Reklama

Jak będzie wyglądał mój poród? To pytanie na ogół przez całą ciążę towarzyszy przyszłym mamom, oczekującym maleństwa. Niestety nikt nie jest w stanie dać im wyczerpującej odpowiedzi, gdyż każdy poród to bardzo indywidualna sprawa. Ale z pewnością im więcej wiemy o tym, jak on przebiega, tym bardziej czujemy się bezpieczne, gdyż nic tak nie burzy spokoju, jak lęk przed nieznanym. Więc jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda rozwarcie szyjki macicy w trakcie porodu, ten tekst jest dla ciebie!

Zobacz także

Kluczowe 10 centymetrów

Amerykańskie Centrum Urodzenia (Birth Center SCV) z Santa Clarita przygotowało dla ciężarnych kobiet specjalne tablice edukacyjne, które idealnie obrazują proces rozwierania się szyjki macicy w trakcie porodu. Jej rozwarcie odgrywa kluczową rolę w trakcie naturalnych narodzin dziecka. Szybciej i mniej boleśnie przebiega u kobiet, które już urodziły wcześniej dziecko. Dla mam rodzących po raz pierwszy rozszerzenie się szyjki macicy często może trwać wiele długich godzin.

Pod wpływem skurczów macicy dochodzi do stopniowego rozwierania się szyjki, mierzonego w centymetrach lub palcach (jeden palec to w przybliżeniu 2 cm). W momencie, kiedy szyjka zaniknie i osiągnie 10-centymetrowe rozwarcie, organizm kobiety gotowy jest do następnego okresu porodu, czyli wyparcia dziecka na zewnątrz. Proces skracania się i rozszerzania szyjki macicy to bolesny okres porodu, w czasie którego kobiety często dochodzą do granic wytrzymałości. Szczególnie krytyczny jest 7 centymetr, kiedy wielu rodzącym wydaje się, że nie mają już siły, aby wydać na świat dziecko.

Ciało kobiety stworzone do niesamowitych rzeczy

I właśnie ta tablica doskonale ilustruje, dlaczego rodzące kobiety "zasługują na wszystko". Tablica fachowa nazywa się wykresem dylatacyjnym, na którym za pomocą otworów różnej wielkości (odpowiadającym rzeczywistemu rozwarciu się szyjki) zobrazowano proces rozszerzania się szyjki macicy, centymetr po centymetrze. "Tak wygląda 10 centymetrów - po prostu idealny dla tej małej główki" - napisano w poście na Facebooku pokazującym tablicę.

Centrum wykorzystuje tablice jako instrument edukacyjny, aby pomóc pokazać kobietom, przez co przechodzi ich szyjka macicy w trakcie porodu. Chodzi o to, aby przyszłe mamy zrozumiały, na czym polega istota porodu.

Z reguły przygotowując się do niego, skupiamy się na kompletowaniu wyprawki dla maleństwa, torby do szpitala, nie mając często do końca pojęcia, co nas czeka na sali porodowej. Taka tablica dobrze to obrazuje. To także jeszcze jeden dowód na to, do jakich niesamowitych rzeczy jest stworzone ciało przyszłej mamy.

Każda kobieta podczas porodu chciałaby, aby pełne rozwarcie szyjki macicy nastąpiło jak najszybciej. Niestety przebieg narodzin dziecka rządzi się swoimi prawami. Wszystkie mamy własne historie naszych porodów - piękne, pełne emocji, czasami niestety dramatyczne, z chwilami niepokoju i strachu o dziecko. Każda z nich jest wyjątkowa, osobista i zostanie z nami do końca życia.

Czy wasze porody były krótkie, czy też długie? Podzielcie się w komentarzach wspomnieniami.

Źródło: scarymommy.com

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama