonatologię. Lekarz zajmujący się noworodkami to neonatolog. Dawniej noworodkiem nazywano dziecko do końca 6. tygodnia życia. Obecnie okres noworodkowy obejmuje 4 tygodnie, czyli pierwsze 28 dni po narodzinach. Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Dla określenia wieku wcześniaków używa się tzw. wieku skorygowanego. To naturalne, bo trudno oczekiwać, by dziecko urodzone przed terminem rozwijało się w tym samym tempie, co dziecko urodzone o czasie. Aby obliczyć wiek korygowany wcześniaka,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz