Depresja poporodowa to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych po porodzie, ale nie jedyne. Zachwianie równowagi psychicznej po porodzie związane jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie młodej mamy. Czasami problemy psychiczne po porodzie są poważne, a statystyki mówią, że na problemy psychiczne o różnym natężeniu cierpi aż 80 proc. kobiet po porodzie. Nie wolno bagatelizować tematu zaburzeń psychicznych u młodych matek – warto wiedzieć, czego można się spodziewać i jak postępować, jeśli zauważymy u siebie obniżenie nastroju, stany lękowe po porodzie lub inne problemy emocjonalne i psychiczne. .

Reklama

Zaburzenia psychiczne po porodzie

Zaburzenia nastroju i inne problemy natury psychicznej występują u ok. 80 proc. kobiet w okresie ciąży i po porodzie. Wszystko przez wahania hormonów i zmianę ich stężenia. Specjaliści dzielą zaburzenia depresyjne związane z ciążą i porodem na:

  • baby blues – objawia się drażliwością, zmiennością nastroju, pojawiającym się lękiem i zaburzeniami snu. Baby blues pojawia się po porodzie, a szczególnie nasilone jest w 5-7 dniu po urodzeniu dziecka. Szacuje się, że baby blues dotyka 80 proc. kobiet i mija zazwyczaj samoistnie po około 2 tygodniach.
  • depresja poporodowa – szacuje się, że depresja poporodowa dotyczy ok. 15 proc. kobiet. W przypadku depresji poporodowej mamy do czynienia z pełnoobjawową formą choroby, konieczne jest leczenie farmakologiczne.
  • depresja w przebiegu zaburzeń depresyjnych nawracających – dotyczy kobiet, u których przed porodem występowały epizody depresyjne (tzw. "mała" lub "duża" depresja, a także dystymia).

Depresja poporodowa – trudna dla całej rodziny

Depresja po urodzeniu dziecka to problem, który dotyka nie tylko kobiety, ale całej rodziny. Depresja poporodowa wpływa na życie wszystkich osób w otoczeniu cierpiącej na tę chorobę mamy – jej partnera, nowo narodzone dziecko, bliskich. Kiedy kobieta cierpi na depresję poporodową ma trudności w wykonywaniu podstawowych czynności przy dziecku i w domu, niełatwo jej opiekować się starszymi dziećmi i dbać o relację z partnerem – to wszystko może prowadzić do konfliktów, które czasami wyrządzają trwałe szkody w funkcjonowaniu rodziny.

- Jednym z ważniejszych skutków problemu jest zaburzenie tworzenia więzi pomiędzy matką, a nowo narodzonym dzieckiem. Partner kobiety – choć często nierozumiejący występujących u niej objawów – na czas trwania depresji przejmuje jej obowiązki w zakresie opieki nad potomstwem – wyjaśnia dr Iwona Nowak-Pilarski, psychiatra z Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Depresja poporodowa i relacja matka-dziecko

Objawy, które mogą wskazywać na depresję poporodową to m.in.:

Zobacz także
  • obniżenie nastroju
  • spadek aktywności
  • przygnębienie
  • apatia
  • niemożność odczuwania przyjemności
  • zaburzenia akceptacji

Mogą także pojawiać się problemy ze snem, zmiany apetytu, brak zainteresowania otoczeniem. Objawy depresji poporodowej mogą dotyczyć także relacji między matką a dzieckiem: - Mamy wówczas do czynienia z zaburzeniem funkcjonowania w pełnieniu ról społecznych, w tym roli matki. Kobieta nie interesuje się swoim dzieckiem i jest przekonana, że nie poradzi sobie w opiece nad nim. Jest przestraszona ewentualnym wystąpieniem choroby u noworodka, nieprawidłowo odbiera i identyfikuje prezentowane przez dziecko zachowania – wymienia Anna Stępień, lekarz ze Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Dr Stępień podkreśla, że nie wolno lekceważyć objawów depresji poporodowej. U kobiety zmagającej się z tą chorobą mogą pojawić się nawet natrętne, agresywne myśli związane z chęcią skrzywdzenia dziecka, a w najpoważniejszych przypadkach – myśli samobójcze – nawet dotyczące samobójstwa poszerzonego (z udziałem dziecka i partnera). Leczenie farmakologiczne jest konieczne w przebiegu pełnoobjawowej depresji poporodowej. Kobiety karmiące piersią mogą przyjmować niektóre leki antydepresyjne stosowane w leczeniu depresji poporodowej, karmienie dziecka nie powinno więc powstrzymywać mamy przed wizytą u specjalisty.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama