dianatal
Panthermedia
Poród naturalny

Jak przebiega poród? Poznaj kolejne okresy porodu.

Każdy poród wygląda inaczej, jednak na podstawie długoletnich obserwacji i wiedzy lekarzy i położnych wyodrębniono trzy okresy, charakterystyczne dla każdej akcji porodowej. Sprawdź, co cię czeka i jak ulżyć sobie w bólu.

Pierwszy okres porodu – faza rozwierania

Jak sama nazwa wskazuje, pierwsza faza porodu to czas, kiedy powiększa się rozwarcie szyjki macicy. Do tego dochodzą coraz częstsze i bardziej bolesne skurcze. Rozwarcie mierzone jest w centymetrach lub palcach – jeden palec to w przybliżeniu 2 cm. Przy 5 centymetrach rozwarcia, skurcze macicy trwają około 30-40 sekund. Gdy rozwarcie szyjki wynosi od 5 do 8 centymetrów, skurcze zwykle występują co 3-4 minuty i trwają około 40-60 sekund. Z upływem czasu siła każdego skurczu jest coraz większa. Szyjka macicy wciąż się rozwiera. Skurcze występują co 2-3 minuty. Dopóki szyjka nie osiągnie całkowitego rozwarcia, nie powinnaś przeć. Gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 10 centymetrów, Twój organizm jest gotowy do następnego okresu porodu. Jeszcze tylko trochę wysiłku i przytulisz swoje nowo narodzone maleństwo...

Jak możesz sobie pomóc?

 • oddychaj w trakcie każdego skurczu – przypomnij sobie, czego uczono Cię w szkole rodzenia
 • spróbuj się rozluźniać na ile to możliwe – skorzystaj z kąpieli w wannie lub pod prysznicem, włącz spokojną muzykę
 • nie leż na siłę, ale postaraj się spacerować i przyjmować wygodną pozycję w czasie skurczu – to przyspieszy poród
 • koniecznie staraj się oddawać mocz
 • jeśli wg Ciebie ból jest nie do zniesienia, możesz poprosić o środki znieczulające

  Sprawdź, jak rozwiera się szyjka macicy.

Drugi okres porodu – wypieranie płodu

Czas trwania tego okresu zależy od intensywności skurczów macicy i postępu główki w kanale rodnym. Powinnaś odczuwać wyraźny podział na czas skurczu i czas chwilowego odpoczynku. Skurcze parte pojawiają się samoistnie, niezależnie od Twojej woli. Ten przełomowy okres porodu powinien trwać jak najkrócej. Przeciętny czas trwania okresu parcia wynosi od 30 minut do 2 godzin. Skurcze w tym okresie są bardzo silne, pojawiają się co 1 lub 2 minuty i trwają od około 60 do 90 sekund. Podczas parcia mięśnie krocza rozciągają się do rozmiarów obwodu główki dziecka. Niekiedy jednak może się zdarzyć, że krocze zostanie zbyt silnie napięte i, aby nie pękło, dokonuje się jego nacięcia (tuż przed urodzeniem główki dziecka). Zwiększa się wtedy średnica kanału rodnego.

Zobacz też: Etapy porodu

Jak sobie pomóc?

 • w czasie skurczu mocno przyj
 • przyjmij wygodną pozycję do parcia
 • staraj się współpracować z położną – to przyspieszy i ułatwi moment narodzin maluszka
 • nie przejmuj się swoim wyglądem bądź zachowaniem – nikt na nie nie zwraca uwagi, a ból wiele "usprawiedliwia"
 • odpoczywaj między skurczami
 • nie martw się jeśli pociecha pokaże główkę i cofnie się do kanału rodnego – przy następnym parciu powinno się udać!

Trzeci okres porodu – etap łożyskowy

Po urodzeniu dziecka przecinana jest pępowina, co decyduje o ostatecznym i definitywnym oddzieleniu dziecka od twojego organizmu. Po 5-10 minutach od urodzenia dziecka, skurcze macicy pojawiają się ponownie, choć  – na szczęście – nie są już tak silne i intensywne jak poprzednio. Dzięki tym skurczom urodzisz łożysko, które umożliwiało życie dziecka w macicy. Urodzenie łożyska trwa zwykle od 5 do 30 minut. Gdy wydarzenia porodowe dobiegną końca, możesz cieszyć się narodzonym dzieckiem.

Sprawdź, ile trwa poród.
 

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

lekcja 5 poród.png
Zdrowie w ciąży
Skurcze przepowiadające a porodowe: jak je odróżnić i kiedy jechać do szpitala?
Skurcze przepowiadające różnią się od skurczów porodowych, jednak potrafią wystraszyć wiele przyszłych mam. Jeśli czujesz niekomfortowy ucisk, ale nie możesz nazwać go bólem – najprawdopodobniej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa, a nie skurcze porodowe.

Skurcze przepowiadające i porodowe mogą wydawać się podobne nawet doświadczonym mamom, które będą rodzić po raz kolejny. Skurcze przepowiadające nie oznaczają jednak początku porodu – czasem bywają one mylone ze skurczami porodowymi. To naturalne, że podczas ciąży, porodu oraz połogu będziesz odczuwała różnego rodzaju skurcze macicy. O tym, czemu służą różne rodzaje skurczów – od skurczów Braxtona-Hicksa po skurcze porodowe – opowiada Artur Kucharski, ginekolog-położnik z Wrocławia. Spis treści: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak r ozpoznać skurcze przepowiadające?   Czy skurcze przepowiadające bolą? Jak wyglądają skurcze porodowe? Czy skurcze porodowe bolą? Skurcze po porodzie Skurcze przepowiadające a poród Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak rozpoznać skurcze? Oto tabelka przedstawiająca podstawowe różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi:    RODZAJ SKURCZU OBJAWY U CIĘŻARNEJ Skurcze przepowiadające twardnienie, napinanie się, „stawianie się” brzucha; mogą pojawić się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać Skurcze porodowe silne bóle, przypominające miesiączkowe, ale dużo mocniejsze lub „rozlewający się”, promieniujący od okolic krzyża ból  Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Pierwsze skurcze macicy pojawią się zapewne już około 20. tygodnia ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje skurczów przepowiadających: fale Alvareza – to te   słabsze i częstsze skurcze, często wręcz słabo wyczuwalne; skurcze przepowiadające – dłuższe i silniejsze (ale także niebolesne i w przeciwieństwie do skurczów...

Piłka to jeden ze sprzętów na sali porodowej, który pomoże ci urodzić
Fotolia
Poród naturalny
Etapy porodu
Co cię czeka w dzień porodu? Podpowiadamy, jak rozpoznać skurcze porodowe i kiedy można spodziewać się kryzysu na porodówce.

Jeżeli jesteś statystyczną Polką, pierwsze objawy porodu pojawią się u ciebie wieczorem albo w nocy. Jeżeli rodzisz pierwszy raz, poród najpewniej potrwa kilkanaście godzin (a nawet ok. 20). Drugi albo kolejny poród trwa krócej, bo podczas nich szyjka macicy rozwiera się już o wiele szybciej. Bez względu na to, czy rodzi się twoje pierwsze, czy kolejne dziecko, najpewniej przebieg porodu będzie wyglądał mniej więcej tak samo. 1. Pojawiają się skurcze porodowe Prawdziwe skurcze porodowe, w przeciwieństwie do skurczów przepowiadających, powtarzają się regularnie. Mogą też iść w parze z lekką biegunką. Ich częstotliwość i nasilenie zwiększa się z czasem. Dopóki skurcze są lekkie i pojawią się rzadziej niż co 10 min. spokojnie możesz pozostawać w domu. Wiele położnych jest zdania, że te najwcześniejsze etapy porodu najlepiej jest spędzić w znajomym otoczeniu – spokój i poczucie bezpieczeństwa ułatwia wydzielanie się porodowych hormonów. 2. Odchodzą wody płodowe Mogą sączyć się powoli albo trysnąć z większym ciśnieniem. Wody płodowe mogą też odejść jeszcze przed pojawieniem się skurczów porodowych – wtedy mogą stanowić jedyny objaw rozpoczęcia się porodu. Zwróć uwagę na ich kolor: jeżeli jest zielonkawy albo zielonobrązowy, to znaczy, że dziecko oddało już smółkę, czyli swoją pierwszą kupkę. W takim wypadku jak najszybciej jedź do szpitala. Jeżeli kolor wód jest jasny, nie musisz się aż tak śpieszyć – wystarczy, jeżeli przyjedziesz na porodówkę w przeciągu dwóch, trzech godzin. Po odejściu wód nie powinno się brać już kąpieli (prysznic jest jak najbardziej wskazany). Ważne jest również to, że czasem wraz z odejściem wód może pojawić się przed porodem biegunka . 3. Narasta ból porodowy Pierwsze skurcze nie będą bardziej bolesne od zwykłych skurczy menstruacyjnych, ale z każdą godziną będą coraz...

przebieg porodu, fazy porodu
Adobe Stock
Poród naturalny
Przebieg porodu – etapy i fazy porodu naturalnego
Przebieg porodu u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej ze względu na jej uwarunkowania fizjologiczne, czy to, który raz rodzi. Poród naturalny dzieli się na kilka etapów, a każdy z okresów porodu – od czasu rozwarcia do urodzenia łożyska – może się różnić czasem trwania u poszczególnych kobiet.

Jak przebiega poród naturalny? Dzieli się on na kilka etapów – mogą one łącznie trwać kilka godzin albo nawet ponad dobę. Powinnaś jak najwięcej wiedzieć o kolejnych okresach i składających się na nie fazach porodu. Dzięki temu będziesz umiała lepiej sobie poradzić podczas rodzenia i zrozumieć, co się dzieje z twoim ciałem w danym momencie. Spis treści: Przebieg porodu: etapy i fazy I okres porodu - rozwarcie szyjki macicy II okres porodu - parcie III okres porodu - urodzenie łożyska lV okres porodu Jak złagodzić ból w czasie kolejnych faz porodu? Do jakich komplikacji może dojść podczas porodu? Przebieg porodu: etapy i fazy porodu Etapy porodu obejmują przemiany, jakie następują w ciele rodzącej od początku rozwierania się szyjki macicy do urodzenia dziecka i wydalenia łożyska. Składają się na nie 4 okresy i 2 fazy porodu. Najdłuższa część porodu przypada na fazę utajoną w pierwszym okresie porodu, najtrudniejsza do zniesienia na fazę aktywną. Co trzeba o nich wiedzieć?   OKRES PORODU ILE TRWA? JAK PRZEBIEGA? I OKRES ok. 12 godz. Od rozpoczęcia czynności porodowej do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (10 cm) I faza – utajona – od rozpoczęcia regularnej czynności skurczowej do rozwarcia 3-4 cm i trwa 6–8 godzin II faza – aktywna – od 3-4 cm do pełnego rozwarcia (10 cm) i trwa 3-4 godziny II OKRES przeciętny czas trwania to 50-60 min u pierworódek i 20-30 min u wieloródek; przedłużony ll okres porodu trwa powyżej 2 godzin Od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka i odcięcia pępowiny III OKRES 30 min Wydalenie łożyska IV OKRES 2 godziny po porodzie lub minimum 4 godziny po porodzie zabiegowym drogą pochwową Położna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj